Dawid906

Hodowla świń od początku.

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Dawid906    0

Witam wszystkich.
  Tak, jak w temacie... Planuję zacząć hodowlę świń w cyklu zamkniętym. Posiadam już (jak myślę) wystarczającą wiedzę na temat hodowli tych zwierzą ponieważ pracowałem w gospodarstwie ( a w zasadzie to teraz już tylko dopomagam w niektórych rzeczach) znajomego. który takową się zajmuje i nauczyłem się bardzo dużo przez ten czas. Osobiście hoduję po kilka sztuk tuczników rocznie ( rekreacyjnie :) ). W marcu/kwietniu otrzymam od ww znajomego 30-to paro kg prosiaczka, którego zostawię na loszkę (Z tego co mówił, jest to świetny materiał na maciorę). Wiem, w jaki sposób ją odchować, a nasienie, jakim zostanie zainseminowana jest najwyższej jakości (wszystkie swoje maciory tym zapładnia, a tuczniki z tych zapłodnień mają tendencję do wydajności rzeźnej przekraczającej 60 %). Oczywiście posiadam odpowiednio przystosowany obiekt (stara stajnia- odnowiona, przebudowana już na chlewnię, przygotowane zagrody, a'la "porodówki" , paszniki, poidła itd...). "Moje" gospodarstwo liczy około 13 ha., z czego ja mam dla siebie jakieś 2 ha pola ornego (III-V klasa ziemi), reszta to część taty. Problem w tym, że ta moja działka to kilku / kilkunasto-letni ugór, który jak do tej pory stalerzowałem ( 7-go lutego) i jak tylko lekko popuszczą śniegi, zaoram to na głębokość ok. 40cm. Do dyspozycji mam chyba wszystkie potrzebne maszyny typu ciagniki (swoja 60-tke; 30-tke, 60-tke i 12-tke znajomego), kombajn bizon zo56, plugi, za niedlugo także prase i wiele innych... 
 Teraz mam pytania do Was, drodzy koledzy i koleżanki...
1. Jak proponujecie zagospodarować te 2 ha, jakie zabiegi wykonać, jakich nawozów użyć, czy stosować dokarmianie dolistne itd, aby       uzyskać jak największy plon ?
2. Czy z tej hodowli będą jakiekolwiek zyski ?
3. Czy taki areał pozwoli mi na odchowanie 2 miotów rocznie, licząc że średnia ilość prosiąt z jednego miotu to około 12 ?
4. Jakie polecacie koncentraty dla loszki, a także prosiąt i tuczników ? Osobiście jestem przekonany do wszelkiego rodzaju produktów firmy "Sano", ale chciał bym także dowiedzieć się od bardziej doświadczonych hodowców o koncentratach i wszelkiego rodzaju produktach innych firm, jakie stosujecie.

Serdecznie dziękuję za każdą odpowiedź, jakiej udzielicie :)
Pozdrawiam.

Ps. Jestem nowym użytkownikiem forum, przepraszam jeśli temat dodałem w nieodpowiednim dziale. Przepraszam również za amatorski język.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolniku360    216

co do zysku popatrz sobie na ceny tucznika i sam sobie policz ile masz w ogóle lat bo w tym czasie to nawet z 20 loszek ciężko się utrzymać a tu pytasz o jednej,co do zabiegów nie znam się nie doradzam ja zawsze na ugorach randap potem orka i siew czegoś lekkiego typu owies żyto,jeden tucznik zje ci pewnie z 300 kg i sobie sam oblicz, a jaka to rasa tego warchlaka na początek to nie myśl o co dla loszki tylko co dla warchlaka typu sano piggi babsy M 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciejo360    27

Na 2ha dużo nie utrzymasz...Więcej wydasz na ropę i koncentraty niż to warte.Gdybyś miał całą ziemię to mógłbyś coś kombinować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szaman1    159
Napisano (edytowany)

Weź jedź do grene kup sobie gumowy młotek i się... hodowcy co mają po kilka set sztuk czy tysięcy strajkują a ty się chcesz 1 prosiaka na loszkę puścić  weź tego prosiaczka na kiełbase przez maszynkę przepuść chociaż na żarciu coś zarobisz.

Edytowano przez kris14
ostrożnie panie ze słowami ;)
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

:lol: :lol: @szaman z ust mi to wyjąłeś. Takie tematy powinny być od razy usuwane. No ale czasem można chociaż się trochę pośmiać

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    155

Kolego Dawid .W co Ty się ładujesz? świnie są nieopłacalne .Zysków nie bedziesz miał żadnych , co najwyżej straty.

Opłacalność świń to tak samo jak ziemniaków w tym roku.Dlatego rolnicy strajkują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sipma123    3

Wstrzymaj się poco ci swinie przecież aktualna cena jest do **** lepiej zajmij się byczkami cena przyzwoita bo krowy od początku trochę kasy trzeba mieć ale swinie na razie nie, może cena się poprawi ale wątpię w to

 

Czy ktoś coś słyszał o zdjęciu kwot mlecznych?

POZDRO!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blawatek98    385

Tylko przy świniach mniej roboty i wydatków, więc nawet jeśli się nie uda zarobić to mniej czasu i pieniędzy straci ;) Moim zdaniem jak chce to niech hoduje, chłopak się zapytał a wy od razu krytyka i studzenie zapału ;)


KPZ "Zetor Team"-Prezes
http://www.agrofoto....adaczy-zetorow/ Posiadacze zetorów zapisywać się :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

czym wykonasz orke na 40cm. ? i z jakiego wo. jeśteś ze tak głeboko  chcesz orać :? lubelskie, łódzkie, pomorskie,podkarpacie, śląskie?

\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rycerz    142

w cyklu zamknietym napewno cos ci zostanie o to sie  nie martw,tylko troche pomysl o wiekszych ilosciach,jesli masz mozliwosc ale najlatwiej to komus doradzac jak tu co niekturzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

jesli chcesz miec wlasne zboze to zasiej sobie pszenice a jeczmienia bedziesz musial dokupic i z tego zrobic srute

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rycerz    142

nie oraj na tyle bo wyciagniesz martwice i tyle z tego bedziesz miał,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Ja hodowli nie mam ale spotkałem ostatnio hodowcę tuczników gospodarzy na ok 50ha i miesięcznie odstawia ok 200szt. Powiem tak, facet jakoś nie narzeka mało tego prawie kupił sobie ciągnik za 350 tys (bez Prowu), teraz kupuje nowe auto. Mówi, że różnie bywa raz jest lepiej raz gorzej i trzeba być na to przygotowanym. Na obecną sytuacje też nie narzeka bo według niego koszt produkcji jest gdzieś w okolicach 3zł, a i tak sprzedaje sporo powyżej coś koło 4zł, więc on strajkowac nie zamierza bo to nic nie da. Tam u niego jest sporo takich gospodarstw, które dość profesjonalnie zajmują się hodowlą, większość prosiaki kupuje w Holandii lub Dani, a tu je tylko odchowuje, choć twierdzi że sporo nam jeszcze brakuje do wydajność tych krajów...

Powiem tak, mamy takie czasy że liczy się profesjonalizm i ilości, wtedy będziesz miec mniejsze koszta i większą cenę sprzedaży i to nie tyczy się tylko gospodarstw hodowlanych ale i roślinnych. Sam mam średni gospodarstwo i o cenach środków produkcji jak i płodów rolnych takie jak mają duże gospodarstwa mogę tylko pomarzyć. Małego olewają, a z dużym się liczą

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rycerz    142

zależy wszystko jak z ceną trafi bo to taka huśtawka cenowa aby zacząć a potem sie może kręcić stopniowo zwiekszać abyś tylko miał warunki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

na pewno prosiak z holandi/dani i koszt produkcji kg/żywca 3zł nie wiesz o czym piszesz

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Jakoś ten znajomy wychodzi na tym nie najgorzej, choć akurat on prosiaki ma własne jako jeden z nielicznych w tamtej okolicy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piechu    43

Kolego orka na 40 cm nie ma żadnego sensu a wchodzenie w cykl zamknięty to ogromny koszt (nawet jeżeli masz dużo ziemi żeby żeby stado podstawowe liczyło jakieś 50 macior) i sporo pracy tym bardziej że aby liczyć się na rynku to musisz sprzedawać co miesięcznie kilkadziesiąt sztuk. A nim dojdziesz do takiego wyniku to możesz stracić te swoje 2 hektary. Rynek strasznie nie pewny. Mali ograniczają lub likwidują. Jeżeli masz budynki do hodowli to pomyśl o tuczu kontraktowym. W Twoim przypadku może bardziej się opłacić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    109

Ja bym zaryzykował ,jak nie wyjdzie to trudno ,a pracujesz gdzieś i czy tylko z tego będziesz się utrzymywać ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf235angol    7

Powiem tak ja mam tylko kilka hektarów 2 maciory jedna swoją drugą rodziców sprzedajemy tuczniki  nie do ubojni tylko ludziom przed Świentami brałem po 5 zł wienc da sie wyciagnąć pare groszy ale rodzice i ja pracujemy :) bo nie ma szansy żeby się utrzymać z tego nawet kawalerowi :)

a dodatkowo mamy 1h truskawek :) ogorki i takie tam :)

Sam bym się nastawił na świnki ale mam braki areału wienc jest kichszka :/

 


A ty próbuj morze akurat ci Sie uda :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szybkigrzes    73

Jeśli nie spróbujesz to nie będziesz wiedział.Znam hodowców co zaczynali od zera. Nie wszystkim się udalo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rycerz    142

Jeśli nie spróbujesz to nie będziesz wiedział.Znam hodowców co zaczynali od zera. Nie wszystkim się udalo.

popieram człowieka

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    109

Tak jest zawsze z początku odradzają ,ja się zapytałem ostatnio ile trzeba sadzeniaków na 0,5 ha ,to od razu ,a po o ci to,jak nie wiesz to nie sadz ,nie opłaca się i robili taka maniane w kółko :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1014    246

Niektórzy już tak mają że im nie wychodzi i od razu odradzają :) Powiem szczerze tuczniki się obecnie sprzedaje poniżej kosztów produkcji... ale może przed wyborami cena podskoczy. I coś zarobisz. :) A na tych 2ha mógłbyś uprawiać teraz na wiosnę np. jęczmień, groch siewny na tej klasie gleby gdyby nie był to ugór jęczmienia byś zebrał min 6t a peluchy min 4t ale trzeba o to zadbać dać dolistnych nawozów coś na grzyba, w jęczmieniu coś na mszyce, no oczywiście herbicydy, wapno, nawozy npk+s, no i sam N. Ozime zboża jak byś posiał i gdy Ci nie wymarzną to żyto min 7t ale hybrydowe pszenica min 5t a pszenżyto min 6t jęczmień hybrydowy 7t. Oczywiście plony takie przy odpowiednich warunkach klimatyczno-glebowych oraz starannej uprawie, odpowiednim siewie, dobrej ochronie i doskonałym nawożeniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid906    0

Nie spodziewałem się tak ostrych słów krytyki... Rok temu podobnie zostałem skrytykowany, gdy napisałem post na którymś forum odnośnie uprawy ziemniaków, a mimo tego odrobinkę na nich zarobiłem. Wyprodukowane tuczniki sprzeda mi ten znajomy w cenie około 4,5 zł. (przynajmniej na dzień dzisiejszy) .Myślę, że jest to opłacalna cena.
Dziękuję @michal1014 za przydatną odpowiedź
@rolniku360 - Nie mam zamiaru się z tego utrzymywać, po prostu chcę sobie dorobić (autko na powietrze nie jeździ, dziewczynie też trzeba od czasu do czasu cos kupić... :D ). Rasy niestety nie pamiętam. Z tego co mi mówił ten znajomy i z tego co sam zaobserwowałem pracując u niego, karmienie loszki od 70 kg. jest bardzo ważne. Loszki odchowane od poczatku do 130kg na "Sano protamino premium forte" miały po max 13 prosiąt z czego przeżywało jedynie 10-11. Loszki, które w wadze 70kg odstawiał z protamino premium forte na Protamoni Matra miały nawet po 18 prosiat (ostatnie takie wyproszenie 2 lutego tego roku), wszystkie urodziły się żywe, ale niestety 3 zatarasiła.

