karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

piotrus907    6

ja tam jestem na wacie i nic nie kombinuje w podartych spodniach nie chodzę inwestuje tak i tyle na ile mnie stać nie ograniczam się jakoś specjalnie bo vat,  trochę trzeba czasem coś przemyśleć jak kupić i czy kupić ale  jestem bardzo zadowolony z VATu z kilka razy musiałem oddać parę złotych ale to są grosze w porównaniu z tym co odzyskałem z kupna nowych maszyn czy budowy obory ja myślę że jak ktoś myśli poważnie o prowadzeniu gospodarki to vat jest bardzo dobrym rozwiązaniem i takim dodatkowym  napędem do szybszego rozwoju gospodarstwa ;)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170

Michal12301, jaką miałeś wartość sprzedaży netto w tym okresie ?

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
AleksanderX    522
13 godzin temu, michal12301 napisał:

Ja w ciągu roku oddałem 10zł na vat a dostałem około 30tys także vat na duży +

To urząd skarbowy daje ale tylko część twych pieniędzy które ty wydałeś wcześniej a których on jest właścicielem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1125
3 godziny temu, michal12301 napisał:

Sprzedaż na poziomie 150tys netto

Albo źle coś liczę albo wprowadziłeś w obrót oszczędności z poprzedniego okresu lub uruchomiłeś kredyt.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 

Dnia 12.01.2018 o 21:56, michal_xs napisał:

Panowie ile wcześniej musze bycsie na vacieżebym mogl sobie odliczyć zakup nawozow czyczy maszyn ?

Ponawiam pytanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcian1234    17

Mam pytanie doskonale wiecie że kupiony sprzęt przed wejściem na VAT musimy go teraz sprzedać z Fakturą 23%. Chcą to ominąć można poprzez umowy dorowizny oddać komuś np. Ojciec synu mąż zoniy... czy ktoś z was to praktykował ??? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528

Wysyłał już ktoś deklaracje lub JPK ,przez  bramke ministerstwa finansów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

no i mam pytanie, próbowałem przejrzeć ostatnie 10-15 stron tego tematu ale tam wojenka o to czy warto być na VAT czy nie.

Mnie interesuje kwestia tego typu. W kwartale (jestem na rozliczeniu kwartalnym) ma wystąpić sprzedaż żeby wystąpić o przyspieszony zwrot VAT w 25 dni no i fakturki opłacone.
Czy sprzedając złom spełniam ten warunek? Według mnie tak bo jest to sprzedaż.
Chcę trochę dziadostwa się pozbyć a mianowicie starych drutów ogrodzeniowych - kolczastych, trochę blach, pozostałości ze stali którą kupowałem na remont przyczep (nic z tego już nie wykroję) w cholerę śrub itp.

Wystawiał ktoś z was taką fakturę? Bo zakładam że będzie gotówkowa z druczku pisanego odręcznie na wadze w punkcie skupu złomu ;)
Jaki tam jest VAT?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

A nie lepiej sprzedać 100 kg pszenicy nawet komuś z rodziny aby tylko fakture wystawić.

2 godziny temu, Marcian1234 napisał:

Mam pytanie doskonale wiecie że kupiony sprzęt przed wejściem na VAT musimy go teraz sprzedać z Fakturą 23%. Chcą to ominąć można poprzez umowy dorowizny oddać komuś np. Ojciec synu mąż zoniy... czy ktoś z was to praktykował ??? 

Sprzedajesz np ojcu za tysiąc w uwagach wpisujesz że uszkodzony lub wartość złomowa. Po pół roku ojciec może to sprzedać po ile chce.

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1125

Trzeba by było się zagłębić w temat ale prawdopodobnie w tym temacie kolega pisał że złom na odwrotne obciążenia.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
3 godziny temu, miwigos napisał:

Wysyłał już ktoś deklaracje lub JPK ,przez  bramke ministerstwa finansów

Ja wysyłałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal12301    27
9 godzin temu, Sadek napisał:

Albo źle coś liczę albo wprowadziłeś w obrót oszczędności z poprzedniego okresu lub uruchomiłeś kredyt.

Fakt, trochę kredytu uruchomiłem ale kto z niego nie korzysta?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1125

Kredyty są po to aby z nich korzystać tylko z głową, nie mam nic do tego. 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasagro111    15
Dnia 10.01.2018 o 23:22, marko-kolo napisał:

A kto ci sie przyzna ze dostaje po dupi....? pewnie ze ida przeciesz musza dybac zeby zwrot zrobic ...wszystko wydadza aby tylko na plusie byc 

Tak sie robi koszty... zamiast obnizac i oszczedzac to sie kupuje jak najwiecej ....i o to chodzi zeby wydojc naiwnych :D i zeby mysleli ze sa do przodu 

 

heh ;) kolego ty nadal nie rozumiesz tego że vatowcy mają wsio taniej o 23%? kto kogo doi? to właśnie ty jesteś dojony bo sprzedajesz zysku masz 5%  a wydajesz 23% noi jak to widzisz?  Każdy kto rozwija gospodarkę kupuje dużo wszystkiego, ja oszczędzam na rzeczach mi zbędnych typu telefon mam za 500zł a nie 3 tyś jeżdzę 19 letnim wolkswagenem i mam dużo porobionych kursów na koparki,wózki,kombajn,spawacz mig/tig kat b,t,c,c+e za free z urzędu pracy. To się nazywa oszczędzanie. natomiast w gospodarstwo tylko sprawdzone maszyny marki za grube tysiące dlatego że to mój środek do utrzymania gospodarki w dobrej kondycji a również mojego stanu życia. Kasa w skarpecie ci daję satysfakcję? ok rób co chcesz, ale nie pisz głupio że vatowcy muszą cieżko dymać i wszystko wydawać aby mieć tylko  faktury zakupu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
18 godzin temu, poosa21 napisał:

A nie lepiej sprzedać 100 kg pszenicy nawet komuś z rodziny aby tylko fakture wystawić.

W pierwszym kwartale znajomy bierze ciut zboża dla siebie (te 100kg), w drugim resztki z magazynów po zasiewach idą na skup (bo nie wiem ile będzie trza przesiać), trzeci kwartał to sprzedaż po żniwach, czwarty to sąsiad co bierze z 500kg dla kur i kaczek. Nie jest dla mnie problem zrobić sprzedaż tylko fajnie byłoby sprzedać raz gdzieś resztki stali/złomu/odpadów właśnie z gospodarstwa aby w razie pytań  z US po prostu się odwalili bo pokaże im się fakturę że sprzedało się to ;)
 

6 godzin temu, jacek1296 napisał:

Złom na oo.

Czy napewno? Pytam bo jestem trochę nie w temacie.

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasagro111    15
4 minuty temu, Nikita_Bennet napisał:

 Nie jest dla mnie problem zrobić sprzedaż tylko fajnie byłoby sprzedać raz gdzieś resztki stali/złomu/odpadów właśnie z gospodarstwa aby w razie pytań  z US po prostu się odwalili bo pokaże im się fakturę że sprzedało się to ;)
 

Myślisz że us obchodzą twoje resztki stali złomu? druga sprawa skąd mają wiedzieć ile % materiału wykorzystałeś tam do budowy przyczepy czy czegoś innego? Robisz z igły widły. Ja bym sprzedał normalnie złom na skup beż żadnych zbędnych fv

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
3 minuty temu, lukasagro111 napisał:

Myślisz że us obchodzą twoje resztki stali złomu? druga sprawa skąd mają wiedzieć ile % materiału wykorzystałeś tam do budowy przyczepy czy czegoś innego? Robisz z igły widły. Ja bym sprzedał normalnie złom na skup beż żadnych zbędnych fv

Na razie to sprzedaje te odpady "ktoś inny" a nie ja na złomie, faktem jest że dobrze byłoby zrobić z raz taką sprzedaż w razie 'W' ;) 


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasagro111    15

No że ktos inny to jasna sprawa :), no może i dobrze by było mieć taką fv na kilkadziesiąt ton stali, ale małe ilości raczej nie kombinował bym. oczywiście nie piszę że nie możesz ale  na 10 tonach tracisz tak czy siak  2300zł tak że twój wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317
29 minut temu, lukasagro111 napisał:

heh ;) kolego ty nadal nie rozumiesz tego że vatowcy mają wsio taniej o 23%? kto kogo doi? to właśnie ty jesteś dojony bo sprzedajesz zysku masz 5%  a wydajesz 23% noi jak to widzisz?  Każdy kto rozwija gospodarkę kupuje dużo wszystkiego, ja oszczędzam na rzeczach mi zbędnych typu telefon mam za 500zł a nie 3 tyś jeżdzę 19 letnim wolkswagenem i mam dużo porobionych kursów na koparki,wózki,kombajn,spawacz mig/tig kat b,t,c,c+e za free z urzędu pracy. To się nazywa oszczędzanie. natomiast w gospodarstwo tylko sprawdzone maszyny marki za grube tysiące dlatego że to mój środek do utrzymania gospodarki w dobrej kondycji a również mojego stanu życia. Kasa w skarpecie ci daję satysfakcję? ok rób co chcesz, ale nie pisz głupio że vatowcy muszą cieżko dymać i wszystko wydawać aby mieć tylko  faktury zakupu.

niestety nie jest tak do końca i fajnie ujął to ktoś kto napisał że na ubraniu oszczędzają ;)
Dlaczego tak myślę? Bo jestem VATowcem od 2009 roku. Pierwszy zwrot potężny jak dla mnie bo MGR. Potem co kwartał zwrot, nawet ten kwartał ze żniw mam zwrot minimum 1000zł. Dlaczego więc mówię że VAT nie jest taki super choć ciągle jestem na plusie? Dochodzi papierologia która zajmuje czas. Żeby była jasność - cała sprzedaż jest na mnie, nie zbieram faktur po sąsiadach. Same zboża. Po prostu u mnie ciągle sie inwestuje. Ostatnio drobnica ale ciągle coś kupuję. Ba, zdarza się że skarbówka ma rację pytając skąd biorę kasę na zakupy bo ze sprzedaży jest za mało, z dopłatami ledwo styka, ze zwrotami akcyzy z UG i podatku z US też im mało i mają racje. Wydaję więcej. Po prostu sporo zakupów robię ze swojej pensji spoza gospodarstwa, ktoś powie że jestem na minusie? Będzie miał rację, całkowitą. Jestem na minusie skoro dokładam. Tylko że zeszły rok to pojawiła się stelwaga hydrauliczna + nowe zęby do bron (no z 7-8tys  poszło) no i pług używany plus hajs na jego remont (wyszło z 7,5tysia łącznie), rok wcześniej przyczepa jednoosiowa wywrotka (ponad 6 ton pszenicy włazi) do tego 2 szlifierki i 2 spawarki i inna drobnica. To wszystko zostaje u mnie, nie mam tego na EŚT nawet. Ba, teraz czekam na dopłaty i będę robił projekt na garaż/pomieszczenie gospodarcze (VAT) i dom a w międzyczasie myślę o jakimś autku za 50-60tys benzyna z gazem i oby wyrwać 50% zwrotu VATu i kończę z VATem bo po prostu nie chce całe życie inwestować w gospodarkę i bawić papierologią.

 

 

7 minut temu, lukasagro111 napisał:

No że ktos inny to jasna sprawa :), no może i dobrze by było mieć taką fv na kilkadziesiąt ton stali, ale małe ilości raczej nie kombinował bym. oczywiście nie piszę że nie możesz ale  na 10 tonach tracisz tak czy siak  2300zł tak że twój wybór.

300-500kg max, faktura dla OKA,

Ostatnio zdałem do komunalnika takie rzeczy jak:
- stare telefony komórkowe - bo kupiłem nowe od których odliczyłem VAT,
- części komputerowe + drukarki - j.w.,
- monitory komputerowe - j.w.
- szlifierki kątowe - j.w.,
- pompy szlamowe z 3 sztuki zdałem - j.w.
Wystawili kwit co przyjęli, zanoszę do księgowej  a ona na to: fajnie że pan wziął ten kwit w razie jakiejś kontroli to zawsze jest podkładka że nie ma pan 6 pomp szlamowych tylko 3 ;)

Edytowano przez Nikita_Bennet

pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasagro111    15

Jak chcesz się bawić w rolnictwo to się baw w rolnictwo, a nie jakieś głupie dorabianie sobie łapanie dwóch srok za ogon i  ciułanie kasy na 2 etaty w polu i pracy. Ja mówie cały czas o inwestycjach które w dobrze prosperującym gospodarstwie się nigdy nie kończą bo zawsze jest kasa na coś nowego przeważnie z jakąś dopłatą. Jak kto na tym wychodzi to jest tylko i wyłącznie jego podejście do sprawy. Ja uprawiam warzyw i nakład jest ogromy ale zysk też ogromny a jak masz więcej wydatków jak przychodu to kogo to wina ? zmien strategię rozwoju gospodarstwa bo będziesz bankrut za kilka lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj