wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

hubertuss    4653

Czy z tej kopalni czy z tej to chyba jakieś atesty mają  Zamiast oceniać na oko wystarczy poprosić o jakiś atest czy parametry. Ja zamawiałem z Kornicy OMYA ale firma transportowa powiedziała, że tam są duże kolejki. Jak chcę to może być z Mielnika. Też OMYA. Tu i tu wapno kreda typu G1 5b z tą samą zawartością wapna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    514

Jakie kolejki ? coś kręcą , ja zamówiłem w poniedziałek to mogłem mieć na wtorek ale mi nie pasowało i miałem na środę , tylko cena trochę przesadzona bo 95zł a do Kornicy mam około 80 km


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966
1 godzinę temu, arek96 napisał:

Radkowit po mojemu jest jaśniejszy ,a Laskowa ciemniejsza ,taka popielata.

Rozsyp, zawsze coś w glebie się poprawi, ja laskowej nie chciałem ogladalem u znajomego to nie podobalo mi sie, pryzma wyglądała jak kupa piachu ciemnego i sporo skałki źle zmielonej,  przewoźnik polecił mi Jaźwica i wizualnie dużo lepiej zmielone, na wszystko dał mi certyfikaty z kopalni, pierwszy raz brałem od chlolaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
avens    14

Panowie, na jednej z działek mam pH 4,2 i zawartość Mg (niska) 6mg/100g gleby. Gleba ciężka. Rzuciłem na ściernisko 1000kg Oxyfertil 90. Chciałbym jeszcze w tym roku uzupełnić doraźnie magnez pod agregat. Lepszym wyborem do tego celu będzie Kizeryt czy Dolomag G z Agroliedmann?

Edytowano przez avens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
Dnia 12.09.2019 o 08:29, GRZES1545 napisał:

Po złożeniu wniosku możesz rozsiewac nawet tego samego dnia.

Pytanie czy masz odpowiednie badanie z zaleceniami, i dobrze wypelniony wniosek zatwierdzony przez OSCHR to możesz śmiało rozsiewać.

nie mam wniosku nic , jak nie to trudno nie bd skladal a wapno i tak musialem dac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169
avens napisał:

Panowie, na jednej z działek mam pH 4,2 i zawartość Mg (niska) 6mg/100g gleby. Gleba ciężka. Rzuciłem na ściernisko 1000kg Oxyfertil 90. Chciałbym jeszcze w tym roku uzupełnić doraźnie magnez pod agregat. Lepszym wyborem do tego celu będzie Kizeryt czy Dolomag G z Agroliedmann?

Najtaniej i najwięcej magnezu dostarczy wapno magnezowe np radkowit 4 tony dać i na lata magnezu będzie a nawozy magnezowe to tylko koszta i systematycznie co roku trzeba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tyle że magnezowe słabo podnosi PH dobre dla podtrzymania odczynu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ale na bardzo kwasnej ziemi co nie widziała z 20 lat wapna to i magnezowe powinno dobrze podzialac i odkwasic 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykb2736    87

staszek131415 napisał: Tyle że magnezowe słabo podnosi PH dobre dla podtrzymania odczynu Standardowe wapno magnezowe może tak,bo się długo rozkłada, Premium działa od razu,ja wolę dołożyć te 1000zl wiecej z racji transportu i mieć konkretny towar, tym bardziej że mam zakwaszone gleby i doprowadzam ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maciej    169

Ludzie nie róbcie z Dolomitu piachu albo odpadu bez wartości. Jak ktoś jest niecierpliwy i chce bardzo dobry efekt super szybko to niech kupuje wapno premium radkowit a jak ktoś chce podnieś poziom magnezu i powoli odkwaszac to każdy dolomit będzie dobry tylko dawka odpowiednia musi iść.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Co poradzicie na  występujący placami skrzyp na glebach o ph 6,4 oraz 7,4? 

Herbicyd jest jakiś skuteczniejszy? Głęboszowanie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktosik25    11

Ja przy PH w zakresie 4.0-5,4 zastosowałem Radkowit Standard w dawce przeciętnej 8,1t/ha zgodnie z zaleceniami OSCHR. Po jakim czasie najlepiej zweryfikować stan PH by ocenić efekt? Po żniwach w przyszłym roku? Jakiego efektu można się spodziewać? Wg badań zawartość fosforu - wysoka/bardzo wysoka natomiast potas - niska/średnia. Mam zamiar zniwelować to dodatkowo do Polifoski, dawką 100kg soli potasowej. Dobrze myślę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25517
1 godzinę temu, Ywa napisał:

Co poradzicie na  występujący placami skrzyp na glebach o ph 6,4 oraz 7,4? 

Herbicyd jest jakiś skuteczniejszy? Głęboszowanie? 

No właśnie poprawa stosunków powietrzno wodnych czyli głęboszowanie. Choć znajomy twierdzi że dopiero po głęboszu zaczął mu skrzyp rosnąć.

Poprawa tych stosunków to też wapnowanie, ale u Ciebie jest ph ok.

Walka z nim polega na zamęczeniu go mieszanką glifosatu z mcpa  2,4d lub fluroksypyrem. I niestety nie w jeden rok. 

 

10 minut temu, ktosik25 napisał:

Ja przy PH w zakresie 4.0-5,4 zastosowałem Radkowit Standard w dawce przeciętnej 8,1t/ha zgodnie z zaleceniami OSCHR. Po jakim czasie najlepiej zweryfikować stan PH by ocenić efekt? Po żniwach w przyszłym roku? Jakiego efektu można się spodziewać? Wg badań zawartość fosforu - wysoka/bardzo wysoka natomiast potas - niska/średnia. Mam zamiar zniwelować to dodatkowo do Polifoski, dawką 100kg soli potasowej. Dobrze myślę?

Przede wszystkim mocno podskoczy poziom magnezu i uważam że słusznie zwiększasz zawartość potasu próbując utrzymać stosunek K/Mg na właściwym poziomie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33
patrykb2736 napisał:

staszek131415 napisał: Tyle że magnezowe słabo podnosi PH dobre dla podtrzymania odczynu Standardowe wapno magnezowe może tak,bo się długo rozkłada, Premium działa od razu,ja wolę dołożyć te 1000zl wiecej z racji transportu i mieć konkretny towar, tym bardziej że mam zakwaszone gleby i doprowadzam ph.

magnez ma zdolność odkwaszania 1,5 raza większa od wapnia, bardzo dobrze odkwasza, kupić dobre wymieszać u efekt będzie. Nie orientuje się w czym te premium jest lepsze że działa szybciej? Dobre dla podtrzymania odczynu czy nawożenia wapniem są te drogie wapna granulowane, które sypia po 0,5 t/ha. Co do postu kilka wyżej jak Wy odróżnia je te wapna, po kolorze...po prostu zadzwonić, przeciez certyfikat dają..


ktosik25 napisał:

Ja przy PH w zakresie 4.0-5,4 zastosowałem Radkowit Standard w dawce przeciętnej 8,1t/ha zgodnie z zaleceniami OSCHR. Po jakim czasie najlepiej zweryfikować stan PH by ocenić efekt? Po żniwach w przyszłym roku? Jakiego efektu można się spodziewać? Wg badań zawartość fosforu - wysoka/bardzo wysoka natomiast potas - niska/średnia. Mam zamiar zniwelować to dodatkowo do Polifoski, dawką 100kg soli potasowej. Dobrze myślę?

OSCHR zaleciła Ci 4 tony na ha na raz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8966

Mnie akurat przy podobnym ph, też zalecili 4t czystego skladnika, ale jak bylem w OSCHR to powiedzieli żeby nie podawać tego na raz tylko rozdzielić na dwie dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 13.09.2019 o 07:09, Marecki2922 napisał:

Jakie kolejki ? coś kręcą , ja zamówiłem w poniedziałek to mogłem mieć na wtorek ale mi nie pasowało i miałem na środę , tylko cena trochę przesadzona bo 95zł a do Kornicy mam około 80 km

Oj marecki, ta dopłata i całe dopłaty to są do d*py , co z tego ze dadzą pieniądze jak zaraz zakłady podniosą ceny i tylko biurokracji mamy wiencej i  to samo wyjdzie jak nie drożej,tak samo z maszynami już jest.Jak dla mnie pomysł z dopłatami do wapna nie trafiony.Zawsze tona była po 55zł netto.Ze swoim transportem.Koło Kornicy jest kilka kopalni zawsze można pojechać i wynegocjować cenę.Ja mam 25km.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ateraz będziesz miał za darmo pewnie że rolnik chce by mu jeszcze kasy na urodziny zostało z dotacji

2 godziny temu, k0b napisał:

magnez ma zdolność odkwaszania 1,5 raza większa od wapnia, bardzo dobrze odkwasza, kupić dobre wymieszać u efekt będzie. Nie orientuje się w czym te premium jest lepsze że działa szybciej? Dobre dla podtrzymania odczynu czy nawożenia wapniem są te drogie wapna granulowane, które sypia po 0,5 t/ha. Co do postu kilka wyżej jak Wy odróżnia je te wapna, po kolorze...po prostu zadzwonić, przeciez certyfikat dają..

 

OSCHR zaleciła Ci 4 tony na ha na raz?

 

Pierwsze słyszę by magnez odkwaszał jeśli by tak było nikt by wapna nie stosował

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktosik25    11

W przypadku ziemii średniej przy PH poniżej 5 zalecenia 4,5t czystego składnika z Oschr. Natomiast 5,0-5,4ph - zalecenia 3,0t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110
21 godzin temu, Agrest napisał:

Przede wszystkim mocno podskoczy poziom magnezu i uważam że słusznie zwiększasz zawartość potasu próbując utrzymać stosunek K/Mg na właściwym poziomie

Jaki powinien być właściwy stosunek K/Mg?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33
staszek131415 napisał:

Ateraz będziesz miał za darmo pewnie że rolnik chce by mu jeszcze kasy na urodziny zostało z dotacji

2 godziny temu, k0b napisał:

magnez ma zdolność odkwaszania 1,5 raza większa od wapnia, bardzo dobrze odkwasza, kupić dobre wymieszać u efekt będzie. Nie orientuje się w czym te premium jest lepsze że działa szybciej? Dobre dla podtrzymania odczynu czy nawożenia wapniem są te drogie wapna granulowane, które sypia po 0,5 t/ha. Co do postu kilka wyżej jak Wy odróżnia je te wapna, po kolorze...po prostu zadzwonić, przeciez certyfikat dają..

 

OSCHR zaleciła Ci 4 tony na ha na raz?

 

Pierwsze słyszę by magnez odkwaszał jeśli by tak było nikt by wapna nie stosował

poczytaj o sile zobojętniajacej tlenku wapnia i magnezu, a jednak dolomity stosują

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
12 godzin temu, Wiesi0 napisał:

Oj marecki, ta dopłata i całe dopłaty to są do d*py , co z tego ze dadzą pieniądze jak zaraz zakłady podniosą ceny i tylko biurokracji mamy wiencej i  to samo wyjdzie jak nie drożej,tak samo z maszynami już jest.Jak dla mnie pomysł z dopłatami do wapna nie trafiony.Zawsze tona była po 55zł netto.Ze swoim transportem.Koło Kornicy jest kilka kopalni zawsze można pojechać i wynegocjować cenę.Ja mam 25km.

szczerze ale ja mimo tych doplat nie widze podwyzek cen wapna ro ktemu kupowalismy wapno magnezowe z kopalni kieleckich 1900 zł samochod w tym roku taka sama cena , wapniak kornicki kosztowal rok temu po 370 zł tona w tym roku tak samo wiec jeszcze narazie nie uderzyli w cene 

11 godzin temu, ktosik25 napisał:

W przypadku ziemii średniej przy PH poniżej 5 zalecenia 4,5t czystego składnika z Oschr. Natomiast 5,0-5,4ph - zalecenia 3,0t/ha.

ale jak juz masz ph 5,4 to ddoplaty nie masz do wapna ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
22 minuty temu, warchest napisał:

wapniak kornicki kosztowal rok temu po 370 zł tona

Na miejscu jak brałem granulat na wiosnę w bagach bez foli 290.Bez negocjowania małą ilość,twój pośrednik na razie się nie podnosi do czasu.

A wcześniej w lutym było najtaniej po 220 dało się kupić kredę granulowano.Dopłat nie było ale cena rośnie.

Ja mam zwapnowane i mnie to nie kręci bo mieszkam nie daleko złóż i czasem pojadę i zobaczę co mają,bywa ze i za 25zł za tonę da się kupić kredy zanieczyszczonej z jakąś glinką czy czymś innym ale najpierw widzę hałdę i decyduje.Bo to nie czysty towar.czy się opłaca czy nie.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

ja granulowanego nie kupuje zazwyczaj tylko rzadko ale teraz jak bralem inne naowozy to z ciekawosci sie dopytalem o cene granulowanych wapn

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ktosik25    11

Dopłata jest poniżej 5,5pH tym samym do pH w wysokości 5,4 przysługuje. Zalecono mi na tej działce dawkę 3,0t/ha czystego składnika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj