wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

jj    22

Lepsze to niż nic ale znacząco i trwale się nie poprawi. Stosowałem kilka razy granule i mniej jak 1000kg/ha to w ogóle efektu nie było a cenowo to wtedy było to samo co 3t sypkiego dopiero jak dalem po 4t/ha wapna z morawicy i za rok poprawiłem jeszcze 2.5t/ha to był efekt . Teraz jak wpada nowa działka i wiem ze ph leży to nawet bez badania 6t/ha i rośnie od pierwszego roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6908
13 godzin temu, Verati napisał:

Nie słyszałem żeby ktoś granulatu dawał 2,5t więc jednak Niee tylko formą

Bo każdego kieszeń boli na samą myśl ile by zapłacił na hektar sypiąc granulę w normalnej dawce, dlatego ludzie sypią 300-500kg. Optymalnie jest dać tonę kredy (niezależnie czy granulat czy luz) w częstych dawkach

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dantur96    330

Mi w poniedziałek mają przywieźc Radkowit premium będę dawał po 3 t na łąki i za rok o tej porze pójdzie jeszcze 3t  kredy i powinno być już ok wtedy. Chciałem w tym roku lecieć z kredą ale luzu już nigdzie o tej porze nie dostanie . A jak pytałem o łódkę granuli to się nie opłaca w tej kasie bym miał dwa tiry luzy.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3

A powiedzcie mi jeszcze ile musi być przerwy między wapnem a gnojowicą jeśli dałbym wiosną na orke 300kg węglanu chciałbym jak najwcześniej ale może być problem z wjazdem bo to podmokłe pole a przed siewem kukurydzy gnojowica i nawozy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70

Ja dałem dziś wapno węglanowe ok4 t/ha ,jutro kultywator i za tydzień, może dwa obornik i orka. Renowacja łąki ph4.6 składniki też niskie więc, może azotu coś uleci ale to chyba lepsza opcja moim zdaniem.  W zeszłym roku przed siewem ozimin też mi się tak zgrało że musiałem dać wapno i obornik w krótkim odstępie na pole ph4.7. I takiego przenzyta (belcanto) nigdy nie miałem (7.5t mniej więcej). 

Ważne tylko żeby bezpośrednio ze sobą nie mieszać 

Edytowano przez RolAnonim
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
Dnia 2.11.2022 o 19:28, SawekBraczyk napisał:

To na mniejsze dawki a szybko podnieść PH to ja widzę by był dobry granulat wapna tlenkowego 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3670
47 minut temu, Zigi94 napisał:

minimum 6 tygodni

Jak będzie dobrze wymieszane z ziemią i będzie odpowiedzią wilgoć to 4 wystarczą 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
9 godzin temu, superfarmer02 napisał:

Jak będzie dobrze wymieszane z ziemią i będzie odpowiedzią wilgoć to 4 wystarczą 

Szczerze mówiąc wolałbym tego nie mieszać żucic i niech leży i wymieszać razem z gnojowicą za te 6 tygodni bo nie widzi mi się 3 razy uprawiać te samo pole 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    282
Verati napisał:

Szczerze mówiąc wolałbym tego nie mieszać żucic i niech leży i wymieszać razem z gnojowicą za te 6 tygodni bo nie widzi mi się 3 razy uprawiać te samo pole

Tylko się narobisz bez sensu i paliwa w powietrze puścisz. ja bym to teraz zaorał, na wierzch rzucił tone tego granulatu skoro tak musi być i niech się przemieszcza do wiosny. na wiosnę gnojówa i finito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3670
47 minut temu, Verati napisał:

Szczerze mówiąc wolałbym tego nie mieszać żucic i niech leży i wymieszać razem z gnojowicą za te 6 tygodni bo nie widzi mi się 3 razy uprawiać te samo pole 

To się pogryzie, chyba że nędza takie deszcze że wapno samo się rozpuści  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373

Kolo 10 wrzednia poszła  konkretną dawka gnojowicy i na na niektórych działkach obornik. Po tym gruberem talerzowka , siew  gorzowskiej i teraz od 3 dni na wierzch  leci radkowit premium. Prawie cały przemoczony, to rozsiewanie rozrzutnikiem super idzie.

20221104_113014.heic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adrian3210    14

Panowie planuję wysiać wapno granulowane po orce zimowej. Co myślicie zda to egzamin? Bronować to po wysianiu czy zostawić niech się rozkłada? Nie chcę na wiosnę dawać pod siew ze względu na to że bd obornik na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RolAnonim    70

rozsypać na orke i nie bronować bo nie o to chodzi w orce na zime :)

2 godziny temu, superfarmer02 napisał:

Stosował ktoś wapna tej firmy, jakie macie opinie? 

IMG_20221104_144650.jpg

pewnie tak jak każde inne, jeśli magnezu mało w glebie to spoko a jeśli chodzi o odkwaszanie to za szybko nie zadziała bo to taki rodzaj wapnia. Jedynym wyjądkiem jest radkowit premium

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Unexpected    246

Po co się bawicie w te granulaty? Zamówicie patelnie wapna, pożyczcie rcw, rozsiejcie w dawce min. około 3 ton i wtedy będzie efekt potwierdzony badaniami gleby w pierwszym i znacząco 2 drugim roku.

Edytowano przez Unexpected
  • Like 3
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Verati    3
12 godzin temu, Zigi94 napisał:

Tylko się narobisz bez sensu i paliwa w powietrze puścisz. ja bym to teraz zaorał, na wierzch rzucił tone tego granulatu skoro tak musi być i niech się przemieszcza do wiosny. na wiosnę gnojówa i finito

Teraz dałem po 700kg/ha granuli  zrobilem talerzówką i orka mam też inne wydatki niestety I nie dam rady w tym roku dac wiecej :/

7 minut temu, Unexpected napisał:

Po co się bawicie w te granulaty? Zamówicie patelnie wapna, pożyczcie rcw, rozsiejcie w dawce min. około 3 ton i wtedy będzie efekt potwierdzony badaniami gleby w pierwszym i znacząco 2 drugim roku.

Powiem ci że gdybym miał pewne wapno to bym tak zrobił ale wiem że ciężko jest dostać dobry towar który zadziała odrazu a tak wolę dac granule i wiem co mam może na przyszły rok dam sypkie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3670
52 minuty temu, tytanowyJanusz napisał:

To zaraz obok w lutym rozsiej 100kg/ha siarczanu magnezu, wtedy będzie dobry test

Zrobię kontrolę bez wapna, w tym roku zboża u mnie na jak najmniejszych nakładach i koszty ograniczam, chwasty, grzyb, robak, może trochę azotu i wsio. Jak 3 tony da to będę na + 

46 minut temu, Unexpected napisał:

Po co się bawicie w te granulaty? Zamówicie patelnie wapna, pożyczcie rcw, rozsiejcie w dawce min. około 3 ton i wtedy będzie efekt potwierdzony badaniami gleby w pierwszym i znacząco 2 drugim roku.

Myślisz że jak bym miał możliwość to bym się bawił w granule? Rcw w promieniu 30km nie ma do wypożyczenia ani usługi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3887
Unexpected napisał:

Po co się bawicie w te granulaty? Zamówicie patelnie wapna, pożyczcie rcw, rozsiejcie w dawce min. około 3 ton i wtedy będzie efekt potwierdzony badaniami gleby w pierwszym i znacząco 2 drugim roku.

po co pożyczać? kolega przyjechał 30ha, 100t wapna 3tys PLN. jego ciągnik jego ładowarka.

  • Like 2

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymon09875    9946
1 godzinę temu, Verati napisał:

Teraz dałem po 700kg/ha granuli  zrobilem talerzówką i orka mam też inne wydatki niestety I nie dam rady w tym roku dac wiecej :/

Powiem ci że gdybym miał pewne wapno to bym tak zrobił ale wiem że ciężko jest dostać dobry towar który zadziała odrazu a tak wolę dac granule i wiem co mam może na przyszły rok dam sypkie 

A skąd wiesz co masz w granuli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3624

superfarmer02 napisał:

Zrobię kontrolę bez wapna, w tym roku zboża u mnie na jak najmniejszych nakładach i koszty ograniczam

skoro tniesz koszty to tym bardziej daruj sobie taki cymes, 600kg/ha tego wynalazku to ~300zł, a 100kg/ha siarczanu magnezu to ~150zł i efekt gwarantowany. niezapominaj o tym że w siarczanie masz jeszcze siarke która pomaga wykorzystać azot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj