Skocz do zawartości

Polecane posty

poosa21    53

Znajomy mówił że podczas kontroli pytali czy piją w domu mleko od własnych krów bo powinien to zliczyć i na liczyć VAT. On powiedział że syn ma skaze bialkową i mleka w domu nie używają. Więc mogą się czepiać wszystkiego.

Arek    113

Pat to Ty jesteś na firmowej taryfie jak ja. Trzeba pilnować godzin, żeby wyszło tanio. U mnie jest drożej od 8:00-11:00 i 17:00-21:00, ale to też się zmienia zależnie od pory roku

Więc zapewne masz zwykłą taryfę G12 a nie żadna przemysłową C11/12.

Na fakturze jest napisane jaką masz taryfę.

Thomas2135    1212

Jestem w Energa, mam taryfę c12a i jest jak napisałem. Chciałem odliczać vat i taką mi zaproponowali. Była jeszcze inna.

Wiadomość z agroFakt.pl

Arek    113

Ja mam w PGE G12w i bez problemu wpisali nip na fakturze.

PATr    238

Teraz spojrzałem i też mam G12 od PGE, nip jest wpisywany od ponad 5 lat

nemezis    1

Ktoś wcześniej pytał czy warto przechodzić na Vat więc pokrótce o moim przypadku. 38 ha (rzepak 12, burak 4, pszenica 8 ha reszta paszowe) , średnio rocznie 30 szt bydła w tym 12 krów . Rozliczam się 8 rok , w 1 roku sprzęt ze zwrotem 40tys - pasuje.Przyznam się , że po 8 latach mimo  "kreatywności" prawie to oddałem do US. W międzyczasie remonty budynków (dachy 800m2,okna, tynkowania i elewacje 1600m2, wrota) no i bieżące  sprzętu rolniczego . Z usług nie korzystam mam wszystko swoje.Na tą chwile jeśli znowu nie zainwestuję w gospodarstwo to będę na minusie względem statusu RR. 

Sadek    449

Tak jeżeli nie ma jakiś tam dużych inwestycji to jest się na zero, ale dostałeś od państwa kredyt 40 tyś na 8 lat bez procentu.

MRC500    1

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. od marca przeszedłem i zobaczymy jak będzie u mnie 

LukaszBRO    47

u mnie raz w życiu doplacilem 700zl a tak rocznie 30 tys na plus nie liczac nowego sprzetu nowego sprzetu

PATr    238

^^ no to podobnie i u mnie, dużo dają dopłaty(jeśli je się ma oczywiście a nie oddaje właścicielom pola) bo są nieopodatkowane więc z dopłat można przeżyć a cały dochód z gospodarstwa zainwestować

MRC500    1

czyli nie ma problemów jak w każdym okresie rozliczeniowym robimy zwrot? czy lepiej dla spokoju czasami coś oddać do US?

Sadek    449

u mnie raz w życiu doplacilem 700zl a tak rocznie 30 tys na plus nie liczac nowego sprzetu nowego sprzetu

Kiedyś się przekonasz że nie można całe życie inwestować w gospodarstwo, dzieci, szkoła, spłaty.

kamieniec    0

chce sprzedać traktor kupiłem go za 34 tys brutto i jestem vatowcem, i czy mogę go teraz dać darowizną np tacie i nie odprowadzić podatku od niego?

PATr    238

jeśli odliczyłeś podatek przy zakupie to przy darowiznie musisz oddać podatek od wartości pojazdu w trakcie darowizny, jeśli ojciec nie ma zamiaru go sprzedawać to robisz dopiskę że silnik uszkodzony i wpisujesz wartość 5-10 tysięcy i od tej kwoty płacisz 23% vatu, jeśli chcesz w pełni legalnie to pisz kwotę ile jest wart

kamieniec    0

PATr Oki dzięki za odp, a jeszcze jedno jak bym np sprzedał tacie i wpisał że ten silnik popsuła to faktura mogła by być np na 8 tys?

LukaszBRO    47

Kiedyś się przekonasz że nie można całe życie inwestować w gospodarstwo, dzieci, szkoła, spłaty.

Ale ja jakoś na siłę nie inwestuje powoli sie rozwijam żeby sie utrzymać na rynku kupuje warchlaka pasze nawozy paliwo części co sie da na fakturę i samo jakoś tak wychodzi

PATr    238

PATr Oki dzięki za odp, a jeszcze jedno jak bym np sprzedał tacie i wpisał że ten silnik popsuła to faktura mogła by być np na 8 tys?

tak możesz sprzedać, wtedy jest najmniej papierologi bo zamiast pisać darowiznę to piszesz zwykłą fakturę vat

B3Agro    85

Ta jeszcze odlicz d.....wki i koks

Z tym pewnie byłby problem bo ani dz...ki ani diler nie wystawią faktury vatowskiej ;)

A co do odliczania - oczywiście wszystko. art.biurowe, część ubrań, woda (pitna w butelkach), produkty spożywcze , paliwo, telefony,internet, zakupy adg/rtv. Absolutnie wszystko. Oczywiście mówię jako rolnik VATowiec bo przy działalności są jeszcze lepsze warunki.

Odkąd jestem na vat (długie lata) nigdy nie "dołożyłem". 

LukaszBRO    47

chce sprzedać traktor kupiłem go za 34 tys brutto i jestem vatowcem, i czy mogę go teraz dać darowizną np tacie i nie odprowadzić podatku od niego?

Najbliższej rodzinie od darowizny podatku sie nie płaci a jak dajesz darowizna to faktury nie wystawiasz bo nie bierzesz za ten ciagnik kasy miesiac temu dostalem w darowiźnie ciagnik i tak robiłem

PATr    238

No to powodzenia przy pierwszej kontroli, jeśli odliczyłeś VAT przy zakupie to przy darowiznie musisz oddać ten VAT tak samo jakbyś sprzedawał, nie płacisz jedynie podatku od darowizn, zresztą można sobie pomyśleć jak to by prowadziło do wyłudzeń vatu, ja kupuje maszynę za pół miliona, odliczam sobie vat, przekazuję darowizne i ktoś sprzedaje na umowę ks bez płacenia vatu przy sprzedazy, przecież to nawet nielogiczne że tak by się dało...

pedro2    349

Dokładnie podatek od darowizny nie, ale VAT to co innego

miwigos    84

Dopłaca mało kto,ale policz jak byś był na RR,to wtedy już tak różowo nie jest

nemezis    1

Dokładnie kolego, trzeba liczyć sprzedaż netto + 7% ryczałt - zwrot Vatu z US i w moim przypadku -1200zł księgowa . W którymś roku kupiłem przyczepę za 42 tyś brutto to wyszedłem na końcu roku na zero .Nie wiem jak robicie ale ja bym teraz musiał co roku inwestować w gospodarstwo min 60 tys rocznie . Co innego jak ktoś dopiero zaczyna i inwestuje na maxa .  

LukaszBRO    47

Dopłaca mało kto,ale policz jak byś był na RR,to wtedy już tak różowo nie jest

Tzn co masz na mysli?

PATr    238

To że na vat dostajesz wypłatę z vatem 5% a na rr 7%

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez celeronik
      Zastanawiam się nad kupnem używanej prasy rolującej do mojego ursuska. Z kasą cienko, 12-14tys. zł, myślałem nad jakąś zachodnia zmiennokomorową riviere cassalis lub stałokomorową welgera. Prasy używana by była wyłącznie do słomy (no chyba, ze na usługach do siana), baloty chciałbym robić 120x120, a moze nawet i mniejsze jakby była zmiennokomorowa. Wiem że 3512 to nie ciągnik do prasy, no ale co zrobic.
    • Przez Arek3125
      Witam wszystkich AgroFotowiczów.

Przenoszę do "Zielonkowe"
    • Przez Biahu
      Witam. Od pewnego czasu bardzo nie pokoi mnie pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi.
      Choćbym nie wiadomo jak miał się rozpisywać, postanowiłem, że przejdę do konkretów.

Czy Nowoczesny Ciągnik ( załóżmy np. że jakiś ursus z 2015) może obsługiwać stare maszyny? Rotacyjną, przyczepy, zbierającą... itd. ?
      Te maszyny, którymi teraz operuję są obsługiwane przez ursus c 360. I na odwrót. Czy nowoczesna prasa rolująca, może być obsługiwana przez moją c 360?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    • Przez mrc1005
      Witam,

Miał ktoś z was styczność z "Zakładem Mechanicznym Jan Bareła" mieszczącym się w Woli Przerębskiej koło Przedborza pow. radomszczański woj. łódzkie? 
      Użytkujecie maszyny wyprodukowane przez ww firmę. Jak wygląda sprawa jakości i trwałości wykonania maszyn? Przymierzam się do zakupu pługa 3x35 do mojego ciągnika 62km i chciałbym poznać wasze opinie.

Dziękuję za odpowiedzi. 

Pozdrawiam
    • Przez RolPro10
      Znacie jakieś Bardzo dobre technikum mechanizacji rolnictwa w Małopolsce?