Skocz do zawartości

maciejo360

Members
 • Zawartość

  415
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

27 Excellent

4 obserwujących

O maciejo360

 • Ranga
  Zaawansowany

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Budowa obory na opasy.

  Jest na forum dobrze rozbudowany temat o tym. Jeśli przeanalizujesz go całego na pewno podejmiesz decyzje ;)
 2. Żywienie Cieląt

  Może i zrobię odkop, ale muszę się wypowiedzieć, ponieważ te forum spada na psy. Największa różnica między mocznikiem paszowym a nawozowym to zanieczyszczenia. Mocznik paszowy jest "czystszy". Największa dawka jaka powinna być podana bydłu to max 100 gram na sztukę o masie pow. 500-600 kg. Stosowanie mocznika ma sporą zaletę, ale jeśli ktoś nie wprowadza go stopniowo i w odpoednich proporcjach może skończyć się to bardzo źle, tym bardziej jeśli sypie nawozowy, a nie paszowy. Co do karmienia cieląt i tej wypowiedzi że dawanie siana jest nie korzystne? Im wcześniej ciele zacznie sobie skubać sianko czy pasze treściwe tym lepiej, ponieważ będzie podrażniał (w pozytywnym sensie) ścianki żwacza co przyczyni się do jego szybszego rozwoju. Dlatego niemalże od urodzenia warto pilnować żeby w kojcu znajdowało się dobre siano i trochę ziarna owsa/jęczmienia/kukurydzy. @budextom mi, tak jak kolegom wyżej podpadła ilość tej marchwi, ogranicz ją i obserwuj cielęta ;)
 3. Budowa obory na opasy.

  Dałoby radę trzymać aż do sprzedaży, tylko chcesz trzymać luzem czy na uwięzi?
 4. Ruszta czy ściółka??

  ale @leniu1232 pisze o tuczu kontraktowym, a nie o otwartym, to co mu do ceny warchlaka? Jest tak jak piszesz, coraz więcej ludzi w to idzie, więc najwidoczniej się opłaca. Musiałbyś sobie sam policzyć ile kasy z tego wyciągniesz, a raczej ile będą Ci płacili za odchowane sztuki.
 5. Pasza treściwa dla Opasów

  Daj trochę to zobaczysz ile zjedzą.
 6. czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

  Nie... Twierdzę że zarobisz nawet na byku hf jeśli będziesz robić wszystko z głową. Uważam natomiast że zysk jest mniejszy jeśli w słaby materiał genetyczny (hf) pakujesz drogie pasze. Bydło mięsne lepiej wykorzysta dobrej jakości pożywienie co przełoży się na większa masę sztuki w krótszym okresie tuczu.
 7. czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

  Dokładniej chodzi o jaśniejsza sierść wokół oczu, jest to jeden z objawów niedoboru miedzi. Jeśli zauważyłeś częste biegunki, problemy z rozrodem, brak apetytu, jakieś nagłe upadki to możliwe że Twoje bydło ma niedobór miedzi. Co do pisania na temat to uważam że hodowla bydła mięsnego jest opłacalna, ponieważ jakoś się z tego utrzymujemy, po drugie jeśli ktoś dba o swoje zwierzęta, odpowiednio je karmi, stara się zmniejszyć upadki oraz do odchowu (jeśli kupuje) wybiera tylko najlepiej rokujące sztuki to może na tym dobrze zarobić. Argumenty "krzykaczy", że oni do tego interesu dokładają nie biorę pod uwagę, ponieważ jak można dokładać do swojego źródła utrzymania? Z czego tacy ludzie dokładają te pieniądze? Wszystko trzeba robić z głową, zawsze powtarzam że nie warto robić pasz które zawartością białka przekraczają skalę skoro w oborze stoją same hf-y ;)
 8. żywienie opasów

  Przeczytaj sobie ten temat, a na pewno znajdziesz pasujący przepis do ilości i jakości posiadanej paszy. Ponadto nauczysz się dlaczego tak a nie inaczej robi się pasze.
 9. Problem z krową dojną simental

  Nie doczytałem że ona jest już zacielona, dzięki za poprawkę bo mógłbym już mieć cielaka na sumieniu. Jak nie da rady jej rozdoić, a i piszesz że koty nie chcą od niej mleka pić to trzeba ją zasuszyć. Po co dalej krowę męczyć ;)
 10. Pasza treściwa dla Opasów

  Mocznik działa w ten sposób, że dostarczony do żwacza azot jest przemieniamy w amoniak, który z kolei jest przez bakterie wykorzystywany do budowy "własnego" białka, który z kolei staje się białkiem wchłaniany przez opasa ;) Mocznik podaje się nie nie od samej wagi, ale również od wieku, ponieważ dana sztuka musi mieć już w pełni wykształcony żwacz. Jest to około 6-7 miesiąca. Mocznika takiego "na pole" radziłbym nie podawać, ponieważ ma zbyt dużo zanieczyszczeń. Lepiej kupić mocznik paszowy. Mocznik dajesz w dawce gdzieś pomiędzy 20-30 gram na 100kg masy danej sztuki, dziennie nie przekraczasz dawki 150 gram. Dodatek ten należy wprowadzać stopniowo, zaczynajac od małych ilość i powoli zwiększać. No i taka ważna rzecz: jeśli podajesz bydłu jakieś kupne pasze lub koncentraty to sprawdź czy nie zawierają one już mocznika, bo jak zwierzęta mogą potruć się od nadmiaru amoniaku i nawet niektóre sztuki mogą zejść z tego świata, także zalecam ostrożność w stosowaniu tego dodatku :)
 11. czy hodowla bydła mięsnego jest opłacalna?

  Odstaw białko na 1-2 dni, potem trochę zmniejsz. Bydło nie ma wokół oczy jaśniejszej sierści, tzw. "okularów"? Do paszy kreda, wapń, możesz też kupić lizawka z miedzią.
 12. Problem z krową dojną simental

  Spróbuj ją ręcznie zdoić, a jak nie pójdzie to przemyśl podanie oxytocyny. Nie wiesz może czy się zacieliła? W jakim jest stanie? Jakie karmienie?
 13. Pług na zakamienione pola

  Potwierdzam że resor w kvernelandzie spisuje się na 5+, ale w tym budżecie (5 tysi) ciężko będzie dostać coś w przyzwoitym stanie.
 14. żywienie opasów

  Na 20 sztuk opasów w rożnym wieku balot średnio zbity 120x120 starczał na 2 dni. W jakim wieku masz te cielaki?
 15. prędkość Ursusa 382

  Nie kieruj się prędkością podaną przez nawigację. Z doświadczenia Ci powiem że Pronar o którym wspomniałeś, tylko że 82SA (bez turbo) z przyczepą o ładowności 12t, zboża było chyba 12.200 leciał po płaskim średnio 32-34 pod górki też sobie nieźle radził.
×