zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
konopek    18

dzisiaj był weterynarz okazało się że nie oczyściła się dostała antybiotyk i zobaczę co będzie w przyszłości :P mam nadzieję ze będzie poprawa ;) a zasuszana była bez żadnych zastrzyków 2 mies przed planowanym porodem

Edytowano przez konopek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

Mam problem z krową, jest zasuszona już prawie 2 mce, zostało jej jeszcze 2 do porodu. Jest po 2 wycieleniu, jak zobaczyła byka to ucięła mleko no i przez to jest dość otłuszczona. Od wczoraj je śladowe ilości paszy. Kału praktycznie nie ma, bo po czym, jest możliwe żeby była wzdęta? Raczej nie bo po czym... Obawiam się że może byc to syndrom stłuszczonej wątroby. Co wy na to? Aha dodam że ona nie ma praktycznie dołu głodowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

a może żwacz się zatrzymał ? przeżuwa ? więcej szczegółów temperatura itd. osowiała je pije ?


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no pisze ze je sladowe ilosci daj jej propiossan tylko urobiony w butelce moze ja to ruszy a jak nie to weterynarz kiedys kazał urobic drozdze i taki kogelmogel z 10 jaj i wlac efekt był natychmiastowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pestus123    4

No wczoraj jadła trochę siana, i wlałem jej browarka z drożdżami i proszkiem z over buffer-stim na pH żwacza i niestrawność. Dziś już zabierała się trochę za qq i sianokiszonkę. Wlałem to samo i była już dużo mocniejsza. Jutro powtórka jak nie będzie lepiej, to będzie trzeba zbadać płód. Zastanawiam się czy wlanie glikolu było by wskazane??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

a da się coś zrobić gdy krowa ma zniszczony strzyk? tzn inna krowa jej nadepnęła na niego:/ czy pozostaje tylko opcja na hamburgery?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

@Pestus123

 

Glikol nie zaszkodzi. Z tego co pisałeś zostało jej jeszcze 2 miesiące zasuszenia. Do 3. tygodnia przed wycieleniem zrezygnuj z kuku i tylko sama sianokiszonka + słoma. Od 3. tygodnia objętościowe jak dla dojnych i wprowadzaj po 2,5kg (max) treściwych na tydzień + sole anionowe np. Prenata z Sano.

Twoja krowa jest otłuszczona więc będzie duże zagrożenie ketozą więc aby tego uniknąć radzę Ci od 2. tygodnia przed wycieleniem do ok. 2. tygodnia po wycieleniu podawać glikol oraz po wycieleniu monitorować czy niema ketozy np. Test keto lub podobnymi testerami. Jeśli kryłeś ją mięsnym to przygotuj się na trudny poród (za długi czas zasuszenia i za dobrze karmiona).

 

@ChiquitaB

 

To zależy jak bardzo i w którym miejscu strzyk jest zniszczony.

Jeśli na końcu strzyka to można wstawić bekanule a zranione miejsce spryskiwać solgent + alusprey. Raczej bez antybiotyku się nie obejdzie. Jeśli jest naprawdę źle ze strzykem to można wypalić ćwiartkę jodyną (najlepiej wet.) i doić na 3 strzyki.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

mam problem z krową, ocielila sie pierwszy raz w maju i teraz jak sie doi to potrafi sie położyć z podłączoną dojarką, krowy są uwiązane, jest cielna 2,5 miesiąca, jak dostaje pasze to chwile je na stojąco a potem je na leżaco co jej może dolegać ?

 

Mam jeszcze 2 krowy co maja termin wycielenia na początek lutego i chce je zasuszyć jedna na co trzeci dojenie daje ok 3l a druga co drugi dój 2 l dostaja teraz tylko słome owsianą. Zawsze rodzice zasuszali bez żadnych zastrzyków i prosze o porady jak je najlepiej zasuszyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalfalk1    27

przestań po prostu doić te dwie krówki.u mnie z terminem lutowym krówka dawała 18l co drugi dzień no i bez zastrzyków się nie obeszło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dolok    0

Witam mam pytanko czy ma ktoś dojście do leków dla krów chodzi mi o

Jodofoam

Orbenin

Fatroximin D.C. na zasuszenie oraz do maciczny

jak co to proszę o info dolok@op.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek234    1

Proszę o pilną pomoc krowa która do niedawna chodziła bez żadnych problemów nagle boli ją tylnia noga nie można jej dotknąć. Poprostu strasznie kuleje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

moze ma skrecona noge posmaruj jakas mascia rozgrzewajaca na stawy a najlepiej wezwij weta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Proszę o pilną pomoc krowa która do niedawna chodziła bez żadnych problemów nagle boli ją tylnia noga nie można jej dotknąć. Poprostu strasznie kuleje

 

 

Może wbiła sobie coś w racicę- musiałbyś wziąć ją za nogę, oczyścić racicę i obejrzeć jak to wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Koledzy co stosujecie na opuchliznę poporodową wymienia?,jedna z krów ma bardzo spuchnięte i boję się aby coś się nie przyplątało(2 dzień po wycieleniu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Ja stosuje drożdże tzn mama rozrabia je jak do ciasta i się tym smaruje na zmianę z octem sianko samo przez kilka dni i problem mija zawsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje maść ensebona blau i pomaga, polecam

 

Nie moglem w okolicy dostać tej maści kupiłem balsam "HELENA" też podobne działanie zobaczę jak się sprawdzi .

Drożdże stosuje ale do stanów zapalnych 50/50 pomaga.

Jeszcze taka sprawa,czy praktykujecie dojenie jałówek czy też krów przed wycieleniem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsihosam    12

U mnie raz się zdarzyło doić jałówkę przed ocieleniem. Coś koło 10 dni doiłem zanim się ocieliła i nic złego się nie stało. A doiło się dlatego że strasznie wymię puchło, a mleko było więc trzeba było doić, bo się baliśmy zapalenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Doić przed wycieleniem można, ale tylko jak mleko samo zaczyna wypływać- to oznacza, że cysterna jest pełna mleka, które już się nie mieści. Jak zaczynasz doić parę dni przed wycieleniem, to nie dajesz cielęciu możliwości wypicia pierwszej- najbardziej wartościowej siary(chyba, że zamrozisz) Z tymi opuchliznami to jest sprawa fizjologiczna i dodatkowo (jeśli mnie pamięć nie myli) zbyt duży udział fosforu w dawce dla zasuszonej krowy/jałówki powoduje, że wymię bardzo puchnie. Często jest tak, że wymię jest wielkie a mleka np 3 litry (oczywiście w 1 udoju). Zapalenie nie powinno wystąpić, chyba, że jak wcześniej napisałem, mleko samo zaczyna ciec a warunki w jakich utrzymujesz nie są do końca higieniczne i krowa np ma problemy ze zwieraczami strzyków (poziom magnezu w dawce).

 

 

U nas, szczególnie u jałówek, wymiona rosną na prawdę kolosalne (leży na boku i noga która jest na wierzchu nie dotyka posadzki- wisi przez opuchnięte wymię. Nigdy nie doiliśmy krów przed wycieleniem. Fakt, że od jakiegoś czasu tendencja puchnięcia wymion jest dużo mniejsza- są duże, ale po pierwszym udoju widać różnicę, nie są tak nabrzmiałe.

 

 

znalazłem coś takiego:link

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

Proszę o porady, do obory wdała sie grypa jelitowa, zaczęło się od 1 szt a teraz już 8szt. daje im tylko sianokiszonkę i ograniczyłem pasze treściwe do ok 1kg/szt i daję im do pyska wywar z kory dębowej i preparat Stop plus i mam pytanie jak mogę im pomóc i jak długo może się to utrzymywać a mleka o 50% mniej i najgorszę chore są też 2 szt. co mają się cielić na początku lutego czy to laksowaniem nie zaczkodzi płodu i czy normalne są u krowy zimne uszy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

przeważnie grypa przechodzi przez całe stado i sama ustępuje. Zimne uszy to oznaka że żołądek nie pracuje. Najgorzej jak zachorują małe cielaki bo zaraz dostają zapalenia płuc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johny1024    0

Jeśli żołądek stanie lub sie zapcha to zrób krowie wlewkę z drożdży do pyska,a cielakom jak mają biegunkę to możesz dać drożdże spożywcze do pyska około 1/4 kostki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a jakie sa objawy gdy żołądek stanie, bo 2 krowy raz mają uszy zimne a raz ciepłe a jak długo może się utrzymywać ta biegunka bo aż szkoda patrzeć jak te krowy sie męczą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

grypa u krowy trwa około tygodnia w tym 2-3 dni naprawdę ostrej biegunki. Przez całe stado grypa przechodzi około 2 tygodnie. Mleko zacznie wracać po około tygodniu od ustąpienia biegunki. Jak żołądek krowie nie pracuje to stoi albo leży smutna nie żuje ani nie je ma zimne uszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj