karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kuba9449    36

Zboża są na 5%


Usługi rolnicze, transport, uslugi ładowarką teleskopową, koparką woj. Podlaskie

Sprzedaż sianokiszonki, siana, słomy, zbóż, kukurydzy.

Motoryzacja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marekk91    3

Wyjaśni ktoś dokładnie jak to jest z limitem 20 tys. bez kasy fiskalnej? Sprzedaję coś co roku, np. przez miesiąc. Sprzedaż rozpoczynam w grudniu, limit mam 20 000 zł / 365 dni x liczba dni od pierwszej transakcji do końca roku

czy dalej 20 tys? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
Dnia 30.01.2022 o 19:05, Bambi14 napisał:

po to, żeby nie wpisywać wszystkich pozycji z faktur ręcznie
po to, żeby nie wpisywać wszystkich pozycji z faktur ręcznie

każdą pozycję to trzeba wpisywać w tym tandetnym programie od ministerstwa finansów. Chcą zrobić inwigilacje wszystkiego. W żadnym innym programie tego się nie wprowadza.

Dnia 30.01.2022 o 23:14, danielhaker napisał:

Tak, zmiany dotyczą tylko Vatowców. De facto dla vatowca to bez różnicy, czy dostanie ten vat, czy nie. I tak jest do rozliczenia. Jedynie minus pod takim względem, że 5% niższa wypłata do operowania

 

wg. mnie im niższy vat na sprzedawane przez nas produkty tym lepiej bo mniej podatku musimy oddać do us.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

VAT- 0% nic nie musisz zwracać do US

VAT 5% - musisz oddac owe 5% które dostałeś

Gdzie Ty widzisz korzyść z niskiego VATu? Jest on neutralny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Taki przykład:

Sprzedając za 100 netto do us oddajesz 5% - 5 tyś.

koszty 75 tyś netto powiedzmy na 8% 6 tyś zł

Podatek naliczony 6 tyś jest wyższy od należnego 5 tyś czyli możemy od us dostać zwrot 1 tyś.

Jeśli należny będzie 0zł to możemy od us dostać zwrot całego naliczonego podatku czyli 6 tyś.

Mylę się ?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

Generalnie nie mylisz się ale widzę , że wyciągasz złe wnioski.

VAT jest neutralny .W Twoim przykładzie w obu wariantach finalnie masz 25tys na koncie

a. sprzedajesz za 105 kupejesz za 81 =24 i 1 tys zawrotu = 25

b. sprzedajesz za 100,kupujesz za 81 =19 i 6tys zwrotu = 25

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Faktycznie. Nie policzyłem tego w ten sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523

A teraz policz względem RR to całkiem nie różowo będzie , dlatego vatowcy tacy zadowoleni bo zle liczą

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

A mnie wczoraj zaskoczył przelew z US w sumie zwrot po 8 dniach od złożenia deklaracji (a zaznaczone zwrot w 60 dni).


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Martyna1994    0
Dnia 1.02.2022 o 13:47, kuba9449 napisał:

Zboża są na 5%

Dziękuję za odp.

Mógłby ktoś mi wyjaśnić jak wygląda sytuacja z VAT od dopłat (dotacji/subwencji) w rolnictwie? Z tego co znalazłam (i zrozumiałam) opodatkowane VAT nie są dopłaty podmiotowe, a w rolnictwie ma to się odnosić do dopłat ogólnie do produkcji/działalności rolnej, np. bezpośrednie lub na inwestycje. Nadal nie wiem czy wymóg opodatkowania wszelkich dopłat "związanych z dostawą konkretnych towarów lub usług, które mają wpływ na cenę sprzedawanych towarów" (w praktyce zmniejszają cenę netto, przez co zmniejszają wpływy do budżetu z podatku VAT) dotyczy wszystkich "dopłat związanych z produkcją" z ARiMR. Czy to oznacza, że m.in. od dopłat do roślin strączkowych lub do buraków cukrowych należy naliczyć i zapłacić VAT do urzędu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523

Dopłaty obszarowe ,akcyza paliwowowa nie sa objete vatem

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tay29    184
Sadek napisał:

A mnie wczoraj zaskoczył przelew z US w sumie zwrot po 8 dniach od złożenia deklaracji (a zaznaczone zwrot w 60 dni).

ja w ciagu miesiaca dostalem 3 przelewy po 5tys😂 za pazdziernik listopad i grudzień🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
16 godzin temu, Arek napisał:

Taki przykład:

Sprzedając za 100 netto do us oddajesz 5% - 5 tyś.

koszty 75 tyś netto powiedzmy na 8% 6 tyś zł

Podatek naliczony 6 tyś jest wyższy od należnego 5 tyś czyli możemy od us dostać zwrot 1 tyś.

Jeśli należny będzie 0zł to możemy od us dostać zwrot całego naliczonego podatku czyli 6 tyś.

Mylę się ?

Ale ten podatek naliczony (tu 6tys.) musisz wyłożyć z kieszeni więc czy będzie 6 tys czy 20tys to tyle US ci ,,odda,,  ale najpierw go zapłacisz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

W ostatnim JPK-V7 wpisałem zwrot na subkonto VAT ( taki eksperyment) i wczoraj wpłynął . KRUS z tego opłacę  .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12192
danielhaker napisał:

Tak, zmiany dotyczą tylko Vatowców. De facto dla vatowca to bez różnicy, czy dostanie ten vat, czy nie. I tak jest do rozliczenia. Jedynie minus pod takim względem, że 5% niższa wypłata do operowania

ale więcej do zwrotu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
20 godzin temu, Arek napisał:

każdą pozycję to trzeba wpisywać w tym tandetnym programie od ministerstwa finansów. Chcą zrobić inwigilacje wszystkiego. W żadnym innym programie tego się nie wprowadza.

A kto tak twierdzi? Ja w tym "tandetnym programie" wpisuję "zakup" i tyle.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123
7 godzin temu, tay29 napisał:

ja w ciagu miesiaca dostalem 3 przelewy po 5tys😂 za pazdziernik listopad i grudzień🤣

To dostali prędkości,  ja miałem za grudzień tylko zwrot bo listopad poszedł z problemami i już zwrotu nie pisałem. 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Znaczy w moim przypadku to zakupy listopad i grudzień.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
Dnia 30.01.2022 o 23:14, danielhaker napisał:

Tak, zmiany dotyczą tylko Vatowców. De facto dla vatowca to bez różnicy, czy dostanie ten vat, czy nie. I tak jest do rozliczenia. Jedynie minus pod takim względem, że 5% niższa wypłata do operowania

De facto to nie oto chodzi bo wiadomo że rozliczasz.... A ja na RR mam już rozliczone i te zmiany są korzystne bo kupuje ze stawka 0... A te 7 % co dostałem do sprzedaży dalej mam.. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523
2 godziny temu, Sadek napisał:

Znaczy w moim przypadku to zakupy listopad i grudzień.

Chdziło mi że były zakupy środków trwałych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lamboEVO100    519
23 godziny temu, Sadek napisał:

A mnie wczoraj zaskoczył przelew z US w sumie zwrot po 8 dniach od złożenia deklaracji (a zaznaczone zwrot w 60 dni).

Jaka kwota zwrotu ? Z tego co zauważyłem jak do 1000 zł to szybko przelewają, do 2 tygodni ale jak większa to 57-59 dni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    118

Tu chyba bardziej chodzi w jakim US się rozliczamy. Ja już ponad 12lat rozliczam się na zasadach ogólnych, różne kwoty były zwracane i jeszcze nie zdarzyło się w mej historii by US coś wcześniej zwracał, zazwyczaj 58-59 dzień od złożenia deklaracji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
Napisano (edytowany)
3 godziny temu, mysza103 napisał:

Dlatego przechodząc na vat zliczyłem w przybliżeniu ile nazbieram vatu przez 7 lat( tyle w sumie będę na vacie żeby się maszyny zamortyzowały) 150tys vat + co roku mam zwrot vatu ok. 5tys x 7 lat= 35tys . W sumie vatu jest 185tys .Będąc na RR co roku ze sprzedaży miałbym 10 -12 tys więcej niż na vat x7 lat daje 70 -84 tys .Czyli  185tys - 70 (84)tys to zostanie mi w kieszeni  115 tys(101) , przynajmniej takie obliczenia sobie zrobiłem nim przeszedłem na vat . Gdybym nie kupował maszyn to wiadomo że bym na vat nie przechodził . Jeśli złe te obliczenia sobie założyłem to napisz gdzie i w który miejscu , bo może ja to faktycznie żle sobie kalkuluje 

A pszenica tak jak u ciebie 1300 , tylko nie wiem czy podajesz cenę netto , bo u mnie netto

@mysza103 zrób sobie takie wyliczenie  po jednej stronie to co sprzedałeś w ciągu roku za ile było netto i oblicz ile byś dostał vat jako RR (7%). Po drugiej stronie ile w ciągu roku miałeś zakupów ile było VAT. I teraz porównaj po której stronie jest więcej VAT jak po RR to niestety jesteś w plecy jako vatowiec, a jak jest wiecej po stronie zakupów to jesteś na plus o tę różnice.

czyli np. sprzedałem za 100tys netto to 7 tys vat, a kupiłem towar gdzie było 5tys vat,  to jak bym był na RR to bym zyskał 2tys. albo 

sprzedałem za 100tys netto to 7 tys vat, a kupiłem towar gdzie było 10tys vat,  to jak bym był na vat to bym zyskał 3tys.

Wyczyść skrzynkę pw.

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7222

Panowie może ktoś wie... równanie, nawożenie ziemi, niwelacja podwórka jest na stawce VAT 8% czy budowlana na 23%? 🤔 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj