Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

Cześć, W tym tygodniu będę kosił rzepak. Roślina następcza to jęczmień ozimy. Woj.Dolnośląskie. Czy warto zasiać międzyplon np. Facelia + groch ? Czy ktoś wysiewał takie rośliny rozsiewaczem do nawozu?

Opublikowano

Nie warto. Lepiej po zbiorze zostawić ściernisko na 3 tygodnie dopiero później robić uprawki pożniwne. W przeciwnym razie jak zasiejesz międzyplon masz bank samosiewów rzepaku w ziemi na kilka lat a tak to chociaż trochę zniszczysz naturalnie

Opublikowano

U mnie od kilku lat sprawdza się taka może głupia mieszanka 30 kg słonecznik 50 kg gryka i facelia 5 kg na hektar. W plodozmianie mam rzepak i soje więc nic innego nie kombinuje

Opublikowano
Dnia 2.07.2024 o 21:50, GABBER85 napisał:

ile lat te nasiona rzepaku sie przetrzymają żeby kiełkowały?

Koledze 17 lat temu wybił grad doszczętnie ,,na dzień przed żniwami " to do tej pory jeszcze mu się trafiają samosiewy 

  • Root Admin
Opublikowano
ROLOMAZ napisał:

Cześć, W tym tygodniu będę kosił rzepak. Roślina następcza to jęczmień ozimy. Woj.Dolnośląskie. Czy warto zasiać międzyplon np. Facelia + groch ? Czy ktoś wysiewał takie rośliny rozsiewaczem do nawozu?

nic nie siać. stalerzowac. poczekać z 3tygodnie, dać glifosat uprawić talerzowka i siać

Opublikowano
9 godzin temu, krzysiek1614 napisał:

Podobno gorczyce najlepiej zlikwidować przed kwitnieniem bo po zakwitnieniu wyciąga dużo wody i składników pokarmowych stąd moje pytanie.

Ja z kolei słyszałem opinie jakiegoś prof że z tym kwitnieniem to bujda i nie ma się czego bać 

Opublikowano

Oczywiście profesorów niekiedy nie ma sią co słuchać, i tu tak dokładnie jest.

 Jak masz gorczycę taką  z 130 cm to już  jest tragedia. Najlepiej do 80 cm max i  kasować i koniecznie przed kwitnieniem.

Ja siałem  na poplony i trzymałem 8 tygodni,  tak musiałem, gorczyca urosła z 120-150 cm i tragedia była na polu z likwidacją.

Stalerzowałem  pięknie wyszło  prawie nic na wierzchu nie było i wtedy zaczeło się,  bo chciałem to przeorać pługiem. KV LB Vario bardzo dużym,  Normalnie orze 2 ha na godzinę  spokojnie, a po gorczycy 11 ha orałem 2 dni poszły nowe dłuta, musiałem pościagać przedpłużki ,  te łodygi były tak twarde że zawijały się wszedzie, musiałem ogać  do 20 cm max, bardziej 15, tragedia, przeklonołem to te poplony. z gorczycy,

Niestety to nie był koniec, posiałem pszenicę w  terminie w październiku wjeżdżam pryskać a tam powschodziła może z 25 % , spryskałem  na gołe pole, bo ostatnie działki, a srodek rozrobiony,  to były. Środek super podział ale plon  szału nie było. 

To dziadostwo wszystką wodę wyciągło  z ziemi. 

 Jak jest tak duża gorczyca to tylko mulczer potem uprawy. 

Opublikowano

Mam pytanie do was, co byście dołożyli do poplonu gryka, łubin? Ziemia 6 klasa, pH 5.1-5.2 i na ściernisko poszło 4,5 tony weglanu, ma to zostać do wiosny. Będę to mieszać talerzówka 2x i siew normalnym siewnikiem stopkowym.

Opublikowano
13 godzin temu, tomek73 napisał:

Oczywiście profesorów niekiedy nie ma sią co słuchać, i tu tak dokładnie jest.

 Jak masz gorczycę taką  z 130 cm to już  jest tragedia. Najlepiej do 80 cm max i  kasować i koniecznie przed kwitnieniem.

Ja siałem  na poplony i trzymałem 8 tygodni,  tak musiałem, gorczyca urosła z 120-150 cm i tragedia była na polu z likwidacją.

Stalerzowałem  pięknie wyszło  prawie nic na wierzchu nie było i wtedy zaczeło się,  bo chciałem to przeorać pługiem. KV LB Vario bardzo dużym,  Normalnie orze 2 ha na godzinę  spokojnie, a po gorczycy 11 ha orałem 2 dni poszły nowe dłuta, musiałem pościagać przedpłużki ,  te łodygi były tak twarde że zawijały się wszedzie, musiałem ogać  do 20 cm max, bardziej 15, tragedia, przeklonołem to te poplony. z gorczycy,

Niestety to nie był koniec, posiałem pszenicę w  terminie w październiku wjeżdżam pryskać a tam powschodziła może z 25 % , spryskałem  na gołe pole, bo ostatnie działki, a srodek rozrobiony,  to były. Środek super podział ale plon  szału nie było. 

To dziadostwo wszystką wodę wyciągło  z ziemi. 

 Jak jest tak duża gorczyca to tylko mulczer potem uprawy. 

A po co orać?

Po to się sieję poplony żeby dużo masy dały i choć szansę na trochę próchnicy, a do tego trzeba starszych "zdrewniałych" części roślin 

Opublikowano

Orać to trzeba było  bo po  paru dniach sialem tam pszenicę a agregat talerzowy wszystko powyciągał by  na wierzch. 

Poplon był  na te 8 tygodni pod dopłaty. wiec nie można go było wcześniej kasować.

 Teraz wiem że takie rzeczy to tylko mulczer. 

Opublikowano
Pajej napisał:

13 godzin temu, tomek73 napisał:

Oczywiście profesorów niekiedy nie ma sią co słuchać, i tu tak dokładnie jest.

 Jak masz gorczycę taką  z 130 cm to już  jest tragedia. Najlepiej do 80 cm max i  kasować i koniecznie przed kwitnieniem.

Ja siałem  na poplony i trzymałem 8 tygodni,  tak musiałem, gorczyca urosła z 120-150 cm i tragedia była na polu z likwidacją.

Stalerzowałem  pięknie wyszło  prawie nic na wierzchu nie było i wtedy zaczeło się,  bo chciałem to przeorać pługiem. KV LB Vario bardzo dużym,  Normalnie orze 2 ha na godzinę  spokojnie, a po gorczycy 11 ha orałem 2 dni poszły nowe dłuta, musiałem pościagać przedpłużki ,  te łodygi były tak twarde że zawijały się wszedzie, musiałem ogać  do 20 cm max, bardziej 15, tragedia, przeklonołem to te poplony. z gorczycy,

Niestety to nie był koniec, posiałem pszenicę w  terminie w październiku wjeżdżam pryskać a tam powschodziła może z 25 % , spryskałem  na gołe pole, bo ostatnie działki, a srodek rozrobiony,  to były. Środek super podział ale plon  szału nie było. 

To dziadostwo wszystką wodę wyciągło  z ziemi. 

 Jak jest tak duża gorczyca to tylko mulczer potem uprawy. 

A po co orać?

Po to się sieję poplony żeby dużo masy dały i choć szansę na trochę próchnicy, a do tego trzeba starszych "zdrewniałych" części roślin 

Wczoraj rozsialem wapno i poszła talerzówka. Dziś może rozsieje poplon ( gorczyca i łubin ) chyba nie ma co czekać bo później samosiewy zejdą i nie wiadomo jak z deszczem, choć z drugiej strony wołałbym żeby mi to nie zakwitło i uroslo tak do metra. Orane będzie na zimę pod kukurydzę. Siać czy czekać, bo różnie o tym się mówi ??

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Witam , posiałem żyto na poplon i mam pytanie , na wiosnę czym mam zniszczyć poplon  ?
      Od razu przeorać czy może zjeździć gruberem ? po życie będę sadził tytoń 
      Proszę o podpowiedzi  
    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Alexandra
      Sprzedam lubin biały słodki (do siewu lub na pasze)w ilości 1,5do2 ton. Województwo zachodniopomorskie okolice Koszalina nr 605157362
    • Przez fifi155
      Witam, mam prośbę do użytkowników portalu. Orientujecie się może gdzie na terenie woj. lubelskiego,  a najlepiej okolice Kraśnika można sprzedać łubin jak tak to proszę o jakieś info na ten temat.
    • Przez Krystian1608
      Witam serdecznie, mam siewnik Amazone D7 3 m. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak ustawić go pod wysianie łubinu żółtego. Łubinu chcę zasiać ok. 180 kg na ha. Proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję  
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v