@rycerz - Dzięki za informację :) Na jaką maksymalną głębokość polecasz zaorać ?

@sipma123 - Tata hoduje kilka sztuk bydła opasowego (simentale, simental x limuse ) i powiem szczerze, raczej kiepsko na tym wychodzi bo trzeba na początku spory kapitał zainwestować, a zyski po około 1,5 roku.
@KULAWA_KOZA - wybacz, ale co do ziemniaczków się nie zgodzę :) owy znajomy ma także parę ha ziemniaczków i cena za worek 15 kg to 10 zł (kontrakt z restauracjami, przedszkolami, placówkami opiekuńczymi i sklepami ) - fakt faktem, ziemniaki ma na prawdę wyborne. On sam mówi, że trzeba wiedzieć, kiedy ziemniaki na różnego rodzaju placach, rynkach itd sprzedawać, ale co za tym idzie trzeba też mieć odpowiednie magazyny, a na niektóre gatunki ziemniaków chłodnie.
@janczar810 - ursus 1214 i pług obrotowy, chyba 3, albo 4 skibowy. Ale kolega @rycerz odradza orki na taką głębokość, więc Go posłucham.
@maciejo360 - za 2 lata będę miał do dyspozycji około 16 ha i wtedy może udało by sie powiększyć zaczętą wcześniej hodowlę świnek :)

Ślicznie dziękuję za tak liczne odpowiedzi !
Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez KrzysztofKrojniak
      Witam pytanie do rolników którzy mieli już kontrole wedle ASF. jak tam sprawa z siatkami na okna jaskółkami i wróblami. przecież są pod ochroną gniazd nie rozwale a co podczas kontroli. kujawsko pomorskie 
    • Gość BaszaPasza11
      Przez Gość BaszaPasza11
      Witam. Interesuje się założeniem hodowli owiec kameruńskich. Na początek myślę nad 4 samicami i 1 samcem. Chciałbym się dowiedzieć jak do tego podejść. Co mogę im dawać oprócz trawy lub siana? A jeśli chodzi o siano to ile snopków z polskiej prasy Sipmy z224 potrzeba na wykarmienie tych 5 sztuk przez rok? Na pewno chciałbym zacząć je rozmnażać więc też proszę o porady. Pastwisko mam gotowe, oraz stajenke mam w planie postawić.
    • Przez Szydre
      Witam! 
      Nie wiem czy w dobrym dziale piszę to pytanie. Macie jakieś sposoby na przetrzymywanie ugotowanych ziemniaków dla świń? Mam 4 świnie i ugotowałem dla nich parnik ziemniaków, jak je przetrzymywać żeby nie skisły? Zostawiłem je w skrzynce wystudzone w ciemnym, chłodnym garażu. 
    • Przez katopo
      Wczoraj ruszyło przyjęcie wniosków na refundację do 75% wydatków poniesionych przez producenta rolnego, który prowadzi gospodarstwo, w którym utrzymywane są świnie.
      Składał już ktoś? Na co konkretnie można składać faktury? Rozumiem że maty dezynfekcyjne i środki do nich ale czy jak pokaże fakturę na siatkę do zabezpieczenia okien (jako zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt domowych) to czy mi to przyjmą?
       
    • Przez KlaudiaRolniczka
      Mam zamiar pobudować oborę na 15 sztuk byków mięsnych interesuje mnie czy lepiej jest trzymać na uwięzi czy luzem i czy jak będą luzem to nie będą się bodły ?
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj