Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole po Fasoli
MarekUA    968

Ja natomiast słyszałem że warszawiak chyba rezygnuje z przyjazdów po fasole do dołhobyczowa  na chwile obecna (jutro sie zobaczy czy to prawda) z tego powodu żę rolnicy nie przywożą na sprzedaż fasoli tudzież nie sprzedają....


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1298

Obszarowcy sprzedają, spokojnie im trzeba kasy na raty i inwestycje. Rynek w miejscu nie stoi. 

 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam86    53
16 godzin temu, slawek429 napisał:

U tym roku nie dość że jest mało to jeszcze 35% odpadu U mnie wychodzi, fasola wymłucona przed drugimi deszczami 

Wczoraj przebierana fasola która była młucona w niedzielę a ścinana tydzień temu 9% odpadu i 19wilg.

Edytowano przez Adam86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaro72    3

Witam 

Czy ktoś z Was dosuszał jaśka?

Ile procentowo usycha na tonie przy wilgotności 23 % ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3143

w której klasie podstawówki o procentach uczą? :D

 10 kilo na tonie na jeden procent

_________________________

fasola jasiek z siewów pod koniec maja wymłócona w sobotę minionego tyg. ma tak na oko 14% wilgotności no ale pomimo opóźnionego terminu siewu i tak odpadów na pewno ponad 30% (jeszcze nie sprawdzana)
W tym roku nawet opóźnione siewy nie ochroniły... w zasadzie jeśli kto sieje po optymalnych terminach to z góry skazuje się na więcej odpadu z racji opóźnionego dojrzewania czyli te większe odpady to niejako zgodnie z planem. Plon żałosny bo okolice tony z ha może wyjdą po odsortowaniu badziewia a było jedno pole gdzie nie wiem czy pół tony.... im suchsze pole tym niższy plon no ale plon ogólny to średnia jakieś 1,5t/ha. zaznaczam - bez nawozu i późno siana a jak na te stanowiska to w/g ,mnie za rzadko bo pneumatykiem na rozstaw dla optymalnych stanowisk no i jeszcze ten pneumatyk mijaki robił (sprawdzałem bo były widoczne gdzie na twardym lub w bruzdach po wierzchu... zbyt duża szybkość jazdy czy co? a może szrot ten siewniczyna)
Nawozu było zero i może dzięki temu na pośniejszych polach odpad w okolicach 20% a z lepszych stanowisk to i ponad 40%.
W tym roku nie było mocnych aby zebrać modelowo czystą, zdrową fasolę. no może jakieś wczesne drobne jeszcze w sierpniu z co pośniejszych pól i wczesnych siewów.

Prognozowałem spadek cen fasoli im później w zimę ale po tym co widzę to już sam nie wiem.
Jak tam z fasolami w Rumunii? Oni większymi producentami od Polski i ceny regionalne unijne bardziej zależą od Nich niż tego co u nas.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adam86    53
6 godzin temu, Andpol napisał:

Aż wierzyć się nie chce że tylko 9% odpadu?

Też bym nie wierzył gdybym tego nie przebierał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1298
10 godzin temu, dysydent napisał:

 

W tym roku nie było mocnych aby zebrać modelowo czystą, zdrową fasolę. no może jakieś wczesne drobne jeszcze w sierpniu z co pośniejszych pól i wczesnych siewów

Tomek obraziłem się, foch!! No wiesz co? Miałem jedną z najładniejszych fasoli od lat,  bowiem zero fungicydów, zero insektycydów i odpad rzędu 8% 

Co prawda plon słabszy bo tylko 2,3t /ha brutto, ale za to bez żadnych nakładów od oprysku doglebowego. Fasolę wyciąłem po pierwszych deszczach i wymłóciłem bez kropli. Jestem bardzo zadowolony, szkoda że miałem tylko 1.3 ha w tym roku. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaro72    3
20 godzin temu, dysydent napisał:

w której klasie podstawówki o procentach uczą? :D

 10 kilo na tonie na jeden procent

 

Na procentach to ja się znam może nie od podstawówki ale od przedszkola na pewno .

To co napisałeś owszem odnosi się do wagi , jednak co do wilgotności się nie sprawdza, gdyż zawartość wilgoci to masa odprowadzonej wody podzielona przez masę początkową 

Zleciłem usługę suszenia i na 1% wilgotności odeszło 1,5% z wagi dlatego chcę się dowiedzieć jak u innych którzy dosuszali jaśka

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1298

A nie powinno być przypadkiem odwrotnie??? 1,5% wilgotności to 1% wagi ???

Jeżeli masz 1 tonę fasoli o wilg. 23% to tak naprawdę masz 813 kg suchego materiału, bo 813kg +23% wody = 1000kg  licząc odwrotnie dajesz 1000kg:1.23 =813

Jeżeli tą mokrą fasolę wysuszysz do 16% to odejdzie Ci wagi 57kg i zostanie 943kg fasoli  o wilg. 16% bo 813kg +16%=943

Ale gdybyś błędnie liczył 1000 kg odjąć 7% wilgotności żeby zostało 16% po suszeniu   to wyjdzie Ci 930kg, bo odejmujesz od całości zamiast od masy suchego towaru. Więc teoretycznie powinno być po mojemu ale matematykiem nie jestem i dziś poświęcę trochę czasu żeby ogarnąć o co chodzi z wilgotnością. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jaro72    3

 Obliczyłem to ze wzoru

             Mp - Mk

W[%]=----------------------- x 100%

                  Mp

W- wilgotność

Mp - masa początkowa

Mk - masa końcowa

Wynik jaki mi wyszedł to jest 12% natomiast wilgotnościomierz wskazywał  23% a po wysuszeniu  15% to jest 8% wilgotności 

 więc 4% się ulotniło

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1298

Masz rację, moje obliczenia są typowo wiejskie i amatorskie.  Wpisz sobie w google kalkulator suszenia kukurydzy (akurat fasoli nie było) 

Faktycznie 1% wilgotności podczas suszenia to spadek o ponad 1.5% masy. 

To szczerze mówiąc wychodzi na to, że jak suszysz coś o 8% to wystarczy od masy początkowej odjąć 8%, bynajmniej tak liczy ten kalkulator kuku. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    958
13 godzin temu, 85Tomekkk napisał:

Coś słyszałem ,że planowane są obnizki cen ,za fasole,bo mało kto sprzedaje 

W tym sezonie dynia przebiła wszystkie uprawy z opłacalnością to za rok królować na polach będzie bo i deszczu się nie boi a fasola cena nie powala i b.ryzykowna uprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    958

Z kolego wczoraj rozmawiałem co pracuje przy dyni to ludziska sobie chwalą wydajność i cenę na kontrakt 12 zł. za kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1298

Magiczna furtka dla Jasia to 6zl, każdy na to czeka i jak dojdzie do tej kwoty to bramy magazynów się otworzą. A ile teraz, nadąża cena za inflacją? 

O dyni muszę pomyśleć, bo trzeba pług do jej spychania ogarnąć, ale może na jakie odśnieżanie się przyda zimą to warto kupić. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    558

ja teraz dynię po ludziach młóce i dużo osób pierwszy rok posiało i każdy na drugi rok zwiększa bo jest plon i cena plon około 1t zależy od pola i nawet po 1.3 t jest 👌

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj