karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

lukasagro111    15

Artukuły z 2012 roku nie badzcie dziecinni. Teraz się przepisy zmieniają co pół roku...A choćby się kierować tym co tam  pisze że trza wyodrębnić prąd z domu od tego z garażu  ok, zużyłem 100 kilowatów na dom a 9tyś na garaż udowodnisz mi czy mówie prawdę?  no czekam.

Edytowano przez lukasagro111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie a często macie kontrole?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasagro111    15

No właśnie debrzyna więc nie ma o czym dyskutować. Odbijać można wszystkie media węgle pelety ekogroszki itd i jeżeli masz gospodarstwo rolne to każdy urzędnik doskonale wie że ty tego nie zjesz tylko musisz spalić w piecach i w niczym nie ma problemu tylko cza mieć dobrze doinformowanych księgowych  i odpowiednie wyjaśnienie sytuacji bo  od  tego  wszystko zależy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Panowie może trochę nie w temacie. Przepisy się zmieniły i teraz co miesiąc trzeba biegać do księgowych, z racji tego deklaracje też będę składał co miesiąc i księgowy podniósł mi opłatę. Chciałbym zapytać ile Wy musicie płacić na miesiąc?


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel328    650
Na kwartał place 100 zł za rozliczenie.

Zetor 5320 + tur
Zetor 6911
Ursus C-330
Warfama Z-543

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    57
8 godzin temu, michal_xs napisał:

Witam. Czy warto przechodzić na vat? Planuje teraz zakup ciągnika z turem za ok 220 tys netto. W późniejszych latach planuję kupno ziemi i mam inwestycje na 40tys ale nie związane z rolnictwiem. Teraz słyszy sie ze jakies ustawy sa wprowadzane ktore jeszcze bardziej uprzyksza Zycie vatowcow . Dodam ze mam 17h ziemi i sieje zboże kukurydzę cebule(0'5h) i burak(2'5ha). Dodam tez ze druga część gospodarstwa jest na tate i on ma krowy na siebie. Jak mi doradzacie?

Jeśli kupujesz ciągnik za 220 tysi netto to samego vatu będziesz miał  około 50 tysi do zwrotu,znajdż dobrą księgową i się nie zastanawiaj,a pzecież ten ciągnik musi póżniej na czymś jeżdzić więc i z ropy odliczysz vat nie mówiąc o innych zakupach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528
Przed chwilą, Rafalr2 napisał:

Płace 150 zł miesięcznie No i księgowa teraz nie wie sama jak to robić , powiedziała ze jak ma ona Odbierac od klientów faktury i każda klepać to zejdzie jej to wieki 

Nic sie nie zmienia tylko trzeba wysłać elektronicznie deklaracje i JPK,faktury jak do tej pory albo ty dostajesz przy zakupie ,lub ci przysyłają pocztą, aty do księgowej zanosisz,

 

koledzy jak robicie sami księgowość,to co już macie załatwiony podpis elektroniczny

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Sprawa jest prosta . Oblicz ile zyskujesz na sprzedaży  z WAT a ile inwestujesz + ksiegowa na przestrzeni kilku lat .Na Wacie musisz inwestować inaczej idziesz z torbami .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528

Teraz wchdzi JPK ,widze że co niektórzy będą zaskoczeni,że muszą kary płacić ,ekogroszek na dom odliczyć-powodzenia,jestem na vacie ponad 10 lat,gdyby nie prężne gospodarstwo i duże zakupy maszyn ,to bym prawie nic nie zarobił,w 100 hektarowym gospodarstwie bez inwentarza ,dobre ziemie wysokie plony,wszystko sprzedane legalnie,trzeba co roku zakupić za 80-90 tyś netto środki trwałe żeby wyjść na zero,ale większość sprzedaje na sąsiada więc mówią że takie kokosy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiekbz2    9

Też zastanawiam się na przejście na wat, na paliwo nawozy nasiona idzie u mnie dużo pieniędzy (uprawa warzyw i owoców) a w większości jest wszystko sprzedawane na rynkach hurtowych. I będe również kupował nowy ciągnik ok 135tyś brutto i chce rozbudować przechowalnie. W moim przypadku potrzebna jest kasa fiskalna. I zastanawiam się jak jest z tą kasą fiskalna. Jeśli np sprzedaje  na giełdzie 1000 kalafiorów po 2.3zł sztuka kilku klientom to potem  wdomu mam nabić to na kase fiskalna tak? A żeby odbrowadzić mniejszy podatek do US to moge nabić np zę sprzedałem 900 sztuk po 1.5zł? No bo w sumie kto to sprawdzi jak ceny na rynku hurotwym zmieniają sie z godziny na godzine. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709
31 minut temu, miwigos napisał:

Teraz wchdzi JPK ,widze że co niektórzy będą zaskoczeni,że muszą kary płacić ,ekogroszek na dom odliczyć-powodzenia,jestem na vacie ponad 10 lat,gdyby nie prężne gospodarstwo i duże zakupy maszyn ,to bym prawie nic nie zarobił,w 100 hektarowym gospodarstwie bez inwentarza ,dobre ziemie wysokie plony,wszystko sprzedane legalnie,trzeba co roku zakupić za 80-90 tyś netto środki trwałe żeby wyjść na zero,ale większość sprzedaje na sąsiada więc mówią że takie kokosy

Przy duzym obrocie przy produkcji zwierzecej tez sie nie oplaci ....tutaj pisza fantasci co chyba nie maja pojecia ze sa dojeni po tylku albo udaja ze nie wiedza ze sa dymani ...ale co tam jakas mania z tym przechodzeniem i  inwestowaniem na kredyt   ze smiech na sali 

Przeliczalem nie raz i zawsze ni jak sie niekalkuluje i tyle ...przy duzym obrocie gdzie nie sprzedasz produkcji zwierzecej czy mleka bez faktury lipa i tyle 

Zeby zrobic zwrot tzeba wydac kase i tyle a tu biezesz ryczalt i walisz na konto i tyle i nikomu z niczego sie nie tlumaczysz 

Rozumiem zeby nie placili ryczaltu to mialo by to sens 

Lataja kombinuja umowy ,faktury po sasiadach itp ...i to ma byc ten zyska ? Smiech na sali ....poprostu musza zeby nie dolozyc i tyle ...

 

 

Edytowano przez marko-kolo

wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jedni chwala drudzy mówią ze mozna isc z torbami. Kogo sie sluchac.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Nik Ci nie rządzi, widzisz jakie są opinie i zagrożenia. Policz sobie ile kupujecie i sprzedajecie i czy warto


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesiek63zmc    1049

Panowie nie robimy nikomu wody z mózgu. Niech kolega pójdzie do dobrej księgowej zapłaci 100 zł która mu wszystko to wyjaśni wtedy zrozumie zalety i wady VAT'u.

Nie wierzę w to aby ktoś zdecydował się na tak poważne decyzję pisząc na forach i słuchają rad przyjaciół z forum (nikomu nie chcę zarzucać brak wiedzy) ale decyzja jest tak poważna że wymaga konsultacji z fachowcem danej branży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2098
5 godzin temu, lukasagro111 napisał:

oczywiście że można ja odbiłem sobie w tym roku 8 ton z przeznaczeniem do szklarni bez problemu.

Raz piszesz ze węgiel, a raz do szklarni a to juz spora różnica. Pewnie na prąd i wode tez masz osobne liczniki albo robisz w ch...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Majkelo    3
Podejrzewam ,iż w momencie kiedy nie inwestuje sie w gospodstwo niezależnie od tego jaka ma sie produkcję na Vacie jest sie do tyłu. No chyba ze sie dobrze kombinuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W moim przypadku inwestycja to jedyny ten traktor później juz inwestowal bym w ziemie. Ale zwrot z traktora to 50tys

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I najwyżej po 5 latach rezygnacja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj