wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Bartoszek_xd    24

Właśnie przywieźli mi wapno Jaźwica. Jestem dość mokre, więc mogę to reklamować czy w sumie kopalnia jest pod chmurką i może być takie mokre?

P_20230828_170311.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
logan3512    140

Czyli jak lepiej będzie, mam z tamtego roku radkowit premium to mogę go rozsiać i przejechać kultywatorem a za kilka dni obornik na niektórych działkach później ale też nie długo bo muszę zasiać ozime max do 10 pażdziernika czy lepiej będzie jak rozwieje to wapno na wierzch po orce obornika. Traci się na oborniku czy wapno gorzej zadziała jak jest za krótki odstęp . Z drugiej strony radkowit premium to dolomit to on chyba tak szybko nie działa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582
Bartoszek_xd napisał:

Właśnie przywieźli mi wapno Jaźwica. Jestem dość mokre, więc mogę to reklamować czy w sumie kopalnia jest pod chmurką i może być takie mokre?

P_20230828_170311.jpg

Jeśli wszędzie pada to i na kopalni. oczywiście reklamować możesz, ale trzeba byś świadomym ze w tym sezonie jest to problem zeby suchego załadować. ja jak wiem.zejest mokre czy wilgotne to najpierw dzwonie do klienta czy takie chcę. Jesli ktoś sieje rozrzutnikiem to jemu to nawet na rękę bo nie pyli sie. A jak jakieś rcw tasmowy to może być lekko wilgotne ale jak papka to nie pojdzie.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Obornik pod Skiba a wapno na wierzchu ta jak mają być straty ?

Tym sposobem tylko że kreda z omya miałem najszybszy wzrost pH , najgorsze efekty wapno pod pług .

Rośliny może i się najadły Ca ale pH bez zmian.

Mi z Celiny też wilgotne przywieźli potem jeszcze deszcz popadał a i tak taśmowym sialo się dobrze tj mówił wincenciak ,,skala zawsze będzie skala" gdyby to była kreda to juz nie do rozsiania półki nie wyschnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582
Bartoszek_xd napisał:

rozsiać rozrzutnikiem to nie problem rączej, bardziej chodziło mi ile może być kg wody względem suchego wapna

zależy jak mokre :)


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1196
8 godzin temu, zetorr6441 napisał:

Obornik pod Skiba a wapno na wierzchu ta jak mają być straty ?

Tym sposobem tylko że kreda z omya miałem najszybszy wzrost pH , najgorsze efekty wapno pod pług .

Rośliny może i się najadły Ca ale pH bez zmian.

Mi z Celiny też wilgotne przywieźli potem jeszcze deszcz popadał a i tak taśmowym sialo się dobrze tj mówił wincenciak ,,skala zawsze będzie skala" gdyby to była kreda to juz nie do rozsiania półki nie wyschnie 

W późniejszym terminie też nie wzrosło te pH po wapnie pod pług ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3616
8 godzin temu, zetorr6441 napisał:

Tym sposobem tylko że kreda z omya miałem najszybszy wzrost pH , najgorsze efekty wapno pod pług

A kreda jak i kiedy??? Pod agregat? Na ściernisko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1314

Kiedy posiac wapno granulowane na lucernę, teraz na jesieni czy  w lutym/marcu ? jaką dawke dać, glina


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265
42 minuty temu, tytanowyJanusz napisał:

A kreda jak i kiedy??? Pod agregat? Na ściernisko?

Na ściernisko i nie orac. 

U mnie po rzepaku albo słoneczniku idzie, wtedy nie orze i nie daje obornika, jest w wierzchniej warstwie, za rok przeorane pod kukurydzę bądź rzepak. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3616
1 godzinę temu, Tomek90 napisał:

Na ściernisko i nie orac.

U mnie poszło od 1t do 1.5t/ha i to talerzówką przemieszałem. Zaoram to ale płytko, aby tylko nic na wierzchu nie wystawało

33 minuty temu, Rafi1979 napisał:

A można dać ta kredę na zasiany już rzepak poglownie i potem pszenicę ozima ? 

Można

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
11 godzin temu, zetorr6441 napisał:

Obornik pod Skiba a wapno na wierzchu ta jak mają być straty ?

Tym sposobem tylko że kreda z omya miałem najszybszy wzrost pH , najgorsze efekty wapno pod pług .

Rośliny może i się najadły Ca ale pH bez zmian.

Mi z Celiny też wilgotne przywieźli potem jeszcze deszcz popadał a i tak taśmowym sialo się dobrze tj mówił wincenciak ,,skala zawsze będzie skala" gdyby to była kreda to juz nie do rozsiania półki nie wyschnie 

Też mi przywieźli ta omye z kornicy jest sporo takich grudek które w palcach latwo pokruszyć. To normalne? Czy nie powinno tego byc?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koks85    2

Na ściernisko poszła gnojowica, potem gruber. 

Czy jest sens dawać wapno przed orka pod siew zimowy? Czy lepiej przeczekać i za rok na ściernisko i gruber? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Unexpected    246
Dnia 21.08.2023 o 20:07, Roxer napisał:

Radkowit premium, tak zmielonego jeszcze nie miałem, zmielony bardziej niż mąka. Rozwozić się tego prawie nie da. Wjazd z rozsiewaczem w pole to zadyma większa niż kłęby pyłu po zawaleniu WTC. Po deszczu się poprawi? Zostawiałem parę razy na drugi rok pod plandeką to było elegancko, ale tak pod chmurką na krótki okres to nigdy

IMG_20230821_162615.jpg

Przy drodze to aż się auta zatrzymywały

received_2323044224749764.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282

ja trzymałem pod chmurką ale to tak przez miesiąc wiosną, przelało wodą, elegancko się siało. pewnie zaraz po deszczu to by było błoto

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126
1 godzinę temu, Unexpected napisał:

Przy drodze to aż się auta zatrzymywały

No dokładnie, aż niebezpieczne. Nie wiedziałem że bez przemoknięcia będzie aż tak źle się rozwozić. Straty to i bez wiatru pewnie całkiem duże

Edytowano przez Roxer

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3616
3 godziny temu, koks85 napisał:

Na ściernisko poszła gnojowica, potem gruber. 

Czy jest sens dawać wapno przed orka pod siew zimowy? Czy lepiej przeczekać i za rok na ściernisko i gruber? 

Na orane, pod agregat. Szkoda tracić rok czasu z hvjowym pH

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiko8    32
15 godzin temu, bialy2005 napisał:

zależy jak mokre :)

Biały  ile max  ton na aucie wapna morawicy 27 ton wyjedziesz z kopalni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

nie zazwyczaj 26-26,4 wszystko zależy jaka waga zestawu


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2204
4 godziny temu, tytanowyJanusz napisał:

Na orane, pod agregat. Szkoda tracić rok czasu z hvjowym pH

Za rok to dopiero będą pierwsze efekty po tym wapnie 🤭

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
15 godzin temu, Michal014d napisał:

Też mi przywieźli ta omye z kornicy jest sporo takich grudek które w palcach latwo pokruszyć. To normalne? Czy nie powinno tego byc?

Normalne. I ta grudkę po roku idzie wyorac. Cała reszta zniknie po deszczu.  Te grudki zawsze są na zewnątrz gromady i tylko sprawiają wrażenie że jest ich dużo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PAN88    1762
11 godzin temu, bialy2005 napisał:

nie zazwyczaj 26-26,4 wszystko zależy jaka waga zestawu

Zależy  czy  aluminiowa burtą. Magnezowe wapno z transportem do 05-310 ile kosztuje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roxer    126
Dnia 22.08.2023 o 19:50, Roxer napisał:

Z ciekawości dałem próbkę do zbadania zawartości magnezu i wapnia, bo zawsze się kupuje to wapno jak kota w worku, jak przyjdą wyniki to się pochwalę :)

No i jest. Wg lafarge radkowit premium powinien mieć 30-35% CaO i 15-18% MgO. Badania mówią 29,1 CaO i 14,7 MgO, czyli praaaawie deklarowane minimum. Zamawiany od jednego z reklamujących się rozwoźników na olx.

220823131338.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj