wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość
1 godzinę temu, farmer24 napisał:

A jest może określone co najmniej ile po złożeniu wniosku czy może być nawet następnego dnia?

We wniosku musisz podać do kiedy rozsiejesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444
14 minut temu, pawelol111 napisał:

Firmy handlujące granulatem zrobiły chłopom wode z mózgu i co głupszy nadal twierdzi że granulat działa cuda.

Dokładnie -   sypnie taki  800kg.  granuli   i  patrzy-  że  nie działa. Myśli   że  będzie  widać  jak-by  saletry  posypał   działa po tygodniu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8980
27 minut temu, Szymi40 napisał:

Dokładnie -   sypnie taki  800kg.  granuli   i  patrzy-  że  nie działa. Myśli   że  będzie  widać  jak-by  saletry  posypał   działa po tygodniu...

Kolego 800kg to nie jest mało, i z własnego doswiadczenoa wiem że jak trzeba szybko poprawić sytuację w uprawie to efekt jest widoczny i lepszy niż nie dać nic, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6900
1 godzinę temu, staszek131415 napisał:

We wniosku musisz podać do kiedy rozsiejesz

Można chyba max do roku od złożenia wniosku, jeśli dobrze pamiętam. To jakiś sztuczny przepis, bo możesz wysiać równie dobrze przed wnioskiem, złożyć jutro o 8 rano z wpisanym terminem do października 2020 a teoretycznie o 9 już mieć rozsiane. Nie wiem jaki cel w tych terminach

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26

Jest sens wysiewać  Radkowit Premium zwykłym RCW , czy zbyt duże straty będą w postaci unoszenia przez wiatr do sąsiadów? Może lepiej zwykły Radkowit? Może doradzić ktoś kto siał Premium?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685
Dnia 15.11.2019 o 10:19, ZELKOW napisał:

radkowit premium z transportem na 21-140 ile by wyszedł? dla mnie też nie ma lepszych wapn jak te zmielone, najszybciej odkwaszają i dają efekty zwyżką plonu, ale to musi być pył, kredy zazwyczaj mają dość grubą frakcje, szeroko to leci przy rozsiewie ale tak jak ja raz spróbowałem to odkwasiła glebe tylko za rozrzutnikiem gdzie pył leciał, a tam gdzie grubsza frakcja to od posypania po 5latach zero efektu

Jak będziesz brał Radkowit Premium to zaopatrz się w jakąś plandekę lub folię aby to przykryć. Mi jak kierowca wysypał to zapierdzielałem po plandekę do sklepu bo był dość spory wiatr i zaczęło wywiewać z pryzmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

Jeżeli trafisz na dobrą pogodę to strat praktycznie zero. W tym roku siałem dzień po mocnym deszczu i wcześnie rano zacząłem najlepsza jest taka pochmurna wilgotna pogoda. Jak tylko wyszło ładne słońce to tumany kurzu, najgorsza pogoda to upalny suchy dzień

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685
1 godzinę temu, derek2223 napisał:

Jest sens wysiewać  Radkowit Premium zwykłym RCW , czy zbyt duże straty będą w postaci unoszenia przez wiatr do sąsiadów? Może lepiej zwykły Radkowit? Może doradzić ktoś kto siał Premium?

ja siałem premium zwykłym RCW i powiem tak, że jeśli masz do niego nieograniczony dostęp to spoko bo możesz upatrzyć prawie bezwietrzną pogodę. Ja miałem pożyczony ale na szczęście trafiłem dzień, że było prawie bezwietrznie ale przy ostatnim kursie wiatr się już trochę wzmógł to i ja miałem zwapnowane i częściowo sąsiad. ogólnie nie było problemów z jego wysiewem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

Rcw 3 dobrze się siało tyko musi być suche wapno żeby się nie zawieszało no i jakaś opadająca mgła z rana i kurzu nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26

Na sianie przy porannych mgłach to nie liczę :) ale skoro w bezwietrzny dzień to jakoś idzie to chyba spróbuję...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
thor1984 napisał:

Dnia 15.11.2019 o 10:19, ZELKOW napisał:

radkowit premium z transportem na 21-140 ile by wyszedł? dla mnie też nie ma lepszych wapn jak te zmielone, najszybciej odkwaszają i dają efekty zwyżką plonu, ale to musi być pył, kredy zazwyczaj mają dość grubą frakcje, szeroko to leci przy rozsiewie ale tak jak ja raz spróbowałem to odkwasiła glebe tylko za rozrzutnikiem gdzie pył leciał, a tam gdzie grubsza frakcja to od posypania po 5latach zero efektu

Jak będziesz brał Radkowit Premium to zaopatrz się w jakąś plandekę lub folię aby to przykryć. Mi jak kierowca wysypał to zapierdzielałem po plandekę do sklepu bo był dość spory wiatr i zaczęło wywiewać z pryzmy

biorę go już parę lat i wystarczy w opryskiwacz wody wlać i opryskać pryzmę żeby z 1cm nasiąkło wodą.i nie ma problemu z pyleniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Mam do wywapnowania ok 1,5 ha pod roślinę jarą. Jakie granulowane polecacie? W jakim terminie? Teraz czy przed siewem? Będę siał roślinę o wymaganiach pH ok 7. 

Czytałem posty wyżej. wapnowałem w 2018 roku po 5 ton Morawicy, ale jeszcze nie jest to efekt jakiego bym oczekiwał dlatego w 2020 powtórka. 

Powtórka też sypkim


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

W sensie, że już teraz kupić sypkie, wysłać na te działkę a resztę posypać po żniwach? Też jest to jakieś rozwiązanie. 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

A ma ktoś może porównanie co do efektów działania radkowitu premium vs zwykły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653
21 godzin temu, pawelol111 napisał:

Firmy handlujące granulatem zrobiły chłopom wode z mózgu i co głupszy nadal twierdzi że granulat działa cuda.

Trochę prawdy w tym jest. Wielu myśli, że to taki koncentrat. A tam jak w zwykłym wapnie około max 50 % wapna.

20 godzin temu, GRZES1545 napisał:

Kolego 800kg to nie jest mało, i z własnego doswiadczenoa wiem że jak trzeba szybko poprawić sytuację w uprawie to efekt jest widoczny i lepszy niż nie dać nic, 

To jest około 400 kg czystego składnika. Oczywiście poprawia sytuację. Ale odkwasić tym glebę od powiedzmy 4,5 do 6,5 to już znacznie drożej wychodzi niż np kredą.

17 godzin temu, derek2223 napisał:

Jest sens wysiewać  Radkowit Premium zwykłym RCW , czy zbyt duże straty będą w postaci unoszenia przez wiatr do sąsiadów? Może lepiej zwykły Radkowit? Może doradzić ktoś kto siał Premium?

No chyba, że huragan masz. Ja siałem kredę przy wietrze. trochę kurzyło. Ale u sąsiada na polu biało nie było a u mnie tak.

10 godzin temu, pawelol111 napisał:

Kreda lepsza pany.

Jeśli chodzi o szybkość działania to na pewno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6900
1 godzinę temu, Roxer napisał:

A ma ktoś może porównanie co do efektów działania radkowitu premium vs zwykły?

Za rok będę miał takie porównanie :)

11 godzin temu, sumek666 napisał:

Mam do wywapnowania ok 1,5 ha pod roślinę jarą. Jakie granulowane polecacie? W jakim terminie? Teraz czy przed siewem? Będę siał roślinę o wymaganiach pH ok 7. 

Czytałem posty wyżej. wapnowałem w 2018 roku po 5 ton Morawicy, ale jeszcze nie jest to efekt jakiego bym oczekiwał dlatego w 2020 powtórka. 

Powtórka też sypkim

Ja bym kupił samochód wapna teraz, wysiał ile mi trzeba na to pole, a resztę zostawił na jesień przyszłego roku. Wapno ani nie będzie tańsze, ani wiatr go nie zabierze, ani przez rok się nie zepsuje ;)

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126

"Wykorzystanie limitu dostępnej pomocy de minimis w rolnictwie wynosi 100%, tym samym wypłata środków beneficjentom w ramach „Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” będzie możliwa z początkiem roku 2020  (https://srpp.minrol.gov.pl)."

"Aktualne wykorzystanie limitu pomocy de minimis w rolnictwie na dzień 18.11.2019 wynosi 295 082 832,45 euro, co stanowi 99,71%"

Ciekawe jak rozdysponują te 855 tyś. euro pomiędzy wszystkie programy. W przyszłości też jest planowana jakaś pomoc na kształt tej "de minimis" czy to już koniec i niektórzy zwrotu po prostu nie dostaną? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7975

u mnie zwykły radkowit jeszcze nie działa , niestety to dolomit i trzeba czasu raczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
Uziu92 napisał:

u mnie zwykły radkowit jeszcze nie działa , niestety to dolomit i trzeba czasu raczej.

a zaorałeś go czy pod zasiew dałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj