wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

PK007    28

Wydaje mi się, że lepiej wysiewać przed orką siewną a nie pogłównie bo przynajmniej się dobrze z ziemią wymiesza a poza tym rośliny mają korzenie też w glębszych warstwach a nie tylko tuż pod powierzchnią gleby. Może trzeba poczekać jeszcze na działanie wapna, taki proces musi trochę potrwać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lepieznik    0

Witam gdzie można kupić wapno w kujawsko-pomorsjim okolice Radziejowa i jakie jest najlepsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BOGDAN01    0

Wydaje mi się, że lepiej wysiewać przed orką siewną a nie pogłównie bo przynajmniej się dobrze z ziemią wymiesza a poza tym rośliny mają korzenie też w glębszych warstwach a nie tylko tuż pod powierzchnią gleby. Może trzeba poczekać jeszcze na działanie wapna, taki proces musi trochę potrwać.

 

Jeśli wapno ma wpłynąć na zmianę odczynu w całej warstwie uprawnej gleby, to powinno być z nią wymieszane. Niestety orka tego dobrze nie robi, bo wprowadza górną warstwę gleby razem z wapnem w jej dolny poziom i głównie tam na nią oddziaływuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fighter    0

Witam wszystkich!

To w końcu lepjej rozsiać 300-400kg/h odmiana O1 czy lepiej 3-4t/h odmiana O4 która jest dużo tańsza??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

mozesz posiac te 300-400 tlenku ale i do tego 2-3 t weglanu lub weglanu z magnezem. Tlenek to zadziła na juz a weglan na dłuższa mete podtrzyma ph. jescze zalezy jakie masz zimie bo tlkenek jest dos agresywny i ogólnie kaza unikac na lekkich glebach.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek175    1

Panowie jakie polecacie wapno: chodzi mi o to żeby było skuteczne, workowane i dało się je wysiać motylem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

motylem rozsiejesz prawie wszystko wyjatek kreda surówka :) jesli chcesz dobre wapno i koniecznie workowane to kreda grnulowana. nie wierz w te bajki ze 500kg załatwi sprawe na dłuzej to sa dawki doraznezeby powstrzymac zakwaszanie zeby odkwasic juz zakwaszone to trezba sypac tonami i nie wazne jakie to wapno no moze poza tlenkowym tego troszke mniej ale tez 2-3 t na ciezszych ziemiach trzeba dac.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarekZulawy    0
Napisano (edytowany)

Witam. Od dwóch lat kupuję i stosuję wapno z Inowrocławia. dostarczają mi je przewoźnicy w cenie 1500-1600zł za samochód 24 tony. Jest to węglan o zawartości minimum 50% wapnia. Wygląda bardzo dobrze. Drobno zmielone, bez kamieni, brył. Jednak niektórzy odradzają mi inowrocław. Bo złe, ma metale ciężkie i nie wolno go stosować. Nie chciałbym sobie "zasyfić" pola, więc pytam czy ktoś może powiedzieć cos więcej na temat tego wapna? Czy ktoś je stosuje, widzi efekty czy tez wady? skąd ono dokładnie pochodzi? Będę wdzięczny za informacje

Edytowano przez MarekZulawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Ja rok temu zastosowałem wapno spod inowrocławia, cena taka jak podałeś w 1 poście. Tylko tyle moge powiedziec bo dużych efektów nie widać. Po zniwach zrobie kilka próbek gleb i zobacze czy pH podskoczyło.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesko    15

Ja tez je zastosowalem( 3 transporty tego rozwiozlem) i po zniwach robie proby to bedzie wiadomo czy cos dziala.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seat    2

Koledzy gdzie w mazowieckim można zbadać wapno (jaką ma zawartość wapna) i ile to kosztuje? Zamierzam kupić dwa tiry wapna węglanowego i chciałbym je zbadać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Tam gdzie badasz ziemie. Czyli w stacji chemiczno rolniczej. W lubelskiej kosztowało mnie 135zł CaO i MgO. Pewnie w Jungu w Puławach też można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na razie co mogę zauważyć to że żyto wybujało mocno w porównaniu do pola niewapnowanego(na 1 pole specjalnie nie dałem). Na wapnowanym żyto ma 2m, na niewapnowanym 1,5-1,7m.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seat    2

Powiedzcie, czy stosowaliście wapno nawozowe węglanowe CaO 50% z kopalni Morawica i czy jesteście z niego zadowoleni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

U nas Morawica słynie z dobrego wapna jest bardzo drobno mielone a to podstawa.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

Panowie skrzyp jest oznaka zakwaszenie ziemi tak? 2 lata temu dawałem wpano tlenkow pow.70%, w tamtym roku też dawałem to samo wapno a skrzypu jak w tym roku to nie było nigdy no masakra same choinki powinno byc chyba coraz mniej nie? co jest nie tak?!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Skrzyp rośnie na ziemi zlewnej o nieodpowiedniej strukturze która zazwyczaj występuje przy niskim pH. Może pH podniosłeś ale struktura sie nie poprawiła. Może jakaś nieodpowiednia uprawa? Jakie rośliny siałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

To co napisaleś to wszystko sie zgadza,zawsze było tam zboże i az tak tego skrzypu nie było wiać w tamtym roku po żniwach opryskałem starane i myślałem że juz poradziłem sobie z tymi choinkami! Teraz są i mają tam być truskawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bobytempelton    161

Ja mam na jednym polu ph6.2 i rośnie mi skrzyp, mój kolega w sadzie ma ok 5.7 i jest totalna łąka ze skrzypu, wali tam wapno tonami, i jak u mnie i u niego wapno nic nie daje, pojmijcie ludzie że chwasty też mają swoją ewolucję, uodparniaja się na herbicydy, a skrzyp na wysokie ph, i może nawet na wapnie rosnąć tyle że słabiej.

Najlepszym środkiem na skrzyp jest chwastox extra w dawce 3-4L/ha, są inne ale droższe.


Ze względu na poziom niektórych użytkowników odpisuje na konkretne posty lub na pw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

Kiedyś dziadek opowiadał że na skrzyp trzeba zasiać żyto na poplon i jak urośnie razem ze skrzypem to zwałować. Ale nie wiem ile w tym prawdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Koledzy, wydaje mi się, że mylicie zupełnie rożne wapna.

Wapno posodowe z Inowrocławia zawiera dużo wody, nawet do 50% czyli jeśli przywieźli Wam coś co wygląda jak bardzo mokre błoto to jest to własnie te wapno odpadowe. Pewnie może zawierać jakieś metale ciężkie lub inne paskudztwa ale powinno być w miarę ok. W końcu ktoś je dopuścił do stosowania w rolnictwie. Wapno posodowe ma mało czystego składnika, tylko jakies 20%-30% CaO czyli trzeba go dawac co najmniej 2 razy wiecej niz dobrego wapna prosto z kopalni wapienia.

Ale niedaleko Inowrocławia jest też kopalnia normalnego wapna węglanowego, to przy cementowni Lafarge koło Barcina. Zmielona skała wapienna z kopalni wygląda jakby szary piasek czy żwirek i ma około 50% CaO.Wapno z kopalni powinno być suche, chyba ze zmoknie na hałdzie na deszczu ale i tak będzie wyglądało dużo lepiej niz te posodowe. Znalazłem nawet fotki z tej kopalni:

http://fotoforum.gazeta.pl/72,2,745,81594111,81594111,0,2.html?v=2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj