wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie

Kreda to węglan wapnia o postaci prawie amorficznej- w skrócie.

Wielu producentów nazywa mączki wapienne kredą i moim zdaniem jest to ok .

Bo i kreda jeziorna i kreda pisząca i kreda wapiena(mączka wapienna) to towar chemicznie i fizycznie niemal identyczny . Różnice są niewielkie.

Jednak dla odróżnienia kredy od wapna odmiany 04 i 05 ( czyli wapna w szerokim zakresie przemielenia -od mączki po kruszonkę ) należy coś co działa rewelacyjnie określać jednym słowem: KREDA .

Pozostałe wapna kredą nie nazywajmy i będzie logicznie i przejrzyście .

A rolnik zakupując kredę będzie pewny że kupuje towar o najwyższej reaktywności i skuteczności .

Potwierdzają to badania IUNGU PUŁAWY które otrzymałem od jednego z forumowiczów i które mogę zainteresowanym przesłać na maila .

Badania są obiektywne gdyż próby i wyniki polegają na odkwaszaniu kwaśnej gleby za pomocą rożnych rodzajów nawozów wapniowych .


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonski    1

A co powiecie o Dolokornie /680 zł/T). Mam niski Mg i odczyn coś koło 5,5 opłaca się to siać czy lepiej poszukać jakiegoś węglonowo-magnezowego w luzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a więc co lepiej stosować kredę granulowaną czy wapno węglanowe nordkalk standard w jakich ilościach i co ile lat czy co roku i jak najlepiej wprowadzić magnez ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stojanow    1

Ja polecam kredę .

Zobacz co tam u ciebie mają za kredę i napisz to coś dobierzemy.

najblizej mam do zaklad kredowy mineral trebaczew takie pytanie czy na lekkie ziemie mozna stosowac i w jakiej ilosci

Edytowano przez stojanow

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jankes123    6

ja mam pytanie jakie wapno jest lepsze do stosowania na sciernisko wapno dolomitowe ktore dziala powoli i zawiera magnez ? czy wapno węglanowe ktore dziala szybciej ale nmie zawiera magnezu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyga2905    19

Panowie ponawiam pytanie : Mam wapno węglanowe 50% i magnezowe, czy moge je posiać razem, prosto na orke wiosną bo teraz nie zdążyłem... ? Robił ktoś tak już, czy wpłynie to nie korzystnie na rosliny potem? Z góry dzięki za odp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppiotr    55

Dziś zrobiłem doświadczenie, do dwóch słoików wsypałem po 200 gram ziemi co ma 5 ph, i jednego łyżkę wap-magu a do drugiego łyżkę wapna magnezowego z Krakowa i do obu słoików po trochu wody żeby się rozpuściło, wyszła taka gęsta zupa, potem zmierzyłem ph i wyszło 5,5 dla wap-magu i 8 dla magnezowego, słoiki odłożyłem na półkę i zmierzę jeszcze raz za miesiąc może ten wap-mag się jeszcze rozpuści, dobrze że go kupiłem tylko jedną paletę, pare dni wcześniej robiłem test z wapnem budowlanym w ten sam sposób to brakło skali na kwasomierzu, niedługo zakupie wapniak kornicki i wapno z cukrowni to zrobię test.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jakim pH metrem mierzyłeś?

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

a więc co lepiej stosować kredę granulowaną czy wapno węglanowe nordkalk standard w jakich ilościach i co ile lat czy co roku i jak najlepiej wprowadzić magnez ?

 

Jeśli chcesz podnieść odczyn, to najlepiej zastosuj wapno wapniowo -węglanowe (krede nawozową), jest tylko kilku dobrych producentów wapna tych których znam, którzy mielą skałę - Nordkalk, Morawica, Lhoist Bukowa a reszta to odsiewa bo nawet nie mają młynów. Dawki musisz dostosować do odczynu i klasy ziemi jakią posiadasz. Myślę ze to możesz się dowiedzieć od producenta.

 

Panowie ponawiam pytanie : Mam wapno węglanowe 50% i magnezowe, czy moge je posiać razem, prosto na orke wiosną bo teraz nie zdążyłem... ? Robił ktoś tak już, czy wpłynie to nie korzystnie na rosliny potem? Z góry dzięki za odp

Oczywiście , ze wapna węglanowe możesz mieszać a im wcześneij wysiejesz to szybciej będziesz miał zamieżony efekt, wiec nie czekaj tylko siej póki jest pogoda.

Tylko pamiętaj, zebyś nie wysiewał po nich innych nawozów NPK. Zachowaj przerwę chociasz 1 miesiąc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyga2905    19

@Astora Dzięki za odp. Nie moge wjechać na pole bo mokro i dlatego biore pod uwage wysiew wiosną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasso    9

Witam mam pytanie. Czy stosował ktoś wapno defekacyjne ?? orientujecie się czy warto w to zainwestować??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Co myślicie o takim rozwiązaniu kupiłem kredę i chcę wysiać jak ziemia zamarznie a na wiosnę obornik i orka dodam że tą partia kredy była mokra i są spore bryły lepiej przed obornikiem gruberem zjeździć czy niesiać wogule wapna co sądzicie otym ma to sens ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

Wapno defekacyjne to uboczny produkt z cukrowni, ciężki w wysiewie i posiada ok. CaO 25% i wilgotnosć ok. 30%, więc sobie przeliczy czy warto go kupić, czy nie lepiej wziaść suche wapno z przerobu skał wapiennych. Jesli masz zastosować 3 razy więcej wapna z cukrowni to dodaj do tego jeszcze większy koszt wysiewu. Więc liczy się tylko wynik ekonomiczny. Nie sztuką jest narobić się a nie mieć z tego nic.

 

Co myślicie o takim rozwiązaniu kupiłem kredę i chcę wysiać jak ziemia zamarznie a na wiosnę obornik i orka dodam że tą partia kredy była mokra i są spore bryły lepiej przed obornikiem gruberem zjeździć czy niesiać wogule wapna co sądzicie otym ma to sens ?

Wysiej tą kredę teraz, to już rozpusci się przez zimę i wejdzie w warstwę orną. Na wiosnę noramlnie daj obornik i siej zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Dzięki za info mam zamiar zasiać qq więc powinno się rozłożyć posieję jak tylko ziemia zmarznie bo jest mokro na polu

Edytowano przez mammut1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris7530    6

Kolego Astora jeśli możesz to prosiłbym o info jaką zawartość ma CaO ''suche wapno z przerobu skał wapiennych'' i w jakiej jest cenie i jaki procent ma wilgotności i gdzie go można kupić i ewentualny koszt transportu.pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mammut1    20

Chyba chodzi ci o wapno tlenkowe czyli kredę zawiera 50% CaO koszt koło 70zł za tonę ale to jest kopalina a suche wapno to sporo kosztuje ta cena co podałem może się rużnić w zależności od odległości

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

witam fachowców w dziedzinie wapnowania . Może był już podobny temat ale nie mam czasu czytać bo mam małe dziecko żonę i nie mam kiedy czytać . Wziąłem teraz na dniach ugór 1 ha obok mojego pola zmierzyłem dziś pH i wychodzi ze jest 4,5 . Myślałem żeby teraz wysiać kredę w ilości ok 3 tony na wiosne zgruberować poczekać aż chwasty odrosną potem glifosat nastenie orka znowu kreda pewnie ze 3 tony mocznik 200 kg w podsiewacz 300 kg polifoski 6 i kukurycza . prosił bym specjalistów o wypowiedż na ten temat co i jak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Astora    3

witam fachowców w dziedzinie wapnowania . Może był już podobny temat ale nie mam czasu czytać bo mam małe dziecko żonę i nie mam kiedy czytać . Wziąłem teraz na dniach ugór 1 ha obok mojego pola zmierzyłem dziś pH i wychodzi ze jest 4,5 . Myślałem żeby teraz wysiać kredę w ilości ok 3 tony na wiosne zgruberować poczekać aż chwasty odrosną potem glifosat nastenie orka znowu kreda pewnie ze 3 tony mocznik 200 kg w podsiewacz 300 kg polifoski 6 i kukurycza . prosił bym specjalistów o wypowiedż na ten temat co i jak

 

Kolego pomysł jest bardzo dobry, tylko pamiętaj, ze na wiosnę jak posiejesz wapno to zachowaj okres chociaż jednego miesiąca zanim wysiejesz NPK.

 

@Astora radzisz teraz siać na ostrą skibę i tak zostawić, czy może zabronować?

 

Najlepiej posiej teraz po orce, a na wiosnę zabronujesz tylko i wysiejesz zboże.

 

mamut1,

mylisz pojęcie, wapna tlenkowego a wapna węglanowego. Wapno tlenkowe pochodzi z prażenia skał wapiennych i posiadaja zazwyczaj powyżej CaO 60%, a wapna węglanowe (CaCO3 - ok. 99%) pochodzą z przerobu skał wapiennych i maksymalnie może mieć CaO 56% ponieważ ustawa mówi, że producent musi podawać w tlenku wapnia, ale jest to forma węglanowa. Czyli prawidłowa nazwa to wapno wapniowo - węglanowe. Co do wilgotności to wiadomo, raz moze być suchsze a raz mokrzejsze, na pogode nikt nie ma wpływu. Z tego co wiem to wilgotnośc wapna węglanowego może mieć nawet max. 10%. Suche wapno ma ok. 4-5% więc tutaj nie ma dużej różnicy. W porównaniu do kredy jeziornej czy pisanej to mozna powiedzieć ze jest bardzo suhe.

Podawałem wcześniej kilku producentów, którzy mają bardzo dobre wapno, wystarczy podzwonić i popytać o ceny, bo cena to uzależniona od odległości z Kopalni do Ciebie. Na ogół firmy te skierują cię do dystrybutorów i tam się wszystkiego dowiesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ja też zamierzam posiać na zaorane pole kredę lecz pod koniec listopad był wywieziony obornik i jaki zachować odstęp od obornika, a z kolei wiosną NPK bezpośrednio na skibę czy pierw pobronować i dopiero NPK ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25626

mam pytanko orientuje sie ktos czy mozna by bylo rozsiac krede zima jak sie troche ziemia przymarznie

Z prawnego punktu widzenia - nie. Chyba od 1grudnia jest bezwzględny zakaz stosowania nawożenia i ochrony roślin. Ale praktyka jest inna, kwestia życzliwości sąsiadów ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sobuciak    4

Niby to samo ale różnice są jednak znaczne:

Wapniak koszelowski ma bardzo grube granule(do 5cm!!!) .

 

Dane producenta: wapniak koszelowski granulacja 2,0 - 4,0mm, wapniak kornicki granulacja 2,0 - 5,0mm, skład ten sam, nie widzę różnic.

 

Dla mnie kreda to również mączka wapienna przemielona do postaci kredy . ( bo dobrze zmielona skała -ma postać kredy i jest czystsza chemicznie)

Więc w tym punkcie się nie zgadzam.

 

Wnioskuję, że dla Kolegi wiele pojęć ma inne znaczenie niż te rzeczywiście obowiązujące, no cóż nie neguję tego, każdy ma prawo tworzyć swój świat, ale Kolego na litość boską ,,dobrze zmielona skała ma postać kredy,, ! Nie opowiadaj głupot coś tam wiesz że dzwonią ale w którym kościele to już nie bardzo. Jeśli to miał być żart to gratuluję, przedni.

Edytowano przez sobuciak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj