yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

ravoj    1394

Robiłem parametry bez 3 dawki, nawet w tym roku, więc te 50kg wystarczy. Nieraz oprysk mocznikiem po liściu że dwa razy  podbije nieco białko, więc tu już zależy od pogody. Jak coś popada to posypie, jak nie to opryskam mocznikiem przed kłoszeniem. 

Mi chodziło głównie o ten azot na start. Jak nie zaszkodzić zdrowej, pokrzewionej pszenicy. 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malinalbe    134
rocco0987 napisał:

na ciężkiej ziemi nie ma co zwlekać bo poźniej widać okres braku azotu, jak stosowałem bez inhibitora to dawałem ostatnie dni marca przed pewnymi opadami deszczu ale ten inhibitor mocno trzyma dlatego w tym roku dałem jakoś około 12 marca... Ten rok był dość dobry na pszenice to miałem plony od 8,5 na wcześnie zasianych do 6,5 na pszenicy po qq,

nawożenie

wariant 1) 200 saletry i 200 mocznika

wariant 2)  250 rsm i 150 mocznika.

wariant 3) 250 slaterosan i 200 mocznika

Ja na redzinach sypie na pszenicę 250 kg saletrosan 25 plus do tego rsm 32 130 l na ha na drugą dawkę 200 kg saletry puławskiej albo z Anwilu 34 % i temat zakończony bo na 3 dawkę zazwyczaj jest sucho I nie ma to sensu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    362

Jak oceniacie doglebową skuteczność Bacary na samosiewy rzepaku? 
 

Oprysk na jeden liść zboża kiedy rzepaki wychodziły bądź kielkowały i po tygodniu ciagle żywo zielone. Zdechną? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mich18    91

Panowie co jest z pszenica odmiana euforia robią się żółte liście w odmianie kariatyda tego nie ma pryskanna była bacara 0,6 +triben 

IMG_20231029_134702.jpg


Sprzedam ciągnik ursus c-360.pisac nr gg 33108236

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9351
4 godziny temu, malinalbe napisał:

Ja na redzinach sypie na pszenicę 250 kg saletrosan 25 plus do tego rsm 32 130 l na ha na drugą dawkę 200 kg saletry puławskiej albo z Anwilu 34 % i temat zakończony bo na 3 dawkę zazwyczaj jest sucho I nie ma to sensu

od wielu lat trzymam się 2 dawek N wiosną , 2x po 65-75 kg N w zależności od możliwości i stanu plantacji, od tego ile N ważniejszy jest moim zdaniem termin stosowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Okisz    42

Planuje pryskac pszenice Quelex. Mam kilka miejsc gdzie zrobilem mijaki i podsialem ręcznie i tam dopiero kiełki wychodzą. 

Myślicie ze zaszkodzi kiełkom czy nie będzie problemu? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dariusz86    21

Cześć,

Pierwszy raz w tym roku zasiałem pszenicę ozimą. Pod korzeń poszła polifoska 6. Jakie zabiegi stosujecie wiosną? Tylko azot w dawce jakichś 100 - 120kg/ha (50% całości) i kizeryt czy coś jeszcze dajecie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

czy porządny deszcz =~ 30l 3 dni po oprysku pszenicy wpłynie niekorzystnie na jego działanie ? chodzi mi o wymycie substancji

Edytowano przez fcbarcelonacule

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, fcbarcelonacule napisał:

czy porządny deszcz =~ 30l 3 dni po oprysku pszenicy wpłynie niekorzystnie na jego działanie ? chodzi mi o wymycie substancji

Też mnie to zastanawia 3 dni po oprysku w dzień spadło ponad 50l wody

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
davepooll    0

Witam, dzień dobry! 

Jestem nowy na forum, chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych rolników. Pszenica ozima, 4-5 listek, zauważyłem na listkach mszycę i mączniaka albo rdzę brunatną. Mam w planach na dniach pojechać z mikro i zastanawiam się jaki fungicyd i insektycyd dorzucić do mikro. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1394

Albo mączniak albo rdza, to musisz rozróżnić. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
davepooll    0
7 minut temu, ravoj napisał:

Albo mączniak albo rdza, to musisz rozróżnić. 

Mączniak, z tym, że jaki fungicyd można na to zastosować ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    8023

panowie szybkie pytanie ile dodajecie gram triofanatu metylowego na samosiewy rzepaku w pszenicy do expert meta ?


poprawka, miało być tribenuron metylowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jezyk_nh    39
10 godzin temu, davepooll napisał:

Witam, dzień dobry! 

Jestem nowy na forum, chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych rolników. Pszenica ozima, 4-5 listek, zauważyłem na listkach mszycę i mączniaka albo rdzę brunatną. Mam w planach na dniach pojechać z mikro i zastanawiam się jaki fungicyd i insektycyd dorzucić do mikro. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

0.4 celsivo (fenpropidyna) i 0.4 tebu. I do tego jaki perytroid jak cos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1394

Tak. Mają już większość producentów wszechrzeczy, albo udziały. Oni mają plan


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    927

A ten sam chińczyk jest właścicielem Adama m.in. Dlatego jedni mają Agil a drudzy Zetrola itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukaszek    1191
8 godzin temu, ravoj napisał:

Tak. Mają już większość producentów wszechrzeczy, albo udziały. Oni mają plan

Kilkanaście lat temu byli to zwykli wykonawcy poleceń , podwykonawcy wszystkiego dla dużych producentów ale mądrze wykorzystali swoją podrzędną pozycję aby z pucybuta stać się potęgą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9119
9 godzin temu, maniekc360 napisał:

Wiedzieliście, że właścicielami Syngenta'y są Chińczy? 

Przecież oni są wszędzie 😎

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wielkiwojownik
      Witam występuje na moim terenie ( Podkarpackie) problem ze śniedzią w pszenicach, nie jest to jakaś poważna inwazja ale trafiają się pojedyńcze kłosy porażone tym tzn powiedzmy na 3 metry kwadratowe znajdzie sie jedna roślina taka mała niewyrośnięta z czarnymi ziarenkami jak się rozetrze w palcach to śmierdzi rybą ale występuje to tylko na glebach ciężkich typu rędzina. Jeżeli jest pole mozaikowe część powiedzmy rędziny częśc piaskowej a częśc jakiejś normalnej ziemi to ta śniedź jest tylko na rędzinie pszenica siana z kwalifikatu czy swoja zaprawiana najlepszymi zaprawami  nie ma reguły i tak to wyskoczy robione są płodozmiany jęczmień ozimy i jary , rzepak, soja, groch, kukurydza wychodzi że pszenica jest siana co 2-3 lata. jak temu zaradzic żeby się tego pozbyc? i dlaczego to występuje tylko na rędzinie ? bo podobno z jednego takiego kłosa może się to rozprzestrzenić na większą powieżchnie 
    • Przez Bartekh
      Dzień dobry, 
      Mam pytanie, czym mógłbym zwalczyć  przytulię w pszenicy w fazie, w której jest ona już wykłoszona? W sklepie polecono mi środek minstrel, jednak w zaleceniach ma napisane, aby go stosować do fazy liścia flagowego, pytanie czy nie zaszkodzi pszenicy w późniejszych fazach?
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj