karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

daanny    33

Ja już tu kiedyś pisałem że byłam na VAT 6 lat od ponad roku jestem na rr główny mój dochód produkcja zwierzęca opasy, Z mojego doświadczenia powiem tak, w pierwszych roku ostro inwestowałem i wszystko było super praktycznie cały czas zwrot później produkcja znacząco mi wzrosła przychody coraz wyższe a inwestycje zmalały, chciałem trochę zaoszczędzić, zainwestować w dom, dokupić ziemi więc nie było z czego odliczyć VAT zacząłem płacić do skarbówki więc bilans zaczął wychodzić mi na minus, na szczęście zrezygnowałem z VAT. Teraz jestem szczęśliwym rolnikiem RR choć w całym okresie 6 lat i tak wyszedłem na plus na VAT. Dla tych co chcą przejść na zasady ogólne a kiedyś zrezygnować polecam największe inwestycje robić w pierwszych latach nawet na kredyt by wszystko zaczęło się wcześniej amortyzować i później nie przekraczać tych 15 tys. Każdy musi sobie sam to wszystko policzyć. U mnie plusem jest to że od maszyn odliczyłem VAT a teraz jakbym chciał je sprzedać nie muszę już wystawiać faktury.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
2 godziny temu, aro321 napisał:

byłem dzisiaj u księgowej i mówiła, że jpk dopiero od lipca

Zmień księgową żebyś nie narobił sobie problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Ale przecież jest kilka różnych jpk. Jpk vat my jako rolnicy od 1 stycznia 2018 czyli razem z deklaracją za styczeń do 25 lutego. Pozostałe jpk narazie nas nie dotyczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolega ma rację i od stycznia jpk. Księgowa zapowiedziała, że będzie drożej. Od lipca to wyciągi bankowe trzeba dołączać. Żeby wysłać to z tym jpk musi być zapisane w formacie doc 920 czy jakoś tak. Zapomniałem jak to dokładnie się nazywało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
potok    0

Panowie jestem vatowcem od 5 lat  teraz kupiłem nowy samochód osobowy w styczniu odliczę 50% vatu od niego .A moje pytanie to kiedy mogę zrezygnować z vatu i przejść na rolnika ryczałtowego.Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Po dzisiejszych rozmowach stwierdziłem że zostaje na rr. VAT nie jest dla rolników którzy mają dużo umów dzierżawy na tzw. gębę- można sobie narobić biedy i komuś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
21 godzin temu, AleksanderX napisał:

jA to kiedyś kupiłem i dostałem zwrot VAT a teraz nie kupuję i ciągle muszę zwracać VAT ze sprzedaży  do US  a sąsiedzi ryczałtowcy to mają o 7 % wyższe ceny

Ale rr też płacą prz zakupie vat 5, 8 lub 23. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170
Przed chwilą, daanny napisał:

Ja już tu kiedyś pisałem że byłam na VAT 6 lat od ponad roku jestem na rr główny mój dochód produkcja zwierzęca opasy, Z mojego doświadczenia powiem tak, w pierwszych roku ostro inwestowałem i wszystko było super praktycznie cały czas zwrot później produkcja znacząco mi wzrosła przychody coraz wyższe a inwestycje zmalały, chciałem trochę zaoszczędzić, zainwestować w dom, dokupić ziemi więc nie było z czego odliczyć VAT zacząłem płacić do skarbówki więc bilans zaczął wychodzić mi na minus, na szczęście zrezygnowałem z VAT. Teraz jestem szczęśliwym rolnikiem RR choć w całym okresie 6 lat i tak wyszedłem na plus na VAT. Dla tych co chcą przejść na zasady ogólne a kiedyś zrezygnować polecam największe inwestycje robić w pierwszych latach nawet na kredyt by wszystko zaczęło się wcześniej amortyzować i później nie przekraczać tych 15 tys. Każdy musi sobie sam to wszystko policzyć. U mnie plusem jest to że od maszyn odliczyłem VAT a teraz jakbym chciał je sprzedać nie muszę już wystawiać faktury.

Powrót na ryczałt u Ciebie to była tylko czysta formalność , czy jednak musiałeś robić spis zapasów ,niesprzedanej produkcji i odprowadzać od tego VAT ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    834

ja mam pytanie odnośnie tego JPK, czy za ostatni kwartał 2017 mam składać teraz też razem z deklaracją to jpk czy od tego kwartału, a za ostatni jeszcze tylko deklarację ? 

Czy ktoś sam ma zamiar to robić? ja bym chciał i ściągnąłem z mf programy e-mikrofirma i klient jpk (ale narazie demo i nie ma możliwości wysyłki, niby pod koniec stycznia nowe wersje mają być), czy może jeszcze czegoś innego będziecie używać? 

 

a z tego co doczytałem odnośnie jpk to jest kilka zwolnień od tego m.in gdy wartość sprzedaży nie przekracza 200tys zł. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

@skywalker89

Za 2017 nie musisz ale możesz, US wtedy daje bonus w postaci zwrotu vat w 25dni jeśli przysługuje ci 60 dni.

Ta e-mikroforma do niczego sie nie nadaje. Pobrałem taxmachine2 i tam ładnie się zrobił jpk. Wysłałem przez Klient jpk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Pytanko przykładowe

Czy posiadając 15ha własnych z dzierżawami (te na które pobieram dopłaty) i 20ha dzierżaw umowę ustną (nie pobieram dopłat na siebie nie płacę podatku oficjalnie lecz daję go wydzierżawiającemu) mogę zakupić nawozy i paliwo na całość i odliczyć VAT? Czy jednak US ma jakieś wytyczne?

Edytowano przez macin87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daanny    33

nie robiłem spisów raczej to była formalność, w sumie to księgowa wszystko za mnie załatwiła

powiem jeszcze tak jak byłem Vatowcem to zawsze starałem się  mięć jak największe koszty jak najwięcej kupować przeważnie ze stawką 23% i jest coś w tym że Vatowcy chodzą w podartych ciuchach, jedzą chleb z masłem byle tylko jakaś nowa maszyna na podwórku stała, teraz jak jestem RR to staram się mieć jak najniższe koszty  

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie ile wcześniej musze bycsie na vacieżebym mogl sobie odliczyć zakup nawozow czyczy maszyn ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709
5 godzin temu, poosa21 napisał:

Ale rr też płacą prz zakupie vat 5, 8 lub 23. 

I tu mozna jeszcze wyrwac z tego 50% od desperatow  co zbieraja po wiosce  faktury na zwroty :D


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelus    4

Moim zdaniem możesz zakupić i odliczyć.  Tylko przy sprzedaży tego zboza musisz wystawić fakturę VAT.  Umowa ustna tez jest umowa. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Jak myślicie warto iść do US zapytać czy tak można czy lepiej "nie ruszać ula pełnego pszczół"

Co innego mówił mi księgowy i nie tylko ja bym miał problemy z tym. No i powiedział że jego biuro nie podejmie się prowadzenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6901

Jeśli faktycznie masz tą ziemię to przecież sprzedajesz z niej płody (lub przetwarzasz je dalej przy prod. zwierzęcej) i na koniec płacisz od nich podatek, więc ja bym spał spokojnie. Przecież cała masa ludzi ma jakieś dzierżawy na gębę i odlicza VAT od wszystkich zakupów a nie tylko na grunty własne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Za ostatni kwartał 2017 deklaracja bez jpk w styczniu. W lutym jpk za styczeń2018, w marcu jpk za luty, w kwietniu jpk za marzec i deklaracja za i kwartał 2018.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
16 godzin temu, macin87 napisał:

Pytanko przykładowe

Czy posiadając 15ha własnych z dzierżawami (te na które pobieram dopłaty) i 20ha dzierżaw umowę ustną (nie pobieram dopłat na siebie nie płacę podatku oficjalnie lecz daję go wydzierżawiającemu) mogę zakupić nawozy i paliwo na całość i odliczyć VAT? Czy jednak US ma jakieś wytyczne?

Można. Ja tak robię. Tyle że faktury zakupowe muszą być adekwatne do sprzedażowych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    834
19 godzin temu, Arek napisał:

@skywalker89

Za 2017 nie musisz ale możesz, US wtedy daje bonus w postaci zwrotu vat w 25dni jeśli przysługuje ci 60 dni.

Ta e-mikroforma do niczego sie nie nadaje. Pobrałem taxmachine2 i tam ładnie się zrobił jpk. Wysłałem przez Klient jpk.

dzięki za odpowiedzi, no właśnie w tej emikrofirmie próbowałem wpisać fakturę sprzedażową korektę z buraków, to miałem problem, bo na fakturze ilościowo było podane do 6 zer po przecinku chyba, a w programie tylko do dwóch i 25gr mi brakowało :D 

Do tej pory wypisywałem sobie koszty i sprzedaże w gotowych drukach z gofinu.. a z bonusu nie skorzystam, bo to ja mam im wpłacić, więc nie będę się spieszył :)

spróbuję tą taxmachine 2. 

A widzę, że mała dyskusja się wywiązała apropo opłacalności, to tak jak koledzy piszą, trzeba coś inwestować, najlepiej kupować co roku coś z 23%... ja skorzystałem z mgr i dostałem przeszło 80tys zwrotu (nie skorzystałem z całej puli bo trochę się bałem i liczyłem że brakujący sprzęt dobiorę w następnych naborach, ale trochę się chyba przeliczyłem...) i traktuję ten zwrot jako nieoprocentowaną pożyczkę, bo ostatnio za bardzo nie inwestuję w gospodarstwo bo wykańczałem dom, to myślę że niewiele jestem na tym w stosunku rocznym do przodu.. 

Znam takich z oklicy co nabrali sprzętu i nabudowali hal i mają kilka milionów kredytu na koncie, może ze względu na vat i chęć jak najszybszego powrotu na rr, ale ja chyba wolę spać spokojnie i pomału coś tam sobie uzupełniać.. Póki co jeszcze poważnie nie myślę o powrocie na rr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj