rbit

Dotacja do fotowoltaiki dla rolnika ryczałtowego

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rbit    5

1.Czy rolnikowi ryczałtowemu przysługuje ulga termomodernizacyjna przy założeniu paneli fotowoltaicznych jeżeli energia będzie wykorzystywana zarówno w domu jak i gospodarstwie?

2.Czy można dostać dofinansowanie równocześnie z programów Mój Prąd i Czyste Powietrze za samą fotowoltaikę ?                                                                                                                           

3. Jeśli teraz założę panele to dostanę dofinansowanie czy musi być ogłoszony jakiś nabór do programu i wtedy można robić dopiero instalację?                                                                       

4.Czy wszyscy dostają dotację w programie Mój Prąd/Czyste Powietrze czy można być odrzuconym?                                                                                                                                                           

5. Czy instalacje powyżej 10kW nie są finansowane i czy dofinansowanie wynosi zawsze 5000 zł?

 

Edytowano przez rbit

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

to ja zadam dodatkowe pytanie jak to jest z podatkiem rolnym ? czy jak sie załozy fotowoltaike rolnik to nie placi wogole podatku rolnego czy ile procent placi i przez ile lat jest ulga 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

Z tego  co mi wiadomo to można korzystać z mój prąd 5 tyś i 25 % odliczenia inwestycji z podatku rolnego która  przysługuje z ulga termomodernizacyjna ale pomniejszona o 5 tyś  czyli inwestycja 20 tyś  - 5 tyś = 15 tyś i z tych 15 tyś dopiero można odliczyć 25 %  z  ulgi termomodernizacyjnej .

Tak przynajmniej mi tłumaczono i jestem w trakcie załatwiania a wnioski dopiero będą brane od 1 lipca 

 

Dz.U.2020.333 t.j.

 | Akt obowiązujący
Wersja od: 2 marca 2020 r.
 
 
Art.  13.  [Ulga inwestycyjna]
1.  Podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na:
1) budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,
2) zakup i zainstalowanie:
a) deszczowni,
b) urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę,
c) urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód)

- jeżeli wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.

2.  Ulga inwestycyjna przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja - w wysokości 25% udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych.
3.  Ulga z tytułu tej samej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż przez 15 lat.
3a.  Kwota ulgi inwestycyjnej jest odliczana z urzędu w decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego. Podatnicy obowiązani do składania deklaracji na podatek rolny odliczają, określoną w decyzji w sprawie ulgi inwestycyjnej, kwotę przyznanej ulgi od należnego podatku rolnego.
4.  Podatnik traci prawo do odliczenia od podatku rolnego niewykorzystanej kwoty ulgi inwestycyjnej w przypadku sprzedaży obiektów i urządzeń, od których przyznana została ta ulga, lub przeznaczenia ich na inne cele niż określone w ust. 1.
5.  (uchylony).
Edytowano przez traktor11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8062

Na moim przykładzie. 

Albo 5000 z programu "Mój prąd " albo ulga w podatku rolnym. 

Wybrałem drugą opcję bo mam ulgę w wysokości prawie 8500 zł na naście lat. 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

mi na firmie co zakładała tak tłumaczono i to oni mają załatwiać mi tak jak pisałem no to zobaczę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

Tak tak jestem ryczałtowym i tak mi tłumaczono jw pisałem że można ale tylko tłumaczyli teraz załatwiają to zobaczę co z tego wyjdzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtal24    2473
rbit napisał:

1.Czy rolnikowi ryczałtowemu przysługuje ulga termomodernizacyjna przy założeniu paneli fotowoltaicznych jeżeli energia będzie wykorzystywana zarówno w domu jak i gospodarstwie?

2.Czy można dostać dofinansowanie równocześnie z programów Mój Prąd i Czyste Powietrze za samą fotowoltaikę ?                                                                                                                           

3. Jeśli teraz założę panele to dostanę dofinansowanie czy musi być ogłoszony jakiś nabór do programu i wtedy można robić dopiero instalację?                                                                       

4.Czy wszyscy dostają dotację w programie Mój Prąd/Czyste Powietrze czy można być odrzuconym?                                                                                                                                                           

5. Czy instalacje powyżej 10kW nie są finansowane i czy dofinansowanie wynosi zawsze 5000 zł?

 

na ta chwile nie ma dofinansowania moj prad skonczyl sie w grudniu. i projekt nowego dofinasowania utknol w rzadzie dofinansowan nie mozna laczyc z podatkiem to tez slyszalem ze jest roznie jedne gminy daja te ulgi inne nie chca jezeli jest na domie mieszkalnym.


ZETOR TEAM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494

Ja zakładałem w grudniu. W styczniu załatwione ulga w podatku rolnym. Mi z firmy co zakładała mówili że albo ulga w podatku rolnym albo mój prąd. 

Ulga w podatku rolnym może być wykorzystana w max 15 lat. U mnie policzyli na grunty uprawowe. Las i budynki płacę normalnie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5616
2 godziny temu, traktor11 napisał:

Tak tak jestem ryczałtowym i tak mi tłumaczono jw pisałem że można ale tylko tłumaczyli teraz załatwiają to zobaczę co z tego wyjdzie 

Albo ulga w rolnym albo Mój Prąd, byłem i pytałem w gminie ;) 

Mój Prąd + ulga w dochodowym można, ale Mój Prąd + zwolnienie z podatku rolnego w wysokości 25% kosztów całkowitych inwestycji się nie da.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rbit    5

Ryczałtowy rolnik ma ulgę w podatku jeśli fotowoltaika jest wykorzystywana tylko do gospodarstwa rolnego czyli np. prąd tylko do oświetleni/ogrzania chlewni itp. a nie do np. ogrzewania domu mieszkalnego z tego co czytałem chciałem się upewnić, ale nikt tutaj nie odpowiedział ani na jedno z moich 5 pytań :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

 Jednak można łączyć 

 

Ulga termomodernizacyjna to szczególny typ ulgi podatkowej, gdyż płynące z niej korzyści dotyczą nie tylko podatnika, który ma możliwość obniżenia kosztów inwestycyjnych, ale także całego społeczeństwa, które zyskuje na poprawie jakości powietrza. Dodatkowo, ulgę termomodernizacyjną można połączyć z programem Mój Prąd!10 lis 2020

 

 

Ulga podatkowa a programy „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”

Istnieje możliwość skorzystania z dotacji w ramach programu „Mój Prąd” lub „Czyste Powietrze” przy równoczesnym odliczeniu ulgi termomodernizacyjnej. Należy przy tym pamiętać, że w takiej sytuacji nie odliczamy wydatków, które zostały zwrócone podatnikowi w ramach dofinansowania, a więc kosztów, których podatnik w rzeczywistości nie poniósł.

W zeznaniu podatkowym należy pomniejszyć kwotę wydatków za dany rok podatkowy o otrzymaną dotację. Jeśli podatnik złożył już zeznanie, w którym nie uwzględnił dotacji z programu „Mój Prąd” lub „Czyste Powietrze”, należy złożyć korektę deklaracji PIT lub uwzględnić dotację w rozliczeniu podatkowym za kolejny rok.

Edytowano przez traktor11

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

Szybkość zwrotu z inwestycji we własną instalację fotowoltaiczną zwiększa możliwość odliczenia 25% kosztów poniesionych na budowę instalacji fotowotlaicznej od podatku rolnego. Uprawnienie takie wynika z art. 13 ustawy o podatku rolnym, zgodnie z którym podatnikom tego podatku (właścicielom gospodarstw rolnych uiszczających podatek rolny) przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych m.in. na inwestycję w odnawialne źródła energii, w tym w szczególności na instalacje fotowoltaiczne (PV). Warto dodać, że ustawodawca nie ogranicza możliwości skorzystania z ulgi w podatku rolnym do osób fizycznych lub właścicieli gruntów, rozszerzając tę możliwość także na podmioty prawa handlowego, użytkowników wieczystych lub samoistnych posiadaczy gruntów.

Tomasz to jest właśnie te 25 % z podatku rolnego

https://niskoemisyjni.pl/ulga-dla-rolnika/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5616

Mylisz ulgi :) w gminie jak pytałem to ostrzegali żebym nie składał na mój prąd bo wtedy oni nie mogą naliczyc ulgi w podatku rolnym. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
traktor11    131

Tak zgadza się Ty mówisz o inwestycjach ar 13 o ulgach ja mówię o termomodernizacji którą można łączyć z mój prąd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5616

Tylko termomodernizacji nie odliczysz w rolnym, bo to jest ulga w podatku dochodowym. 

Żeby skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej musisz pracować zawodowo, jeżeli utrzymujesz się tylko z gospodarstwa to nie ma jak z niej skorzystać.

Edytowano przez Tomasz0611

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez rolnik22
      Czy już coś wiadomo jak będą wyglądały nabory na PROW 2014-20? Na jakich zasadach będą przyjmowane wnioski o dofinansowanie z UE? Co z Młodym Rolnikiem i Rentami Strukturalnymi na kolejne lata?
    • Przez odrion
      Panowie i być może Panie. 
      W temacie nowych dopłat wszystko już jest jasne. Wystarczy przejrzeć 1200 stron WPR. To wszystko jest dostępne i każdy może sobie sprawdzić. Mi też nie chce się pisać za dużo bo po pierwsze każdy ma inną sytuację a po drugie zaraz to zginie w tym temacie. Proponuję założyć nowy temat o dopłatach i tam chętnie odpowiem na pytania. 
      Ale jedna rzecz warto tutaj napisać. DkR7 która wprowadza wymóg 3 roślin od 10ha na 2023 jest zawieszona, więc mamy tak nietypowy rok że można siać i 100% 1 rosliny. 
      Dla przypomnienia DKR to coś co jest obowiązkowe i w kolejnych latach (od 2024 ) bez spełnienia wszystkich DKR będzie zero dopłat. 
      Na 2023 zawieszono DKR 7 i 8, a więc zmianowanie, dywersyfikacje oraz tzw. ugorowanie. Wymagana jest pokrywa roślinna na 80% GO. 
      Zróżnicowana struktura upraw to ekoschemat i to dość nisko wyceniany (ok 300 zl). Ten ekoschemat to porażka, bo jare i ozime to 1 roślina, rzepak i zboża są w 1 grupie i nie mogą przekroczyć 65%. Dodatkowo wymóg bobowatych. Zresztą tutaj wyciąg z WPR dotyczący tego ekoschematu. Ekoschemat to jest coś dodatkowego i nie ma wpływu na pozostałe dopłaty.  DKR muszą być spełnione a ekoschemat może być spełniony. 
      Podsumowując na 2023 większość tragicznych ograniczeń jest zawieszona.

    • Przez Kowalsky30
      Kontynuacja tematu
       
    • Przez zenmaniek
      Witam
      Jest tu ktoś kto korzystał z dofinansowania na wymianę dachu z azbestu, chce wiedzieć czy w ogóle warto brać to pod uwagę?
    • Przez karolr2
      Witam chcę założyć nowy temat poświecony modernizacji małych gospodarstw na terenach południowowschodniej części Polski.Słuchałem dzisiaj ministra Kalemby i podobno sie szykuje jakaś dla nas pomoc.Jeśli ktoś coś wie to proszę niech się wypowie w tym temacie. Z tego co wiem ja to ma być pomoc dla gospodarstw o wielkości średniej wojewódzkiej ilości posiadanych ha
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj