Zaloguj się, aby obserwować  
agroleon

Bydło opasow i trzoda chlewna

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroleon    3

witam Agrofotowiczów.

ja z pytaniem a mianowicie ile sztuk bydła opasowego można wyżywić z 1ha oraz ile stuk tucznika z 1 ha prosił bym o odpowiedzi i admina zeby nie zamykał tematu. A również jakie koncentraty i witaminy dla bydł i dla świń by szybciej i nitensywniej rosły. Żeby lepiej wykorzystywały pasze im zadawana, a daje bydłu kiszonke z kukurydzy i śrute ze zbóż oraz siano. Świnie natomiast dostają koncentrac + śruta z zbóż, Poradzcie coś jestem otwarty na rady mądrzejszych ode mnie. pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

@agroleon, chcesz się dowiedzieć na podastawie tych informacji co jest dla Cb bardziej opłacalne - opasy czy trzoda? Nikt Ci dokładnie nie napisze, nie znając warunków Twojego gospodarstwa. 1ha VI klasy a klasy I to zmienia postać rzeczy.

Co do bydła. Jeśli zajmujesz się opasem, to na sztukę potrzebujesz ok. 6t kiszonki z kukurydzy rocznie, do tego dochodzi pasza treściwa i tu w zależności od składu, popularną i dobrą paszą jest śruta z jęczmienia, do tego pszenżyto czy nawet żyto plus coś białkowego- najtaniej mocznik+śruta rzepakowa. Przy czym te białkowe to ok. 20-30% dawki. Możesz stosować soję, ddgs kukurydziany, który dodatkowo dostarczy energii. Ale to wszystko zależy jaki masz materiał na opas, jakie przyrosty zakładasz, w jakim wieku są opasy. O dawkę zapytaj zootechnika, albo kup lub wypożycz normy żywienia, tam masz zapotrzebowanie poszczególnych zwierząt, wartości poszczególnych pasz, skład. Mając dane o swoich paszach po badaniu możesz z pomocą kogoś nawet samemu taką dawkę ułożyć, oszacować plony i wtedy dopiero możesz ocenić ile utrzymasz z 1ha. Ewentualnie jakieś proste dawki, mogę Ci powiedzieć na swoim przykładzie z 1ha kukurydzy ok. 8 opasów mogę utrzymać. Z tucznikami też nie jest to taka prosta sprawa, jeden zje 2,4kg paszy na 1kg przyrostu a drugi 3 czy nawet ponad. Zakładając, że kupujesz prosięta 20kg i tuczysz do 110kg= 90kg przyrostu x powiedzmy 2,8kg paszy= 252 kg paszy. Samemu tą paszę robiąc na bazie koncentratu potrzebujesz w zależności od fazy rozwojowej 10-12% koncenratu w dawce, czyli ok. 31kg koncetratu i ok. 221kg zbóż. Najlepszy jest oczywiście jęczmień i pszenica, w przypadku tuczników możesz też stosować żyto spokojnie nawet ponad 30% w końcowej fazie tuczu. To sam musisz policzyć w zależności jaką masz wydajność. A żeby lepiej rosły możesz kupić np. sandbull z sano dla opasów, ale wystarczy śruta sojowa czy rzepakowa, dodatki mineralne i też dobre przyrosty uzyskasz. Nikt Ci nie pomoże jak nie podasz konkretów.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroleon    3

u mnie klasy ziemi różne od III do nawet i VI hektarów mam 50 z tego 7 Łąk reszta to ziemia orna sieję mieszankę zbożową żyto pszenżyto pszenice owies kukurydze trochę jęczmienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroleon    3

Czy ktoś mi powie jaki jest przelicznik sztuki dużej do ha ile sztuk dużych można utrzymać z 1ha chodzi o bydło mięsne i trzodę chlewną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroleon    3

Napisz jakie osiągasz plony z ha ...

 

pszenica to tak koło 4.5t z 1ha

żyto~ 6t z 1ha

pszenżyto~4.5t z 1ha

owies~4t z 1ha

jęczmień~5.5t z 1ha

kukurydza~ 10t z 1ha

 

do tych moich ha dochodzi tak 25ha dzierżaw i może jeszcze się coś dokupi tak też z 25 ha

Edytowano przez agroleon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Możesz spokojnie i 150 opasów trzymać. Zasiejesz z 15ha kukurydzy na kiszonkę, z łąk siano, śrutę jęczmienną i pszenżytnią, dokupisz coś taniego białkowego, dla większych sztuk dodatek mocznika i trzymasz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroleon    3

dzięki ja myślałem coś okoł 100 sztuk bo trochę swinki też by się przydało chować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Dla opasów na pewno wygodniejsza w obsłudze będzie wolnostanowiskowa i zdecydowanie tańsza jeśli postawisz prosty budynek o lekkiej konstrukcji na głębokiej ściółce. Natomiast w zależności od tego jakim materialem do opasu będziesz dysponował, z hf mam do czynienia ale luzem tylko do ok. 300kg, choć są tacy co trzymają je w wolnym wybiegu i jest ok. Podstawa to, żeby od małego trzymać je razem. Od uwięziówek się odchodzi. Jeśli chciałbyś wysłać byki na uwięzi na eksport, gdzie muszą przebyć długą podróż żaden handlarz nie zgodzi się raczej na byka z uwięzi. Co do tej hali, czemu nie jakiś świetlik na dach, zagrody tak aby tej blachy nie rozwaliły i jakaś ściana otwarta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroleon    3

ja trzymam bydło aż do odstawy do rzeźni duże sztuki sprzedaję i myślę nad jakąś nową oborą tylko dość tanim kosztem chciałbym ją postawić świetliki w dachu na pewno bym zrobił żeby widziały w oborze chce obore przystosowaną do obsługi maszynowej . Tak myślę czy taka hala była by dobra

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

  • Podobna zawartość

    • Przez donweter1989
      No to mamy 2019 rok więc pora na nowy temat. To jak tam w cennikach bydła w tym roku do góry czy do góry😛 Do jakiej ceny za żywiec wołowy dobijemy w tym sezonie? czy to skupy nas dobiją?
      Kontynuacja tematu: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/263888-cena-bydla-2018/
    • Gość Mateusz2111
      Przez Gość Mateusz2111
      Witam decyzja padła na trzodę  chlewną , posiadam 20ha klasy 4-5 miejscami 3 ale rzadko planuje kupować prosięta duńskie albo polskie zalezy od ceny, słyszałem ze na 1 sztuke przypada 350kg czyli teoretycznie około 300 swinek, w nastepnym rzucie bym kupował zboze i prosięta liczyłem to by wychodziło około 60zł nie licząc własnej pracy i wody, prądu. Jak myslicie warto ?
    • Przez mateo30
      Witam serdecznie,za jakiś czas przechodzę na bydło opasowe tj. byki na początek z 40sztuk i stopniowo zwiększać do 60 sztuk bo na tyle tylko pozwala areał  i chciałbym od was sie dowiedzieć skąd brać byczki tak w wadze 70-90kg za rozsądne ceny oraz chciałbym sie dowiedzieć czy np dla byczków 100kg jak i 400+ taka sama śruta ? Oraz jakie wy stosujecie śrute jakie proporcje ? 
    • Gość
      Przez Gość
      Witam wszystkich . Nie znalazłem podobnego tematu na forum . Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś z Was probowal opasu byków na samej kiszonce z kukurydzy oraz sianokiszonce i sianie . Byki urosną na tym ??? Wydaje mi się że zależec mogło by to od rasy .. że np. dana rasa lepiej wykorzystuje pasze objętościowe. I jak taki system sprawdza się w żywieniu mamek ???
    • Przez DANDYS
      Kupie byczki do odpojenia hf lub mieszance . Zachodniopomorskie Lubuskie 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj