wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
włodek    16
13 minut temu, tytanowyJanusz napisał:

Albo dolejesz jeszcze więcej wody i szambiarką rozsiejesz 😅😉

Zdecydowanie jest to najlepsza opcja. U mnie słuchajcie rozsiewanie sypkiego wiąże się jeszcze z jednym problemem. Sąsiedzi ... Nikomu takich nie życzę. Serio. Mam dwie takie działki w okolicy gdzie się nasprowadzało tego dziadostwa z Warszawy i jak jeszcze woziłem obornik, to regularnie, rok w rok, miałem wizytę policji. Bo sąsiadom śmierdzi. Oczywiście nic nie zrobili. Przyjechali bo musieli. Zmarnowali mi 10min czasu. Spisali i pojechali dalej. Jakbym im zaczął jeszcze kurzyć wapnem to aż się boję pomyśleć bo by było. To granulowane też oczywiście pyli ale staram się jeździć w miarę wolno albo się nie kurzyło za bardzo. 

Jeszcze 10 lat temu łęty po ziemniakach paliłem na polu. Teraz jak spróbuję palić to zaraz na straż dzwonią. Muszę wszystko przyczepą wywozić. Aaa, szkoda gadać. Nie wiem po co tacy ludzie sprowadzają się na wieś. Ale jeść ekologiczne warzywka to każdy by chciał. Byle by nie były uprawiane w ich okolicy. 

Edytowano przez włodek
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    1003

Niby na jakiej podstawie zakażą wysiewu wapna, bez podania podstawy prawnej mogą się cmoknąć..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25618

Ooo, w takim przypadku to polecam wapno typu premium lub hydratyzowane. Rozsiać w wietrzny dzień.

I jeszcze opryski cieczą kalifornijską , najlepiej w weekendy 🤣

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Ojj jak im zakurzę wapnem elewacje ich pięknych domów to mogę się z każdym z Was założyć, że będę miał wizytę policji i obciążą mnie kosztami mycia. Oczywiście pierwszy lepszy deszcz to zmyje ale oni mają satysfakcję z tego, żeby robić rolnikom na złość. Nie tylko ja mam w swojej okolicy takie przygody bo inni gospodarze jak rozmawiam mają to samo. 

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1973

Za miękki @włodek jesteś i tyle. Taką frajernię można, a nawet trzeba wychować. Wyczekujesz aż będą mieli grilla ze znajomymi, a wtedy Ty cały na biało wjeżdżasz na sąsiadującą działkę z beczką pełną gnojowicy i rozlewasz. Ciołki wzywają policję, ale Ty tłumaczysz grzecznie, że masz 24 godziny na wymieszanie tego z glebą, policja odjeżdża bez wypisania Ci mandatu i patrzysz na wściekłych miastowych. :)  Uprawiasz glebę po 23  godzinach od aplikacji nawozu naturalnego i powtarzasz proceder do skutku, aż frajerzy grzecznie przeproszą za utrudnianie pracy.

  • Thanks 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bercik92    2201
włodek napisał:

Ojj jak im zakurzę wapnem elewacje ich pięknych domów to mogę się z każdym z Was założyć, że będę miał wizytę policji i obciążą mnie kosztami mycia. Oczywiście pierwszy lepszy deszcz to zmyje ale oni mają satysfakcję z tego, żeby robić rolnikom na złość. Nie tylko ja mam w swojej okolicy takie przygody bo inni gospodarze jak rozmawiam mają to samo. 

Ja na twoim miejscu zrobiłbym tam stertę z obornika 🤭

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8980
10 godzin temu, JanKrzysztof napisał:

Za miękki @włodek jesteś i tyle. Taką frajernię można, a nawet trzeba wychować. Wyczekujesz aż będą mieli grilla ze znajomymi, a wtedy Ty cały na biało wjeżdżasz na sąsiadującą działkę z beczką pełną gnojowicy i rozlewasz. Ciołki wzywają policję, ale Ty tłumaczysz grzecznie, że masz 24 godziny na wymieszanie tego z glebą, policja odjeżdża bez wypisania Ci mandatu i patrzysz na wściekłych miastowych. :)  Uprawiasz glebę po 23  godzinach od aplikacji nawozu naturalnego i powtarzasz proceder do skutku, aż frajerzy grzecznie przeproszą za utrudnianie pracy.

Każdy  kij ma dwa końce, jak się zadrze też może mieć problemy na tym polu bo ludzie zawistni. Ale na głowę wiadomo nie można pozwolić sobie wejść. 

32 minuty temu, tytanowyJanusz napisał:

Świetny pomysł np tak jak tutaj:

 

Tam mieszka mój kolega z Wojska, widziałem rolnika w akcji i ch*j celowo robi różne akcje bo nie on kupił tam działkę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kubawww    314
11 godzin temu, JanKrzysztof napisał:

Za miękki @włodek jesteś i tyle. Taką frajernię można, a nawet trzeba wychować. Wyczekujesz aż będą mieli grilla ze znajomymi, a wtedy Ty cały na biało wjeżdżasz na sąsiadującą działkę z beczką pełną gnojowicy i rozlewasz. Ciołki wzywają policję, ale Ty tłumaczysz grzecznie, że masz 24 godziny na wymieszanie tego z glebą, policja odjeżdża bez wypisania Ci mandatu i patrzysz na wściekłych miastowych. :)  Uprawiasz glebę po 23  godzinach od aplikacji nawozu naturalnego i powtarzasz proceder do skutku, aż frajerzy grzecznie przeproszą za utrudnianie pracy.

I później kończysz z prętem/ kamieniem w ledze/ kolbie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

I dlatego właśnie nie robię z tym nic tylko cierpliwie to znoszę. Nie robię nic nie legalnego. Nawożenie czy opryski są jak najbardziej w pełni legalne. Niech dzwonią na policję. ten policjant co przyjeżdża to już się czasem śmieje ale co mówi ma zrobić. Taka praca. Ma zgłoszenie, jechać musi. Natomiast celowe kurzenie na nich miało by już pewnie konsekwencje finansowe dla mnie bo mogli by wezwać policję, że im zasyfiłem dom i wezwać firmę która im to umyje, na mój koszt. Dlatego na tych działkach działam delikatnie z rozsiewaczem a jak robię opryski, to na koniec ramienia opryskiwacza mam zrobioną taką lekką osłonę żeby na nich nie leciało bo już raz byli z awanturą że jak pryskałem na chwasty to popaliło trochę granice ich działki i mojej. Tylko że granica jest wspólna a popaliło bo tam 90% stanowiły chwasty. Ale każdy powód do awantury jest dobry.   

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vat    299

Stosował ktoś wapno zamiast gnojowicy na pocięta słomę po pszenżycie? Niby daje lepszy efekt

Nowa dzialka PH 5.5 planuje ok1t/ha radkowit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Ja mam z gnojowicą bardzo złe doświadczenia. Z 10 lat temu polałem nią ściernię po pszenicy, na polu na którym miały być ziemniaki. Następnego roku całe pole poszło na paszę. Wszystkie ziemniaki miały parcha. A 2 lata wcześniej, na tym polu też były ziemniaki i żaden nie chorował. Sadzeniaki w tamtym roku były z centrali a 1/4 była moich. Natomiast parch był na całym polu. Od tamtej pory przestałem stosować gnojowicę. Nie wiem, może to przypadek jakiś ale niesmak pozostał. 

Edytowano przez włodek
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    58
6 minut temu, vat napisał:

Stosował ktoś wapno zamiast gnojowicy na pocięta słomę po pszenżycie? Niby daje lepszy efekt

Nowa dzialka PH 5.5 planuje ok1t/ha radkowit

Ja w tym roku na 80% wszystkich pól gdzie było zboże to ciąłem słomę i na to wapno, w tym roku ponad 100T sypkiego idzie i to w pojedynkę z piastem :) tylko tyle co dla opasów żeby było to zostawiłem. Póki co tylko raz ostro się zawieszało, dziś kolejny dzień zmagań :)

20220730_172511.jpg

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142
2 godziny temu, EmilPlayP napisał:

Ja w tym roku na 80% wszystkich pól gdzie było zboże to ciąłem słomę i na to wapno, w tym roku ponad 100T sypkiego idzie i to w pojedynkę z piastem :) tylko tyle co dla opasów żeby było to zostawiłem. Póki co tylko raz ostro się zawieszało, dziś kolejny dzień zmagań :)

20220730_172511.jpg

E to ja chyba ciebie przebije 52t wysiewane motylem o ładowności +- 400kg wapna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16
21 minut temu, Michal014d napisał:

E to ja chyba ciebie przebije 52t wysiewane motylem o ładowności +- 400kg wapna :)

Zamęczyć się można. Dłużej pewnie ładujesz niż wysiewasz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142

Ladowanie to 2 łyżki i czubaty motyl. Najbardziej męczy te jeżdżenie w te i nazat bo raz dwa i pusto :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

No i dlatego właśnie nie zdecydowałem się na zakup motyla. Bo już byłem bliski kupienia ale jak pojechałem i zobaczyłem jak on wygląda i ile razy będę musiał latać aby to rozsiać to odpuściłem. Tym bardziej że pola mam od siebie oddalone a przecież nie powiem kierowcy żeby mi po kupce wysypał na każdej działce tylko jak sypie to sypie wszystko. Jedyne sensowne rozwiązanie to RCW. Może na przyszły rok kupię. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianos95    436

Robił ktoś adapter z talerzami do rozrzutnika 3.5tony polskiego mam przekładnie talerze jakieś by ogarnol napęd też jedynie jak ogarnąć zasuwę na ilość wywiewanego wapna i czy łańcuch nie dostaną zbytnio po tyłku od wapna ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2358
damianos95 napisał:

Robił ktoś adapter z talerzami do rozrzutnika 3.5tony polskiego mam przekładnie talerze jakieś by ogarnol napęd też jedynie jak ogarnąć zasuwę na ilość wywiewanego wapna i czy łańcuch nie dostaną zbytnio po tyłku od wapna ?

zajrzyj do mojej galerii. lancuchy fakrycznie dostają sporo po tylku ale nie wiem czy warto sie tym przejmować. ja sypalem na środek rozrzutnika 3 łyżki 2m, wychodzi ok 1.5-2 t i jazda na pół hektara akurat wystarczyło przy posuwie na jeden ząbek


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
EmilPlayP    58
20 godzin temu, vat napisał:

Ile t/ha?

Przeważnie 4-5 ton daje, no chyba że działka ph4 to idzie nawet 6 ton, myślałem, że bez przykrywania będzie lipa ale idzie całkiem spoko, połowa rozsiana, radkowit premium zostawiam sobie na łąki bo one nie pamiętam kiedy były wapnowane. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj