odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Roki212    1831

Bo znalazłem kto ma 9.5 to im wskakuje ta norma z automatu, nie wiem jak będzie to rozpatrywane podciągną pod 10 ha czy jak 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1831

"We wnioskach rolników, w których aplikacja wykryje (na podstawie danych z personalizacji wniosków na kampanię 2023) powierzchnię gruntów ornych przekraczających 9,5 ha w zakładce WNIOSEK pojawi się panel NORMY z etykietą „Powierzchnia zgłoszonych ENP”, która w zależności od deklaracji rolnika zaprezentuje wartość powierzchni przeznaczoną na utrzymanie elementów nieprodukcyjnych (na moment otwarcia po raz pierwszy wniosku roboczego wartość wynosi 0,00 ha)."

Info z instrukcji

11 minut temu, Bogdan_ja napisał:

ugor to tyz GO ...pewnie nie policzyłeś 🤔

no jak nie jak tak wszystko policzone tym bardziej samo pokazuje ile jest ornych, z resztą mniejsza już o to tak czy siak da się rozpisać tak jak ma być prawidłowo

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1006

Może pisano ale nie mam chęci żeby czytać wszystko -Im więcej ekoschematów tym więcej będą obcinać na kolejnych czyli  np. bezorkowa 100 punktów+ aplikacja gnojowicy już tylko np 60%punktów+ próby glebowe 30% punktów im więcej tym mniej -dobrze myślę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

4 % może zaznaczyć na zwykłych uprawach, jako ugór z uprawą, a na tych 2ha nieużytku może zrobić ekoschemat z roślinami miododajnymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1831

Dokładnie można na kilka sposobów to rozwiązać. Jak zdecyduję się na ten ekoschemat wtedy coś się wybierze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nosferatu13    56
9 minut temu, Roki212 napisał:

"We wnioskach rolników, w których aplikacja wykryje (na podstawie danych z personalizacji wniosków na kampanię 2023) powierzchnię gruntów ornych przekraczających 9,5 ha w zakładce WNIOSEK pojawi się panel NORMY z etykietą „Powierzchnia zgłoszonych ENP”, która w zależności od deklaracji rolnika zaprezentuje wartość powierzchni przeznaczoną na utrzymanie elementów nieprodukcyjnych (na moment otwarcia po raz pierwszy wniosku roboczego wartość wynosi 0,00 ha)."

Info z instrukcji

Zawsze takie coś było w poprzednich wnioskach. To jest taka rezerwa/bufor na wypadek stwierdzenia po kontroli, że tych g.o jest jednak więcej niż 10 ha. Żeby ten rolnik, który zadeklaruje powyżej 9,5 ha g.o mógł na wszelki wypadek zostawić te 4% ugoru, czy spełnić inne wymagania które dotyczą rolników mających ponad 10 ha g.o. Rozumi?😛

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45
1 godzinę temu, damian12345 napisał:

ekoschemat uproszczone systemy uprawy: jeżeli zaznacze go na rzepaku to on powinien być bezorkowo czy roślina po rzepaku?

Ogarnia to ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cheesburger    80
33 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

chłopie jest odstępstwo i możesz wstawić " ugor z uprawo"...A nie ze zniesione 🤷‍♂️

no to skoro moge produkowac na ugorze i wstawic tak we wniosku czyli jakby zniesione...? no bo fizycznie nie musisz 4% zostawiac odlogiem. 

Ogolnie to niezly bezsens i balagan wiec jak cos zle zrozumialem to prosze sie nie obrazac.

a ogolnie w przyszlym roku zostawisz ten ugor ale mozna go co jakis czas przleciec gruberkiem zeby nie wiadomo jak nie zaroslo? wystarczy nie produkowac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

A jak jest z okrywą w przypadku buraków? Bede mial pozna odstawe to pewnie ok 15 listopada bd kopane? Liscie pozostawione z buraków i buraki do momentu kopania są okrywą? To samo pytanie w kukurydzy?

Edytowano przez pala92

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2479
59 minut temu, Bogdan_ja napisał:

nie wie co się zmieniło ale masz do podstawy zaznaczyć 4 % ugoru lub "ugoru z uprawa ""..

ekoschematu nie możesz realizować na tej powierzchni ...Nie będzie to płatne ..

druga sprawa tak  jak napisałeś że aplikacja nie wpuści Ci tam ekoschematu jak najpierw zaznaczysz "ugor z uprawa " na te obowiązkowe 4 %...

Ale robisz problemy . Skoro już w poprzednich latach tam nic nie siał , tylko stało ugorem , to pewnie jakieś słabsze pole , a skoro teraz się nadarza okazja żeby tam zasiać te miododajne to niech tak zrobi , i jakiś pieniądz z tego będzie miał , a obowiązkowe 4% ugoru z uprawą to sobie wpisze coś innego , bo przecież nie tylko ten ugór ma ? wpisze np. w pszenicy że ugór z uprawą pszenicy , i będzie , a w następnych latach , gdzie ugór już musi byś ugorem , lub miododajnymi , to wówczas będzie sobie pisał te działki co i tak ugorował , więc w czym widzisz problem 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1831

@nosferatu13 A co tu niby rozumieć wiadomo że było toż nie pierwszy raz się wniosek wysyła. Tu tylko może być komuś mylące ma mniej a wyskakuje mu ta norma że ma coś spełnić coć nie musi chyba że coś przybyło czego wcześniej we wniosku nie miał to inna sprawa 

8 minut temu, mysza103 napisał:

Ale robisz problemy . Skoro już w poprzednich latach tam nic nie siał , tylko stało ugorem , to pewnie jakieś słabsze pole , a skoro teraz się nadarza okazja żeby tam zasiać te miododajne to niech tak zrobi , i jakiś pieniądz z tego będzie miał , a obowiązkowe 4% ugoru z uprawą to sobie wpisze coś innego , bo przecież nie tylko ten ugór ma ? wpisze np. w pszenicy że ugór z uprawą pszenicy , i będzie , a w następnych latach , gdzie ugór już musi byś ugorem , lub miododajnymi , to wówczas będzie sobie pisał te działki co i tak ugorował , więc w czym widzisz problem 

nie ma co się denerwować :P źle się zrozumieliśmy kolega myślał że muszę zostawić ten ugór bo taki wymóg temu bym na to nie mógł brać ekoschematu, a właśnie zostaje bo słaba ziemia słaba lokalizacja i szkody łowieckie sam zostawiam bez przymusu :) i właśnie skoro i tak nic tam nie ma to dodatkowo parę groszy można jeszcze wyrwać 

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukejro    229
9 godzin temu, nunu85 napisał:

na szkoleniu babka prosto z mostu powiedziała że w tym roku nie będzie kar za błędy, więc zaznaczaj i się nie czaj.
na szkoleniu babka prosto z mostu powiedziała że w tym roku nie będzie kar za błędy, więc zaznaczaj i się nie czaj.

A niby dlaczego ma nie być kar? Jak przyjdzie kontrola z BKM to wyślesz ich do babki ze szkolenia?

8 godzin temu, damian12345 napisał:

plan nawożenia na oziminy ma być do 30.09, przed siewem, więc po co taka data, skoro wniosek dopiero w kolejnym roku wypełniam

Plan nawozowy ma być na uprawy które masz aktualnie na działkach i deklarujesz je we wniosku. Plan ma być wykonany na podstawie prób glebowych. 

1 godzinę temu, galan99 napisał:

Naprawdę nie wchodzicie w Ekoschematy ? .

Połowa czerwca będzie wiadomo ile złożono na  Ekoschematy .

W które? U mnie w rachubę wchodzi jedynie wymieszanie słomy z glebą i ewentualnie plan nawozowy na uprawy jare.  Reszta się wyklucza lub nie spełniam wymogów minimalnych. Wchodzenie na siłę w ekoschematy mija się z celem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal3939    205

tak to przeglądam i zrobiłem wniosek roboczy z uprawami i do 10 ha nie widzę tam żadnych ekoschematów, czyli  gdybym miał powyżej 10 wtedy pojawiaja sie dodatkowe rubryki, tak to rozumiem?

mam też błąd "dokument potwierdzający uprawnienia/wykształcenie młodego rolnika" nie dołączono załącznika. Przez 4 lata nie było tego błędu i nic nie było wymagane - coś z tym robić czy zostawić tak. To jest płatność tylko po przejęciu gospodarstwa, nie brałem dofinansowania na młodego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2479

Lepiej powiedzcie , jak ktoś robi plan nawozowy , to badania gleby muszą być z każdej działki ewidencyjnej , czy tak jak było że 1 próbka może być na ok 4ha ( ale w tych 4 ha są np 3 dz, ewidencyjne) i  na próbce należy zaznaczyć ,, DZIAŁKA nr. 1, 2 , 3  ? Teoretycznie badania mam aktualne jeszcze , bo teraz będzie w żniwa 3 lata jak było robione ( ważność badań jest 4 lata ) , ale w praktyce jest tak że jak się robiło badania , to na niektórych działkach zamiast nr. działki  pisało się coś tam żeby się wiedziało gdzie to jest dla siebie . I jeszcze takie pytanie badania robi się podstawowe , czy jakieś zawartość azotu trzeba też dodać ?

6 minut temu, damian12345 napisał:

to planu nawożenia na uprawach ozimych nie można zaznaczyć?

Dlaczego by nie można ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

na jednej próbce może być kilka działek ewidencyjnych lub kilka pól, jednak muszą one być wpisane, zawartości azotu nie trzeba


tak pisało tu kilka osób


na próbce po prostu piszesz te numery działek ewi. z których jest pobierana próbka

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673
6 minut temu, rafal3939 napisał:

do 10 ha jak wejde na uprawe to mam tylko  pwd i upp do zaznaczenia , nic więcej

Ekoschematy zaznaczasz juz na wstepie w platnosciach do wyboru. Potem mozesz je przypisac do powierzchni- jezeli uprawa ich nie wyklucza.

W tym roku musisz zamiescic dokument z wyksztalceniem chyba min. Zawodowka

Edytowano przez Celownik07
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal3939    205

moze powyzej 10 jest opcja zaznaczenia a u mnie tego nie ma, w instrukcji widziałem pole ekoschematy u mnie nie pokazało się

wykształcenie mam duzo powyzej zawodówki i gospodarstwo od 2018 na siebie

112.jpg

Edytowano przez rafal3939

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1831

Rozwiń zakładkę płatności tam są te ekoschematy gdzie się zaznacza 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
justin501    0
14 minut temu, Celownik07 napisał:

W tym roku musisz zamiescic dokument z wyksztalceniem chyba min. Zawodowka

To dotyczy wszystkich rolników? W tym punkcie jest niby informacja, że tą sekcję należy wypełnić, jeżeli płatności bezpośrednie za rok poprzedni przekroczyły kwotę 5 tys. euro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673

Wszystkich co zaznaczyli platnosc dla mlodych rolnikow

20 minut temu, rafal3939 napisał:

moze powyzej 10 jest opcja zaznaczenia a u mnie tego nie ma, w instrukcji widziałem pole ekoschematy u mnie nie pokazało się

wykształcenie mam duzo powyzej zawodówki i gospodarstwo od 2018 na siebie

112.jpg

Poczytaj te instrukcje co sa na wstepie strony arimr - 1h roboty i bedziesz wiedzial co z czym i dlaczego. Rozwin platnosci ( bo masz tylko 3podstawowe wybrane) i tam pozaznaczaj co cie interesuje

Edytowano przez Celownik07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4262

No to polepszyli , jazda to się dopiero zacznie jak zaczną wszyscy wypełniać, te stare wnioski widzę że to był pikuś .

Edytowano przez Desperado

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1006
3 minuty temu, Celownik07 napisał:

Wszystkich co zaznaczyli platnosc dla mlodych rolnikow

Poczytaj te instrukcje co sa na wstepie strony arimr - 1h roboty i bedziesz wiedzial co z czym i dlaczego. 

Kolego nie mam nic do ciebie ale jak widzę to zdjęcie pod twoim nick to mi k**wa odpierdala jeszcze jeden jest z tą gretą thunberg to jest komplet?

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj