sumek666

Ochrona i nawożenie pszenicy 2022

Polecane posty

Agrest    25631

No to sadzaki.

Nic im nie zrobisz bo pomóc może tylko umycie, mechaniczne starcie. Spalenie grzyba nie usunie brudu, a ich szkodliwość polega właśnie na brudzeniu owoców i zmniejszaniu wartości handlowej i ograniczaniu fotosyntezy poprzez zakrycie powierzchni liścia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Ale może jakiś fungicyd zahamuje ich rozrost. 
Czytałem ze nie szkodzą one bezpośrednio roślinie ale ograniczają fotosyntezę przez zakrywanie powierzchni liścia. 
 

Tylko czy na popularne substancje ten rodzaj grzyba będzie wrażliwy..? Mam tylko tebukonazolu i trochę protio. 
 

Ale na samą myśl jak mam jechać w ponad 1,5metrowe zboze i ugniatać na uwrociach.. A jeszcze jak to ma niewiele dać..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Ile może przez to poleciec z plonu? 
Wiem ze to ciężko stwierdzić. Sam się zastanawiam czy zabieg jest ekonomicznie uzasadniony. Koszty środka, paliwa, strat przez ugniecione. 
U mnie do żniw trochę dłużej. Pewnie koło 5-10 sierpnia będą szły zboża. 

Edytowano przez tobago

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Nigdy tak nie robiłem wiec nie myśl ze to u mnie standardowy harmonogram. W tym roku takie coś się wywaliło. A może po prostu tak było co roku tylko nigdy po ostatnim zabiegu nie zaglądałem w pole. 
 

Masz jakąś teorie co to może być? Ciekawy jestem bo zdaje się doświadczenie masz spore. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Ten rok jest wyjątkowy, bo i ja mam tego masę np na Rotondo czy Probusie.

Chyba korzystny rok na to bo żadnego zlewnego deszczu.

Pyłek się przykleił, na to szły opady rzędu 1-3mm, potem rosy i grzyb się rozwinął.

Myślę że zapowiadane upały go wysuszą, ale fotosyntezy już to nie poprawi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Nie myślisz tego likwidować chemicznie? 
 

No i czy z kolejnymi rosami nie będzie sie rozrastał bardziej? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25631

Upały po 35⁰, susza jak cholera a ja mam się stresować fungicydem i  stres roślinie fundować?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7587

Ach przygrzeje tym razem dłużej bo ma aż 7 dni być po 32 w cieniu ach żniwa przyspieszy o 2 tyg .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

U mnie warunki nieco łagodniejsze. Od piątku dopiero ma grzać. 

Mówią ze akurat żyto buduje plon głównie ze źdźbła a to jest czyste wiec o liście nie ma co tak walczyć. Co będzie. Nigdy o tej porze nie pryskałem zyta. 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Stanie się coś jak dam 250g cynku jednorazowo na taką qq jak ja zdjęciu? Do tego pójdzie adob mikro zboże i Fortis( bor z molibdenem) i ile maksymalnie wpakować boru? Do tego będzie pytetroid

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321

czy testował ktoś expert met w dawce 0.45kg albo więcej na ha? standardowo jest 0.35 ale w tym roku punktowo puściło mi miotle ale przeanalizowałem przejazdy i wychodzi mi że na uwrociach i tam gdzie oprysk się nakładał jest czysto a nie widzę i nie pamiętam żeby pszenica pokazało fito

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
king12    233

Zmienił bym substancje a nie podnosił dawki u mnie 0.33 i 0 miotły już kilka lat 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    953
5 minut temu, king12 napisał:

Zmienił bym substancje a nie podnosił dawki u mnie 0.33 i 0 miotły już kilka lat 

0 miotły a przytula co dodajesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321
king12 napisał:

Zmienił bym substancje a nie podnosił dawki u mnie 0.33 i 0 miotły już kilka lat 

Tak się składa że medax stosowałem 1 raz na moich polach, wcześniej ctu i deff albo tylko wiosenne odchwaszczanie. W jakiej fazie robisz zabieg że wystarczy ci 0.33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Trzeci rok lancet wiosną i też lustro na polu , jedna działka przeznaczona pod lucerne po redaxe i też 👍

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    329
28 minut temu, Piffpaff napisał:

Tak się składa że medax stosowałem 1 raz na moich polach, wcześniej ctu i deff albo tylko wiosenne odchwaszczanie. W jakiej fazie robisz zabieg że wystarczy ci 0.33

Nic dziwnego że medax ci przepuścił chwast jak to regulator jest. A tak pozatym to jeśli chodzi o experta to faza od szpilki do 3 liścia. Ale co do skuteczności zabiegu ma  dużo zmiennych czynników znaczenie, U mnie dawka taka sama a w pszenicy czysto, a w jęczmieniu miotłę przepuściło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mark252a    4
17 minut temu, miwigos napisał:

lancet nie zawsze się sprawdza , w późno sianej pszenicy to OK

U mnie po lancecie miotła odbiła

Poprawiałem pumą.wiadome że jeszcze zależy od pola ,jak pszenica 3 lata po sobie to lancet nie daje rady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321
Aroo22 napisał:

28 minut temu, Piffpaff napisał:

Tak się składa że medax stosowałem 1 raz na moich polach, wcześniej ctu i deff albo tylko wiosenne odchwaszczanie. W jakiej fazie robisz zabieg że wystarczy ci 0.33

Nic dziwnego że medax ci przepuścił chwast jak to regulator jest. A tak pozatym to jeśli chodzi o experta to faza od szpilki do 3 liścia. Ale co do skuteczności zabiegu ma  dużo zmiennych czynników znaczenie, U mnie dawka taka sama a w pszenicy czysto, a w jęczmieniu miotłę przepuściło. 

hehe słownik w komórce pisze swoje historie, oczywiście chodziło mi o expert met

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj