tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

XTRO    1537

u nas te prawo od początku jest i jak ktoś nasypie 25 lutego N to pół biedy, ale są tacy co jadą w grudniu, styczniu z gnojowicą na pole jak jest z 10-20 cm śniegu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523

Jak psypiesz w lutym w nocy ,nie bedzie widać ,ale na śnieg gnojowica ,to slepy zobaczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2261
3 godziny temu, koniu napisał:

@Tomek90 jeśli chodzi o możliwość wjazdu w pole to może bez problemu gorzej z przepisami. Z tego co wiem to już obowiązuje w całej PL zakaz sypania azotu przed 1 marca.

Daję wtedy kiedy uważam za słuszne. Przeważnie ostatnie przymrozki wiadomo, ale trafia się że potem przychodzi krótki nawrót zimy, ale tego nie przewidzisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

ciekawe jakie są konsekwencje sypania przed terminem. Jak jakaś mała kara to mozna zaryzykować, gorzej jak coś w stylu zabrania dopłat...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095

Napewno zabiorą dopłaty i to kulka procent. Załóżmy że ktoś sieje 20ha rzepaku i dostaje 500 złotych mandatu to nie zastanawia sie i sieje, ale jak zabiorą mu np10-20% dopłat z całego gospodarstwa to trochę inaczej wyglada.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9236

Cytat:

Nawozy mineralne można stosować już wcześniej, ale pod pewnymi warunkami. GTSba nie może być przykryta śniegiem, a słupek rtęci powinien wskazywać dodatnią temperaturę. Nie powinno się również dokonywać wysiewu nawozów podczas opadów deszczu. Inne ograniczenie wynika między innymi z dyrektywy azotanowej, która mówi, że na-' wozów azotowych nie wolno stosować na stokach pozbawionych roślinności, o nachyleniu powyżej dziesięciu procent. Chodzi o to, by azot nie był wymywany, nie spływał niżej i nie przedostawał się do wód gruntowych. Ponadto na obszarze szczególnie narażonym na odpływ azotanów ze źródeł rolniczych, wyznaczonym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, stałe nawozy azotowe w uprawach zbóż ozimych i rzepaku ozimego nie powinny być stosowane później niż 15 października i wcześniej niż 28 lutego.

Nawozy naturalne - bezwzględnie po 1 marca

 

 

Cytat:

Dziennik
Ustaw
20
Poz.
1259
29.06.2018
6)
nie mocuje etykiet dołączonych do nawozu albo środka wspomagającego uprawę roślin w
taki sposób, aby pozostały
one tam, gdzie zostały zamocowane niezależnie od zastosowanego systemu zamknięcia opakowani
a, lub
7)
nie dołącza do nawozu oraz środka wspomagającego uprawę roślin luzem egzemplarza dokumentów zawierającego
informacje, określone w
art.
9
ust.
2
lub ust.
3
w
sposób zapewniający dostęp do tych informacji, lub
😎
nie dołącza do nawozu oraz środka w
spomagającego uprawę roślin w
postaci płynnej informacji o
temperaturze,
w
jakiej powinny być one przechowywane, oraz informacji o
środkach, jakie powinny być podjęte, aby zapobiec
wypadkom w
trakcie ich przechowywania
9)
(uchylony)
podlega karze grzywny
.
3.
Kto deklaruje nieprawdziwe wymagania jakościowe nawozu albo środka wspomagającego uprawę roślin, podlega
karze grzywny.
Art.
41.
Kto:
1)
wprowadza do obrotu nawozy nieoznaczone znakiem
NAWÓZ WE
lub środki wspomagające uprawę roślin:
a)
niespełniające wymagań jakościowych lub
b)
w których zanieczyszczenia przekraczają dopuszczalne wartości zanieczyszczeń, określone na podstawie
art.
10
pkt
5
lub art.
11
pkt
5, lub
2)
stosuje nawozy niezgodnie z
zasadami i
warunkami określonymi w
art.
17
2
0
oraz
w
przepisach wydanych na podsta-
wie
art.
22, powodując zagrożenie zdrowia ludzi lub zwierząt lub środowiska, lub
3)
stosuje nawozy i
środki wspomagające uprawę roślin niedopuszczone do obrotu, lub
4)
stosuje środki poprawiające właściwości gleby albo
stymulatory wzrostu niezgodnie z
ich instrukcją stosowania i
prze-
chowywania, lub
5)
wykonuje czynności polegające na świadczeniu usług w
zakresie stosowania nawozów, nie posiadając uprawnień
w
tym zakresie, określonych w
art.
21
ust.
1, lub
6)
przewozi lu
b przechowuje nawozy lub środki wspomagające uprawę roślin w
sposób niezgodny z
art.
23
lub
24, po-
wodując zagrożenie zdrowia ludzi lub zwierząt lub środowiska, lub
7)
wbrew obowiązkowi, o
którym mowa w
art.
7
ust.
3
lub
4,
art.
31
ust.
1
pkt
2
lub art.
37
ust.
1, nie wycofał nawozu lub
środka wspomagającego uprawę roślin, wprowadzonych do obrotu, lub
😎
(uchylony)
9)
będąc nabywcą nawozu naturalnego nie posiada pozytywnie zaopiniowanego planu nawożenia, lub
10)
stosuje nawozy naturalne niezgodnie z
pozytywn
ie zaopiniowanym planem nawożenia, lub
11)
(uchylony)
8
)
podlega karze grzywny.
Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszwd    20

Siew 27.08

Foto z dnia 27.10 

Obsada bardzo nierówna okolo 30-35 szt/m2 .

Bez pryskania na samosiewy i chwasty . Wyglada tak ze wzgledu na susze.

Zastanawiam sie co z tym zrobic. Co o tym myslicie?

IMG_20181027_110510.jpg

Edytowano przez Lukaszwd
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9236

Bardzo słabo. Rośliny wątłe. Nie ma szans. Skąd masz takie szlaczki zboża? Sialeś bezorkowo czy jak ?

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
17 godzin temu, XTRO napisał:

u nas te prawo od początku jest i jak ktoś nasypie 25 lutego N to pół biedy, ale są tacy co jadą w grudniu, styczniu z gnojowicą na pole jak jest z 10-20 cm śniegu

U mnie każdy w marcu sieje i 5 ton też zbierają

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

U mnie w Lubelskim w tym roku znajomy siał azot pod koniec marca, drugą dawkę dał pod koniec kwietnia jak już zaczął kwitnąć i nie wiem jakim cudem ale rzepak sypał mu 4.9t/ha mówię prawdę bo sam mu kosiłem, z 3ha miał 4 przyczep 4t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Widocznie opdy przypasowały wiosną często występuje susza i wtedy wczesne nawożenie ma sens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
14 godzin temu, kamilc017 napisał:

U mnie w Lubelskim w tym roku znajomy siał azot pod koniec marca, drugą dawkę dał pod koniec kwietnia jak już zaczął kwitnąć i nie wiem jakim cudem ale rzepak sypał mu 4.9t/ha mówię prawdę bo sam mu kosiłem, z 3ha miał 4 przyczep 4t.

Bo to był sprzyjająxy rok dla rzepaku, po drugie czasem sie zastanawiam czy te terminy sypania azotu na rzepak 4 tyg przed kwitnieniem to nie bajki. Bo w tych terminach już nikt nic nie mówi o wilgoci w ziemi, temperaturach w tym okresie, nawet i szkodnikach. Tylko przyjęło się te 4 tygodnie i każdy to ma zakodowane...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukaszwd    20
23 godziny temu, jahooo napisał:

Bardzo słabo. Rośliny wątłe. Nie ma szans. Skąd masz takie szlaczki zboża? Sialeś bezorkowo czy jak ?

Tak powschodzilo. Orane bylo ,ale nie gleboko poniewaz susza az zaskorupila ziemie. Przez ten miesiac podrosl i wyglada lepiej. Wyszlo cala masa malego . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kobek    93

Pewnie na wiosnę trzeba będzie przesiać ale może będzie super lekka zima i przezimuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523

Może się okazać że będzie lepszy niż ten wybujały,rzepak jest nieprzewidywalny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9236

Jak przezimuje, to nie będzie tak źle, tylko może  być problem z zimowaniem, bo ciut za mały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163
9 godzin temu, koniu napisał:

Bo to był sprzyjający rok dla rzepaku, po drugie czasem sie zastanawiam czy te terminy sypania azotu na rzepak 4 tyg przed kwitnieniem to nie bajki. Bo w tych terminach już nikt nic nie mówi o wilgoci w ziemi, temperaturach w tym okresie, nawet i szkodnikach. Tylko przyjęło się te 4 tygodnie i każdy to ma zakodowane...

Bo podobno nie wiem czy dobrze doczytałem że jak dasz przed kwitnieniem to rzepak jak zakończy kwitnąć potrafi drugi raz zakwitnąć przez co podczas koszenia gdy ten rzepak co wcześniej zakwitł będzie się osypywał a ten co zakwitł później będzie jeszcze zielony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841
1 godzinę temu, kamilc017 napisał:

Bo podobno nie wiem czy dobrze doczytałem że jak dasz przed kwitnieniem to rzepak jak zakończy kwitnąć potrafi drugi raz zakwitnąć przez co podczas koszenia gdy ten rzepak co wcześniej zakwitł będzie się osypywał a ten co zakwitł później będzie jeszcze zielony.

u mnie na wiosce co roku gościu sypie praktycznie przed samym kwitnieniem po 30-50N. Nigdy nie widziałem żeby kwitnął drugi raz, jedyna różnica to jego rzepak jest dłużej zielony. A on niby twierdzi że jak dłużej zielony to lepiej łuszczyny się wypełniają, choć ja w te bajki nie wierzę tylko on sam w to wierzy, a plony ma takie jak każdy u mnie w okolicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj