sumek666

Ochrona i nawożenie pszenicy 2022

Polecane posty

losktos    356

Więcej formy saletrzanej stymulującej krzewienie. Przy rsm można by się kusić o jedną dawkę (jako całość)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7589
7 minut temu, yacenty napisał:

co jest lepsze w saketrze? szkoda mi brudzić rozsiewacz na 2t saletry. poza tym musiałbym ją kupić a rsm mam

Czym się tak zamartwiasz za nim na wschodzie ruszy wegetacja na wiosnę to u ciebie , pszenica po krzewi się bez saletry .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3887
2 minuty temu, hardkor113 napisał:

Moim zdaniem lepsza na późno siane zboża jest saletra. Szybciej działa ale może tylko tak się wydaje

W jaki sposób saletra działa szybciej od rsm?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826

Yacenty weź daj bana temu Bogdan_ja bo w temacie VAT w rolnictwie zrobil jubel i gościu inteligencja nie grzeszy 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3887

poziom inteligencji oceniaj swoją inteligencją. Ja niczyjej inteligencji nie oceniam, nie mam papierów na to, aby oceniać Twoją czy jego inteligencję.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637
8 minut temu, yacenty napisał:

W jaki sposób saletra działa szybciej od rsm?

Ma więcej formy azotanowej od rsm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3887

Ok, czyli ilość nawozu decyduje o szybkości działania? Ok, mi się wydawało że forma decyduje. Jeśli ja dam 80kg N w rsm, a sąsiad da 60kg N w saletrze to u niego zadziała szybciej?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Przy 80 kg w rsm będzie ok 20 kg formy saletrzanej, 20 amonowej i 40 amidowej. Saletrzana zadziała praktycznie natychmiast, zaraz potem amonowa. Amidowa będzie dostępna później, zależnie od temperatury 2-3 tygodnie. Przy 60 kg w saletrze, 30 będzie saletrzanej i 30 amonowej. Nie ma formy amidowej, jest więcej "szybkiego" azotu, stymulującego krzewienie. Zakładając że w okresie pierwszych dawek wody raczej nie powinno brakować to czyni saletrę lepszym wyborem do pędzenia roślin (jak dla mnie)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

Forma.saletrzana nie działa natychmiast, działa najszybciej ale śmieszy mnie to jak ktoś czasem mówi że dzisiaj posypał saletrę a jutro już było widać efekty 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3887

Tu się rodzi jedno pytanie - ile pszenica potrzebuje w pierwszym okresie - powiedzmy pierwszych 2 tygodniach marca.

Kończac wywód - robiłem go świadomie - saletra wcale nie jest lepszym nawozem - pod warunkiem ze wiesz co chcesz osiągnąć i co chcesz dać.

Osobiście wolę dać 2x 80kg N w rsm, niż 3x53 kg w saletrze - sumarycznie i tak będzie 160kg N dostarczonego dla rośliny

  • Thanks 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Skoro w pszenicy jesteś za rsm x1, to w jęczmieniu ozimym wydaje się to jeszcze bardziej zasadne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

Oczywiście że tak innej opcji nie widzę, pszenżyto, jęczmień i rzepak ozime wszystko tylko i wyłącznie w jednej dawce rsm koniecznie, pszenica u mnie będzie w połowie w pełnej dawce w połowie rozdzielę na dwie dawki planuje rsm 26 z siarka po 420 litrów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284

 

13 minut temu, yacenty napisał:

Tu się rodzi jedno pytanie - ile pszenica potrzebuje w pierwszym okresie - powiedzmy pierwszych 2 tygodniach marca.

Kończac wywód - robiłem go świadomie - saletra wcale nie jest lepszym nawozem - pod warunkiem ze wiesz co chcesz osiągnąć i co chcesz dać.

Osobiście wolę dać 2x 80kg N w rsm, niż 3x53 kg w saletrze - sumarycznie i tak będzie 160kg N dostarczonego dla rośliny

południe Polski plus dobre ziemie zapewne z dobrą zawartością azotu mineralnego. Według mnie nie będzie żadnej różnicy czym pojedziesz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    467

Zeszły rok tez dałem na próbę w pszenicy wszystko w jednej dawce i zdało to egzamin . W tym roku Saletra i Rsm będzie . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2463
1 godzinę temu, yacenty napisał:

co jest lepsze w saketrze? szkoda mi brudzić rozsiewacz na 2t saletry. poza tym musiałbym ją kupić a rsm mam

Nic nie kombinuj , tylko rób jak myślisz rsm na dwie równe dawki i będzie git , na rozkrzewione odpowiednio zawsze stosowałem ok, 30% azotu na N1 , a na taką z póznych siewów  50% azotu. 

 

1 godzinę temu, yacenty napisał:

zobaczymy, jaka będzie pogoda, teraz niby dość zimno i mokro, ale powolutku cały czas do przodu. Tutaj są posiane odmiany w typie pojedynczego kłosa, zobaczymy co z tego będzie

Posiany mam pierwszy raz DEPOT , też pojedyńczy kłos , ale na razie ma po 3 rozkrzewienia , miejscami 4 , inne odmiany mają 3-5 rozkrzewień , więc nie wiem czy już ponad te 3 rozkrzewienia się więcej nie będzie krzewić czy o co w niej chodzi że typ pojedyńczego kłosa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
36 minut temu, tommy66692 napisał:

Forma.saletrzana nie działa natychmiast, działa najszybciej ale śmieszy mnie to jak ktoś czasem mówi że dzisiaj posypał saletrę a jutro już było widać efekty 

I tu się nie zgodzę, posiej saletrę na n2 w dogodnych warunkach i po 2-3 dniach widać jak pszenica robi się ciemniejsza. To co ksiądz kropidłem pokropił czy saletra działa? 2-3 dni to różnie można interpretować, ale dla mnie to jest "natychmiast".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2463
31 minut temu, tommy66692 napisał:

Jacek najlepiej dać wszystko naraz w rsm i niema tutaj dwóch zdań 

Co ty myślisz że taka mała pszenica pociągnie 2 razy więcej azotu ? spokojnie , dać jak najwcześniej normalną dawkę azotu i sobie będzie pobierać na spokojnie , bo w zbożu to raczej niczym to jest nie uzasadnione żeby jechać z azotem na raz , bo o ile w rzepaku azot jest potrzebny jak najwięcej w początku , o tyle w pszenicy największe zapotrzebowanie na azot jest od strzelania w żdzbło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    907

Żeby zmusić ją do krzewienia musi mieć odpowiednio dużo azotu w formie azotanowej NO³-. Nie działa on natychmiast ale jest najszybszy. Amonowy NH⁴+ będzie nieco wolniejszy, ale nie uwodni nadmiernie komórek jeśli miałby być powrót zimy, stymuluje też system korzeniowy i nie jest wymywany. Amidowy musi przejść procesy przemiany i dopiero będzie dostępny. W RSM połowa to mocznik. Jeśli będzie długi czas zimna wiosna a dawka pójdzie normalna to powodzenia ;)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojak1986    1885

Jak jest zimna wiosna to i po saletrze nie ma kopa, efekt jest ale stopniowy. Osobiście wolę już te niższe temperatury inaczej wyskoczy ponad 30 stopni i wszystko ugotowane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
2 godziny temu, yacenty napisał:

jak podejść do nawożenia takiej pszenicy? zawsze pszenica była siana szybko i się mocno pokrzewiła jesienią a teraz siew końcem października i jest słabiej

20221126_112821.jpg

20221126_112804.jpg

20221126_112856.jpg

20221126_113052.jpg

Mam rsm, a cel na tą pszenicę to 160kg, raczej w 2 dawkach - po 80kg

Te pytanie powinieneś zadać na koniec lutego. Najpierw policz ile jest roślin, jaką odmiana i jaki ma potęcjał krzewienia, najlepsze plony uzyskuje się z 600-900 kłosów. Jak wiosną jest za mało to można użyć wcześniej ccc. U mnie w tym roku zastosowalwm 4 dawki azotu i na plony nie narzekam. W zeszłym robiłem na 3 i 4 dawki i lepiej wyszły 4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    413

Zastanawiam się jak to wygląda z botanicznego punktu widzenia. Rozważana jest tutaj teoretyczna przewaga różnych form azotu, a jak to jest na polu to chyba botanik i biochemik musiałby się wypowiedzieć. W tym roku, jako nieliczny na tym forum, nie miałem za dużo nawozów azotowych, kwestie ekonomiczne odegrały tutaj największą rolę. Należy dodać , że przez ostatnie lata raczej nawoziłem z duża nadwyżką. Zaskakujące było, że po podaniu 100 kg N w saletrosanie 30 pod koniec marca, pszenica oddała od 7,5 do 8,0 t/ha.  Z tej obserwacji wynikałoby, że najistotniejszym czynnikiem jest - ilość azotu w glebie. Nie oszukuję się jednak, za rok czy dwa, bez uzupełnienia puli N w glebie wydajności nie będzie. Reasumując, jeśli w glebie jest dużo azotu, to dosypanie w jakiejkolwiek formie nie będzie miało znaczenia, a jeśli jest go mało, to formy saletrzane szybciej go uzupełnią. Myślę, że walka saletry z RSM ma taką wartość , jak walka zwolenników kawy i herbaty :))))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paszkamax    16

Nawozu powinno się dawać też w zależności od rodzaju gleby, jeśli gleby jest mocno przepuszczalna to przenawożenie nic nie da tylko same koszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj