Kurwer21

Jazda kombajnem z kat B

Polecane posty

Kurwer21    6

Witam, aktualnie zaczynam prawo jazdy kategorii B, mam zamiar do żniw dorobić jeszcze B+E, ale nie wiem czy to sie uda, wiec stad te pytanie, czy po kategorii B mogę prowadzić kombajn zbożowy? I jak to wygląda w sytuacji gdy trzeba ciągnąć wózek za kombajnem? Jednak jest na kołach, więc nie wiem jak to się odnosi do przepisów, z góry dziękuje za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atrol123    20

Z tego co pamiętam na kurs kombajnisty minimalnie wymagane było prawo jazdy kat B lub T . Wprawdzie nie pamiętam aby coś o wózkach było mówione ,ale prawda jest taka że wszystko zależy od tego co będzie to kontrolował . Jeden powie że wystarczy B i będzie git że wózek ciągniesz za kombajnem ,a drugi stwierdzi że na taki zestaw potrzebne jest kat T bo to zespół pojazdów itd . 

Osobiście uważam że im wyższa kategoria tym lepiej 

W mojej okolicy krąży wiejska legenda że na pojazdy powyżej 3.5dmc trzeba mieć inne kategorię , czyli na c330 można na B a już na u 1014 trzeba T (B+E C+E) 

I tak na logikę byłoby coś w tym . W artykule piszą o koparkach są kursy na koparkę i to wg tonażu . Walcem nie spotkałem się aby jeździł droga (zazwyczaj z lawety na "plac budowy " 

A z kombajnem są kursy kombajnisty. Po coś to wymyślili 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    620

kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu wolnobieżnego niezależnie od jego wagi i tyle. Kursy są wymagane do pracy tzn. nikt cie nie zatrudni bez tych kursów podobnie jak choćby na wózek widłowy czy właśnie sprzęt budowlany. Temat był przerabiany na kursie jak robiłem B+E

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bialy8011    45

Kombajnem możesz jechać ale wózka nie możesz ciągnąć. U nas znowu tak mówili, żeby wózek ciągnąć musisz mieć b+e albo t. Kursy są by móc pracować w polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1588

Kurs potrzebny jak byś chciał się gdzieś zatrudnić to wymagają,  do ubezpieczenia no i jak byś jaki wypadek spowodował ktoś by zginął to bez kursu nie masz szans się wybronić.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuna9977    70

Z tego co pamiętam to możesz na B jechać kombajnem po drogach i nawet ciągnąć wózek. Ale nie możesz kosić bo nie masz uprawnień. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3661
9 minut temu, kuna9977 napisał:

Z tego co pamiętam to możesz na B jechać kombajnem po drogach i nawet ciągnąć wózek. Ale nie możesz kosić bo nie masz uprawnień. 

Na swoje potrzeby nie trzeba kursu. Jak masz w gospodarstwie widłak to musisz mieć udt? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2471
superfarmer02 napisał:

9 minut temu, kuna9977 napisał:

Z tego co pamiętam to możesz na B jechać kombajnem po drogach i nawet ciągnąć wózek. Ale nie możesz kosić bo nie masz uprawnień. 

Na swoje potrzeby nie trzeba kursu. Jak masz w gospodarstwie widłak to musisz mieć udt? 

nie musisz mieć kursu tylko w przypadku wypadku urazu itp to się zaczynają schody

  • Like 1

ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atrol123    20

Podobną historia jak z opryskiwaczem . Jeździć można ,a pryskać bez uprawnień można mieć problemy . 

Podsumowując aby w pełni legalnie jeździć kombajnem pasuje mieć : prawo jazdy kat T (B+E C+E) , kurs kombajnisty , OC , pozwolenie na przejazd pojazdu ponadnormatywnego  (zdaje się że większość kombajnów przekracza 2.5m szerokości )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    640
Napisano (edytowany)

Dziennik Ustaw.

Dz.U.2023.622t.j.

Wersja od: 29 września 2023r. do: 31 grudnia 2029.

Art.6 [Kategorie prawa jazdy]

3. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:

1) kategorii B, C1, C, D1 i D uprawnia do kierowania ciągnikami rolniczymi, pojazdami wolnobieżnymi oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej.

Wózek do hedera, to przyczepa specjalna.

Na sam kombajn wystarczy prawo jazdy kategorii B. Natomiast gdy będziemy ciągnąć wózek od hedera, wówczas musimy posiadać prawo jazdy kategorii B+E, T, C1+E, C+E, D1+E lub D+E.

Od kilku lat zdając na prawo jazdy kategorii E, automatycznie otrzymujemy kategorię T. 

@atrol123 dopuszczalna szerokość ciągnika rolniczego i pojazdu wolnobieżego  wynosi 3m. Dopiero gdy szerokość tych pojazdów przekracza 3m, należy uzyskać zezwolenie na przejazd nienormatywny.

Prawo o Ruchu Drogowym nie wymaga od kierującego kombajnem samobieżnym kursu kombajnisty.

 

Edytowano przez bergman31
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol445    89

Wózek od hedera jest traktowany jak przyczepa lekka więc spokojnie można jechać na B

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6404
1 godzinę temu, Karol445 napisał:

Wózek od hedera jest traktowany jak przyczepa lekka

Przyczepa lekka podlega rejestracji zaś wózek do hedera nie podlega rejestracji, Dlatego wózek do hedera nie jest przyczepą lekką , natomiast jest przyczepą specjalną. A  to rozwiązuje wszelkie problemy z dylematem czy wolno ciągnąć , czy nie wolno,

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bergman31    640
2 godziny temu, Karol445 napisał:

Wózek od hedera jest traktowany jak przyczepa lekka więc spokojnie można jechać na B

 

Przyczepa lekkka - przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej do 750kg. 

Sam wózek od hedera waży minimum 300kg a heder conajmniej 600kg, więc razem mamy już 900kg lub więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1588

Wózek do hedera jest traktowany jak wózek do hedera się spuszczacie nad tym  i tak jak będzie jechał z hedera na wózku to już jest dla policji ok .

A tak w ogóle to często was policja kontroluje jak jeździcie kombajnem , bo ja już ponad 20 lat jeżdżę kombajnem i jeszcze mnie nie kontrolowali ani razu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leniwiec1    26

Na B nie można jeździć masa pojazdu to 3,5t plus E to 7,5 T a kombajn waży więcej 

  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuna9977    70
9 godzin temu, wojtal24 napisał:
10 godzin temu, superfarmer02 napisał:

Na swoje potrzeby nie trzeba kursu. Jak masz w gospodarstwie widłak to musisz mieć udt? 

 

Niby nie musisz mieć ale jak wydarzy się wypadek to się przyczepią. Po swoim polu możesz jeździć też ciągnikiem bez prawo jazdy do puki nic się nie stanie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12Pafnucy    3413
2 minuty temu, kuna9977 napisał:

Niby nie musisz mieć ale jak wydarzy się wypadek to się przyczepią. Po

Do czego?

Kategoria B uprawnia do prowadzenia takiego pojazdu 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3661
5 minut temu, kuna9977 napisał:

Niby nie musisz mieć ale jak wydarzy się wypadek to się przyczepią. Po swoim polu możesz jeździć też ciągnikiem bez prawo jazdy do puki nic się nie stanie 

Jak się wydarzy wypadek to się będą czepiać że gaśnica nie podbita albo pstryczek nie miał odpowiedniego atestu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leniwiec1    26

Najpierw to zaczął bym od odpowiedniej kategorii na prawo jazdy a na końcu kurs 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12Pafnucy    3413

To może tak zapytam.

Z ciekawości...

Czy ktokolwiek, mając kategorie b, a nie mając kursu na kombajn, miał kiedykolwiek jakieś problemy przez brak tegoż kursu???

Dziękuję za uwagę...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3661
4 minuty temu, 12Pafnucy napisał:

To może tak zapytam.

Z ciekawości...

Czy ktokolwiek, mając kategorie b, a nie mając kursu na kombajn, miał kiedykolwiek jakieś problemy przez brak tegoż kursu???

Dziękuję za uwagę...

Kilku znajomych robi sporo kombajnami po usługach więc siłą rzeczy mają kontrole drogowe policji. Nigdy o kurs nie pytali 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3661
21 minut temu, 12Pafnucy napisał:

Bo do niczego nie jest wymagany...

 

Tak samo jak kurs na ładowarkę teleskopową, cyklopa, prasę itp... 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez karol
      Zapraszam do wypowiadania się na temat prowadzenia rozrachunków z tytułu VAT w gospodarstwach rolnych. Jakie są Wasze doświadczenia?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj