MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

ansu    392

Opryskałem glifosatem przed siewem może poprawię tydzień po. Zimno mokro szkodzi najbardziej od wschodów do fazy  pękania kory

 

Największe zagrożenie dla upraw buraka stanowi Aphanomy-ces cochlioides Drech. Glonowiec ten jest najczęstszym sprawcą zgorzeli siewek i zgnilizn korzeni w Polsce. Siewki atakuje od wschodów do fazy pękania kory...........

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mocnyfend    22

Do ilu dni po siewie można pryskać glifosatem ,czy po prostu dopóki brak wschodów buraków to można pryskać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

Zalecenia są do 3-5dni po siewie ale w rzeczywistości dopóki nie ma przy wierzchu buraków to można jechać, jednakże gdy burak już idzie do góry a jest niepewna pogoda to bym nie ryzykowal z racji przesiakniecia oprysku po jakimś większym deszczu zaraz po zabiegu (miałem taką sytuację dwa lata temu, zajechalem na pole a tam chmury.. Objechalem dookoła od miedz jak już byłem, ale później w zachwaszczeniu w porównaniu do reszty pola to w sumie różnicy nie widziałem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

Dzisiaj zauważyłem że buraki wschodzą.Glifosat dany w środę przed deszczem nie zaszkodził im.

Edytowano przez krzysztofz14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

chociaż jeżeli duże opady i przed samymi wschodami to.......?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2134

Glifosat po siewie lepszy od pyraminu w dawce 3l? Bo tak sie zastanawiam co zastosowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Pyramin jest środkiem doglebowym i dziala na wschodzace chwasty. A glifosat na części zielone, jak masz juz chwasty to glifo je spli, a jak nie masz to nie ma sensu tym pryskac

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamgaleon    7

ja jutro jadę z glifosatem buraki tydzień temu zasiane ale od miedzy widzę że coś chwastów się pokazało więc można tanio się ich pozbyć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ja jutro jadę z glifosatem buraki tydzień temu zasiane ale od miedzy widzę że coś chwastów się pokazało więc można tanio się ich pozbyć

kolego sprawdzi czy napewno nie wyszły moje siane 31 marca wczoraj bym ich załtwił jak bym dodał do goltixu glifostu bo albo wybija nad zimię albo są tuż pod ziemią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

KWS Liberata jakieś opinie macie o tej odmianie? Bo oczywiście w cukrowni jest wszystko oprócz tego co się chce, ostatni raz popełniłem ten błąd nie zamawiając na e-plantator. Zasiane wczoraj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Jak ma urosnąć to i tak urośnie czy to KWS czy inna firma, nie wiem jak to jest my siejemy zagraniczne buraki bo naj , a Niemiec tirami zabiera Polskie Nasiona????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

.. a tak zwane polskie to gdzie się reprodukuje, chyba nie w Polsce ????

KHBC słabo skalibrowane, mają delikatną otoczkę, łatwo się uszkadza w mechanicznym siewniku, ale szybciej wschodzą i tańsze. Plony tych i tamtych nie zauważyłem istotnych różnic. Jakoś te KHBC trafiały mi się z dużą ilością liści. W ubiegłym roku KWS jak kopalem ziemię było widać. Najgorsza zaraza to burakochwasty KHBC nie są od nich wolne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

Osobiście nie mogę na KHBC powiedzieć złego słowa. Siałem odmianę, Finezja, Janka,  w tym roku zasiałem Hunor,  odmiany o dość przyzwoitej korelacji Korzeń/ liść. Jeśli chodzi o burakochwasty to nie powiedział bym że ich udział jest większy niż na przykład odmian Syngenty czy SVH, które też sieje. Co do kalibracji nasion też nie mam uwag, a że może się trafić jakaś partia towaru o dyskusyjnej jakości otoczki to jak wszędzie - nie wykluczone.  Same plony korzenia  dorównują hodowlom  zagranicznym. Tylko że sama cena - 30 zł na j.s. od innych zagranicznych szału nie robi. 

Generalnie plantacje nasienne prowadzone są w regionie morza śródziemnego ( włochy i hiszpania)  ze względu na właściwy do tego celów klimat, ale cały proces mechanicznej obróbki już w Polsce się odbywa. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Siałem Z KHBC starą gamą i nic się nie niszczyło. a kalibracja taka sama jak w KWS. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

To ja mam jakiegoś pecha do KHBC: Albo nie powschodziły (dali drugie nasiona na przesiew i niby odszkodowanie) dwa lata temu burakochwasty nawet na polu gdzie przynajmniej 20 lat buraków nie było, innym razem trafiały się nasiona o wiele większe jak normalnie, a nawet otoczkowane patyki, innym podczas wsypywania z pudełka do siewnika otoczki pękały.

W tym roku zasiałem KHBC (tylko takie były) niby na razie OK kiełkują. Odbiór we wrześniu umowa 77t/ha. Potrzeba cudu jak w ubiegłym roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Ja nie ryzykowałem i 70t/ha zrobiłem pierwszy raz wrzesień oddaje także zobaczymy. a co do KHBC to ja po kilku latach próbuje ich nasion, kumpel miał finezję w tamtym roku i ładnie wyszły lepiej od KWS i SVH. 

a z tymi nasionami to jakąś lipę Ci dali. 

U mnie siane 1 kwietnia niby zimno , a już się pokzują zarówno Z KHBC i KWS

Edytowano przez Zenonim

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysztofz14    75

A sieje ktoś z whbc telimenę albo sobieski.Wcześniej zawsze było coś z khbc a od kilku lat wielkopolska.Na plony nie narzekam.W tym roku całość sobieski siane 28marca w sobotę 8 jak byłem na polu to częśc powschodziła .Dostawa na wrześień.

Edytowano przez krzysztofz14

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tofil    6

Witam jaka dawke rsm dajecie pod siew buraka i czy dajecie jakis stabilizator azotu typu n-lok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
major_89    36

To ja mam jakiegoś pecha do KHBC: Albo nie powschodziły (dali drugie nasiona na przesiew i niby odszkodowanie) dwa lata temu burakochwasty nawet na polu gdzie przynajmniej 20 lat buraków nie było, innym razem trafiały się nasiona o wiele większe jak normalnie, a nawet otoczkowane patyki, innym podczas wsypywania z pudełka do siewnika otoczki pękały.

W tym roku zasiałem KHBC (tylko takie były) niby na razie OK kiełkują. Odbiór we wrześniu umowa 77t/ha. Potrzeba cudu jak w ubiegłym roku.

 

Naprawdę zakontraktowali ci 77 ton kwotowych?

Coś mało realne. U mnie o kontrakcie na 60 ton trzeba dobrze chodzić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Według ich wyliczeń mam 62t/ha biorę tyle jednostek nasion ile hektarów i sieję co 18cm i mi wystarcza. Jak duża ładna działka to nawet zostaje jak w ubiegłym roku. 62x1,24=76,88 i trochę zostaje by nie było mijaków wychodzi 77.
Z racji odbioru wrzesień - przed siewem 440kg/ha saletrzaku (salmag 27% N) ma wystarczć, jakoś RSMu się boję. Z mojego doświadczenia ostatni azot przynajmniej pół roku przed zbiorem, a mocznik tylko jako adiuwant mineralny. Pogłównie kilkanaście lat już nie nawożę.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy25    1

Koledzy takie małe pytanie co zrobić buraki zaczynają wschodzić ale także samosiewy rzepaku jak opentane mam zakupiony goltix ale pogoda teraz nie pozwala na zabieg czy jeśli poczekam i po świętach opryskam to ten goltix sobie poradzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jak najszybciej w zacnej dawce i pół Safari plus adiuwant adpolan bio lub olstick

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    472

u mnie jeszcze burakow nie ma a juz rzepaku grubo...

wczoraj przywiozlem betanall max pro i goltix jak pogoda sie troche ogarnie (przestanie lać i pizgać) to bede lecial. jakie dawki zalecacie wg wlasnych doswiadczen ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj