MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
maskin    7

no właśnie, halo halo, co nagle taka cisza? 

 

ja mam pytanie, coś wcześniej ktoś wspominał, że dorzuca coś doglebowego do glifosatu.. ? Niegłupie rozwiązanie, ale czy ktoś to jeszcze praktykował? 

Ja skończyłem siać w wielką sobotę, dzisiaj patrzyłem to nasionka puszczają kiełki, jedne dłuższe drugie dłuższe a niektóre jeszcze wcale.. a chwast jakiś tam się pojawia, troszkę rzepaku, bliżej się przyglądając to jakies inne pojedyńcze malutkie, a miejscami jak się przegarnie ręką ziemie to jest dużo takich co się szykują do wyjścia.. w związku z tym że jutro niby ma być pogoda a później może się popsuć i długi weekend, to w zalezności od pogody najbliższy oprysk być może w przyszłą środę, więc może pociągnąć jutro 2l glifosat + nie wiem ile bo nigdy nie stosowałem w takiej dawce a w książce pisze 2l/ha oblix (etofumesat), czy z 1l/ha by wystarczył aby przytrzymać te wychodzące dziady? bo niby ma napisane działanie w temp 2-20c..

 

Super zagrywką byłoby dodanie do glifosatu np 3-4 l pyraminu,albo 2 litry goltiksu, zniszczył bys istniejące i zabezpieczył wschodzące, czyli 2 zabiegi w jednym. Podobno ale tylko podobno można zmieszać glifosat ze srodkami o formulacji sc. Ja już na swoich nie sprawdzę bo są już na wierzchu, jakbyś sprobował to pochwal się wynikami.

androproteam

Napisany Dzisiaj, 16:29

Panowie jak tam sie trzymaja buraki po przymrozkach? U mnie na jednej dzialce co byly siane jako ostatnie - 2 kwietnia to trafiaja sie ze maja koncowki liscia czarne ( przypalone) a te co wczesniej byly siane to juz tego nie maja. Czy to mocno odbije sie na buraku?
 
Jak środki mają zdrowe to bym sie nie przejmował, tylko daj im troche czasu na regenerację.... w niektórych gminach przesiewy trwają...  niestety

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gumaa87    84

no właśnie, halo halo, co nagle taka cisza? 

 

ja mam pytanie, coś wcześniej ktoś wspominał, że dorzuca coś doglebowego do glifosatu.. ? Niegłupie rozwiązanie, ale czy ktoś to jeszcze praktykował? 

Ja skończyłem siać w wielką sobotę, dzisiaj patrzyłem to nasionka puszczają kiełki, jedne dłuższe drugie dłuższe a niektóre jeszcze wcale.. a chwast jakiś tam się pojawia, troszkę rzepaku, bliżej się przyglądając to jakies inne pojedyńcze malutkie, a miejscami jak się przegarnie ręką ziemie to jest dużo takich co się szykują do wyjścia.. w związku z tym że jutro niby ma być pogoda a później może się popsuć i długi weekend, to w zalezności od pogody najbliższy oprysk być może w przyszłą środę, więc może pociągnąć jutro 2l glifosat + nie wiem ile bo nigdy nie stosowałem w takiej dawce a w książce pisze 2l/ha oblix (etofumesat), czy z 1l/ha by wystarczył aby przytrzymać te wychodzące dziady? bo niby ma napisane działanie w temp 2-20c..

Kolego, skoro buraki maja już kiełki  to żadnej doglebówki!  Działa ona na wszystko co kiełkuje, a więc i na buraki. A z tym Oblixem to musiał byś dać 2 litry. Ale...dając dwa litry wprowadzasz 1000g etofumesatu, czyli dawkę rejstrową podług której środek jest zarejstrowany również jako przed wschodowy i w tej też dawce wykazuje skuteczne działanie na chwasty i nie uszkadza buraków jeżeli zastosowany jest przedsiewnie, lub do 3 dni po siewie. Te 3 dni producenci podają dla bezpieczeństwa, tak naprawdę wszytskie te środki doglebowe można stosować do momentu wypuszczenia kiełków przez nasiona. Był taki rok,kiedy w prawdzie nie w buraku tylko w kukurydzy, pogoda po siewie nie pozwoliła na wykonanie zabiegu w ciągu tych 3 dni, i wykonałem zabieg doglebowy po 8 dniach od siewu. Kukurydza pięknie powschodziła, zero uszkodzeń. Ale po tych 8 dniach ziarna nie miały kiełków. U Ciebie mówisz że masz już skiełkowane buraki, więc na doglebowe jest za późno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470

jakie za pozno na doglebowe? nie rozumiem twojej wypowiedzi? uwazasz ze srodki doglebowe mozna stosowac jedynie gdy burak jeszcze nie wykielkowal ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162

siew 3 tygodnie temu buraków mało widać rzepak 1szy liść właściwy warunków do zabiegu brak taka sytuacja w Wielkopolsce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

J 8 siałem i zastanawiam się nad przesianiem. Może 10 % powschodziło wszystko pod wierzchem siedzi z 1 cm nie chcę wyjść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad2510    98

Tomek73 ja też sialem 8 i też dopiero wychodzą ale wychodzą to po co przesiewać jest zimno dlatego tak w kratkę ale ważne że były w ziemi jak bylo-7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

ja siałem 1 kwietnia burakom nic się nie stało jeszcze wszystkie nie wyszły ale warunków na opryski ciągle brak jak nie pada to wieje halny i tak na zmianę i na kolejne dni podobna pogoda czyli opady, czym to będzie jechać na te chwasty jakimi środkami bo chwastom takie warunki sprzyjają u mnie głównie widać przytulię z rzepakiem nie mam problemu bo go nie sieję

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gumaa87    84

jakie za pozno na doglebowe? nie rozumiem twojej wypowiedzi? uwazasz ze srodki doglebowe mozna stosowac jedynie gdy burak jeszcze nie wykielkowal ?

Oczywiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

.. a to niby dlaczego i od kiedy środki doglebowe można stosować jedynie gdy burak jeszcze nie wykiełkował???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

nie wiem jak w buraczanych , ale w cebuli pendimetaline zalecają też przed skiełkowaniem nasion , a póżniej przed wrzejściem lecz nie gdy kielkuj... może nasiona chwastów jak i roślin uprawnych po skiekowaniu są najbardziej wrażliwe ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zibi400    18

Opryski czy to doglebowe czy nalistne stosuje się tylko ze względu na stadium rozwoju chwastów a nie buraków.

Od 25 lat uprawiam buraki i zawsze stosowałem oprysk tylko ze względu na chwasty i do każdego nalistnego zawsze dodaję doglebowy aby wstrzymało zachwaszczenie wtórne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommmek    162

Trzeba też patrzeć na buraki bo nie chodzi o fazę rozwojową a o to czy ich rozwój nie jest zakłócony. A teraz po tych zimnach wyglądają słabo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jackowski11    4

W jakich warianach lepiej na pierwszy oprysk powschodowo wybrać:

 

 1.Kemifan 0.4l + Goltix 1l

 

lub

 

2.  1-1,25 l Betanal max pro +1l Goltix

 

2 wariant wiadomo wieksze spektrum działania, ale i większa cena. Nigdy nie stosowałem Betanal Max na pierwszy ogień. Wydaje mi się ze wschodzące buraki moim zdaniem lepiej tolerują metamitron od mieszanki substancji z Belanali. Brak wtórnego zachwaszczenia rzepakiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Uważajcie z pełnymi dawkami lepiej podzielić na dwie i zastosować z krótkim odostępem w przeciwnym kierunku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dexter00    30

Dzisiaj kolejna rata za buraki. Cukrownia krasnystaw

 a zwiększyli cos za buraki pozakwotowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
filip19    16

Trudno mi powiedziec ile zwiekszyli bo na stronie rozliczenia nie ma, ale zwiekszyli napewno bo przyszlo o jakies 40% wiecej niz wynikalo to z poprzedniego rozliczenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
filip19    16

Mozliwe. Ja slyszalem ze nawet na 90. Ale bez rozliczenia trudno sie doliczyc bo pewnie standardowo jakies oplaty doszly czy cos.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470

panowie dzis opryskalem buraki drugi raz. 1.20L Betanal MaxxPro + 1.5L Goltix 700SC. rzepak w wiekszosci spalony ale wychodzi juz nowy zieloniutki i zdrowy.... buraki ok. nawet chyba troche podrosly od tych przymrozkow niestety na piachu te co byly na wierzchu to zmarzly i watpie ze cos z nich bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    834

ja dzisiaj poleciałem glifosatem samym jednak, przynajmniej najwęiksze powinno popalić, właściwy zabieg pewnie w przyszłym tygodniu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Widzę, że i u mnie kapnęło kasą z KSC za nadwyżkę. Też nie mam rozliczenia dokładnego, ale jeśli to całośc za nadwyżkę to mi wychodzi ok 88 zł netto za tonę. Tak nawiasem to miał ktoś w tym sezonie jak ja 46 % nadwyżki???Planowane było 67t/ha wyszło 94. 


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470

ojciec mial kontraktowane prawie 300t a odstawil ponad 500 ;) ale kase cala dostal juz dawno (Nordzucker)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj