odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
krzysiek277    909
15 minut temu, miwigos napisał:

Ja sieje polon pod buraki , wystarczy że będzie 8 tyg. u mnie będzie do połowy listopada, wystarczy 4 % , zaznaczyłem we wniosku  i zalicza jako ugór

A teraz co masz tam zasiane ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil0qwe    15

Jaka jest wartość ekonomiczna uprawy miododajnej? Nie ma tego w kalkulatorze. Z 2 wykazu biorę grykę, co bierzecie z pierwszego z tych badziewi? Żeby urosło na piachu, nie zachwaściło pola, padło od mrozu i nie odrastało?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał88    335

Można w zamian zasiać np groch i go "nie" pryskać hebricydem. to też zaliczane ma być zamiast ugorowania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
3 godziny temu, Michał88 napisał:

Można w zamian zasiać np groch i go "nie" pryskać hebricydem. to też zaliczane ma być zamiast ugorowania.

Nie można stosować żadnych SOR, czyli zostaje kosztowny ugór bo dochodzą koszty siewu grochu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał88    335
Przed chwilą, ws71 napisał:

Nie można stosować żadnych SOR, czyli zostaje kosztowny ugór bo dochodzą koszty siewu grochu 

zaznaczyłem "nie"  , nie bez powodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
1 minutę temu, Michał88 napisał:

zaznaczyłem "nie"  , nie bez powodu

Nie tylko herbicydy stosuje się w grochu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał88    335

no z ochroną przed robakiem trochę robi się problem... widać ścieżki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2463
12 godzin temu, Michał88 napisał:

Można w zamian zasiać np groch i go "nie" pryskać hebricydem. to też zaliczane ma być zamiast ugorowania.

Tylko jaki to ma sens zasiać , opryskać i myśleć czy czasami nie będzie kontroli ? Przecież prościej zasiać ten groch pryskać wszystkim czym się chce , potem groch wymłócić i pole stalerzować , z samosiewów będziesz miał poplon który okazyjnie spełni ugorowanie , i to wszystko bez stresu że cię będą kontrolować 

8 godzin temu, Michał88 napisał:

zaznaczyłem "nie"  , nie bez powodu

 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1. Załóżmy mam 20 ha gruntów ornych, ile mogę maksymalnie z tego obszaru wycisnąć pkt za ekoschematy ? więcej niż 20 x 5 = 100 ??

2. Załóżmy spełniam Zróżnicowaną Strukturę Upraw, mam te 20ha gruntów, to mnożę każdy hektar x 3 to dostaję 60 pkt ? dobrze myślę ?

3. Mam niezaorane pole po kukurydzy z tamtego roku, tylko zmulczowane i posiane wapno, czy mogę wjechać na tą powierzchnię z ekoschematem Uproszczone Systemy Upraw i posiać jakiegoś oleistego załózmy gorczycę biała na zielony nawóz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale teoretycznie dałoby radę dla tych  20 ha przebić te 20x5=100 pkt bo załóżmy za ZSU 20 x 3= 60 pkt + Opracowanie Planu Nawozowego dajmy na to zwykłegp na całym polu = 20 x 1 = 20 pkt, a te 20 pkt to by nalapał czy to włąśnie Uproszczoną za 4 pkt / Wymieszanie za 2pkt czy też Międzyplonami ozimymi za 5 pkt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

Teoretycznie tak. Akurat ZSU ma ten plus , że inne ekowymysły się mogą z nią.  łáczyc, natomiast łaczenie innych że sobą jest już ciężkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3922
40 minut temu, fcbarcelonacule napisał:

ale teoretycznie dałoby radę dla tych  20 ha przebić te 20x5=100 pkt bo załóżmy za ZSU 20 x 3= 60 pkt + Opracowanie Planu Nawozowego dajmy na to zwykłegp na całym polu = 20 x 1 = 20 pkt, a te 20 pkt to by nalapał czy to włąśnie Uproszczoną za 4 pkt / Wymieszanie za 2pkt czy też Międzyplonami ozimymi za 5 pkt

Poszukaj w internecie tabelki jak się to wszystko łączy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, krzychu121 napisał:

Poszukaj w internecie tabelki jak się to wszystko łączy

własnie w oparciu o to które ekoschematy można łączyć na konkretnej działce a które nie pisalem wcześniejszy komentarz. 

znalazłem info z broszury ze " nie istnieje max ilosc punktów jaka moznaby przyznac za realizacje ekoschematu"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1142
1 godzinę temu, fcbarcelonacule napisał:

ale teoretycznie dałoby radę dla tych  20 ha przebić te 20x5=100 pkt bo załóżmy za ZSU 20 x 3= 60 pkt + Opracowanie Planu Nawozowego dajmy na to zwykłegp na całym polu = 20 x 1 = 20 pkt, a te 20 pkt to by nalapał czy to włąśnie Uproszczoną za 4 pkt / Wymieszanie za 2pkt czy też Międzyplonami ozimymi za 5 pkt

Nie tylko teoretycznie, niecałe 20, wyszło 105, międzyplony, uproszczona i wymieszanie słomy

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3922
1 godzinę temu, fcbarcelonacule napisał:

własnie w oparciu o to które ekoschematy można łączyć na konkretnej działce a które nie pisalem wcześniejszy komentarz. 

znalazłem info z broszury ze " nie istnieje max ilosc punktów jaka moznaby przyznac za realizacje ekoschematu"

 

Screenshot_20240402-174144~2.png

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregory81    157
Napisano (edytowany)
3 godziny temu, maniekc360 napisał:

Macie pomysł na miododajne wieloletnie? 

Pięć kilo faceli na ha i niech sobie rośnie co tam sobie chce 🤭i deklarujesz te chwasty co tam u Ciebie występują i są na liście nr 1🤭 typu chabry, ostropesty itp.

Edytowano przez gregory81
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685
5 godzin temu, fcbarcelonacule napisał:

1. Załóżmy mam 20 ha gruntów ornych, ile mogę maksymalnie z tego obszaru wycisnąć pkt za ekoschematy ? więcej niż 20 x 5 = 100 ??

2. Załóżmy spełniam Zróżnicowaną Strukturę Upraw, mam te 20ha gruntów, to mnożę każdy hektar x 3 to dostaję 60 pkt ? dobrze myślę ?

3. Mam niezaorane pole po kukurydzy z tamtego roku, tylko zmulczowane i posiane wapno, czy mogę wjechać na tą powierzchnię z ekoschematem Uproszczone Systemy Upraw i posiać jakiegoś oleistego załózmy gorczycę biała na zielony nawóz?

jak dla mnie najlepiej to by wyszły międzyplony (5 pkt do ha) + zróżnicowana struktura (3pkt) a w plonie głównym strączkowe ( w tym roku 820 zł do ha choć w przyszłym pewnie będzie mniej ale nawet niech by było 500 zł) to masz 8 pkt do ha + dopłata do strączków. Ja myślę jeszcze nad biologiczną ochroną aby dorzucić ale za cholerę nie mogę znaleźć co można takiego stosować w łubinie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Biologiczna to nie opłaca się brać bo tyle co dostaniesz to zapłacisz za środek. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yanek_113    15

Ja ze sieje wszystko jare u siebie - 20 ha - to załapałem się na zsu, miedzyplony ozime,  plan  nawozowy z wapnowajiem. Do tego było 9 ha strączków. Na ten rok wchodzi dodatkowo IP na grykę.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528
Napisano (edytowany)

Widze że planujecie żyć z dopłat, wszystko na wiosne , dla mnie porażka, ale co kraj to obyczaj

Edytowano przez miwigos
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj