Polecane posty

miwigos    3542

Tacy są i dzisiaj , może nawet ich więcej, przysłowiowy Jasiu to zostawał na roli po wojnie , w latach osiemdziesiątych to sie zmieniało, może Twój rejon bardziej zacofany

Edytowano przez miwigos
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1315

Chyba jeszcze więcej, sporo. 

No nie sposób się nie zgodzić z @Mikua bo faktycznie Polska po wymordowaniu elity, artystów, myślicieli  przez Stalina i Hitlera jak żaden inny kraj od nowa rodzic się musial. Ciemnogród został, ludzie do kołchozu szykowano jedynie,  stąd PGRy budowane były, a większość poszła w rolnictwo, bo to niby proste było i przez państwo wspierane, zwłaszcza, że każdy jakiś kawałek ziemi posiadał, a do życia wystarczało 2 ha i krowa. Ja też to widziałem, ale dopiero niedawno zrozumiałem. Nie przeżyłem tego na własnej skórze, bo nie mieliśmy nigdy gospodarstwa, sam powoli rozpocząłem te przygodę. U ruskich to myślenie obowiązuje do dziś. Kto mądrzejszy i cwanszy poszedl w biznes, usługi itp. trzeba było mieć odwagę i oczywiście coś na start. Dziś rolnictwo jest biznesem na równi z prowadzeniem sklepu, firmy czy nawet niezłej sieci handlowej, trzeba mieć łeb na karku, rynek eliminuje nierobów i partaczy. 

Jednak na tym forum większość ludzi jest już  ogarniętych i dobrze wykształconych, czas mija i 30 lat niepodległości (nawet pod naciskiem wpływów zachodu, wschodu, kosmitów i Rzymu)  pozwolił na wyodrębnienie się dobrych gospodarzy  w pełnym znaczeniu tego słowa. Owszem jeszcze widać ogrom brudasów i partaczy co podwórka utrzymać nie potrafią a gumofilce z błota  od nowości nie myte i gorzała leje się wiadrami, ale oni śmiercią naturalną sami się eliminują, rynek ich zdusi, bo naturalnie nadają się tylko do egzystencji pod nadzorem, ktoś ich musi prowadzić za rękę, dosłownie,  samodzielnie giną są niekonkurencyjni i nieudolni. To ich właśnie potrzebują partie żeby dostać się do koryta i pod nich układają program, bo jest ich sporo i najwięcej krzyczą, co i tu czasem widać. 

 
  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@ravoj no i jedzenie miales zdrowsze wszyscy zebrali 2 tony z hektara i każdy szczęśliwy a teraz 10 z hektara i malo a potem biegasz od lekarza do lekarza i coraz więcej młodych maja udary

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nieźle skupy kombinuje w tym roku z miernikami wilgotności na moim 13.5% na skupi jednym 14.7% na drugim skupi już 15% na innym 14.20%na następnym 14% dobry jaja dobrze majo zkalibrowane miernik aby owalić cenę za wilgotność 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2134

to moze z białkiem też coś kombinują bo w jednym skupię wyszło mi 9.5 procent xd

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
10 minut temu, paprykarz123456789 napisał:

@ravoj no i jedzenie miales zdrowsze wszyscy zebrali 2 tony z hektara i każdy szczęśliwy a teraz 10 z hektara i malo a potem biegasz od lekarza do lekarza i coraz więcej młodych maja udary

Ale to Ty biegasz. Z tymi hipochondrycznymi schorzeniami.

A na udary to uważaj...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Też prawda bo mi na jednym 9.7% a na drugim już 10.5 a na innm10.7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
5 minut temu, mds212 napisał:

to moze z białkiem też coś kombinują bo w jednym skupię wyszło mi 9.5 procent xd

Chyba w kaszy od Łukaszenki.,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tmk1974    433
4 godziny temu, dzidzia202 napisał:

Ja słyszałem że pieniądze z naboru 2 i nawozowego są wstrzymane ze względu na to ze Korea nie chce nam przyznać następnego kredytu na zakupy wojskowe. 

Gdzie to słyszałeś? Masz jakieś poważne źródło, czy to było  przy straganie w Kociej Wólce? 😄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, ravoj napisał:

Chyba jeszcze więcej, sporo. 

No nie sposób się nie zgodzić z @Mikua bo faktycznie Polska po wymordowaniu elity, artystów, myślicieli  przez Stalina i Hitlera jak żaden inny kraj od nowa rodzic się musial. Ciemnogród został, ludzie do kołchozu szykowano jedynie,  stąd PGRy budowane były, a większość poszła w rolnictwo, bo to niby proste było i przez państwo wspierane, zwłaszcza, że każdy jakiś kawałek ziemi posiadał, a do życia wystarczało 2 ha i krowa. Ja też to widziałem, ale dopiero niedawno zrozumiałem. Nie przeżyłem tego na własnej skórze, bo nie mieliśmy nigdy gospodarstwa, sam powoli rozpocząłem te przygodę. U ruskich to myślenie obowiązuje do dziś. Kto mądrzejszy i cwanszy poszedl w biznes, usługi itp. trzeba było mieć odwagę i oczywiście coś na start. Dziś rolnictwo jest biznesem na równi z prowadzeniem sklepu, firmy czy nawet niezłej sieci handlowej, trzeba mieć łeb na karku, rynek eliminuje nierobów i partaczy. 

Jednak na tym forum większość ludzi jest już  ogarniętych i dobrze wykształconych, czas mija i 30 lat niepodległości (nawet pod naciskiem wpływów zachodu, wschodu, kosmitów i Rzymu)  pozwolił na wyodrębnienie się dobrych gospodarzy  w pełnym znaczeniu tego słowa. Owszem jeszcze widać ogrom brudasów i partaczy co podwórka utrzymać nie potrafią a gumofilce z błota  od nowości nie myte i gorzała leje się wiadrami, ale oni śmiercią naturalną sami się eliminują, rynek ich zdusi, bo naturalnie nadają się tylko do egzystencji pod nadzorem, ktoś ich musi prowadzić za rękę, dosłownie,  samodzielnie giną są niekonkurencyjni i nieudolni. To ich właśnie potrzebują partie żeby dostać się do koryta i pod nich układają program, bo jest ich sporo i najwięcej krzyczą, co i tu czasem widać. 

Tak z ciekawości. Ty z tych z Ciemnogrodu, czy szykowanych do PGR?

Bo według twej teorii innych nie było .

Edytowano przez Pafnucy12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tmk1974    433
1 godzinę temu, ravoj napisał:

 

  Dziś rolnictwo jest biznesem na równi z prowadzeniem sklepu, firmy czy nawet niezłej sieci handlowej, trzeba mieć łeb na karku, rynek eliminuje nierobów i partaczy. 

 

Nie jest, nie było, i nie będzie biznesem na równi z innymi dziedzinami biznesu ze względu na swoją specyfikę i uwarunkowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9277
3 minuty temu, tmk1974 napisał:

Nie jest, nie było, i nie będzie biznesem na równi z innymi dziedzinami biznesu ze względu na swoją specyfikę i uwarunkowania.

Jest jest, tylko uwarunkowania biznesowe są inne

  • Like 2
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tmk1974    433
15 minut temu, jahooo napisał:

Jest jest, tylko uwarunkowania biznesowe są inne

Dobrze, to przejdź z KRUS-u na ZUS, nie bierz dopłat, zwrotu akcyzy i innych dotacji i do boju rekinie biznesu😆

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9277

Dlatego jest KRUS, aby ludzie w mieście nie przymierali głodem. Gdybys znał trochę historię, wiedziałbyś, że już w latach 60-tych exodus ludzi ze wsi do miasta był taki, że produkcja rolna zaczęła gwałtownie dołować. Dlatego podjęto działania, aby złagodzić skutki reform , które miały wprowadzac przymusową powszechną kolektywizację i zrewidowano politykę wobec gospodarstw indywidualnych.  Inaczej głód, który panował za Gomułki doprowadziłby w końcu do rewolucji w kraju. 

Zresztą problemy z aprowizacją były zawsze pięta achillesową w PRL.

KRUS jest po prostu formą subsydiowania rolnictwa przez państwo, natomiast zasady biznesowa sa dokładnie takie same - albo masz zysk, albo straty i w końcu licytuje cię komornik.

W dodatku znajdź mi drugi taki dział, poza aptekarzami , tak reglamentowany i kontrolowany jak rolnictwo. Rząd doskonale sobie zdaje sprawę, że zapaść w krajowej produkcji żywności oznacza mega inflację, bo nikt z zewnątrz nam tanio żywności nie sprzeda.

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ile miałeś kontroli w tym roku...?

Rolnictwo to często taka przechowalnia bezrobotnych.

Dać ich do ZUS to system by pizł.

Edytowano przez Pafnucy12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tmk1974    433
6 minut temu, jahooo napisał:

Dlatego jest KRUS, aby ludzie w mieście nie przymierali głodem. Gdybys znał trochę historię, wiedziałbyś, że już w latach 60-tych exodus ludzi ze wsi do miasta był taki, że produkcja rolna zaczęła gwałtownie dołować. Dlatego podjęto działania, aby złagodzić skutki reform , które miały wprowadzac przymusową powszechną kolektywizację i zrewidowano politykę wobec gospodarstw indywidualnych.  Inaczej głód, który panował za Gomułki doprowadziłby w końcu do rewolucji w kraju. 

Zresztą problemy z aprowizacją były zawsze pięta achillesową w PRL.

KRUS jest po prostu formą subsydiowania rolnictwa przez państwo, natomiast zasady biznesowa sa dokładnie takie same - albo masz zysk, albo straty i w końcu licytuje cię komornik.

W dodatku znajdź mi drugi taki dział, poza aptekarzami , tak reglamentowany i kontrolowany jak rolnictwo. Rząd doskonale sobie zdaje sprawę, że zapaść w krajowej produkcji żywności oznacza mega inflację, bo nikt z zewnątrz nam tanio żywności nie sprzeda.

I tym potwierdzasz, że rolnictwo nie jest, nie było i nie będzie biznesem na równi z innymi, gdyż przy takich samych warunkach obciążeń społecznych nie ma szansy istnienia dla 90 procent. A dochodzi do tego jeszcze kluczowy czynnik pogodowy, który niema tak istotnego znaczenia w innych dziedzinach biznesu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1315

Tu nie chodzi o upadek systemu a dostępność żywności. Rolnictwo to podstawa egzystencji ludzkiej, musi być zachowana równowaga między konsumpcją a produkcją i od tego jest państwo żeby w pewnym momencie żywności nie zabrakło a co za tym idzie nie zabrakło rolników. To jak ze  służbą zdrowia, każdy z nas się zrzuca po trochę, chociaż chodzimy prywatnie, no ale jednak jakaś służba jest. Nadprodukcja w rolnictwie jest potrzebna, gdyż w innych zakątkach świata rolnictwo prawie nie istnieje ale ludzie żyją. Mają tam po prostu inne dobra, które wymieniają na pożywienie. 

  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2134
1 godzinę temu, Pafnucy12 napisał:

Chyba w kaszy od Łukaszenki.,

A co ty tam zresz na obaid to jzu mnie nie interesuje ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9277
7 minut temu, tmk1974 napisał:

I tym potwierdzasz, że rolnictwo nie jest, nie było i nie będzie biznesem na równi z innymi, gdyż przy takich samych warunkach obciążeń społecznych nie ma szansy istnienia dla 90 procent. A dochodzi do tego jeszcze kluczowy czynnik pogodowy, który niema tak istotnego znaczenia w innych dziedzinach biznesu. 

To spróbuj postawić dach bez pogody , albo murować. Rolnictwo to taka sama działalność jak każda inna, tylko ze względu na uwarunkowania strategiczne ma takie a nie inne otoczenie rynkowe, co działa na plus dla tych, co są na ZUS i na minus dla rolników. Zapewniam cię, że bez tego ludzie w mieście żyliby na o wiele niższej stopie a żywność byłaby droga.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tmk1974    433
5 minut temu, ravoj napisał:

Tu nie chodzi o upadek systemu a dostępność żywności. Rolnictwo to podstawa egzystencji ludzkiej, musi być zachowana równowaga między konsumpcją a produkcją i od tego jest państwo żeby w pewnym momencie żywności nie zabrakło a co za tym idzie nie zabrakło rolników. To jak ze  służbą zdrowia, każdy z nas się zrzuca po trochę, chociaż chodzimy prywatnie, no ale jednak jakaś służba jest. Nadprodukcja w rolnictwie jest potrzebna, gdyż w innych zakątkach świata rolnictwo prawie nie istnieje ale ludzie żyją. Mają tam po prostu inne dobra, które wymieniają na pożywienie. 

Zgoda 100proc. Dlatego uważam, że to nie jest zwykły biznes jak inne, tylko rodzaj służby,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Droga, tania....pojęcie względne. Ważne by na nią stać było kupującego.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tmk1974    433
1 minutę temu, jahooo napisał:

To spróbuj postawić dach bez pogody , albo murować. Rolnictwo to taka sama działalność jak każda inna, tylko ze względu na uwarunkowania strategiczne ma takie a nie inne otoczenie rynkowe, co działa na plus dla tych, co są na ZUS i na minus dla rolników. Zapewniam cię, że bez tego ludzie w mieście żyliby na o wiele niższej stopie a żywność byłaby droga.

Dach postawię miesiąc lub dwa później, jak przestanie lać, ale żniwa w październiku ciężko widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

No aby postulować o zus dla rolników.  I jeszcze o podatek dochodowy i składkę zdrowotną.  Jakieś 50 tys na dzień dobry . Już widzę jak skupy podnoszą ceny z tego powodu😁😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9277
2 minuty temu, tmk1974 napisał:

Dach postawię miesiąc lub dwa później, jak przestanie lać, ale żniwa w październiku ciężko widzę.

Ja siedzę w tym fachu i to tak nie działa - zostaw nie nakryty budynek na zimę, to tak samo, jak ze żniwami w październiku

W Polsce funkcjonuje nadal mentalnie system pańszczyźniany, władzy wydaje się, że chłop na wsi ma obowiązek pracy na roli i sprzedaży tanio, aby ludzie w mieście mieli co jeść.

Tymczasem ludzie na wsi też chcieliby korzystać z owoców cywilizacji, a ich praca ma im przynieść dochód, który na to pozwoli. I tu się zaczyna kwadratura koła. Jak na wsi się polepszy, to w mieście kwik, że KRUS za mały , dopłaty i przywileje. Tylko nikt się z polityków nie zająknie, że bez tego żywność będzie 2-3 razy droższa w sklepach w mieście.

DLa mnie rolnictwo to zwykły biznes - wkładam pieniądze, kalkuluję ryzyko, szacuję koszty. W banku tez mogą zostac z niespłaconym kredytem, a ja mogę nie zebrać zboża z powodu pogody.

1 minutę temu, PawelWlkp napisał:

No aby postulować o zus dla rolników.  I jeszcze o podatek dochodowy i składkę zdrowotną.  Jakieś 50 tys na dzień dobry . Już widzę jak skupy podnoszą ceny z tego powodu😁😁

Po prostu za mało widzisz - jak skup nie kupi, bo rolnik nie wyprodukuje, to na czym zarobi ? Jak w chwili obecnej narzucić rolnikom ZUS w pełnej wysokości, w 2-3 lata produkcja tąpnie.  I wtedy zaczną się jaja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez Boles
      Witam,
      Temat odnośnie projektu dopłat do zbóż, który być uruchomiony.
      Dopłata ma być do pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych,
      czy owies też będzie się kwalifikował ?
    • Przez danielhaker
      Jak Waszym zdaniem będą się kształtować ceny paliw w 2024? Czy można liczyć na obiecywane w kampanii wyborczej spadki?
      Dziś wiodące koncerny zaktualizowały cenniki uwzględniając nowe stawki podatków i opłat, a więc olej napędowy drożeje o +5,3gr
      Najlepszego w Nowym Roku
       
      kontynuacja zeszłorocznego tematu:
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj