odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rbit napisał:

Dnia 23.01.2024 o 14:45, marcin80wlkp napisał:

Czyli mając np 15 ,czy 30 ha i nie mając hodowli, ani nie stosując nawozów naturalnych co trzeba prowadzić? Samą ewidencję stosowania nawozów? Jest jakiś wzór?

Można pobrać pomocna aplikację np. tutaj:

Aplikacje: do sporządzania planu nawożenia azotem, do wyliczania maksymalnych dawek azotu - Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (cdr.gov.pl)

Ja robię sam w tej drugiej aplikacji  (nie plan nawożenia tylko niżej) przycisk pobierz    - programik sam oblicza przy wypełnianiu. Jest tam również ewidencja zabiegów agrotechnicznych.

Ja tej z Brwinowa nie mogę ogarnąć żeby wyliczyć obornika. Jest jakaś aplikacja co zasysa dane z IRZ, bo doradca mi robił i brał dane z agencji, ale nie wiem .Może ktoś coś, jakiś link???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PTrend    3

Własnie ta z Brwinowa zasysa dane o zwierzętach, ale to musisz dostać plik z agencji ze średnią zwierząt. Ewentualnie jeszcze Kiedrowski jest ciekawy z tego co widziałem, ale nie korzystałem jeszcze z niego bo płatny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ceres2    44
Napisano (edytowany)

Dokładnie- fajna instrukcja. Tylko trzeba z CDRu pobrać z Do pobrania-Inne- plan N i jeszcze stany CC- bez tego nic nie zrobicie i następnie w tych stanach wypakowuje się wcześniej pobrane zwierzęta i otworzy się plan N już z gotowym obrotem stada trzeba tylko rodzaj ściółki wybrać i przeliczyć. Na następnej stronie wpisać wielkość płyty itd- przelicz...Następna zakładka plan org i tam trzeba wg ewniosku wszystkie działki wymienić( nawet jak nie stosowaliście org) i ile obornika kiedy czy wiosna czy jesień, następnie plan miner. i tu już przepiszą się działki tylko trzeba wpisać jakie nawozy były stosowane w jakich ilościach ... w poprzednich tabelach wtedy sprawdzamy czy już się nie świeci na czerwono czy nie ma przekroczenia jak jest to zmniejszacie czy w org.czy w miner.Najbardziej irytująca jest ta ewidencja ale..idzie podziubać.

Może to komuś coś rozjaśni..nie wiem...pewnie to wiecie🙂

 

Edytowano przez Ceres2
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

Szybkie pytanie czy Płatność redystrybucyjna przysługuje też do TUZ? bo nawet nie zwracałem uwagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    162

A tak w ogóle w aplikacji ewniosek są wyniki kontroli satelitarnych, także jak ktoś wszystko zaorał na zimę może mieć problem. Widać ewidentnie że kontrole są robione automatycznie gdyż ostatnie wyniki, kiedy leżał śnieg na polach, mam albo "wymaga oceny" albo "brak wyników" program nie był w stanie stwierdzić działalności rolniczej   

  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828
6 minut temu, raven18 napisał:

Widać ewidentnie że kontrole są robione automatycznie gdyż ostatnie wyniki, kiedy leżał śnieg na polach

A gdzie masz tam termin kiedy było sprawdzane

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    567
17 godzin temu, Ceres2 napisał:

Dokładnie- fajna instrukcja. Tylko trzeba z CDRu pobrać z Do pobrania-Inne- plan N i jeszcze stany CC- bez tego nic nie zrobicie i następnie w tych stanach wypakowuje się wcześniej pobrane zwierzęta i otworzy się plan N już z gotowym obrotem stada trzeba tylko rodzaj ściółki wybrać i przeliczyć. Na następnej stronie wpisać wielkość płyty itd- przelicz...Następna zakładka plan org i tam trzeba wg ewniosku wszystkie działki wymienić( nawet jak nie stosowaliście org) i ile obornika kiedy czy wiosna czy jesień, następnie plan miner. i tu już przepiszą się działki tylko trzeba wpisać jakie nawozy były stosowane w jakich ilościach ... w poprzednich tabelach wtedy sprawdzamy czy już się nie świeci na czerwono czy nie ma przekroczenia jak jest to zmniejszacie czy w org.czy w miner.Najbardziej irytująca jest ta ewidencja ale..idzie podziubać.

Może to komuś coś rozjaśni..nie wiem...pewnie to wiecie🙂

 

Tylko czemu ten program stany CC dzieli mi bydło na mleczne i mięsne jak wszystko mam w typie mlecznym i kierunku mlecznym. Rozumiem że byczki które sprzedaje i inaczej rejestruje ale że krowy pół na pół to coś nie tak. Widać że program ma jakieś niedociągnięcia. Chyba trzeba w takim przypadku po prostu sumować sztuki z tych  dwóch tabel.

Jak robicie plan nawozowy czy tam azotanowy np na 2024 to stan średnioroczny Bierzecie os 01.01.2023 do 31.12.2023?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
raven18    162
22 minuty temu, Roki212 napisał:

A gdzie masz tam termin kiedy było sprawdzane

Może się mylę ale część działek mam 2 razy sprawdzone i raz jest potwierdzona działalność a za drugim razem wymaga oceny 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1120
24 minuty temu, Roki212 napisał:

A gdzie masz tam termin kiedy było sprawdzane

W aplikacji agrosat czy tam satagro można dokładnie patrzeć kiedy co się zielenilo na polu . Jedną działkę można bezpłatnie przeglądać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KarolaKarotka    547
1 godzinę temu, raven18 napisał:

A tak w ogóle w aplikacji ewniosek są wyniki kontroli satelitarnych, także jak ktoś wszystko zaorał na zimę może mieć problem. Widać ewidentnie że kontrole są robione automatycznie gdyż ostatnie wyniki, kiedy leżał śnieg na polach, mam albo "wymaga oceny" albo "brak wyników" program nie był w stanie stwierdzić działalności rolniczej   

gdzie dokładnie, trzeba pobrać na telefon, czy tam gdzie się wniosek wypełnia z komputera można?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal3939    200

tam gdzie wnioski, wchodzisz w moje sprawy, płatości obszarowe i wyniki monitoringu satelitarnego.  ja  dostałem raport z kontroli, Kontrola foto, typowanie metodą losową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218
1 minutę temu, rafal3939 napisał:

tam gdzie wnioski, wchodzisz w moje sprawy, płatości obszarowe i wyniki monitoringu satelitarnego.  ja  dostałem raport z kontroli, Kontrola foto, typowanie metodą losową.

Kontrola foto a wyniki monitoringu satelitarnego z ewniosku to dwie różne rzeczy. Można zapytać jaki powiat? 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1828

No właśnie kontrola foto a ten monitoring w moje sprawy to co innego temu  zapytałem o termin bo u mnie nie ma tam dat kiedy było sprawdzane  jedynie opisy czy potwierdzone itd..., tym bardziej że kolega wspomniał że śnieg widać na polach że sprawdzane ostatnio, a w tym monitoringu nie ma zdjęć to coś mi nie pasowało 😜

1 godzinę temu, mf362 napisał:

W aplikacji agrosat czy tam satagro można dokładnie patrzeć kiedy co się zielenilo na polu . Jedną działkę można bezpłatnie przeglądać. 

Tam tak ale nie na ARiMR w wynikach monitoringu 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1142
3 godziny temu, raven18 napisał:

A tak w ogóle w aplikacji ewniosek są wyniki kontroli satelitarnych, także jak ktoś wszystko zaorał na zimę może mieć problem. Widać ewidentnie że kontrole są robione automatycznie gdyż ostatnie wyniki, kiedy leżał śnieg na polach, mam albo "wymaga oceny" albo "brak wyników" program nie był w stanie stwierdzić działalności rolniczej   

W większości przypadków wyniki były dłuuugo przed śniegiem. U mnie na wszystkich "małych pierdkach" jest "wymaga oceny" albo "brak wyników"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

Zlikwidowałem 4ha tuzów na jesieni, do likwidacji planuję jeszcze 3ha. Chciałem zostawić jeszcze na rok bo i tak dużo jarych będzie, ale asekuracyjnie chciałbym i tą resztę zabezpieczyć gdyby ten procentowy wskaźnik tuz przyszłym roku został przekroczony i kazaliby odsiewać.

Jak to zrobić żeby w papierach grało? 

Do dopłat podać trawę jednoroczną na GO? 

Do końca maja kontrol nie przyjedzie, a potem to już nikt nie rozpozna czy to jednoroczna czy nie... 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafal3939    200
5 godzin temu, melon10641 napisał:

Kontrola foto a wyniki monitoringu satelitarnego z ewniosku to dwie różne rzeczy. Można zapytać jaki powiat? 

zamojski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175
1 godzinę temu, pedro2 napisał:

Zlikwidowałem 4ha tuzów na jesieni, do likwidacji planuję jeszcze 3ha. Chciałem zostawić jeszcze na rok bo i tak dużo jarych będzie, ale asekuracyjnie chciałbym i tą resztę zabezpieczyć gdyby ten procentowy wskaźnik tuz przyszłym roku został przekroczony i kazaliby odsiewać.

Jak to zrobić żeby w papierach grało? 

Do dopłat podać trawę jednoroczną na GO? 

Do końca maja kontrol nie przyjedzie, a potem to już nikt nie rozpozna czy to jednoroczna czy nie... 

Zaoranie TUZa i siew trawy to nie likwidacja TUZa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ceres2    44
Napisano (edytowany)
19 godzin temu, Freeman napisał:

 

Błąd

Edytowano przez Ceres2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
CARYX    11
10 godzin temu, piotrp88 napisał:

Zaoranie TUZa i siew trawy to nie likwidacja TUZa.

potwierdzam przerabiałem to kiedyś, w dopłatach wstawiałem tam gdzie łąka od wielu lat ''trawa na gruntach ornych'' bo planowałem z czasem zaorać to, robiłem zazieleniene to wliczałem tą trawę, przyszło co do czego nie mogę zaorać bo to był dalej  TUZ dlatego że nie było przerwane jakąś inną uprawą np zbożem. w agencji tak powiedzieli

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226
11 godzin temu, piotrp88 napisał:

Zaoranie TUZa i siew trawy to nie likwidacja TUZa.

 

1 godzinę temu, CARYX napisał:

potwierdzam przerabiałem to kiedyś, w dopłatach wstawiałem tam gdzie łąka od wielu lat ''trawa na gruntach ornych'' bo planowałem z czasem zaorać to, robiłem zazieleniene to wliczałem tą trawę, przyszło co do czego nie mogę zaorać bo to był dalej  TUZ dlatego że nie było przerwane jakąś inną uprawą np zbożem. w agencji tak powiedzieli

Dzięki panowie 👍

@CARYX a nie czepiali się, że bez zgody zaorałeś?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj