dominikl95

siew żyta pod koniec października

Polecane posty

dominikl95    36
witam zastanawia mnie jedna kwestia,czy żyto siane pod koniec października może być lepsze niż siane we wrześniu.( starzy ludzie tak u mnie mówią że siane późno dało lepszy plon.od czego to jest uzależnione i chciałbym podkreślić że ziemię 6 klasy i teren niedługim okresem wegetacji ( chłodny obręb)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4137

Najlepiej to sam spróbuj i się przekonasz na własnej skórze. To muszą być bardzo starzy ludzie i mogą sami nie wiedzieć co pieprzą, wie jak najlepiej siać żyto, a nie wie co jadł na śniadanie.

Edytowano przez Desperado

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dominikl95    36

no wiesz na 6 klasie to też szału nie osiągniesz( przyjdzie susza i jest słabo).ale zastanawia mnie to czemu to siane późno miało by lepiej sypnąć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    1003

To nie ma sensu, żyto musi się rozkrzewić na jesieni, przy późnym siewie będzie rzadkie, do tego system korzeniowy krótszy, może raz na ileś lat się udało, ale nie co roku żeby tak robić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

U mnie też tak mówili. Może mieć to sens, bo czy we wrześniu czy w listopadzie sieją 250kg/ha więc logiczne, że te później siane może dać lepszy plon bo nie będzie takiej szczoty na polu, rośliny lepiej się rozwiną i wydadzą więcej produktywnych źdźbeł. A te stwierdzenia, że sypie lepiej to różnica około 500kg. Jak sypnie 1,5t zamiast 1t to już jest super rok.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471

@klimekpl sam sobie zaprzeczasz w tym co napisale jak mogą się lepiej rozwinąć rośliny późno siane zyto ma to do siebie że żeby wydało dobry plon musi się rozkrzewic jak najwiecej


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Przeczytaj uważnie to co napisałem. Zasiane w listopadzie w ilości około 250kg na hektar będzie się mniej męczyć, niż te zasiane we wrzesniu w takiej samej normie. Te zasiane wcześniej będzie tworzyć rozkrzewienia, jeszcze jesienią zrobi się szczota i łąka na polu, a potem walczyć między sobą o składniki pokarmowe i wodę a potem finalnie będzie odrzucać najsłabsze rozkrzewienia, podczas gdy te z listopadowego siewu zrobi po jednym lub po dwa źdźbła i utrzyma tą obsadę do żniw. 

Nie twierdzę, że którekolwiek z tych technik jest prawidłowa. Żyta powinno się siać maksymalnie 250, ale nie kilogramów na hektar tylko sztuk na metr i  nie w listopadzie tylko we wrześniu i nie słuchać ludzi, którzy nic nie zmienili w swoim gospodarowaniu od czasów swoich dziadków oprócz kupienia szejsiontki i pługa dwuskibowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel197890    0
Dnia 25.10.2022 o 20:37, wojtal24 napisał:

I ile tym starym ludziom sypało to zyto 2tony?

Przecież żyto więcej nie odda jak 2 tony no chyba że na glinie może 2,5 i nie ma reguły kiedy się sieje czy to wrzesień czy to połowa listopada bo oddaje tyle samo 

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793
Dnia 31.10.2023 o 07:49, Pawel197890 napisał:

Przecież żyto więcej nie odda jak 2 tony no chyba że na glinie może 2,5 i nie ma reguły kiedy się sieje czy to wrzesień czy to połowa listopada bo oddaje tyle samo 

O czym ty mówisz 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel197890    0
Dnia 1.11.2023 o 12:29, KlimekPL napisał:

O czym ty mówisz 😁

 

Mówię jak jest a nie o czym bo tyle oddaje żyto a nawet mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez przemo93pl
      cześć mam pytanie jestem zielony w uprawie hybryd a chce zasiać troche żyta hybrydowego jeśli ktoś sieje takie niech się podzieli doświadczeniem onim ziemie którą bym przeznaczył po tąm uprawe to 4 i 5 przedplon to łubin wąskolistny zeus ?
    • Przez patryk170
      Witam, mój pierwszy siew żyta jak coś
      Chciałem opryskać żyto hybrydowe na chwasty 2 tygodnie temu, a zamówiony oprysk przyjechał dopiero dzisiaj bo mieli jakieś problemy na magazynie. Niestety było kilka ciepłych dni i żyto na ten moment ma 40-50 cm wysokości a na polu nie mam ścieżek. Na jesień nie pryskałem i teraz na polu jest bardzo dużo wielkich chwastów. I stąd kilka pytań:
      1.Czy jest jeszcze sens pryskać te chwasty gdy są już tak duże i nie wiadomo czy środek zadziała i gnieść to żyto bo raczej już się nie podniesie po kołach, czy już za późno i zostawić nie pryskane a żyto je przerośnie i jakoś sobie poradzi.
      2. Jak co roku mam na polu pasy od nakładek nawozu (siałem 200 kg/ha saletrzaku) i tam gdzie poleciała podwójna dawka jest ładne i ciemne zielone a tam gdzie pojedyncza jest blade i słabsze. Czy jak bym opryskał je mocznikiem + jakieś nawóz dolistny to jest jeszcze szansa żeby nadgoniło w tych słabych pasach czy już za późno.
      3. Ile żyto hybrydowe musiało by dostać azotu w czystym składniku na ha żeby się położyło z nadmiaru.
      4. Czy w życie jest miotła zbożowa czy nie bo ostatnio gadałem z wujkiem i o ten twierdził że w życie nigdy nie ma miotły zbożowej.
    • Przez jarek87
      Czesc ma ktoś na sprzedaż zyto jarePotrzebuje 1t.Powiat goleniów Lub wysylka kurierem. 
    • Przez bartus16
      koledzy pomozcie bo cos nie tak jest z moim z żytem <_< bo zaczyna żołknoc i to co raz gesciej pojawiaja sie zżolkniete listki co to moze oznaczac???????????? :rolleyes:
    • Przez AdamSygitowicz
      Co zasiać po życie na kiszonkę w maju? Nie chce siać kukurydzy bo dookola działki jest las, ziemia jeszcze nie jest dobrze przerobiona( był to ugór) więc trawa też odpada. Myślałem o życie jarym, co wy na to? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj