sumek666

Ochrona i nawożenie pszenicy 2022

Polecane posty

wojak1986    1889

Nie róbcie sobie jaj macie dobry przedplon i ile pod warzywa npk pół tony czy koło tego później opowieści. Zasiej zboże 3 razy i opowiadaj historię 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3541

Skoro jęczmień rośnie bez PK to pszenica też urośnie, koniec pażdziernika to normalny termin , w dzisiejszych czasach , skoro jęczmień daje 7 ton to pszenicy może być 9, i bez problemu ją sprzedasz ,

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
11 minut temu, wojak1986 napisał:

Nie róbcie sobie jaj macie dobry przedplon i ile pod warzywa npk pół tony czy koło tego później opowieści. Zasiej zboże 3 razy i opowiadaj historię 

3 lata zboże po zbożu to jest patologia a nie rolnictwo i nie ma co rozmawiać o plonach.

 

6 minut temu, miwigos napisał:

Skoro jęczmień rośnie bez PK to pszenica też urośnie, koniec pażdziernika to normalny termin , w dzisiejszych czasach , skoro jęczmień daje 7 ton to pszenicy może być 9, i bez problemu ją sprzedasz ,

W teorii może i tak, w praktyce tak kolorowo nie bywało. Ze sprzedażą jęczmienia nie ma żadnego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3893
42 minuty temu, miwigos napisał:

Jęczmień jary da mniej niż późno siana pszenica ozima

dyskutowałbym


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3541

Jęczmień tylko na pasze , prywatnie niema szans jedynie do mieszalni, u mnie pszenica lepsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    350
oregano napisał:

11 minut temu, wojak1986 napisał: Nie róbcie sobie jaj macie dobry przedplon i ile pod warzywa npk pół tony czy koło tego później opowieści. Zasiej zboże 3 razy i opowiadaj historię  3 lata zboże po zbożu to jest patologia a nie rolnictwo i nie ma co rozmawiać o plonach.  

w mojej wiosce dopiero zaczynają nieśmiało siać rzepak a do tej pory były same zboża więc dziwisz się że 3 lata zboże po zbożu to co powiesz jak całe dekady było siane żyto pszenzyto i owies

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

W tamtym roku po burakach cukrowych zasiałem pszenicę ozimą 26.11.2022. Akurat zaraz przyszedł mróz i praktycznie cały grudzień był mroźny to szpilka wyszła z ziemi w marcu 2022. Po pryzmie i jedna poprzeczka zasiałem jarą rosła bez regulacji. Zimowa oddała ~ 4,5 T/ha, jara ewidentnie lepiej dużo wyższa, większe kłosy. Fakt sucha i zimna wiosna, wydaje mi się że nie potrzebnie zrobiłem regulację bo i jara po regulacji (drugie pole też po burakach) też jakoś nie mogła się od ziemi oderwać tu plon ~5,5 T/ha. Sąsiad mi powiedział że jeszcze tak niskiego zboża nie widział i nic z tego nie będzie.

Dzięki Twojemu doświadczeniu ze środkiem bacara@yacenty  zastosowałem w dawce zalecanej - odpowiedniej na pszenicę po burakach ale już siana 22.10.2022. Przy siewie we wrześniu na pewno trzeba zastosować odpowiednią. 

Edytowano przez Norman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
48 minut temu, Piffpaff napisał:

w mojej wiosce dopiero zaczynają nieśmiało siać rzepak a do tej pory były same zboża więc dziwisz się że 3 lata zboże po zbożu to co powiesz jak całe dekady było siane żyto pszenzyto i owies

Każdy robi jak uważa, tylko niech później nie narzekają, że plony mają po 2-3 tony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3893
51 minut temu, miwigos napisał:

Jęczmień tylko na pasze , prywatnie niema szans jedynie do mieszalni, u mnie pszenica lepsza

u nas jary jęczmień to przede wszystkim browar, a to jednak fanie wychodzi finansowo.

43 minuty temu, Norman napisał:

Za twoją radą @yacenty Bacara poszła w dawce 0,6 na pszenicę po burakach ale już siana 22.10.2022. Chociaż przy późnym siewie to może by te 0,45-0,5 wystarczyło. Przy siewie we wrześniu na pewno za mało.

Ja takich rad nie udzielałem 🙂


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3893

grunt ze się rozumiemy :)


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojak1986    1889
12 minut temu, oregano napisał:

Każdy robi jak uważa, tylko niech później nie narzekają, że plony mają po 2-3 tony.

Żadna patologia. Mnie mały areał ogranicza. Obornik daje co roku i nawożenie też jest. Też mi wielki wyczyn zebrać 7 ton z 2-3 klasy łatwej w uprawie. Na 6 klasie daje kilka lat z rzędu obornik i wapno i co tam lepszego od kukurydzy urośnie 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Pewnie więcej szkodzisz tym corocznym wapnowaniem niż pomagasz


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1980
51 minut temu, wojak1986 napisał:

Żadna patologia. Mnie mały areał ogranicza. Obornik daje co roku i nawożenie też jest. Też mi wielki wyczyn zebrać 7 ton z 2-3 klasy łatwej w uprawie. Na 6 klasie daje kilka lat z rzędu obornik i wapno i co tam lepszego od kukurydzy urośnie 

Po co co roku wapno na 6 klasie? Piachy odkwasza się bajecznie łatwo. Zakwaszają się też łatwiej, no ale tam się znów tyle nawozu nie sypie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
1 godzinę temu, wojak1986 napisał:

Żadna patologia. Mnie mały areał ogranicza. Obornik daje co roku i nawożenie też jest. Też mi wielki wyczyn zebrać 7 ton z 2-3 klasy łatwej w uprawie. Na 6 klasie daje kilka lat z rzędu obornik i wapno i co tam lepszego od kukurydzy urośnie 

A gdzie napisałem, że to wielki wyczyn? Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi i się rzucasz. Dla mnie istnieje graniczna data, po której nie sieję pszenicy bo lepiej mi wtedy wychodzi jęczmień jary. Wolę zebrać 7 ton jęczmienia przy niskich nakładach, niż pędzić na siłę pszenicę i zebrać też 7 ton. I to wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2468

W każdych badaniach piszą że lepiej jest siać nawet bardzo pózno  zboże ozime niż jare . W twoim wypadku broni cię jeszcze dobra klasa gleby gdzie ta woda tak szybko nie zniknie z gleby , więc możliwe że te wiosenne zasiewy  ci się sprawdzają , ja jak siałem jeszcze jare to jednak wolałem siać pszenice jarą niż jęczmień , bo jednego czy drugiego urosło 4-6 ton przy identycznym nawożeniu i uprawie , a pszenica zawsze jest droższa i do tego nie musiałem  na magazynie robić jakiś przegródek , tylko sypałem wsio na jedną kupę .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boogie7    506
2 godziny temu, Norman napisał:

W tamtym roku po burakach cukrowych zasiałem pszenicę ozimą 26.11.2022. Akurat zaraz przyszedł mróz i praktycznie cały grudzień był mroźny to szpilka wyszła z ziemi w marcu 2022. Po pryzmie i jedna poprzeczka zasiałem jarą rosła bez regulacji. Zimowa oddała ~ 4,5 T/ha, jara ewidentnie lepiej dużo wyższa, większe kłosy. Fakt sucha i zimna wiosna, wydaje mi się że nie potrzebnie zrobiłem regulację bo i jara po regulacji (drugie pole też po burakach) też jakoś nie mogła się od ziemi oderwać tu plon ~5,5 T/ha. Sąsiad mi powiedział że jeszcze tak niskiego zboża nie widział i nic z tego nie będzie.

Dzięki Twojemu doświadczeniu ze środkiem bacara@yacenty  zastosowałem w dawce zalecanej - odpowiedniej na pszenicę po burakach ale już siana 22.10.2022. Przy siewie we wrześniu na pewno trzeba zastosować odpowiednią. 

Podstawa, jaką odmianę ozimą siałeś końcem listopada ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojak1986    1889
1 godzinę temu, JanKrzysztof napisał:

Po co co roku wapno na 6 klasie? Piachy odkwasza się bajecznie łatwo. Zakwaszają się też łatwiej, no ale tam się znów tyle nawozu nie sypie.

Z pH 4 jednym rzutem też sprawy się nie załatwi 

1 godzinę temu, losktos napisał:

Pewnie więcej szkodzisz tym corocznym wapnowaniem niż pomagasz

Morawica to nie kreda czy tlenek. Poza tym widzę co rośnie obok i tam już nic nie zaszkodzi. Jak czytam na czym tu ludzie gospodarują to jest dopiero banał, piach to pH i materia organiczna a i tak 2-3 tygodnie suszy robi pustynię 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

@boogie7 Euforia. W 2020 siana po burakach koniec października oddała ~ 8 T/ha, brak regulacji, ale wtedy listopada i grudzień nie były tak mroźne i do końca roku miała 3-4 liście.

W tym zasiałem też Euforię - 3kl. i Arkadię trochę 3 reszta 4-5 kl ziemi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3541
13 godzin temu, yacenty napisał:

u nas jary jęczmień to przede wszystkim browar, a to jednak fanie wychodzi finansowo.

Browar po buraku = wysokie białko, nawt przy nawożeniu 51N, czyli 150 kg saletry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3893

Ee tam, mam kolegów co sieją właśnie browar po buraku i zawsze im ten browar wychodzi. Skoro byłoby to trudne to by w to nie szli i nie mówimy tu o 3-5ha browaru tylko bardziej o rząd wielkości większych uprawach. Kolega siał co roku 30-40ha buraka i tak samo jęczmienia browarnego.

W tym roku przeszedł na kukurydze, bo coś tam nie pykło z kontraktem na buraka.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Duże znaczenie ma woda i temperatura wiosną, co warunkuje uwolnienie azotu z liści. Tak samo zagospodarowanie liści. Dlatego powstają różnice że u jednego wychodzi a u drugiego nie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turok    82

miał ktoś do czynienia z środkiem FENUXAR 69 EW z CIECH ? bo dosyć dobrze wychodzi cenowo ale nie wiem co to warte

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boles    8

Mam trochę zapasu Prochlorazu i tebu, tak się zastawiam jak najlepiej wykorzystać to w zabiegach T1-T3 i z czym połączyć, żeby miało sens ?

T1 - duet na start   ?

T2 - priaxior 0,75 + 125 g tebu  ?

T3 - prochloraz 300g +  .. ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj