przemo93pl

żyto hybrydowe

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
proxy8441    248

w ub r rolnice i drutowce zeżarły mi hybrydę sianą 15.09 przesiewałem to populacją 25.10, żyto zaczęło krzewienie jakoś w listopadzie jeszcze w połowie, bardzo szybko i w zimę wchodziło przynajmniej z jednym rozkrzewiem srednio 2, siałem gęsto i to był błąd, było za gęste potem susza kwietniowa że aż się zwijało ale plon zadowalający jako tako tylko że położyło go po prostu myślałem że nie rozpocznie krzewienia na jesieni a tu jednak, płytki siew sie udał szybkie wschody i efekt był.


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja będę siać pierwszy raz F2 i też chce około 90kg/ha. Gadałem ze znajomym który też co roku sieje ale on sieje podobno 170 kg na ha , bo uważa że ziarno nie ma takiej siły krzewienia.... i co roku żyto leży plackiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szron88    29

Tzn ja razie koniecznosci dokrzewiania użytywam azotu w formie saletrzanej. Jak się tylko da wjechać 300kg saletry na pierwszy strzał i tyle. Według mnie stosowanie jakiejś chemii na dokrzewienie żyta mija sie z celem bo widać jakie mamy ceny żyta wiec trzeba ciąć koszty. Tak ja uważam ale każdy robi jak chce. O dokrzewianiu zbóż był fajny odcinek na kanale hektar wiedzy. Tam były podane jakie substancje i kiedy stosować. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3

Witam mam takie pytanie mam w planach rozsiac polifoskę pod korzeń w ilości 200 kg i przejechać agregatem a po 15 siać kiedy by to najlepiej rozsiac i uprawic jest tydz jak zaorane? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4653

Niech leży jeszcze. Gleba osiądzie a tak to tylko kolein narobisz. Po co dwa razy agregatem uprawiać? Siejesz nawóz przed siewem a potem uprawiasz siejąc. No chyba, ze nie masz agregatu uprawowo siewnego lub ziemia taka, ze trzeba kilka razy uprawiać do siewu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seba07101    3
15 minut temu, hubertuss napisał:

Niech leży jeszcze. Gleba osiądzie a tak to tylko kolein narobisz. Po co dwa razy agregatem uprawiać? Siejesz nawóz przed siewem a potem uprawiasz siejąc. No chyba, ze nie masz agregatu uprawowo siewnego lub ziemia taka, ze trzeba kilka razy uprawiać do siewu.

Nie mam uprawowo siewnego muszę przed siewem przejechać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JarekBazydlo    2508
47 minut temu, seba07101 napisał:

Nie mam uprawowo siewnego muszę przed siewem przejechać 

Ja zawsze daje tak tydzien przed siewem nawóz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2272
7 godzin temu, piotrkrk25 napisał:

Wczoraj policzyłem MTN Dolaro, które mam zamiar użyć do siewu jako F2 i wyszło 30g. Z racji tego, że od kilku lat sieję F2 w normie 200 roślin/m2 to nawet jak wyjdzie ZK na poziomie 90% to wychodzi na to że wysiew będzie na poziomie 66 kg.

Poczytajcie post tego kolegi i nie zadawajcie głupich pytań ile kg siać f2 bo już czytać się niechce.

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

Dobry

Siałem zyto dolaro w sobotę tj 12 września wilgoci w ziemi sporo więc szybko zejdzie ale mialem posiac 2j/h czyli 58kg a wyszło mi koło 49-50kg tj 1,7j. Myślę że będzie dobrze ale jak myślicie? Ktoś podpowie? Czymś w razie co będzie można podratować na jesień? Zyto chyba tylko na jesień się krzewi z tego co wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Peron    369

Powiem tak. 1,7 jednostki o tej porze roku to w sam raz. Czy żyto krzewi się tylko jesienią? Jeśli ma sprzyjające warunki, to tak. Jeśli nie ma warunków, lub po zimie jest słabe - niekoniecznie, nadrobi wiosną. Żyto hybrydowe nie musi wyglądać fantastycznie jesienią, żebyś był zadowolony. Ja osobiście mam słabe gleby i lubię żyto hybrydowe. To taka wdzięczna i uczciwa roślina. Daj jej tyle, ile potrzebuje, ale z sercem. Nic więcej. Odwdzięczy się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    795

Nie na piachu i nie w suszy. To znaczy gdy zaistnieją obydwa powyzsze czynniki to nawet żyto sie nie odwdziecza dobrą agrotechniką

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81
mat22889 napisał:

Dobry

Siałem zyto dolaro w sobotę tj 12 września wilgoci w ziemi sporo więc szybko zejdzie ale mialem posiac 2j/h czyli 58kg a wyszło mi koło 49-50kg tj 1,7j. Myślę że będzie dobrze ale jak myślicie? Ktoś podpowie? Czymś w razie co będzie można podratować na jesień? Zyto chyba tylko na jesień się krzewi z tego co wiem

1,7 to spokojnie. Ja w tamtym i w tym roku siałem 1,4-1, 5 i jest wystarczająco, wręcz w miejscach gdzie wilgoci nie brakowało to było nawet za gęste. Znajomy schodzi nawet do 1,3 js przy wczesnym siewie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat22889    48

dziękuje wszystkim za odpowiedzi :) pod korzeń wywaliłem obornik bydlęcy i 125kg poli 6, plony pszenicy osiągam +7,5t/ha jednak uprawa żyta hybrydowego bedzie u mnie pierwszy raz wczesniej siałem tylko populacje ale w końcu się przełamałem tylko że liczę na plon 7t+/ha,populacja plonowała mi średnio po 5t/ha(sprzedawane więc ważone)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kubatedi
      Cześc wam !
      Mam pytanie czy dobrze na tym wyjdę
      Mam pole 1.12h posiane tam jest teraz żyto dankowskie diament i mam pytanie czy po tym życie można posiać pszenżyto ozime Meloman oczywiscie z centrali   Jest to pole klasy V  piaseczek O jarym zbożu  tu nie ma mowy   A żyto hybrydowe nie zbyt mnie interesuje I teraz chciałbym zrobić tak ściernisko po życie opryskać agrosarem na perz następnie przed orką siewną dać 2t/h agrosulca i do tego 1t/h wapna nordkalk  nastepnie przedsiewnie 300-400 kg polifoski 6 i posiać  to pszenżyto
      Za wszelkie oponie "kulturalne" bardzo dziękuję
    • Przez kubatedi
      Tak jak w tytule jaki nawóz bardziej polecacie ?
    • Przez kubatedi
      Cześć mianowicie mam żyto dankowskie diament jest niestety rzadkie i chciałbym jeszcze zaplikować na druga dawkę ok 200kg/h saletry amonowej 34N co da w przeliczeniu około 70N w czystym składniku i teraz moje zapytanie czy przed podaniem tej dawki mogę zastosować taki oprysk (tzn taką mieszaninę ) Creone 480sl+Jakiś nawóz makroelementowy  +karate zeon 100 cs ?
      Dzięki za odpowiedzi
    • Przez michal33554
      Witam , jak w tytule mam problem z żytem , sieje je dopiero 2 raz w życiu ponieważ ziemie mam klasy 3 i nie opłaca mi się siać żyta , w tamtym roku wziąłem w dzierżawę 6 ha pól 4 i 5 klasy i zasiałem żyto, w tym sezonie znów było żyto i problem nadal ten sam a mianowicie brak ziaren w kłosach. Nawożenie dosyć bogate 100 N , oprysk fungicydem i nadal to samo. Zdarzają sie kłosy jak dłoń a niekiedy nie ma w nich ani jednego ziarna , lub 2 albo 4 ziarenka w kłosie . Praktycznie nie ma kłosa takiego , który cały byłby ziaren, zazwyczaj 4-6 ziarenek a reszta kłosa pusta. Z moich obserwacji wynika że te ziarna są poprostu nie zapylone bo z tego co wiem żyto jest obcopylne. Jak temu zaradzić ? Czy żyto hybrydowe załatwi sprawę ? 
    • Przez TadzikC360
      witam siał może ktoś żyto jare na poplon żeby urósł na przyoranie pod zboże jare ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj