Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
daron64    4258

Powiedzcie takie coś talerzowac przed orka? Była tam gryka, obok gorczyca/rzodkiew i miesiąc temu to talerzowalem no i tak odbiło. Gryka dość czysto się stalerzowala, ale gorczyca/rzodkiew słabo - dużo zostało na wierzchu. Pług by mi to wszystko przykryl, ale myślę czy nie lepiej to jeszcze przemielic. Wilgoci jest dużo, także gleby nie przesusze, ale zawsze to parę godzin roboty i parędziesiąt litrów ropy. 

IMG_20200905_104426231_HDR_copy_1024x768.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

fity-fifty przelać pół , resztę nie na drugi rok będziesz wiedział czy trzeba 😃

 

A w tamtym roku owsa tak ładnie mi narosło po gruberku to orka na raz tylko że pod jare 

Jak pług da rady , a nie będzie resztek na wierzchu przeszkadzających w sianiu to może sama orka 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Wyjechałem na ściernisko i tu po gryce dziobie sąsiad drogę zrobił po moim no i chciałem to też rozbić. Jeszcze myślę, że może stalerzuje tylko tam, gdzie słabo przykrylo poprzednim razem i gdzie gryka wysoka już odbiła. Pług myślę, że bez problemu da radę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286
8 godzin temu, Piotrek1975 napisał:

Panie Tarnogran to = nic🤭 Chcesz sól dawać na wiosnę no chyba że nie masz co z kasą zrobić, lepiej na jesień.

 

Azot w minimalnej dawce

 

 

Oczywiście jesienią

 

stosowałeś tarnogran ? jest jeszcze potafoska unifoska lubofoska są to najtańsze nawozy pk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

Tak , Co z tego że tani jak trzeba siać 500 kg na ha. Nie da się za bardzo oszczędzić, od paru dobrych lat nie bawię się w jakieś Lubowoski i Tarnograny. Niby tańsze ale i skład w % ubogi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631
32 minuty temu, Mariusz2903 napisał:

stosowałeś tarnogran ? jest jeszcze potafoska unifoska lubofoska są to najtańsze nawozy pk

Poczytaj o rozpuszczalnosci fosforu w wodzie w tych nawozach a w polifosce czy ultrze. Potem zobacz jak wygląda granula w tych ostatnich a jak mieszanka w tarnogranach. Dolicz przewalanie dodatkowych zbędnych kilogramów aby dostarczyć tę samą ilość składników, a wyjdzie Ci że taniej i lepiej zapłacić drożej na starcie. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Też zakupiłem sól i ultradap.  Dam przed siewem, ale i pogłównie około lutego ze 100kg soli. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    1004

Co z tego że Lubofoska i itp. są tanie jak mają małą zawartość czystego składnika, do tego rozpuszczalność w wodzie jest na poziomie 2-5%, a reszta granuli to gips.. Tak jak wyżej pisano, lepiej kupić Ultrę lub Polifoskę, przerzucić połowę kg a efekt i tak będzie lepszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286
13 godzin temu, Agrest napisał:

Poczytaj o rozpuszczalnosci fosforu w wodzie w tych nawozach a w polifosce czy ultrze. Potem zobacz jak wygląda granula w tych ostatnich a jak mieszanka w tarnogranach. Dolicz przewalanie dodatkowych zbędnych kilogramów aby dostarczyć tę samą ilość składników, a wyjdzie Ci że taniej i lepiej zapłacić drożej na starcie. 

 

13 godzin temu, Piotrek1975 napisał:

Tak , Co z tego że tani jak trzeba siać 500 kg na ha. Nie da się za bardzo oszczędzić, od paru dobrych lat nie bawię się w jakieś Lubowoski i Tarnograny. Niby tańsze ale i skład w % ubogi.

 

12 godzin temu, jaco512 napisał:

Co z tego że Lubofoska i itp. są tanie jak mają małą zawartość czystego składnika, do tego rozpuszczalność w wodzie jest na poziomie 2-5%, a reszta granuli to gips.. Tak jak wyżej pisano, lepiej kupić Ultrę lub Polifoskę, przerzucić połowę kg a efekt i tak będzie lepszy

właśnie to chciałem usłyszeć od znawców tematu kategorycznie rezygnuje z tarnogranu ale i z saletrzaku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 godzin temu, Mariusz2903 napisał:

 

 

właśnie to chciałem usłyszeć od znawców tematu kategorycznie rezygnuje z tarnogranu ale i z saletrzaku 

Saletrzak to akurat dobry nawóz tylko cenowo czysty składnik wypada drogo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Prawdopodobnie zbieram pole w dzierżawie ostatni rok i zastanawiam się czy dawać nawozy PK? Jak myślicie warto, czy dac na wiosnę tylko azot i niech się dzieje wola nieba. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
semos    77

czyli z Unifoską też lepiej odpuścić? u mnie właśnie w okolicy większość ludzi teraz daje Unifoske bo dużo tańsza od innych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Bo większość ludzi patrzy na cenę zakupu a co w worku to już mniej ważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
39 minut temu, semos napisał:

czyli z Unifoską też lepiej odpuścić? u mnie właśnie w okolicy większość ludzi teraz daje Unifoske bo dużo tańsza od innych.

A po ile ta unifoska? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286
2 godziny temu, Ursus932 napisał:

Saletrzak to akurat dobry nawóz tylko cenowo czysty składnik wypada drogo 

dałem 300 kg na ha pod jeczmień żadnego efektu musiałem szybko walić saletrę pogłównie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258
55 minut temu, Agrest napisał:

Bo większość ludzi patrzy na cenę zakupu a co w worku to już mniej ważne.

Jak były słabsze lata też się tak oszukiwałem parę razy. Jakby kto pytał, to 300kg npk poszło pod korzeń 🤣 ale tak jak mówisz - wiekszosc ludzi pyta ile dany nawóz kosztuje i kupuje zamiast 200kg droższego -300tanszego, no bo przecież 300to więcej niż 200. Smutna prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Jak byłem na dorobku to też patrzyłem który taniej wychodzi, ale ja akurat przeliczałem zawartości. Niestety nie uwzględniałem rozpuszczalności fosforu. Stosowałem wówczas superfoski, do czasu jak w jednym worku było aż czerwono od soli, a w innym szaro od superfosfat - ot taka jakość wymieszania. Czarę goryczy przepełniły notorycznie znajdowane pety, kapsle i kawałki folii.

Od tamtej pory tylko polifoski lub coś z caldeny  lub ultra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj