wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość

Zwykły dolomit, 6-8 t/ha trzeba dać, najlepiej podwójnie wtedy jakiś efekt zobaczysz. Mniejsze dawki nie mają sensu, chyba że na podtrzymanie, ale to musi być gleba odkwaszona na pH6,5 i więcej wtedy można sobie posypywać dolomitem po 1,5t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Ok, dzięki. Rozsiałem tego właśnie ok. 1,5 tony na hektar na lepsze gleby bo przeczuwałem, że to może być jakiś wynalazek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzes14405    2

Kojarzy ktoś firmę "Trebor", miałem dzisiaj od nich telefon. oferowali wapno tlenkowe po 126/t, ale jak czytam wasze posty to chyba trochę drogo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KULAWA_KOZA    156

Jak  dałeś   10  ton tlenkowego   to dopiero  ci nie rosło -  no chyba  że  masz  1- lub  2  klasę ziemi  a i tak w to wątpię.   ;)

 

Oj mało wiesz.........posiej dopiero się wypowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Ja teraz kupiłem tlenkowe  z  Opola po 160  na podwórku zapłaciłem. Koło mnie w  Wojcieszowie po 220 bez transportu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

stosowałeś kujawit 04? to jest kujawit premium? podobno sprzedają to tylko w bigbagach

 

 

ta cena to 250km od kopalni, chyba do siebie też trochę przywiozę, bo mam sporo bliżej

Stosowałem kujawit 05. Kujawit premium jest znacznie lepiej zmielony 98% frakcji jest poniżej 125mm. Znacznie lepiej działa, ale też gorzej się wysiewa.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Ile dać nawozu POLCALC jeśli gleba wymaga 1.7t wapna?

 

Zakładając że ma 50% CaO to musisz posiać 3,4 tony na 1 ha.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca16    3

Witam gdzie najlepiej zamowic wapno w Wielkopolsce ? Okolice Konina ma ktos jakies namiary ? Dzieki :D

Edytowano przez hodowca16

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
the1mati1    64

Doradcie mi jakie wapno mam kupic bo juz sam nie wiem. Gleba zakwaszona ph4.3-4.6 klasa IV-V. Czy kupic jakiś tani dolomit czy jakis pozadne węglanowe wapno, juz sam nie wiem. Wiem ze efekty nie będą od razu, i ale teraz chociaż w niewielkim stopniu podnieść ph. Jestem z woj. Łódzkiego. Gdzie dostane najbliżej jakies wapno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Weź pod uwagę, że dolomit zawiera magnez, magnez ma większą zdolność odkwaszania niż wapń.  To raz, po drugie wnosisz do gleby magnez jako makroelement, który też jest bardzo ważny i potrzebny roślinom, np. kukurydzy. Nie jest pobierany luksusowo, więc spokojnie możesz rozsiać go dużo raz "na zapas". A w jakim innym nawozie dostarczysz roślinom magnez tak tanio? Najbliżej mi przysyłają ulotkę zawsze z jakiś kopalni kieleckich.

Pozdrawiam

Edytowano przez k0b

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

brał już ktoś krede przesiewaną z koszelówki? jak z jej jakością i jakie jest minimalne zamówienie z transportem? potrzebowałbym max 15 ton, ale trudno powiedzieć jak wytrzyma budżet

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

ja biorę kredę przesiewaną ale z Kornicy. co do jakości kreda jak kreda, przesiewana kopalina, brak kamieni, dobrze się rozsiewa RCW. reszta to kwestia dogadania - foto kredy masz w mojej galerii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Adanos    3

Mi przysłali ostatnio z agroenergetyk ulotkę, kreda nawozowa odm. 07a po 97 zł brutto luz, i dolomit odm. 05 119 zł brutto luz, dobre ceny?. Co lepiej się sprawdzi na odkwaszenie IV-VI klasy, woj. podlaskie w jakiej dawce. Wapno ostatnio rozsiewane 10 lat temu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Gdzie masz to wapno na podlasiu bo sam szukam czegoś,narazie zrobiłem badania i czekam na wyniki ale wapno na bank będzie tylko ile się okaze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

u nas kupilismy wapno z kielc dolomitowe 37 wapnia i 9 magnezu tez takie jak zwir jest ale damy po 3 t/ha a gleby w miare odkwaszone to powinno byc ok ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

jak to jest z tym magnezem w wapnie? jedni mówią, że wzbogaca glebę, a inni, że nie jest dostępny dla gleby i jest tylko chwytem marketingowym

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k0b    33

Jak może być chwytem marketingowym? Dolomit to naturalna skała zawierająca magnez. On tak występuję w naturze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Simon7    1

Kolego "The1mati1" a skąd jestes dokładnie z łodzkiego ? Też jestem z łodzkiego i tez mam podobny problem z pH robiłem sam pomiar i też mi wychodziło na jednym kawałku poniżej 5,0 , te ziemie w łodzkim niektóre to juz ze 20 lat nie widziały wapna.  po żniwach chce oddać próbki do analizy ale już można mysleć co i gdzie kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warzywkopl    21

tak czytam i czytam i wychodzę z założenia, iż ciesze się że jestem zacofany :) bo nie muszę się obawiać że 99% wapna będzie miało frakcje poniżej 125mm wtf toż to 12,5cm :blink:  przecież coś takiego może zabić raz się rozrzuca. tylko kupuje taniutkie trudno rozpuszczalne wapno z cukrowni które daje 10-15t na ha raz na 5-7 lat ph jest takie jak powinno, a w pakiecie dostaje jeszcze wg badań jakie sobie przez przypadek zrobiłem w stacji chemicznej 5,5kg magnezu, 7 kg fosforu, 0,6 kg potasu, 1,8 kg żelaza, 6,5 kg siarki i do tego mandan, cynk, miedź :) oraz co ciekawe nawet 5 kg azotu, wapno mi się rozkłada cały czas  :)  także mam go z bani na lata, no i co najważniejsze kuracja taka kosztuje mnie 25zł tona i rozwalenie rozrzutnikiem po polu czyli jakieś 450 zł na 10 lat  :) także chyba dalej pozostanę zacofany  :)  bo mi się to opłaca ;) 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

macie jakieś opinie o wapnie z wierzbicy? jest u nas na składzie po jakieś 80zł, jakieś 5 ton bym rzucił w dwóch podejściach na pola gdzie nie widziały grama wapna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o wapnie nordkalk np.standard,fast i solid?Jak wychodzą cenowo?przedstawiciel polecił mi na lekką glebę nordkalk solid cal,dobry wybór?Może ktoś mi podać numer do dystrybutora nordkalku w woj.łódzkim?Bo dziś cały dzień dzwonie to tylko mi każą dzwonić pod inny numer. ;[

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr19973    92

Witam mam pytanie czy jak rozsieje wapno po wykopkach we wrześniu i wymieszam to talerzówką to po jakim czasie mogę położyć obronik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

tak czytam i czytam i wychodzę z założenia, iż ciesze się że jestem zacofany :) bo nie muszę się obawiać że 99% wapna będzie miało frakcje poniżej 125mm wtf toż to 12,5cm :blink:  przecież coś takiego może zabić raz się rozrzuca. tylko kupuje taniutkie trudno rozpuszczalne wapno z cukrowni które daje 10-15t na ha raz na 5-7 lat ph jest takie jak powinno, a w pakiecie dostaje jeszcze wg badań jakie sobie przez przypadek zrobiłem w stacji chemicznej 5,5kg magnezu, 7 kg fosforu, 0,6 kg potasu, 1,8 kg żelaza, 6,5 kg siarki i do tego mandan, cynk, miedź :) oraz co ciekawe nawet 5 kg azotu, wapno mi się rozkłada cały czas  :)  także mam go z bani na lata, no i co najważniejsze kuracja taka kosztuje mnie 25zł tona i rozwalenie rozrzutnikiem po polu czyli jakieś 450 zł na 10 lat  :) także chyba dalej pozostanę zacofany  :)  bo mi się to opłaca ;)

 

Uwzględnij tylko prosze, że ktoś może mieć pH 4-5 i wtedy takim wapne z cukrowni nie zrobi nic :) Przy uregulowanym pH na poziomie 6-6,5 sam bardzo chętnie będe rozwoził to z cukrowni :) Pozdrawiam gorąco i radze nie oceniać sytuacji innych przez pryzmat własnego podwórka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

czyli ze co te wapno z cukrowni nic nie robi bo jak ph jest np te 5 to co wapno z cukrowni nie dziala to jaki sens stosowania jest jak nie dziala

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj