Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Delawar
king12    233
10 godzin temu, Andpol napisał:

Wczoraj młócili resztę fasol co została na polach a jedna działka ponad 2 ha nie wycięta jeszcze.

Ile odpadu i jaka wilgotność coś wiesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin914    2

Witam dziś mlucona mokra odpad oko 60%?

Witam dziś mlucona mokra odpad oko 60%?

IMG_20210930_113508.jpg

Edytowano przez marcin914

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74
28 minut temu, BADYL16 napisał:

Witam czy ktoś może z panów orientuje się jak przebiega proces suszenia fasoli w suszarni  chodzi mi o temperaturę i czas suszenia

Temperatura do 25 stopni  żeby nie żółkła ,chociaż niektórzy suszacze twierdzą ,że nawet 22-23. Czas zależy od systemu suszarni i wilgotności aż do wysuszenia :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
85Tomekkk    141

Dziś zakupiłem suszarnię podłogową,sprzedający podpowiedział ,ze temperatura,to nie przekraczać 35 stopni.Pytanie,czy podawanie powietrza nagrzewnicą  na ropę,nie zasmrodzi fasoli?

Edytowano przez 85Tomekkk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BADYL16    12
37 minut temu, Sylwi napisał:

Temperatura do 25 stopni  żeby nie żółkła ,chociaż niektórzy suszacze twierdzą ,że nawet 22-23. Czas zależy od systemu suszarni i wilgotności aż do wysuszenia :)

Ok dzięki za szybką i profesjonalną odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1298
2 godziny temu, marcin914 napisał:

Witam dziś mlucona mokra odpad oko 60%?

Witam dziś mlucona mokra odpad oko 60%?

IMG_20210930_113508.jpg

O Boże, jeszcze czegoś takiego nie widziałem:(


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    958

Nic nie wiem ale na przyczepie biało było to może źle nie jest.

12 godzin temu, king12 napisał:

Ile odpadu i jaka wilgotność coś wiesz?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
balejaz    5
10 godzin temu, ravoj napisał:

O Boże, jeszcze czegoś takiego nie widziałem:(

65% odpadu wilgotność 33%

IMG_20210929_163945.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3143

wiecie co?
jak tak patrzę na stan tych fasoli czy to tu na forum na fotkach czy wokół siebie po sąsiadach (ja w tym roku fasoli nie mam) i jak widzę kompletny brak zaplecza i doświadczenia na okoliczność takich żniw jak tegoroczne to już drugi miesiąc jak niczego z fasolą nie jadłem i jakoś nie mam apetytu.
W tym roku rzeczywiście na obecny stan technologii zbioru to składanie w kupki było jedynym skutecznym sposobem na uratowanie jako takich parametrów plonu.
Rok obecny pokazał czym trzeba dysponować zanim podejmie się towarową produkcję tego warzywa  w warunkach klimatu Polski wszak nie zawsze Natura sama wysuszy na polu
Z kukurydzą jako tako sobie poradzono a czy z fasolą też się uda? jeśli tak to jeszcze nieprędko

Edytowano przez dysydent
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3143

a dla mnie to rodzaj "płachty na byka" i całkiem poważnie rozważam budowę zaplecza zarówno do wymłócenia/wyłuskania z mokrej i dalszego dosuszenia w oparciu o jakieś rozwiązania u rolnika i żeby to był standard zanim się ruszy na poważnie w fasole.
Tak jak już standardem są mastery i podobne dedykowane tylko do fasoli tak i standardem jakaś instalacja dosuszająco doczyszczająca u producenta bo poleganie na wzajemnych usługach to ; obawiam się że ten rok pokaże że to za mało.
Tak jak producent tytoniu ma suszarnie ....itd

pogoda i nie mam czasu więcej się rozpisywać ale wiecie o co chodzi - profesjonalizacja po stronie producenta również a nie poleganie tylko - "niech inni zrobią ja za usługę zapłacę" bo to prosta droga do wypadnięcia z tego rynku
np takim zbiorem/.plonem jak wyżej i wokół.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1298

Spokojnie, małe gospodarstwa sobie poradzą. 

Ja wielkim bystrzakiem i cwaniakiem nie jestem, jednak potrafię w miarę celnie wyczekać pogody i swoje wyciąć i w czas zebrać z pola. Fasoli nikt na kozły nie będzie stawiał przy tych cenach, ani w strączkach pod dach zwoził. Od lat przychodzi pora deszczów, na zmianę z porą suchą. Nie wiem czy od fazy księżyca to zależy czy od pływów, ale przy obecnych aplikacjach  pogodowych  można spokojnie tydzień pogody wypatrzeć. Trzeba o tym po prostu pamiętać i z areałem nie przesadzać zbytnio, bi po latach suchych od 2015 do 2019 przyszły mokre i okienka pogodowe będą się kurczyć. 

 

A czy ten rok był najgorszy dla fasoli? Obawiam się, że nie i może być jeszcze gorzej, trzeba brać to pod uwagę bo to cechuje ludzi roztropnych i przezornych. Niestety nie jest to cecha moich rodaków. 

  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    967

 Małe  sobie prędzej poradzą  niż ci co mają  Mastery i fasoli nasieli  nie mówię o wszystkich bo tym z kolei szkoda pączków  żal pierogów , ni to sobie młócić ni to na usługi  jechać przez pazerność  sami zostali z fasolą i co niektórzy dopiero teraz sobie kończyli.9_9.   Cena jaska na dziś   około  5zł  brutto  drobna   4.5/4,7 plus wat

Edytowano przez Zbyszek3939
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3143
27 minut temu, ravoj napisał:

A czy ten rok był najgorszy dla fasoli? Obawiam się, że nie i może być jeszcze gorzej, trzeba brać to pod uwagę bo to cechuje ludzi roztropnych i przezornych. Niestety nie jest to cecha moich rodaków. 

no. :)

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1298

To prawda Zbyszku, znam ja takich co dylemat wielki mieli co pierwsze i gdzie. Mając swój sprzęt od wycinania po  kombajn można sobie na nieco większy areał pozwolić, ale i to więcej jak 20 ha bym nie siał, bo tyle w jeden dzień Masterem wymłócę a czasem trzeba się spieszyć. 

  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3143

cytuję sam siebie bo pomyliłem tematy :ph34r:

4 minuty temu, dysydent napisał:

o masz! jednak będe musiał przeprosić sie z fasolą bo jeśli...
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/ceny-miesa-w-gore-europoslowie-chca-podniec-vat-na-mieso/tyf75z1

to zmizernieję z braku białka w diecie ;)
no i temat/link chyba pasuje do tego tematu.

Pamiętam @DTaras coś w tym klimacie o "modzie na fasole" pisał i -cholera - miał rację B|

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1298

Jeszcze trochę to nasze życie stanie się luksusem. Wraca szlachta i pospólstwo, oni i my!! Historia kołem się toczy. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś znajomy który skupował pszenicę mówił że odgórnie jest jedno wytłumaczenie na te ceny fakt że chodziło o zborze ale myślę że tyczy się to wszystkich płodów rolnych. Jak był urodzaj to nie było ceny bo jest dużo jak był nieurodzaj i nie było dobrej ceny to Polska nie jest na tyle dużym producentem żeby dyktować cenę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5582
5 godzin temu, ravoj napisał:

Jeszcze trochę to nasze życie stanie się luksusem. Wraca szlachta i pospólstwo, oni i my!! Historia kołem się toczy. 

Zawsze tak było. To naturalny stan rzeczy.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafcioo96    43

Tak, ale kupujący zboże, nawet w latach kiedy byl urodzaj kupowali każdą ilość, nigdy nie bylo tak ze ktoś powiedział stop, wiecej nie kupuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    967
4 godziny temu, kklips napisał:

jaka cenę przewidujecie w tym roku za jaska ?

Pokuszę się o wróżbę :ph34r:  za 100 kg  fasoli  nie kupi się 200kg saletry.  ps. dopłata do roślin strączkowych w tym roku  685,70 zł do hektara 

Edytowano przez Zbyszek3939

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj