sumek666

Ochrona i nawożenie pszenicy 2022

Polecane posty

sumek666    5083

W obecnych czasach ochrona i nawożenie pszenicy to bardzo droga inwestycja. Jak nawozicie pszenicę ozimą? Jakie strategie przyjmujecie? Na 2 dawki? Na 3? Czy w ogóle planujecie zdecydowanie ograniczyć ilość nawozów czy stosujecie standardowe nawożenie bez względu na ceny? Stosujecie nawozy sypkie typu saletra, saletrzak, mocznik czy może jednak RSM? A może jakaś kombinacja mieszana?

 

Jakie macie pomysły nawożenia pszenicy? Jak wygląda nawożenie pszenicy ozimej a jak jarej?

 

Jak sądzicie, czy sezon 2022 przyniesie coś nowego w uprawie pszenicy?

Wątek zeszłoroczny: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/286338-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2021/

 

  • Like 2

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25094

Mam rsm 26s i 32 w równych proporcjach.

Jakie rady na stosowanie? Wiosna  n1 rsm 26s , n2 rsm 32 czy zmieszać w równych proporcjach i jednakowo na n1 i n2?

Bardziej skłaniam się ku zmieszaniu. 

Plantacje jeśli przeżyją powinny być dostatecznie rozkrzewione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
isentor    81

Zależy jaką masz pszenicę.

U siebie na pszenicę która teraz ma 3-4 rozkrzewienia będę dawał około 40kgN w saletrze, a na późną która teraz ma 3 liście pewnie około 80kgN w saletrze plus może jakiś moddus start

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    298

Przez ostatnie 3 dni spadło u mnie 10mm, ziemia jeszcze nie wszędzie rozmarzla i na polach duże zastoiska wody. Styczeń podobno deszczowy, coś Luty może przymrozić a w Marcu zapowiadają już wiosnę. Zobaczymy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9031

u mnie podobnie, ziemia zamarznięta w głębi, jak przyjdą deszcze, wszystko spłynie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25094

U mnie już rozmarzła, woda poszła jak w gąbkę. Zresztą śniegu było bardzo mało. W sylwestra spadło 11mm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanAres    131
58 minut temu, Agrest napisał:

Mam rsm 26s i 32 w równych proporcjach.

Jakie rady na stosowanie? Wiosna  n1 rsm 26s , n2 rsm 32 czy zmieszać w równych proporcjach i jednakowo na n1 i n2?

Bardziej skłaniam się ku zmieszaniu. 

Plantacje jeśli przeżyją powinny być dostatecznie rozkrzewione

Ja jako pierwszy dałbym z siarką. Następnie w niedługim czasie  32. 

Szkoda czasu na mieszanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    421

Jaka strategia . W tym roku na dwie dawki i 150N , pierwsza Saletrosan 70N i druga Rsm32 z inhibitor . Narazie u mnie to dzisiaj można powiedzieć ze wiosna w zimie jest . 9l deszczu wczoraj spadło . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    298
RolnikZwielkopolski123 napisał:

Dokrzewial ktoś pszenicę ccc? Ktoś opisze jaka faza i ile substancji na ha? I czy jest jakiś efekt?

CCC jest tanie ale skraca korzeń więc w suchym roku efekt nie porządany lepiej zastosować mieszankę z modusem na 1 kolanko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Skoro już musicie tak kombinować z tematami (przecież można było zmienić w tytule tylko rok, swoją drogą - po co wogóle jakaś data 🤔), to trzeba było zamienić miejscami ochronę z nawożeniem. Chyba logiczniej brzmi "nawożenie i ochrona" niż odwrotnie... 🤦

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9031
27 minut temu, mraukot napisał:

Skoro już musicie tak kombinować z tematami (przecież można było zmienić w tytule tylko rok, swoją drogą - po co wogóle jakaś data 🤔), to trzeba było zamienić miejscami ochronę z nawożeniem. Chyba logiczniej brzmi "nawożenie i ochrona" niż odwrotnie... 🤦

Może po prostu "uprawa" ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2392
3 godziny temu, PanAres napisał:

Ja jako pierwszy dałbym z siarką. Następnie w niedługim czasie  32. 

Szkoda czasu na mieszanie.

Też bym nie mieszał , bo to trochę tez sensu , ale na 1 dawkę lałbym 32 , bo ma proporcję azotu równe więc będzie lepiej zbilansowane , a siarkę to będzie chyba miał z siarczanu magnezu , bo wydaje mi się że @Agrest sieje , a na 2 dawkę rsm 26 ,bo ma więcej formy amidowej i będzie dłużej dostępny azot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25094
4 godziny temu, PanAres napisał:

Ja jako pierwszy dałbym z siarką. Następnie w niedługim czasie  32. 

Szkoda czasu na mieszanie.

 

16 minut temu, mysza103 napisał:

Też bym nie mieszał , bo to trochę tez sensu , ale na 1 dawkę lałbym 32 , bo ma proporcję azotu równe więc będzie lepiej zbilansowane , a siarkę to będzie chyba miał z siarczanu magnezu , bo wydaje mi się że @Agrest sieje , a na 2 dawkę rsm 26 ,bo ma więcej formy amidowej i będzie dłużej dostępny azot.

Mieszanie to żaden problem bo do opryskiwacza wleję 1000l jednego i 1000l drugiego.

W tym roku kizeryt nie będę dawał bo nie kupiłem, a szedł radkowit premium po żniwach.

Właśnie w tym rsm26s jest więcej formy amidowej i jego działanie będzie opóźnione, zwłaszcza w niskiej temp.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9031

można do RSM dodać inhibitor, taki, jak dodają do mocznika ? sąsiad pytał, bo polałby RSM po ziemniaki, ale za szybko sie aktywuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25094

No chyba nie. Wyjdzie mi około 250l rsm 26, tj 315kg x3% to tylko 9kg siarki. Poszło 300kg ultra8. Nawet nie wiem ile ma siarki.

 

Choć po głowie chodziło mi np zrobienie T0 siarkolem 80wg lub odpowiednikiem. Ale pewnie na pomyśle się skończy.

Jest jeszcze wigor S z 90% siarki tylko bardzo zakwasza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2319

ja bym mieszal pół na pół wiosna brakuje temp dla amidowej formy a siarka wspomoże wykorzystanie drogiego azotu

  • Like 1

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2392
11 minut temu, Agrest napisał:

No chyba nie. Wyjdzie mi około 250l rsm 26, tj 315kg x3% to tylko 9kg siarki. Poszło 300kg ultra8. Nawet nie wiem ile ma siarki.

 

Choć po głowie chodziło mi np zrobienie T0 siarkolem 80wg lub odpowiednikiem. Ale pewnie na pomyśle się skończy.

Jest jeszcze wigor S z 90% siarki tylko bardzo zakwasza.

To tej siarki trochę bidnie , i w takim wypadku jeśli ci to nie sprawia żadnych problemów i do opryskiwacza wchodzą 2 mauzery , to tak jak piszesz jeden  32 i drugi 26 i w pole . Wigor S natomiast się bardzo wolno rozpuszcza żeby być dostępnym przez rośliny , i trzeba by go rozsiać co najmniej jesienią , lub nawet pod przedplon żeby teraz rośliny z niego korzystały.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patrykxd    37

Ja w tym roku (pszenica) jedna działka: 1 dawka gnojowica 20m3, 2 dawka 150kg saletry, odchwaszczanie, regulacja modus + CCC i grzybówka. 2 działka 100kg kizerytu, 1 dawka 150kg saletry, 2 dawka 150kg saletrzaku i ta sama ochrona ochrona grzybowa i skracanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3395

W 2021 u mnie spadły 473 mm     ,ziemia rozmarzła w starym roku ,pomimo że było -18 ,śnieg nie pozwolił na wielkie zamrzniecie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nojsze    59

Temat jest O.K 

Ochrona pszenicy przed głodem fizjologiczny pierwsza dawka N i nawożenie :) w dalszej części ..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2392
55 minut temu, Patrykxd napisał:

Ja w tym roku (pszenica) jedna działka: 1 dawka gnojowica 20m3, 2 dawka 150kg saletry, odchwaszczanie, regulacja modus + CCC i grzybówka. 2 działka 100kg kizerytu, 1 dawka 150kg saletry, 2 dawka 150kg saletrzaku i ta sama ochrona ochrona grzybowa i skracanie.

Wszystko ładnie - pięknie , tylko po co to skracanie przy nawożeniu na poziomie 90 kg N ? . Ludzie włączcie myślenie .

Edytowano przez mysza103

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj