Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

Witam poplon pod kukurydzę i owies jeszcze stoją na polu w sumie co roku tak robiłem że zostawało to wiosny, ale kiedy lepiej ten poplon zniszczyć ? Teraz w grudniu/styczniu go delikatnie talerzowka przejechać? Nie mam żadnych programów chce żeby było dobrze dla gleby. 

Opublikowano

Czy ktoś podpowie, jakie ilości powinienem zastosować poszczególnych składników w mieszance poplonowej?
 

  • koniczyna inkarnatka
  • facelia
  • len
  • gryka
  • wyka

Wysiew siewnikiem do poplonów na bronie talerzowej.

Opublikowano

Ta roślina która najszybciej rośnie, najbardziej inwazyjna siej najmniej. Te które później wschodzą i powoli rosną więcej 

Jak tam przemarzły u was popalony? Bo u mnie trochę wyległy, ale dalej rosną 

Opublikowano
W dniu 7.01.2025 o 22:30, KlimekPL napisał(a):

Sprawdź każdą z roślin z osobna w jakiej ilości sieje się ją w siewie czystym. Podziel to potem na 5, bo masz 5 roślin w mieszance.

Tak się nie podchodzi do ustalania mieszanek bo np gryka w tej mieszance zdominuje inne rośliny które wolno rosną na początku  za bardzo 

 

W dniu 7.01.2025 o 15:41, Maniaks napisał(a):

Czy ktoś podpowie, jakie ilości powinienem zastosować poszczególnych składników w mieszance poplonowej?
 

  • koniczyna inkarnatka
  • facelia
  • len
  • gryka
  • wyka

Wysiew siewnikiem do poplonów na bronie talerzowej.

 

Opublikowano (edytowane)

To kwestia też płodozmianu z roślinami w plonie głównym. 
Pod ziemniaki rzodkiew oleista spoko wychodzi, ale w rzepaku może być już zachwaszczeniem 

Edytowane przez ansu
  • Root Admin
Opublikowano

Sialiscie gotowe mieszanki poplonowe? Chodzi o takie wieloskładnikowe, które mają po kilkanaście składników. Jak efekty? Szukam takich mieszanek do wsiania po pszenicy a przed kukurydza.

Opublikowano
Godzinę temu, yacenty napisał(a):

Sialiscie gotowe mieszanki poplonowe? Chodzi o takie wieloskładnikowe, które mają po kilkanaście składników. Jak efekty? Szukam takich mieszanek do wsiania po pszenicy a przed kukurydza.

Ja wysiewałem mieszanki od Soufflet Jesień BK i Zima, chociaż wtedy trafiłem na słabszy rok, że warunki niespecjalnie sprzyjały. W pierwszej mieszance praktycznie wszystkie rośliny, które były zawarte, pojawiły się na polu. Trochę wtedy samosiewy pszenicy mi zagłuszyły poplon, bo byłby naprawdę fajny. Natomiast drugą mieszankę trochę spaprałem i w zasadzie to tylko facelia wzeszła. Reszta w śladowych ilościach. Rok przed Soufflet miałem mieszanki od takiego gospodarstwa 4 i 7-składnikowe, to wszystko elegancko wyrosło, bo były super warunki i siew pod deszcz. A w ubiegłym sezonie znów miałem od tego gospodarstwa, ale chyba 8-składnikowy i poplon taki, że i gnatarz się najadł, i ja miałem co robić, bo wyrosło to cholerstwo strasznie i już we wrześniu mi zakwitła część roślin (trochę za szybko siew był). Musiałem to wałować, żeby wstrzymać wzrost. Fakt, że przed siewem poszło 16 t pofermentu, wiec to też swoje zrobiło zapewne. Wody też nie brakowało do drugiej połowy jesieni.

Jeśli chodzi o koszt, jakby Cię interesował, to 8 zł/kg mnie wyszło przy 1100 kg. Wysiewałem tak między 20-25 kg rozsiewaczem do nawozu i potem talerzówka.

Opublikowano

Znajomy sieje mieszanki to średnio to wyglądało pod względem masy ...

Rzadkie to było 

Widocznie coś nie wzeszło bo zostało zagłuszone/ zabrakło składnika czy wody 

Rzodkiew oleista po pszenicy 

Połowa listopada 

 

 

Screenshot_20250111-095205.png

Opublikowano
6 godzin temu, yacenty napisał(a):

Jak uprawiałeś ściernisko pod poplon?

Kiedy siales? Jeszcze lipiec czy już sierpień?

Jak siałem w ubiegłym roku i dwa lata temu, to nic nie robiłem. Rozsiew po ściernisku i talerzówka. To wszystko.

W zeszłym roku talerzowane raz, potem rozsiew poplonu, poferment i talerzówka drugi raz (pierwszy raz z ukosa, drugi już na prosto).

W obecnym sezonie zastanawiam się, czy ryć na głęboko kultywatorem przed uprawą, żeby potem nie musieć na jesień, bo na wiosnę to jednak za bardzo pole przesusza. Wcześniej tego nie robiłem, bo jak wysiewałem rozsiewaczem, to gdyby ziarno padło w taką bryłę po kultywatorze czy gruberze, to większość znalazłaby się za głęboko i wschody byłyby straszne. Musiałbym to gładzić wcześniej talerzówką i dopiero wysiewać, ale teraz mam mieć już talerzówkę z siewnikiem do poplonów, więc jak pojadę po kultywatorze, to powinno na tyle dobrze zarównać, że wysiew powinien się udać, ale i tak zrobię test, że część pól głęboko przed wysiewem poplonu, a druga po jego kasacji na jesień.

  • Root Admin
Opublikowano

Po przeczytaniu kilku artykułów i obejrzeniu kilku filmów na YT mój plan na poplon jest taki:

1. płytka talerzówka zaraz po skoszeniu.

2. płytka talerzówka ok 7-10 dni po skoszeniu

3. gruber na głęboko ok 7-10 dni później.

4. siew poplonu zimującego / głeboko-korzeniującego, takiego co sie składa z 8-15 roślin. 

5. wiosną tydzień przed siewem kukurydzy talerzówka

6. siew kukurydzy

 

Ponoć to super rozwiązanie dla qq

Opublikowano

Zależy na jakiej ziemi. Ja glina i nie zrobisz na głęboko to może być problem. Dwa to że kiedy poplon posiejesz i co urośnie? Patrząc na plan to siew we wrześniu 

Opublikowano (edytowane)

Akurat na głęboko wcale nic nie trzeba robić. Ostatnie trzy lata, jak wspomniałem wcześniej, robiłem bez grubera/kultywatora i wszystko rosło bez żadnych problemów. Kwestia wody i wschodów.

Bardziej bym się martwił tym, że jak to ma być zimujące i na wiosnę tylko talerzówka przed siewem, to może być niezły busz. 

EDIT: Za szybko ten poplon. Poza tym kiedy Ty zdążysz tyle zabiegów zrobić? Musiałbyś w czerwcu zejść z uprawy.

Edytowane przez Maniaks
  • Root Admin
Opublikowano

ale ten busz ma zrobić dużo miejsca pod korzenie kukurydzy i poprawić mikoryzę, w teorii wygląda to nieźle. Mam teraz ciężką talerzówkę to nie powinno być problemów z wymieszaniem tego w kwetniu

Opublikowano
54 minuty temu, yacenty napisał(a):

Po przeczytaniu kilku artykułów i obejrzeniu kilku filmów na YT mój plan na poplon jest taki:

1. płytka talerzówka zaraz po skoszeniu.

2. płytka talerzówka ok 7-10 dni po skoszeniu

3. gruber na głęboko ok 7-10 dni później.

4. siew poplonu zimującego / głeboko-korzeniującego, takiego co sie składa z 8-15 roślin. 

5. wiosną tydzień przed siewem kukurydzy talerzówka

6. siew kukurydzy

 

Ponoć to super rozwiązanie dla qq

Wg mnie przekombinowane 

36 minut temu, yacenty napisał(a):

Plan to koniec lipca / pierwsze dni sierpnia

Za szybko

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Witam , posiałem żyto na poplon i mam pytanie , na wiosnę czym mam zniszczyć poplon  ?
      Od razu przeorać czy może zjeździć gruberem ? po życie będę sadził tytoń 
      Proszę o podpowiedzi  
    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Alexandra
      Sprzedam lubin biały słodki (do siewu lub na pasze)w ilości 1,5do2 ton. Województwo zachodniopomorskie okolice Koszalina nr 605157362
    • Przez fifi155
      Witam, mam prośbę do użytkowników portalu. Orientujecie się może gdzie na terenie woj. lubelskiego,  a najlepiej okolice Kraśnika można sprzedać łubin jak tak to proszę o jakieś info na ten temat.
    • Przez Krystian1608
      Witam serdecznie, mam siewnik Amazone D7 3 m. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak ustawić go pod wysianie łubinu żółtego. Łubinu chcę zasiać ok. 180 kg na ha. Proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję  
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v