bartus16

żyto ozime Jak uprawiać

Polecane posty

JLC    0

Prosiłbym o poradę w celu zwiększenia plonowania zboża (IV,V, VI klasa).

Słoma zostaje na polu(ścięta). Talerzowanie,  nawozy NPK(polifoska 8 -200kg na ha),mocznik(50kg) orka. Po odleżeniu gleby siew (płytki 2-3 cm)-240-250kg/ha(żyto populacyjne co 2 lata brane z centrali).

Oprysk na chwasty.

Na wiosnę nawozy - saletrzak-200kg z końcem lutego początkiem marca),  początek kwietnia (mocznik 75kg). 

CCC i modus.

Co robię żle lub co można zrobić lepiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Ten mocznik rzuć na ścięta słomę i dopiero talerzowka. Jaką siejesz odmianę że aż taką norma wysiewu? Ja na słabszych glebach nie zwiększam normy wysiewu bo zazwyczaj wody i tak nie wystarczy dla wszystkich nasion. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JLC    0

Dankowskie. Jak jest prosto z centrali tp sieje 120-130kg

W zeslzym roku(3 rok po centrali ) posilalem 240kg na ha. 

Jak posieje rok po centrali 150kg to jest strasznie rzadkie.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

zrób  badanie gleby bo ja dankowskie siałem 90 kilo i było lux  a przy 150 miałem szczote , kupe słomy a ziarna małłłło

a poza tym na 5 6 klasie to cudów też sie nie spodziewaj

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masio513    50

Czyli około 100kg N dostarczasz roślinie. 4 tony przekroczyłeś? Grzybówkę jakąś stosujesz? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JLC    0

Nie stosuje. Z reguły są 4 tony czasem więcej ale 5 nie przekraczam.

Czy nie lepiej przestać dawać na sciernisko mocznika a więcej dać na wiosnę?

Bez wylegacza mi wylega np.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
G_Siegien    37
11 godzin temu, JLC napisał:

Nie stosuje. Z reguły są 4 tony czasem więcej ale 5 nie przekraczam.

Czy nie lepiej przestać dawać na sciernisko mocznika a więcej dać na wiosnę?

Bez wylegacza mi wylega np.

Jeśli pobita słoma to trzeba dać ze 30kg N/ha. Potrzebne jest to bakteriom do rozkładu słomy. 


Posty wyrażają moje zdanie, inni nie muszą wcale się z tym zgadzać (mogę być w błędzie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

U mnie żyto w tym roku to jakaś porażka. Jeszcze wszystko nie zważone ale już widzę że wyjdzie 3.5 tony z ha. Jest na kawałku po owsie który w tamtym roku dał 3.5 tony. Tylko że w tym roku opadów nieporównywalnie wiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eagle19    21
thor1984 napisał:

U mnie żyto w tym roku to jakaś porażka. Jeszcze wszystko nie zważone ale już widzę że wyjdzie 3.5 tony z ha. Jest na kawałku po owsie który w tamtym roku dał 3.5 tony. Tylko że w tym roku opadów nieporównywalnie wiecej

U mnie podobnie też 3,5 średnia będzie, żyto populacja dańkowskie granat, na działce po łubinie 4 tony. Kwietniowe susze zrobiły swoje, jedynie gęstość zadowalająca 77, może pójdzie na konsumpcję bo grzyba na ziarnie nie widać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JLC    0

Jest sens posiać na v-vi klasie gorczyce, przyorać i posiać żyto potem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek68    0
Dnia 2.08.2020 o 02:01, JLC napisał:

Prosiłbym o poradę w celu zwiększenia plonowania zboża (IV,V, VI klasa).

Słoma zostaje na polu(ścięta). Talerzowanie,  nawozy NPK(polifoska 8 -200kg na ha),mocznik(50kg) orka. Po odleżeniu gleby siew (płytki 2-3 cm)-240-250kg/ha(żyto populacyjne co 2 lata brane z centrali).

Oprysk na chwasty.

Na wiosnę nawozy - saletrzak-200kg z końcem lutego początkiem marca),  początek kwietnia (mocznik 75kg). 

CCC i modus.

Co robię żle lub co można zrobić lepiej?

Zmniejsz ilość wysiewu. 100 kg na ha to max przy tym nawożeniu.

Pozdrawiam
Piszę o zasiewie z własnego ziarna. Siejąc z centrali wystarczy 80- 90 kg na ha

Edytowano przez arek68
sprecyzowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
5544332211    29

Ja się nauczyłem , że pod zboże ozime nie ma sensu siania żadnego poplonu tym bardziej gorczycy i itp . Jak w tym roku mamy przykład żniwa u niektórych jeszcze się nie skończyły , uprawka pożniwna - 16 sierpień . Kiedy gleba ma mieć czas na "odpoczynek " ? Uwierzcie mi , że żyto da lepszy plon jak zaoracie pole i dacie mu czas odleżeć . 

Dodatkowo sianie poplonów ( poza łubinem )  na glebach  4,5,6 klasy ma więcej wad niż zalet . Poplon powinniśmy siać tylko i wyłącznie gdy nasza gleba ma unormowane warunki wodną-powietrzne , wtedy ten nawóz zielony nam działa . a tak to na tych słabszych glebach poza azotem nic ciekawego   a wręcz jest małym złodziejaszkiem bo wyciąga nam marko i mikro składniki i odda dopiero jak się rozłoży czyli rok może nawet 2 lata  . również gorczyca potrafi nam fajnie przesuszyć glebę  , więc nie radze siać na słabych glebach . A jak ktoś prowadzi uprawę bez orkową i sieję poplon to naprawdę powinien się 3 razy zastanowić co robi . Dodam . że to jest moje doświadczenie jak i zdanie nie zabraniam nikomu  tego robić ale chciałbym aby niektórzy zrozumieli zanim posieją  . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JLC    0
Dnia 9.08.2020 o 21:20, arek68 napisał:

Zmniejsz ilość wysiewu. 100 kg na ha to max przy tym nawożeniu.

Pozdrawiam
Piszę o zasiewie z własnego ziarna. Siejąc z centrali wystarczy 80- 90 kg na ha

Z centrali sieje 120kg i jest idealne nie rzadkie i nie za geste. A  jak sieje rok po centrali około 140 to już sporo rzadzsze.

 Może lepiej pod korzeń dać 120kg polifoski a na wiosne rzucić 80kg na tej 6 klasie?

Edytowano przez JLC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Podpowie ktoś, ile wysiewacie dankowskie rubin na ha? To jest na jednostki i niby 2 na hektar, ale czy siać na piasku 2 czy zasiać wcześnie a zejść do np 1,5 ? hybryde niby też wszędzie twierdzą, że 2 jednostki a realnie sam schodzę do 1,5 , w tamtym roku na jednym polu wyszło mi 1,4 i było dosyć gęste. jednak z populacyjnym nie mam doświadczenia, także fajnie by było jakby ktoś doradził, gleby słabe i bardzo słabe bo na lepsze biorę hybrydę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jedrus2020    207

ja siałem w zeszłym roku 2 jednostki czyli około 70 kg 15 września. I było moim zdaniem za gęste. masz zdjęcie w galerii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19719
21 minut temu, Bartek72511 napisał:

Podpowie ktoś, ile wysiewacie dankowskie rubin na ha? To jest na jednostki i niby 2 na hektar, ale czy siać na piasku 2 czy zasiać wcześnie a zejść do np 1,5 ? hybryde niby też wszędzie twierdzą, że 2 jednostki a realnie sam schodzę do 1,5 , w tamtym roku na jednym polu wyszło mi 1,4 i było dosyć gęste. jednak z populacyjnym nie mam doświadczenia, także fajnie by było jakby ktoś doradził, gleby słabe i bardzo słabe bo na lepsze biorę hybrydę.

W ubiegłym roku siałem dość wcześnie tj. 5 wrzśnia na najsłabszej działce w gospodarstwie, zszedłem do 1,6 jednostki i uważam,ze było za gęste. Teraz zszedłbym nieco niżej

Północna wlkp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

siał który żyto populacyjne Turkus? wysiewać tak jak polecajądo ok 80kh na ha, czy jednak więcej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez patryk170
      Witam, mój pierwszy siew żyta jak coś
      Chciałem opryskać żyto hybrydowe na chwasty 2 tygodnie temu, a zamówiony oprysk przyjechał dopiero dzisiaj bo mieli jakieś problemy na magazynie. Niestety było kilka ciepłych dni i żyto na ten moment ma 40-50 cm wysokości a na polu nie mam ścieżek. Na jesień nie pryskałem i teraz na polu jest bardzo dużo wielkich chwastów. I stąd kilka pytań:
      1.Czy jest jeszcze sens pryskać te chwasty gdy są już tak duże i nie wiadomo czy środek zadziała i gnieść to żyto bo raczej już się nie podniesie po kołach, czy już za późno i zostawić nie pryskane a żyto je przerośnie i jakoś sobie poradzi.
      2. Jak co roku mam na polu pasy od nakładek nawozu (siałem 200 kg/ha saletrzaku) i tam gdzie poleciała podwójna dawka jest ładne i ciemne zielone a tam gdzie pojedyncza jest blade i słabsze. Czy jak bym opryskał je mocznikiem + jakieś nawóz dolistny to jest jeszcze szansa żeby nadgoniło w tych słabych pasach czy już za późno.
      3. Ile żyto hybrydowe musiało by dostać azotu w czystym składniku na ha żeby się położyło z nadmiaru.
      4. Czy w życie jest miotła zbożowa czy nie bo ostatnio gadałem z wujkiem i o ten twierdził że w życie nigdy nie ma miotły zbożowej.
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez dominikl95
      witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj