tomek321455

Żywienie trzody chlewnej

Polecane posty

ws71    1827

Zawartość średnia b.o w łubinie ok 24 % soja ok 47% b.o,w łubinie dochodzą związki anty odżywcze , teoretycznie musisz dać  2kg łubinu aby zastąpić  ok 1kg soi z ekonomicznego punktu to jest bezsensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eagle19    21

Warto zastanowić się nad grochem, można go już dostać za 750 zł tonę. Ja teraz dużym tucznikom podaję go 15 % i 5% śruty rzepakowej. Świnie mają 5 miesięcy i 1 tydzień od urodzenia i niektóre sztuki są już do sprzedaży. Zużycie paszy będzie na pewno poniżej 3kg/na kg przyrostu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

eagle19 napisał:

Warto zastanowić się nad grochem, można go już dostać za 750 zł tonę. Ja teraz dużym tucznikom podaję go 15 % i 5% śruty rzepakowej. Świnie mają 5 miesięcy i 1 tydzień od urodzenia i niektóre sztuki są już do sprzedaży. Zużycie paszy będzie na pewno poniżej 3kg/na kg przyrostu.

soi wcale nie stosujesz? a warchlaka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 23.10.2018 o 18:30, eagle19 napisał:

Warto zastanowić się nad grochem, można go już dostać za 750 zł tonę. Ja teraz dużym tucznikom podaję go 15 % i 5% śruty rzepakowej. Świnie mają 5 miesięcy i 1 tydzień od urodzenia i niektóre sztuki są już do sprzedaży. Zużycie paszy będzie na pewno poniżej 3kg/na kg przyrostu.

No to szału ni ma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eagle19    21
21 godzin temu, gomez181 napisał:

 

soi wcale nie stosujesz? a warchlaka?

Soi na grower do około 50 kilogramowych świniaków podawałem 5%, do tego rzepakowej 5 % i grochowej 10 %, na starterze soi 15 %.

To były moje ostatnie tuczniki i chciałem spróbować finishera zupełnie bez soi, poprzednie 2 lata karmiłem finiszerem na grochu z śrutą sojową i zużycie paszy wyszło zbliżone jak na rzepakowej z grochem.

Edytowano przez eagle19

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

A stosował ktoś Groch razem z CCM ???

Bo zastanawia mnie taka dawka U warchlaków od 40 kg do końca tuczu

40% Pszenicy

30% Grochu

30% CCM

Premix

Edytowano przez mf235angol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7
6 godzin temu, 90210grzesiu napisał:

Zdecydowanie za mało białka.

A jak by zwiększyć udział pszenicy przykładowo 

50 % Pszenicy i 20% CCM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

Karmiłeś już tuczniki takim stężeniem grochu,bo 20% dawki to już jest b .dużo ,dużo zależy od genotypu warchlaka,w przypadku mięsnych i b. mięsnych bez dodatku śr sojowej raczej nie zbilansujesz dawki dla 40 kilowych,tak według teorii brakuje min ok 40 gram b.o w kilogramie gotowej paszy,chyba że dysponujesz wysokiej klasy premixem to można trochę oszukać ale na pewno nie aż tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7
16 minut temu, ws71 napisał:

Karmiłeś już tuczniki takim stężeniem grochu,bo 20% dawki to już jest b .dużo ,dużo zależy od genotypu warchlaka,w przypadku mięsnych i b. mięsnych bez dodatku śr sojowej raczej nie zbilansujesz dawki dla 40 kilowych,tak według teorii brakuje min ok 40 gram b.o w kilogramie gotowej paszy,chyba że dysponujesz wysokiej klasy premixem to można trochę oszukać ale na pewno nie aż tyle

Dawałem 30% Grochu i kilka poleciało (bez ccm) ale zakwaszacz dałem i było git. Facet który chciał groch kupić ode mnie to mówił że do 35% w swojej dawce dochodził ale nie pamiętam czy to były warchlak czy tucznika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

Dlatego napisałem że bardzo dużo zależy od rasy i genotypu nawet poszczególnych sztuk i przy takiej dawce raczej zawsze coś pójdzie do piachu[przyzwyczajenie się układu pokarmowego do takiej ilości grochu] , osobiście nie spotkałem się z taką dużym udziałem grochu w normalnym tuczu , no ale obracam się w hodowlach o cyklu zamkniętym i tu niestety gra rolę czas tuczu,wszelkie kombinacje z grochem,łubinem powodowały wydłużenie tuczu jak i też gryzienie się w przedziale wagowym 40-60kg z drugiej strony  12,5 kg śr sojowej odpowiada ok 30 kg grochu pod względem białka , cenowo też śr sojowa wyjdzie korzystniej więc obecnie szkoda zawracać sobie głowy tymi kombinacjami, lepiej sprzedać groch i kupić śr sojową

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwdx1906    28

Groch ma mało aminokwasów siarkowych, które są drogie w wersji sztucznej (metionina jest ok. 2 razy droższa od lizyny), więc warto zbilansować dawkę np. śrutą rzepakową (w rozsądnych ilościach). Stosunek grochu do soji to ok. 2,1:1, tylko skład aminokwasowy trochę inny. Ze względu na liczne substancje antyodżywcze max dawka grochu na t1/t2 to odpowiednia 10/15%.

  B. ogolne B. strawne EM Lizyna Metionina Treonina Tryptofan
Śruta sojowa 47,400 42,186 13,570 2,600 0,580 1,660 0,570
Groch 22,700 19,976 13,680 1,630 0,230 0,860 0,210
Stosunek 2,088 2,112 0,992 1,595 2,522 1,930

2,714

Co do CCM to nie bardzo mam pomysł jak to wkomponować, ale zrobiłem tutaj porównanie soji z grochem i rzepakiem z udziałem przykładowego premiksu:

  B. ogolne B. strawne EM Lizyna Metionina Treonina Tryptofan
Przykład 1: 150 kg soji + 820 kg pszenicy 16,87% 14,52% 13,54% 1,00% 0,33% 0,63% 0,20%
Przykład 2: 130 kg rzepaku + 130 kg grochy + 710 kg pszenicy 15,95% 13,97% 13,04% 1,03% 0,35% 0,66% 0,19%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gomez181    197

stosował ktoś neustarter gr ale w ilości tylko do zamieszkania z premiksem, zauważyłem że po dodaniu go do mojej struty która robię świnie czują ten neustarter i jeszcze lepiej śrutę wypychają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

Witam, panowie pisze tutaj żeby było szybciej, miamowicie mam problem z maciorką która ma mieć pierwszy raz młode i już przenosi 8 dzien, nie wiem co robić nigdy tak nie miałem max 3 dni a teraz już tyle, je, wstaje nic jej nie jest. Proszę o poradę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak liczysz ciążę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwdx1906    28

No to już powinna dawno dostać coś na indukcję porodu, szkoda męczyć. Dinolytic albo Bioestrovet albo jeszcze coś innego i następnego dnia załatwione :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dwdx1906    28

Trochę długo, mogą się prosięta podusić, o ile nie pomyliłeś się z terminem krycia i o ile locha rzeczywiście jest prośna. Nie masz jakiegoś sąsiada, co pożyczył by Ci jedną dawkę? To ok. 5 złotych kosztuje ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MalyRolnik18    71

Skąd jak we wsi jest kilka osób co hoduje świnie, z terminem się nie pomyliłem, prośna jest, jedyne co to jak przyszedł 115 dzień srom był nabrzmiały jak do oproszenia a teraz jakby zmalał...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mesi    20

ile dajecie pszenżyto maciorą,  prosnym karmiacym,  ja po po 2 latach znowu założyłem hodowlę , dawałemok 30 % , ostatni byłem u veta on mówił że pszenżyto nie nadaje się do macior,  i nawet dla tuczniki, aby dopiero od 100 kg dawać 😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karuś
      Na rynku jest kilka zakładów mięsnych co prowadzą taką formę współpracy. Według mnie jest to bardzo dobre. Ma się pewną dostawę warchlaków i pewny zbyt, a to dzisiaj przy dużej produkcji jest bardzo ważne.
    • Przez PiotrMurgrabia
      Witam, jestem tutaj nowy.
      chciałbym sie dowiedzie czy warto jest wybudowac chlewnie na około 250 sztuk na rzut. planowana jest budowa na płutkiej ściołce.
    • Przez agroleon
      witam Agrofotowiczów.
      ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam
    • Przez Dawid906
      Witam wszystkich.
        Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
       Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
      1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
      2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
      3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
      4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

      Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie
      Pozdrawiam.

      Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
       
    • Przez GrzesiekJackw
      witam wszystkich na forum :-) mam pytanie , jak zarejestrować tuczniki o wadze 70-90 kg? bo dostalem takie stadko okolo 11 szt ale bez nr stada. Ja swój nr oczywiscie posiadam i zastanawiam się jak te 11szt zarejestrować jako moje. Proszę o dobre i sprawdzone rady ;-)
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj