yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

mysza103    2465
1 godzinę temu, poosa21 napisał:

To też zależy od odmiany, u mnie arkadia była przypalona a wilejka wcale.

Być może że tak jest , bo u mnie też na jednej odmianie widać więcej a na drugiej mniej , ale jak się czyta te dyskusje o tych przypaleniach to ma się wrażenie że żeście te pszenicę randapem popryskali , bo tak to przeżywacie a to w tej fazie jest  obojętne  na plonowanie . U mnie z prawej Linus z lewej Wenecja

IMG_20230429_163736.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102

U takiego m.adrali forumowego.... a nawet c.wani.aka w.ioskowe.go  jak wyżej  takie przypalone liscie..... jak może być obojętna powierzchnia liścia...wiadomo że 5% ubytku w plonie to niewiele przy 4-5 t, ale przy 10-11t to juz koszt całości grzybówek na h.... mysza do dziury...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gimmeshelter    88

Przeżywacie te przypalenia jak małe dzieci. Co roku jakieś są a potem i tak rośnie. Za duzo czasu chyba macie żeby chodzić na te pola codziennie i potem szukanie dziury w całym. Ja tam jak widzę z drogi że pole zielone to nie szukam dziury w całym 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102

@Gimmeshelter  niektórzy tego nie rozumieją... zwłaszcza napinacze z tego forum... jak dla mnie to pole to dodatek... 70 ha... czasami służbowo mnie nie ma 3 tyg  w kraju a oni tu się pieszczą  bo nie taki kolor liścia....

  • Thanks 1
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2465
23 minuty temu, taux napisał:

U takiego m.adrali forumowego.... a nawet c.wani.aka w.ioskowe.go  jak wyżej  takie przypalone liscie..... jak może być obojętna powierzchnia liścia...wiadomo że 5% ubytku w plonie to niewiele przy 4-5 t, ale przy 10-11t to juz koszt całości grzybówek na h.... mysza do dziury...

Za miesiąc czy to u mnie czy u ciebie tych liści co mają końcówki przypalone to i tak już nie będzie , bo będą uschnięte , tyle że ty cały czas patrzysz tylko na czubki roślin i pewnie jak pszenica się kłosi to sobie wmawiasz że to te same czubki co teraz , a nawiasem mówiąc to u mnie te przypalenia pojawiły się po przymrozkach które były miesiąc temu  minus 7 stopni , z bardzo dużym wiatrem ( odczuwalna była minus 12- minus 15 ) i ją po prostu wysmaliło , a to co wyżej skomentowałeś to jeszcze są pozostałości po tych mrozach , a wówczas wyglądała tak , więc nim się napisze jakąś głupotę to pasowało by się ze 2 razy zastanowić co od czego jest , 

IMG_20230405_142425.jpg

Edytowano przez mysza103

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102

@mysza103 ogarnięcia trzeba trochę ... najpierw wspominasz ze to jakby ran.dapem a teraz naraz wymyślił że to przypalenia  sprzed miesiąca i nawet notował ze było -7.... i nowe zdjęcie zamiast chronologii...a zastanowienie dla wio.skowego (wio i naprzód)napinacza to za dużo...@mysza103  dla mnie jesteś zawsze cool. jesteś mega ...tvp 1 to przy Tobie leszcze....

16 minut temu, lukasz1995 napisał:

Jak 70 ha,a ty jeszcze pracujesz?

robotny jestem, korpo a co mi tam...70 h...uwielbiam jazdę traktorem....

20 minut temu, mysza103 napisał:

Ty chyba czytać ze zrozumieniem nie umiesz , napisałem że ludzie tu przeżywają te przypalenia , jak by co najmniej randapem je popryskali , i się zastanawiają co niby z tym teraz robić , a nie że ktoś randapem spryskał , po drugie nigdzie nie pisałem że u mnie akurat te przypalenia są po jakichś opryskach , tylko wyraznie napisałem że są przypalenia , ale nie ma co robić paniki z tego , bo to zaraz zniknie , nie stwarzając dla rośliny jakichś szkód , poza tym nic sobie z mrozem nie wymyśliłem bo możesz się cofnąć w temacie i to zdjęcie jest wówczas wstawione i pisałem również o mrozie który wystąpił i nawet podawałem ile było na minusie  , zresztą nie tylko ja w tedy o tym pisałem , bo bodajże @SawekBraczyk też o tym wspominał że u niego też wówczas mróz trochę uszkodził pszenicę , a i u wielu innych podobnie było , tak że daj spokój wstydu oszczędz , bo ja przynajmniej na tym forum jeszcze raczej jakiejś  bajki nie napisałem , w przeciwieństwie do ciebie

podaj te bajki.... dziwne bo mimo przymrozków  nie mam przypaleń....a piszę co chcę..jak nie umiesz prosto napisać to się długo tłumaczysz....

 

Edytowano przez taux

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2465
22 minuty temu, taux napisał:

@mysza103 ogarnięcia trzeba trochę ... najpierw wspominasz ze to jakby ran.dapem a teraz naraz wymyślił że to przypalenia  sprze miesiaca i nawet notował ze było -7.... i nowe zdjęcie zamiast chronologii...a zastanowienie dla wiso.skowego napinacza to za dużo...@mysza103  dla mnie jesteś zawsze cool. jesteś mega ...tvp 1 to przy Tobie leszcze....

Ty chyba czytać ze zrozumieniem nie umiesz , napisałem że ludzie tu przeżywają te przypalenia , jak by co najmniej randapem je popryskali , i się zastanawiają co niby z tym teraz robić , a nie że ktoś randapem spryskał , po drugie nigdzie nie pisałem że u mnie akurat te przypalenia są po jakichś opryskach , tylko wyraznie napisałem że są przypalenia , ale nie ma co robić paniki z tego , bo to zaraz zniknie , nie stwarzając dla rośliny jakichś szkód , poza tym nic sobie z mrozem nie wymyśliłem bo możesz się cofnąć w temacie i to zdjęcie jest wówczas wstawione i pisałem również o mrozie który wystąpił i nawet podawałem ile było na minusie  , zresztą nie tylko ja w tedy o tym pisałem , bo bodajże @SawekBraczyk też o tym wspominał że u niego też wówczas mróz trochę uszkodził pszenicę , a i u wielu innych podobnie było , tak że daj spokój wstydu oszczędz , bo ja przynajmniej na tym forum jeszcze raczej jakiejś  bajki nie napisałem , w przeciwieństwie do ciebie

  • Thanks 1
  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    483

Nie mówiąc ze pszenice mam koło domu 😀 No mrozy były fest w tym roku , bardzo było to na pszenicy widać jak czubki upaliło . W pszenicy najważniejszy liść flagowy i podflagowy jest . 

Edytowano przez SawekBraczyk
  • Like 1
  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz1995    111
44 minuty temu, taux napisał:

@Gimmeshelter  niektórzy tego nie rozumieją... zwłaszcza napinacze z tego forum... jak dla mnie to pole to dodatek... 70 ha... czasami służbowo mnie nie ma 3 tyg  w kraju a oni tu się pieszczą  bo nie taki kolor liścia....

Jak 70 ha,a ty jeszcze pracujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek101    144

Łączył ktoś siarczan mg + mikro (dr green) + mustang forte (na chwasty dwuliścienne), sprawdza się czy lepiej nie łączyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
taux    102

@Maniek101, nie łączyłem, ale pszenica może mieć już o tym czasie 2 kolanko, a to może oznaczać ze skrócisz kłos...a nawet wg tego forum możesz mieć czarne kłosy (nie zamierzam tego udowadniać....- dla wygody), mikro jak nie dałeś do bbch31 to daj dopiero na liść flagowy...(uwaga na miedź- to moje uwagi),

Edytowano przez taux

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    229
3 godziny temu, tobago napisał:

Do flagi jeszcze czas.

No nie wiem, obadaj to. Liść podflagowy w pełni rozwinięty.

 

IMG_20230429_191658.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349
4 godziny temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

A czy ja mówie że mam problem z tymi firmami? Kilka dni temu tutaj na forum inni o tym informowali- osobiście nie używałem fenpropidyny od Adamy, ale już Moddusa czy Boxera od Syngenty owszem- jak już denerwuje niektórych, że wymieniam litery pierwsze a nie całe nazwy.

Co tu pisali o syngencie bo nie widziałem ?? Od siebie tylko powiem ze u mnie , prawdopodobnie mieszanina krum czy tam kerm 2 l ( zamiennik boxera ) i kinara spieprzyla 20 ha. Nie wiem czy był jakiś przymrozek czy co ale jednym opryskiwaczem pryskane i na jesieni żółte a teraz spore uszkodzenia . Inne pole pryskane ta mieszanina Ok . Reszta pryskana boxer legato tez ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

Opryskalem dolistnie nawozem agravita complete po 3-4godz spadł dość mocny deszcz,wchłonęło się czy zmylo jak myślicie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490
5 godzin temu, Gimmeshelter napisał:

Nie wiem co wam pogoda w tym roku przeszkadza. Parę lat poprzednich to były ciągle przymrozki, a w tym już tyle okazji było żeby książkowo opryskać, że serio nie rozumiem

Tylko że rok temu kolanko bylo 5 mają, dziś powoli podflagowy wychodzi. 

5 godzin temu, tobago napisał:

A herbicydy? 

Ja dziś skończyłem co miałem, za dwa dni mówią przymrozki, pożyjemy zobaczymy,. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, masa24 napisał:

Co tu pisali o syngencie bo nie widziałem ?? Od siebie tylko powiem ze u mnie , prawdopodobnie mieszanina krum czy tam kerm 2 l ( zamiennik boxera ) i kinara spieprzyla 20 ha. Nie wiem czy był jakiś przymrozek czy co ale jednym opryskiwaczem pryskane i na jesieni żółte a teraz spore uszkodzenia . Inne pole pryskane ta mieszanina Ok . Reszta pryskana boxer legato tez ok

choćby tu lub tu- akurat koledze @metrax12 bardziej jestem skłonny wierzyć niż koledze @taux (że stosował firmowe i obyło się bez przypaleń, bo firmowe przecież są tak dobre że nie przypalają- może tak się zdażyło, ale nie dlatego że są tak dobre a trafił kolega na dobre warunki i obyło się bez wpadki), ale to są pojedyncze posty jednak inni zdają się to potwierdzać, o boxerze (orginale) też gdzieś było ale to chyba bardziej w poprzednim temacie z 2022r. Zamiennik Boxera to Krum ewentualnie Fantasia (którą to kupiłem na marchew, ale marchwi w tym roku nie sieję bo nie ma kto przy tym robić). U mnie pryskane na jesień ExpertMet (0,32-0,33l/ha) i PremazorSad (0,15l/ha) i wydaje się że miotłę i dwuliścienne skutecznie zniszczyło poza dwoma kawałkami z suchszą ziemią (tutaj trochę chabra się przebiło)- wszędzie pszenica przezimowała wiec może to być też wina podłoża/warunków a nie koniecznie boxera (co jest do 3 liścia bodajże). DIFF też ponoć w wyższych dawkach może powodować fito. 

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zdzichu124    9

Witam , pszenica u mnie bardzo słaba,  żółknie,  na próbę przejechałem Korn kali które zostało w rozsiewaczu po wysiewie pod kukurydzę. Efekt widoczny na zdjęciu,  po łuku na poprzeczniku jechałem Korn kali a w łanie nie, jest odcięcie,  czego brakuje ? Potasu siarki czy magnezu ? 

received_6882463705116393.jpeg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajonasz    1389
11 godzin temu, luki08 napisał:

Opryskalem dolistnie nawozem agravita complete po 3-4godz spadł dość mocny deszcz,wchłonęło się czy zmylo jak myślicie ?

Więcej pożytku będzie z tego deszczu, niż nawozu, więc nie masz się co martwić. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zdzichu124 napisał:

Witam , pszenica u mnie bardzo słaba,  żółknie,  na próbę przejechałem Korn kali które zostało w rozsiewaczu po wysiewie pod kukurydzę. Efekt widoczny na zdjęciu,  po łuku na poprzeczniku jechałem Korn kali a w łanie nie, jest odcięcie,  czego brakuje ? Potasu siarki czy magnezu ? 

received_6882463705116393.jpeg

Mi to wygląda na potas 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2465

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez piotrb14
      Witam. W tym roku 1 raz spotykam się z tym ustrojstwem w okolicy.
       
       
      Tak wyglądała na jesieni po zasiewach.

       
      Tak na jesieni, już z wtedy było widać drobne przebarwienia na koncówkach liści.

       
      a Tak wygląda to teraz: Najmniej porażona bamberka zasiana z własnego zbioru
       

       
      oraz najbardziej porażony julius i ozon ( materiał c1)

       
      Pojedyńcza wyrwana roślina
       

       
      Stanowisko po rzepaku ph uregulowane zasobność składników srednia do wysokiej, materiał kwalifikowany ( julius i ozon) babmerka zasiana z własnego materiału wygląda dużo lepiej niż te pszenice siane z cenrali ( wszystkie są obok siebie) na Agilu sianym tydzien pozniej jest tego ustrojstwa dużo mniej a na pszenicach sianych w buraczysku późną jesienią problem w ogóle nie występuje. Dostała 180N, mikro elementy odżywki itd. Skracana nie była bo bałem sie że dobita zostanie całkowicie. Po 1 zabiegu na grzyba wirtuozem wydawało się że poprawiła się jednak już podczas T2 duet ultra + accanto widać bylo przebarwienia te, fioletowo czerwone które teraz przechodzą w żółty zgnity tj po objawach ataku grzyba. Na wiosnę była pryskana herbicydem lancet plus.

    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez Mrloyalasfuck
      Steroids, both in animals and humans, have been a topic of controversy and debate for many years. These compounds, which can have various effects on the body, are used for a variety of purposes, including medical treatment, performance enhancement, and in the case of animals, to promote growth in livestock. While steroids can have beneficial effects when used properly under medical supervision, their misuse and abuse can lead to serious health consequences. This article aims to explore the use of steroids in animals and humans, highlighting the potential benefits and risks associated with their use.
      Benefits of Steroids in Medical Treatment
      Steroids are commonly used in medical treatment to reduce inflammation and suppress the immune system. They are prescribed for a wide range of conditions, including asthma, arthritis, and certain skin disorders. In these cases, steroids can help alleviate symptoms and improve quality of life for patients. Corticosteroids, for example, are often used to treat inflammatory conditions such as rheumatoid arthritis by reducing pain and swelling in the joints. In addition, steroids can be used to manage allergic reactions and autoimmune diseases by modulating the immune response.
      While steroids can be highly effective in treating certain medical conditions, they are not without risks. Prolonged use of steroids can lead to a range of side effects, including weight gain, high blood pressure, diabetes, and osteoporosis. Patients who are prescribed steroids for long-term use are typically monitored closely by healthcare providers to minimize these risks and adjust treatment as needed.
      Use of Steroids in Performance Enhancement
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj