odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Celownik07    665

Gdzies czytalem ze nie ma opcji zeby zejsc ponizej 5% w skali polski. Nic nie tracisz bo w najgorszym wypadku dostaniesz pismo ze trzeba przywrocic tuz bo "przekroczono w dol" te 5% i tyle. W kolejnym roku zglosisz tuzy z powrotem na tych dzialkach i koniec- bez kary. 

Ja mam nature2000 wiec inna bajka, wieloletni tuz zglosilem w tym roku jako trawy na GO ( nie bylo siatki tuz do tej pory naniesionej) i jak przejdzie to zaoram za rok 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

Jak oni mają zamiar kontrolować tą okrywę? Satelitarnie czy losowo?

Trzeba będzie zostawiać ścierniska qq jako okrywa, szkoda bo wiele pk ucieknie z tego.

To ugorowanie to powyżej 10ha tak?

Edytowano przez Tigon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2463

Ciekawe jak by się odnieśli w razie kontroli , jak jest w ekoschemacie poplon ozimy  zasiana gryka + wyka które jeszcze nie powschodziły , a w prognozach za tydzień silne ochłodzenie , więc pewnie wschodzącą grykę wyłoży od razu że nie będzie po niej znaku . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miejscowy    24
Siedzacybyk napisał:

najgorsze w tym ugorze, to nastepstwo chwastow. teraz to najpierw pojdzie glifosat, potem takerzowka. a czy przeszlo by zasianie zyta neslienia, potem jakas bacara trio. nic nie robic w nast roku do 1 wrzesnia. potem albo wykosic, albo stalerzowac? przynajmniej chwastow by nie bylo?!

a to nie lepiej posiac miododajne? wyższa dopłatą, rosliny będzie można zaorać więc wzbogaca ziemię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Janusz    112

Teraz przy tych całych dopłatach,żeby uzyskać jakąś może sensowną kasę,to trzeba złożyć podobna ilość dokumentów co kiedyś na pierwsze modernizacje i pilnować terminów.Biurokracja i jeszcze raz biurokracja...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niewiadomski    35

Dla 1/3 zaliczki naliczone, wypłata od poniedziałku. Do piątku miało być podane ile za punkt. Tymczasem cisza, wiedzą tylko ci co powinni. Chyba będzie niespodzianka in minus. Komisarz Wojciechowski coś wspomniał, że pieniędzy braknie, i , że to dobrze, bo nie taki diabeł straszny...te ekoschematy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490
Dnia 7.10.2023 o 11:09, vat napisał:

W sumie masz rację, też zamierzałem załączyć tylko oświadczenie, ale tutaj ludzie pisali że składają rejestr i już sam nie wiem, w dok. Arimr też różnie, zależy jaki dokument otworzysz, z jaką datą, tego wymagają...

Czyli wystarczy oświadczenie?

Poprzednie lata trzeba było rejestr a najszybciej to w formie elektronicznej na ewniosek który de facto sam się uzupełniał tylko trzeba była tam ująć parę dni żeby nie było że non stop się pasły, dla zachowania umiaru a i tak nie mają tego już jak skontrolować bo jest po terminie.

1 minutę temu, Niewiadomski napisał:

Dla 1/3 zaliczki naliczone, wypłata od poniedziałku. Do piątku miało być podane ile za punkt. Tymczasem cisza, wiedzą tylko ci co powinni. Chyba będzie niespodzianka in minus. Komisarz Wojciechowski coś wspomniał, że pieniędzy braknie, i , że to dobrze, bo nie taki diabeł straszny...te ekoschematy.

Czyli trzeba będzie utrudnić bo za dużo chętnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niewiadomski    35

Raczej stawkę zbić. Teraz okazuje się, w przypadku małych gospodarstw, które nie poszły w ryczałt, że mogą wyjść gorzej niż te co do niczego się nie zobowiązały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25644
4 minuty temu, Niewiadomski napisał:

Dla 1/3 zaliczki naliczone, wypłata od poniedziałku. Do piątku miało być podane ile za punkt. Tymczasem cisza, wiedzą tylko ci co powinni. Chyba będzie niespodzianka in minus. Komisarz Wojciechowski coś wspomniał, że pieniędzy braknie, i , że to dobrze, bo nie taki diabeł straszny...te ekoschematy.

Tz kto powinien wiedzieć, bo wydaje mi się że to winien być rolnik.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25644

Dawaj stawkę a nie mydlisz oczy😁

U mnie na tą chwilę kilkanaście tysięcy mniej dopłat względem ubiegłego roku. Po doliczeniu mieszania słomy może będzie to około 10tys mniej, przy czym miałem kilka ha łubinu. W ubiegłym roku nic.

Także zmiana po uju

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niewiadomski    35

Nie znam

Za bardzo pośpieszyli się z tymi małymi gospodarstwami, tłumacząc  niskim zainteresowaniem ekoschematami i dużym prawdopodobieństwem niewykorzystania środków. A przecież można było przewidzieć, że prawdziwi rolnicy będą składać na końcu, gdyż było dużo niejasności i potrzeba było czasu aby to wszystko rozplanować. Ta liczba małych, którzy poszli w ryczałt nie jest wcale tak oszałamiająca. Po prostu nie wszyscy wiedzieli o takiej możliwości. Obawiam się, że jeśli ten system zostanie na kolejne lata stawki za punkt będą groszowe. Dużo też ludzi w tym roku zrezygnowało z ekoschematów, lub skorzystało z nie wszystkich możliwych- przekładając je na kolejny rok, więc ta liczba w miarę większej świadomości będzie wzrastać a stawki proporcjonalnie maleć.

Edytowano przez Niewiadomski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258
13 minut temu, Agrest napisał:

kilkanaście tysięcy mniej

U mnie skończyły się rolnisrodowiskowe i dopłata dla młodych rolników, to pod 20k mniej na samym tym. Rolnosrodowiskowe, te które miałem - na moim terenie nie można wejść w to, pomimo pism od rolników i z kółek do ministerstwa - mozeeeee od przyszłego roku, pomyślą 🤦

A do osoby, która robiła mi wniosek kilka razy pisałem, żeby dała mi znać na ile mogę (mniej więcej oczywiście) liczyć z tych nowych dopłat bo mam kilka rzeczy do zrobienia i chciałbym wiedzieć na czym stoję finansowo, to za każdym razem ignorowała moje pytanie 😅

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7589
32 minuty temu, Niewiadomski napisał:

Dla 1/3 zaliczki naliczone, wypłata od poniedziałku. Do piątku miało być podane ile za punkt. Tymczasem cisza, wiedzą tylko ci co powinni. Chyba będzie niespodzianka in minus. Komisarz Wojciechowski coś wspomniał, że pieniędzy braknie, i , że to dobrze, bo nie taki diabeł straszny...te ekoschematy.

..te ekoschematy nie straszne .

 Unii braknie kasy za dużo nabrali na kredyt , Unia zadłużona będzie redukcja dopłat .

 

Edytowano przez galan99

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25644

Sam w tym roku nie złapałem się na zrównoważoną strukturę. Na przyszły rok planuję wejść, ale przy niskich stawkach traci to sens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niewiadomski    35

Podstawowe płatności do ha w zeszłym roku wynosiły ok. 1k. Teraz mali dostaną ryczałt w tej wysokości. Ekoschemaciarze licząc 100 za punkt uzbierali teraz średnio 1,5k niektórzy z dobrostanem nawet 2 a pula się nie zwiększyła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

W tym wszystkim wk***ia mnie to, że z racji tego, że pracuje, to z gospodarką się nie spinalem - jak wyjdę finansowo, tak wyjdę. Czy będę na plusie i będzie można przyinwestowac, czy na 0 i nie zrobię nic - to nic w moim życiu nie zmieniało. Generalnie robiłem sobie co i kiedy chciałem bez spiny i prawie zawsze coś tam zostało. A teraz namieszane, nikt nic nie wie napewno. Trzeba się nakombinowac, narobić kwitów, zdjęć (🤦) i jeszcze wyjdzie się na tym prawdopodobnie gorzej niż dotychczas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19728

Ten rok pokaże czy było warto

Choć w przyszłym zróżnicowanie wychodzi mi samo z siebie 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8985
16 minut temu, galan99 napisał:

..te ekoschematy nie straszne .

 Unii braknie kasy za dużo nabrali na kredyt , Unia zadłużona będzie redukcja dopłat .

 

Taka instytucja i na minusie🙆‍♂️

18 minut temu, daron64 napisał:

U mnie skończyły się rolnisrodowiskowe i dopłata dla młodych rolników, to pod 20k mniej na samym tym. Rolnosrodowiskowe, te które miałem - na moim terenie nie można wejść w to, pomimo pism od rolników i z kółek do ministerstwa - mozeeeee od przyszłego roku, pomyślą 🤦

A do osoby, która robiła mi wniosek kilka razy pisałem, żeby dała mi znać na ile mogę (mniej więcej oczywiście) liczyć z tych nowych dopłat bo mam kilka rzeczy do zrobienia i chciałbym wiedzieć na czym stoję finansowo, to za każdym razem ignorowała moje pytanie 😅

Zamiast rolnosrodowiskowych masz ekoschematy, podobne stawki i zasady. W co chcesz iść że aż pisma wysyłacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25644
10 minut temu, Niewiadomski napisał:

Podstawowe płatności do ha w zeszłym roku wynosiły ok. 1k. Teraz mali dostaną ryczałt w tej wysokości. Ekoschemaciarze licząc 100 za punkt uzbierali teraz średnio 1,5k niektórzy z dobrostanem nawet 2 a pula się nie zwiększyła.

Kurna z ekodchematem poniżej tysiąca mi wyjdzie, a gdzie tu do 1500?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8985

Bo to jest chore że niektóre ekoschematy wykluczają się i nie można łączyć ich że sobą, a przecież spokojnie dało by się z korzyścią dla gleby.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258
9 minut temu, GRZES1545 napisał:

🙆‍♂️ co chcesz iść że aż pisma wysyłacie?

 Chodzi mi o tuzy - mam 15ha traw, a sprzedaliśmy bydło. No i przedtem chociaż jakaś kasę z tego można było wyciągnąć dodatkową (ziemia normalnie użytkowana, wypasana była, robione baloty itd) A teraz zostawili do wyboru tylko derkacza - koszenie w sierpniu dopiero. Nie byłoby problemu jakbym mógł przyorac część tuzów, ale agencja nie pozwala. Był ornitolog, robił dokumentację, że można by inne też programy tutaj stosować, było pisanie do rdosiu, kółka zwracały sie do ministerstwa i z obu kierunków odpowiedź, że pomyślą o tym może za rok.

3 minuty temu, GRZES1545 napisał:

dało by się z korzyścią dla gleby.

A kto powiedział, że to o korzyść dla gleby chodzi? 😅

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj