sumek666

Ochrona i nawożenie pszenicy 2022

Polecane posty

SawekBraczyk    501

Talerzówka , orka , doprawiłem talerzówka i siew brona wirnikowa z siewnikiem Amazone D7 . I pole fajne równe i dobrze doprawione . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Stosował kto Amstaf(generyk Boxera z Innvigo)?Od lat flufenacet to trza by rotację zrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    202
13 godzin temu, tommy66692 napisał:

Zależy jaki bezorkowiec, ja próbowałem bezorke i rok był nawet dobry na to wszystko wyszło ładnie ale od granic pola strasznie pozachwaszczalo się i wróciłem do orki ale ja nie miałem typowego bezorkowca tylko mandam kus 

Dla mnie bezorkowiec to tylko 3 belki. Kus  na 2 belkach to bardziej gruber do podorywki niż do bezorki. Uprawa beorkowa ma zapobiegać erozji wietrznej i wodnej ale w Polsce mamy wiele gleb gdzie taka erozja nam nie grozi. Gleby są ciężkie, wiatrów nie ma (np takich jak w USa na wielkiej równinie). W przypadku siewu rzepaku po pszenicy bezorkowiec w warunkach suchych, bezorkowiec wyciąga wilgotna glebę ale miesza ja z sucha. Do tego dochodzi słoma, która również wyciąga wodę. A pług z dołu wyciąga wilgoci, wrzuca ja na górę i jak się sieje za plugiem, to wschodyn sa idealne. Pewnie jakby były super warunki, że po siewie spada 20l deszczu to i wschody po bezorkowcu były ok, ale pług pokazal swoją wyzszaosc w trudnych warunkach. Wiele osób juz pisało że mają słabe wschody rzepaku po bezorkowcu i bardzo nierówne rośliny. Od samego początku jest problem z pruskaniem, skracaniem nawet jak obsada jakoś dobije do tych m.in 30 roślin. Ta maszyna ma sens jak ktoś ma 1000ha i goni go czas, ale dla gospodarstw do 100ha to nie wiem czy pług + talerzowka nie jest dużo lepszym rozwiązaniem. 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    202
13 godzin temu, miwigos napisał:

Po bezorkowcu trzeba nauczyć się siać , wiekszość sieje za płytko po pługu , a co dopiero po bezorkowcu, 

Na jaką głębokość wg Ciebie powinien isc siew rzepaku po bezorce? Siewnik z redlica talerzową. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1302
Tomek90 napisał:

6 godzin temu, ZELKOW napisał:

po rzepaku ścierń traktujesz raz broną i siew ? jak to wygląda i jaka brona ?

Jeśli idzie glifosat to tak robiłem, zdjęcie gdzieś w galeri z siewu i pszenicy potem. 

A tak to 2 razy brona galk mandam. 

Żebym miał siewnik na bronię talerzowej to wjeżdżał bym bezpośrednio myślę, a tak wirnik nie bardzo tutaj.

Czyli bez spadku plonu i nie trzeba spulchniać? ja u siebie do tej pory robie po rzepaku na 20cm 3belkowcem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2284
30 minut temu, odrion napisał:

Dla mnie bezorkowiec to tylko 3 belki. Kus  na 2 belkach to bardziej gruber do podorywki niż do bezorki. Uprawa beorkowa ma zapobiegać erozji wietrznej i wodnej ale w Polsce mamy wiele gleb gdzie taka erozja nam nie grozi. Gleby są ciężkie, wiatrów nie ma (np takich jak w USa na wielkiej równinie). W przypadku siewu rzepaku po pszenicy bezorkowiec w warunkach suchych, bezorkowiec wyciąga wilgotna glebę ale miesza ja z sucha. Do tego dochodzi słoma, która również wyciąga wodę. A pług z dołu wyciąga wilgoci, wrzuca ja na górę i jak się sieje za plugiem, to wschodyn sa idealne. Pewnie jakby były super warunki, że po siewie spada 20l deszczu to i wschody po bezorkowcu były ok, ale pług pokazal swoją wyzszaosc w trudnych warunkach. Wiele osób juz pisało że mają słabe wschody rzepaku po bezorkowcu i bardzo nierówne rośliny. Od samego początku jest problem z pruskaniem, skracaniem nawet jak obsada jakoś dobije do tych m.in 30 roślin. Ta maszyna ma sens jak ktoś ma 1000ha i goni go czas, ale dla gospodarstw do 100ha to nie wiem czy pług + talerzowka nie jest dużo lepszym rozwiązaniem. 

Dokładnie u mnie w tym roku po orce rzepak ma wschody 100% siany 40 sztuk czy to hybryda czy liniowka 

Edytowano przez tommy66692

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1367

Teoretycznie tak. Przyglądałem się ostatnio od dwóch lat tej technice. Faktycznie po striip Till przy suchym sierpniu wschodu były mizerne, słabe, dużo słomy, samosiewy, rzepak musiał walczyć o życie. Po orce piękne i równe, zdrowe. Jednak przyszła wiosna a potem żniwa. Okazało się, że już wiosną różnicy nie było widać a plon nawet lepszy i tylko jesienią to gorzej wyglądało. Także wiecie, kto co lubi kto co ma. Ja mam pług to muszę orać. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    920

Do strip till pole trzeba przygotować już przy koszeniu, a w zasadzie to nawet wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    364

Panowie w tym roku posiałem wcześniej pszenicę bo 15.09 i liczę się z tym że będę musial zwalczyć mszyce Zastanawiam się czy warto dorzucić jakieś mikro do zabiegu, mysialem o miedzi cynku, stosował ktoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    920
25 minut temu, tytanowyJanusz napisał:

to znaczy?

Pierwsze co to herbicydy. Stosując herbicydy na przedplon trzeba mieć z tyłu głowy już chęć siewu pasowego. Dwa koszenie. U siebie kosiłem nisko. Praktycznie po ziemi, żeby słoma była ładnie pocięta. Stan noży już nawet nie wymieniam. Do tego rozrzucenie. Trzeba ładnie rozłożyć słomę, pilnować żeby nie zatrzymać się w miejscu i nie zrobić kupy słomy. Tego się pilnowałem i ładne równe wschody czy to zwykła ziemia czy glina/ił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Znacz się, czego nie wydamy na orkę, to wydamy na herbicydy (po siewie, ale i te co mają krótszy okres karencji przed siewem), nożyki do headera (to jeszcze niski nakład, gorzej jak ślimak pójdzie od kamieni), noże do sieczkarni, zazwyczaj mocniejszy sprzęt do pociągnięcia agregatu, dodatkowy zabieg zbierania kamieni (bo standardowo to tylko te większe są zbierane) i masę innych rzeczy. No ale eko uprawa z nazwy jest eko- tak jak eko-groszek. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    920

Nie u każdego. Ja kamieni nie mam żadnych więc i problemów z tym. Herbicydy idą normalne tylko trzeba wiedzieć co się robi i czego nie robić. Sprzętu nie mam, biorę usługę i święty spokój. Oszczędność nawozu, bo podany pod łapę, paliwo zaoszczędzone, gleba nie niszczona orką, a czy minusy czas pokaże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2387

panowie stanie sie sie coś jak dałem 2x tyle zaprawy kinto przez pomyłkę stanie się coś


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2487

Można powiedzieć że pszenica zasiana , wczoraj 14 ha i dziś 5 ha , zostało jeszcze z 80-90 arów , ale brakło ziarna , a przy niedzieli nie będę zaprawiał , dosieje się za tydzień , bo niby ma na razie padać .

A i jeszcze 2 ha będę pewnie siał coś koło grudnia chyba, po kukurydzy , która ciągle jest jeszcze całkiem zielona

Edytowano przez mysza103

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, robi57362 napisał:

panowie stanie sie sie coś jak dałem 2x tyle zaprawy kinto przez pomyłkę stanie się coś

wątpliwe (to znaczy nic nie powinno się dziać), ale chyba raczej bezcelowe.

 

Tebukonazol w zaprawie ponoć spowalnia wschody- ale czy to ma takie duże znaczenie to nie wiem, a Kinto ma inne substancje.

Funaben ma 3g tebu/100kg ziarna

Scenic ma 0,5g tebu/ 100kg ziarna

Sam zrobiłem zupkę z zawartością od 0,5g/100kg ziarna do 1,25g/100kg ziarena...

1 godzinę temu, STIG13 napisał:

Nie u każdego. Ja kamieni nie mam żadnych więc i problemów z tym. Herbicydy idą normalne tylko trzeba wiedzieć co się robi i czego nie robić. Sprzętu nie mam, biorę usługę i święty spokój. Oszczędność nawozu, bo podany pod łapę, paliwo zaoszczędzone, gleba nie niszczona orką, a czy minusy czas pokaże.

Może to i było by dobre, ale przy dużych areałach, a nie kiszkach po 15 metrów szerokich, a i przy braku usług i sprzętu w regionie to nie ma sensu. Teraz to albo pług albo uprawa uproszczona (tj. agregat i talerzówka).

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2487

Są zaprawy jednoskładnikowe oparte wyłącznie na tebukonazolu , i tam stężenie jest sporo wyże niż w takim sceniku ,  ludzie tym zaprawiają i też wschodzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2304
6 godzin temu, ZELKOW napisał:

Czyli bez spadku plonu i nie trzeba spulchniać? ja u siebie do tej pory robie po rzepaku na 20cm 3belkowcem

Kolega glifosat, teraz brony ciężkie i siew horsch express 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    202
1 godzinę temu, Tomek90 napisał:

Kolega glifosat, teraz brony ciężkie i siew horsch express 

Nie robiłem jeszcze bezorkowcem pod pszenice po rzepaku, ale talerzowka się bardzo dobrze sprawdza. Robię 2 razy albo nawet 3 zeby zniszczyć samosiewy i teoretycznie ostatni raz mógłby pójść bezorkowiec zamiast talerzowki. Pytanie czy ma to sens bo pole po rzepaku jest spulchnione i po telerzowce spokojnie można łapać wysokie plony (przetestowane wielokrotnie). Chciałbym poznać opinię jakiegoś praktyka jakie widzi korzyści w uprawie bezorkowej pod pszenice po rzepaku (vs talerzowka).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    501
2 godziny temu, mysza103 napisał:

Można powiedzieć że pszenica zasiana , wczoraj 14 ha i dziś 5 ha , zostało jeszcze z 80-90 arów , ale brakło ziarna , a przy niedzieli nie będę zaprawiał , dosieje się za tydzień , bo niby ma na razie padać .

A i jeszcze 2 ha będę pewnie siał coś koło grudnia chyba, po kukurydzy , która ciągle jest jeszcze całkiem zielona

Raz mi brakło to z sypania brałem nie zaprawione a potem żadnej różnicy na polu a w żniwa to już ogole nie było . 

Edytowano przez SawekBraczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    364

Został mi 1l rozrobionej zaprawy sistyva kinto plus i primus b, straci coś na wartości jak poleży do przyszłego września?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
VonVegans    1276
2 godziny temu, odrion napisał:

Nie robiłem jeszcze bezorkowcem pod pszenice po rzepaku, ale talerzowka się bardzo dobrze sprawdza. Robię 2 razy albo nawet 3 zeby zniszczyć samosiewy i teoretycznie ostatni raz mógłby pójść bezorkowiec zamiast talerzowki. Pytanie czy ma to sens bo pole po rzepaku jest spulchnione i po telerzowce spokojnie można łapać wysokie plony (przetestowane wielokrotnie). Chciałbym poznać opinię jakiegoś praktyka jakie widzi korzyści w uprawie bezorkowej pod pszenice po rzepaku (vs talerzowka).

Ja w tym roku pierwszy raz tak robię na ciężkiej glebie.narazie na plus to czas,paliwo i to że nie mam brył.

Na minus to to ze nie może być ani sucho ani za mokro 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2284
3 godziny temu, odrion napisał:

Nie robiłem jeszcze bezorkowcem pod pszenice po rzepaku, ale talerzowka się bardzo dobrze sprawdza. Robię 2 razy albo nawet 3 zeby zniszczyć samosiewy i teoretycznie ostatni raz mógłby pójść bezorkowiec zamiast talerzowki. Pytanie czy ma to sens bo pole po rzepaku jest spulchnione i po telerzowce spokojnie można łapać wysokie plony (przetestowane wielokrotnie). Chciałbym poznać opinię jakiegoś praktyka jakie widzi korzyści w uprawie bezorkowej pod pszenice po rzepaku (vs talerzowka).

Właśnie robienie 3 razy talerzowka jak dla mnie nie ma sensu, raz talerzowka 2 tygodnie po zbiorze i orka przed siewem nie wyjdzie drożej 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj