karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

miwigos    3528

Niestety kasa musi być ,chyba że nie przekroczysz 20 tyś ,ale to raczej niemożliwe przy 80 tonach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19724
19 godzin temu, adamn999 napisał:

Jeszcze jedno pytanie

Przejęłem od taty 17 ha na mlodego rolnika bez produkcji zwierzecej (400 sztuk trzody w cyklu zamknietym) zbożem z tych moich hektarów  bedziemy skarmiac swinie ktore są  de facto na tate

Czy bez problemu moge sprzedac tacie to niby moje zboże 

Jak to najlepiej rozwiązać  jednorazowo sprzedać  tacie 80 ton czy lepiej co miesiąc  np po 10,  gospodarstwo i tak bedzie barazie wspólne 

Mozęsz sprzedawać ja tak robię ale małe ilości, ale np bydło od ojca "kupiłem"całe też jest na ryczałcie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czy ktoś z Was rezygnował z rozliczania vat na zasadach ogólnych?

Konieczny jest spis z natury i rozliczenie vat od ceny rynkowej maszyn i budynków. Czy możliwe jest przekazanie maszyn innemu "vatowcowi" bez konieczności odprowadzania vat do US (na przykład przekazanie następcy)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal12301    27

z następcą jest to możliwe, przekazujesz ziemię i maszyny czyli zorganizowaną całość gospodarstwa, potem rezygnujesz z bycia vatowcem, robisz spis z natury a że wcześniej przekazałeś maszyny wpisujesz wartość 0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To zależy z czego się utrzymujesz. Jak mleko to miesięcznie a opas i zboże to co kwartał. Przy trzodzie to zależy od Twojej produkcji i ile razy w roku sprzedajesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
Dnia 23.12.2017 o 17:36, soltys48 napisał:

w prywatnym obrocie z KOWR a także z UG niema

zdzwiłbyś się ;)
Kupowałem dwie działki jedna rolna a druga nierolna i na jedną nie było a na drugą był VAT (oczywiście odliczyłem bo na cele gospodarstwa).

 

 

Jak wygląda rozliczanie VAT po 01.01.2018r?
Bo coś księgowa mi mówiła żeby jej faktury przynosić miesięcznie do JPK mimo że rozliczam się kwartalnie.
 

 

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

teraz sytuacja :)
faktury za styczeń księgowa ma 1 lutego - robi jpk, 
faktury za luty ma 1 marca - robi jpk,
faktury z marca ma 1 kwietnia, wszystko opłacone itp ale stwierdzam że chcę część faktur ze stycznia i np jedną z lutego przenieść na następny okres rozliczeniowy bo chyba mam dalej do tego prawo (2 okresy rozliczeniowe wstecz można). Jak to będzie wyglądać od strony JPK? Korekty? Jaki powód tej korekty?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

Faktury kosztowe rozliczasz przecież najpóźniej w momencie ich otrzymania, skoro rozliczyłeś je w styczniu czy lutym to je przecież musiałeś otrzymać. Nie możesz sobie ot tak przenosić kosztów aby Ci lepiej rozliczenie wyszło. Chyba że o czymś innym piszesz. 


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
7 godzin temu, mrc1005 napisał:

Nie korzystam, przejrzałem tylko instrukcje i jak dla mnie jest bardzo kiepska.

Po pierwsze brak listy kontrahentów, za każdym razem trzeba wszystko ręcznie wpisywać.

Po drugie po co w ewidencji faktur zakupowych wpisywać nazwę towaru ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kisiatv    0
7 godzin temu, mrc1005 napisał:

Na chwilę obecną jest to bezużyteczne. Taka tam sobie aplikacja do wystawiania faktur. Pod koniec stycznia mają wystawić nową z możliwością wysyłki JPK_VAT.

@Nikita_Bennet - kombinujesz jak koń pod góre. Z tego co mi wiadomo, "zaległe faktury" można rozliczyć do "iluś tam" cykli rozliczeniowych wstecz. Czyli możesz je rozliczyć do hmm., o ile dobrze licze za 3 kwartał. Dopiero wtedy wpisujesz je do JPK - tzn. w okresie, którym chcesz ją rozliczyć. Tylko nie wiem po co ta kombinacja, przecież fakture otrzymałeś\zapłaciłeś.

Ja osobiście wszystkie faktury na bieżąco w cyklu kwartalnym. Fakt jedna za ON trafiła się z dość dużym opóźnieniem, więc ją wpisałem w następny okres.

 

A co o tym sądzicie, przekazywać na żądanie wszystkie struktury JPK od 1.07.2018r.:

http://www.mf.gov.pl/in/kontrola-skarbowa/dzialalnosc/jednolity-plik-kontrolny/-/asset_publisher/2NoO/content/struktury-jpk

https://www.biznes.gov.pl/przedsiebiorcy/biznes-w-polsce/rozliczam-podatki/ksiegowosc/jednolity-plik-kontrolny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19724
5 godzin temu, Nikita_Bennet napisał:

zdzwiłbyś się ;)
Kupowałem dwie działki jedna rolna a druga nierolna i na jedną nie było a na drugą był VAT (oczywiście odliczyłem bo na cele gospodarstwa).

 

 

Jak wygląda rozliczanie VAT po 01.01.2018r?
Bo coś księgowa mi mówiła żeby jej faktury przynosić miesięcznie do JPK mimo że rozliczam się kwartalnie.
 

 

Prywatnie te działki kupowałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

działka nie była działką rolną, gmina musiała naliczyć VAT.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187
Dnia 24.12.2017 o 10:41, misiekbz2 napisał:

A orientuje sie ktoś jaka jest cena kasy fiskalnej? I nabijam sprzedany towar ze paragon dla siebie? 

nie wiem jak jest teraz bo przepisy się często zmieniają ale jak 5 lat temu kupowałem kase(najtańszą) to zapłaciłem 1000zł netto a US zwrócił mi chyba 700zł. co  dwa lata muszę wykonywać przegląd serwisowy za 100zł netto i to wszystkie koszty


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Raport trzeba robić codziennie czy w przypadku rolnika jest to inaczej?


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Edin    27

W każdym dniu jeśli była sprzedaż i miesięczny po zakończeniu miesiąca.


HerbFarm.pl - uprawy zielarskie, sprzedaż nasion i surowców zielarskich.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jumar7    3

http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/klient-jpk?p_p_id=101_INSTANCE_j1PM&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1

Pojawiła się aplikacja MF do prowadzenia ewidencji VAT i przygotowywania plików JPK. Najdziwniejszą kwestią jest to, że trzeba w niej wpisywać poszczególne pozycje faktur. O ile pozycje faktur sprzedaży są być może potrzebne - bo od 1 lipca 2018 skarbówka może zażądać JPK_FA, to pozycje faktur zakupu są bezsensowne, chyba ze szykuje się zmiana przepisów. Ja mam wczorajszą fakturę z agromy z ponad 100 pozycjami (większość śruby i nakrętki), wpisanie jej zajmie trochę czasu.

 

Edytowano przez jumar7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Już było pisane wcześniej o tej aplikacji, mało przydatna jest.

 

Dzisiaj próbowałem zrobić ewidencję w polecanym przez MF arkuszu LibreOffice, problem z zapisaniem poprawnego pliku i poźniej problemy z przekonwertowaniem jpk.xml.

Chwile poszukałem i znalazłem darmowy program TaxMachine http://ftpa.pl/program-ksiegowy/darmowy-program-ksiegowy.html

Bezpośrednio z programu można robić jpk vat oraz deklaracje vat7 i nawet można je wysyłać .

Program może ściągać dane kontrahentów z internetu tylko po wpisaniu nipu.

Edytowano przez Arek
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj