wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Gość   
Gość
Napisano (edytowany)

Witam czy mógłby mi doradzić jak odkwascic gleby. Wczoraj mierzyłem pH i mam w granicach 4,5 - 5,5 :wacko: W ubiegłym roku stosowałem wapno magnezowe i dolomitowe (ok 3 t/ ha) z agroloku i efekt jest mizerny. W kukurydzy widać niewielką poprawę ale w zbożach porażka, ale może jeszcze za wczesnie na efekty. Teraz chciałbym odkwasić resztę pol i nie bardzo wiem czym. Mysłaem o wap magu ale opnnie są bardzo rożne.

 

 

Proszę o wsparcie

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gucik131    28

ja polecam np wapniak kornicki jest drogi ale efekty są zauważalne gołym okiem przynajmniej u mnie. wapno węglanowe też jest dobre i przy ph 5.5 już byś mógł stosować takie z "luza" za parę groszy ale przy ph 4,5 trzeba kredą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13
Napisano (edytowany)

Kolego, jak dałeś 3 tony dolomitu który zawiera (strzelam bo nie wiem co kupiłeś) 30 % CaO to dałeś około 1 tonę czystego składnika CaO na hektar w słabo przyswajalnej formie.Trudno się dziwić że ph się nie podniosło.Co do wapniaków może i są ok, ale są mokre.Kupujesz 1 tonę o wilgotnosci np 10% to płacisz za wodę.CaO również mają małe 30-50%.Jak masz lekkie gleby proponuję dać węglanowe lub poszukać czegoś co jest bez wody, Jak masz gleby średnie lub ciężkie i będziesz stosował wapno po żniwach to daj tlenek.

Wapno które podałeś w linku jest cienkie jak polsilver CaCO3 78 %, 06a czyli ma wymagania CaO powyżej 30% i wilgotność poniżej 30%.Cena za wapno o takich parametrach nie powala.

Proponuję również obejrzeć wypowiedzi fachowców, na pewno będzie ci to pomocne.

 

http://www.tvp.pl/lu...-odc-1/12507797

 

http://www.tvp.pl/lu...-odc-2/12835227

 

http://www.tvp.pl/lu...isku-3/13196675

Edytowano przez farmer1973

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mieszałem dolomit z wapnem magnezowym pół na pół. Ogólnie gleby mam lekkie. A gdzie te wapno kupić? Tak czy inaczej bede musiał kupic gdzies w kraju i zaplacić za transport. Dziekuje za linki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Kolego, wapno magnezowe to to samo co dolomit. Dolomit mielony to wapno magnezowe.Ktoś ci głupot nagadał. Gdzie kupic wapno -> google , allegro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

kolega stosował wapno z dalgety i był zadowolony, płacił ok 100zł/tonę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15388

A ja posiałem kredę w poniedziałek 2 dni padało i kreda wsiąkła i znaku niema, a jak te wapna co na kupę zwalają i leży na deszczu , śniegu i na nim to wrażenia nie robi to jak i za ile lat zadziała?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

A jak sie roziewa StandartCal? mocna kurzawa? bo Fast podobno jak mąka jest .A stosował ktoś z was Kujawit Premium? jak sie go rozsiewa? też jak mąke? :D

 

standard to zwykłe wapno węglanowe wiec nie ma problemu z rozsiewem.

A Kujawit Premium jak mąka:) świata nie widać za siewnikiem:)

Ale pH rośnie szybciej niz po tlenkowym:)

Coś za coś....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Witam wszystkich, mam problem i chce ostrzec wszystkich przed wapnowaniem wapnem weglanowym przedsiewnie.zolte pasy na polu w pszenicy do tej pory(wap-niak) ,dobrze ze nie duzo, ale pszenica i tak nie rosnie. po Asahi rusza w gore 2 tyg i znow stoi, moja porazka.nadal w fazie krzewienia i chcialem sie zapytac co to z tego bedzie jak jest juz koniec maja? co mozna jeszcze zrobic?

 

PS: jaka dawka wapna budowlanego (takie wapno co dziadek skladuje w dole w ziemii) ile jego dac na sciernisko?

 

Kolego,

dałes wapno węglanowe przedsiewnie i narzekasz...

Wapno to nie mocznik, nie podziała w 3 dni.

Wapno najlepiej dawac po żniwach bezpośrednio na ściernisko. Jak jest dobrze zmielone to prawdopodobnie będzie efekt na przyszły rok, jak bylo grubo zmielone to podziala za 2 -3 lata. Niektórzy oszuści sprzedają takie i jeszcze reklamują bezczelnie że "moje wapno się nie kurzy", jak sie nie kurzy to na bank jest za grubo zmielone i nie podziała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jak wapno magnezowe dolomitowe to jak ph jest np 5 to po jakim czasie podziala i jak poznac wapno dolomitowe magnezowe zeby bylo dobre ? a jak wapno tlenkowo magnezowe to lepsze jest ? a nie ma weglanowo magnezowego wapna zeby w miare szybko dzialalo bo jak to jets bo jak z magnezem to dolomitowe jest czy jak ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek111447    141

Zaplanowałem jednak zakup kredy granulowanej na odkwaszenie pola i mam pytania czy moge w tym samym roku sciac słome ,popryskac mocznikiem ,potalerzowac a nastepnie wisac na orke siewna krede granulowana czy tez nie zaleca sie tak samo jak stosowania obornika i kredy w tym samym roku odnosnie pocietej słomy?Jaka dawke przybrac kredy na glebe lekka?1t/ha?ph około 4,6-4,7 tak wiec kwas!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
donweter1989    2932

Wiele osób z powodzeniem na mineralizacje słomy stosuje wapno zamiast mocznika, Ty możesz zrobić tak samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a jest wapno weglanowo magnezowe tzn zeby nie bylo dolomitowe tylko weglanowe jesli tak to jakie i jaka to odmiana zeby wmiare szybko dzialalo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
Napisano (edytowany)

wapno weglanowo magnezowe i dolomitowe to jedno i to samo. Dolomit to skała składające się z węglanu wapnia i węglanu magnezu. Wapno weglanowo magnezowe powstaje wlasnie przez mielenie dolomitu.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

aha czyli powoli dziala a weglanowe same to jest juz szybsze w dzialaniu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

szybkość działania wapna zależy od trzech rzeczy : 1.rozdrobnienie , 2.pochodzenie wapna<z reguły im starsze tym wolniejsze działanie> , 3. wymieszanie z glebą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

aha czyli powoli dziala a weglanowe same to jest juz szybsze w dzialaniu ?

 

niekoniecznie

wapno węglanowe jest produkowane z innej skały - wapienia. Faktycznie wapienie na ogół są nieco młodsze geologicznie od dolomitów czyli nieco mniej twarde. Ale różnica jest niewielka. Przy tych wapnach o szybkości działania decyduje rozdrobnienie. Np zwykłe wapno weglanowe grubo mielone (z ziarenkami do 2 - 3 mm) takie jak standardcal z Nordkalku czy wapno z Morawicy, bedzie działać wolniej niz dobrze zmielony dolomit taki jak np Radkowit Premium, ktory jest zmielony w całości na pył, nie ma w nim żadnych "kamyczków".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

aha czyli dobrze zmielony to bedzie jaka odmiana bo sa te odmany 03 04 itd to ktora bedzie najdrobniej zmielona czyli najlepsza ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1973    13

Odmiana 01 - tlenek o zawartości CaO powyżej 80% , odmiana 02 - tlenek o zawartości CaO powyżej 70% , odmiana 03 tlenek o zawartości CaO powyżej 60 % , odmiana 04 węglan o zawartości CaO powyżej 50%.

Tak że jeżeli kupisz odmianę 03 to będzie wapno tlenkowe 60%, nie ma skały która ma taką zawartość CaO, jeżeli kupisz odmianę 04 to będzie wapno węglanowe.Oczywiście zwróć szczególną uwagę na rozdrobnienie tego drugiego.Im lepiej zmielone tym lepsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15388

A próbował ktoś na te dolomitowe kapnąć tego płynu do badania kwasowości na jak się zabarwi? Ja na grudkę kredy kapnąłem parę kropel to bardzo ciemno zielony więc te ph 8.5 co deklarują pewnie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

 

niekoniecznie

wapno węglanowe jest produkowane z innej skały - wapienia. Faktycznie wapienie na ogół są nieco młodsze geologicznie od dolomitów czyli nieco mniej twarde. Ale różnica jest niewielka. Przy tych wapnach o szybkości działania decyduje rozdrobnienie. Np zwykłe wapno weglanowe grubo mielone (z ziarenkami do 2 - 3 mm) takie jak standardcal z Nordkalku czy wapno z Morawicy, bedzie działać wolniej niz dobrze zmielony dolomit taki jak np Radkowit Premium, ktory jest zmielony w całości na pył, nie ma w nim żadnych "kamyczków".

 

Widziałem wapno z Morawicy u kolegi który zastosował je poprzedniej jesieni po zbiorze malin. Sporo się rozpuściło ale jest też sporo kamyczków wielkości na oko 2-3 mm które są piekielnie twarde i chyba są marne szanse aby je rozpuściło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15388

Dziś był domokrążca oferując wapno TLENKOWO-WĘGLANOWO-MAGNEZOWE o zawartości 86-90 CaO3 min.56% CaO, 6-10% MgO + mikroelementy. W cenie 540-560 zł /t w zależności od wielkości granulatu. Wygląda jak kreda ale po polaniu płynem do mierzenia kwasowości nie mięknie jak kreda, ale zmienia się kolor płynu na ciemno zielony. Palcami się rozkrusza a w wodzie rozpada się na białe kamyki. Wygląda że to kamyki klejone w granulat. Jest takie wapno czy to pic na wodę i naciągacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj