Polecane posty

danielhaker    6918
2 godziny temu, Kubek378 napisał:

To Ile jest ton obornika bydlęcego na rozrzutniku 2 osiowym według Ciebie? Naładowane że ledwo przez adapter przechodzi.

Myślę, że nie więcej niż 3t

 

Odnośnie tego analizatora sprzed kilku stron to lipa, testowałem 2 lata temu wysyłając te same próbki do analizy w schr i wyniki się rozjeżdżały. Nie jest warty płacenia 20tys abonamentu rocznie. Plusem jest tylko czas pomiaru, ale chcąc oszczędzać na nawozach dobrze byłoby mieć wiarygodne wyniki. Ja byłem trochę rozczarowany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kas_nowa    76

Odnośnie dzierżaw, jeśli ktoś jest słabym rolnikiem to i na własnej ziemi się nie dorobi. Uważam, że do 1000 zł można śmiało dać za dzierżawę i jeszcze jest się na plusie. Według GUS- u rolnik średnio zarabia 4000 tyś zł z hektara, to na dzierżawce 2500-3000 tyś zł. Nie można być za pazernym. W tym roku na niektórych uprawach można było było wykręcić 5 cyfrowy wynik. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

dobrze że wspomniałeś że "w tym roku" rok rokowi nie równy, ceny płodów tak samo, na słabych glebach nie ma tak wesoło, przy małym areale gospodarstwa może być ciężko, ilość robi swoje


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9014
9 godzin temu, MaciejAgroKanzas napisał:

Możemy tworzyć spółke dla gościa , wschód lubelszczyzny również dorzuci 30ha 

Północna Lubelszczyzna też 18 dołoży 😎

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2262
25 minut temu, Kas_nowa napisał:

Odnośnie dzierżaw, jeśli ktoś jest słabym rolnikiem to i na własnej ziemi się nie dorobi. Uważam, że do 1000 zł można śmiało dać za dzierżawę i jeszcze jest się na plusie. Według GUS- u rolnik średnio zarabia 4000 tyś zł z hektara, to na dzierżawce 2500-3000 tyś zł. Nie można być za pazernym. W tym roku na niektórych uprawach można było było wykręcić 5 cyfrowy wynik. 

Chlopie ludzie zarabiają po 30 tys miesięcznie a chłopu jak zostanie 1000 z ha na rok ma się cieszyć?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikcom20    190
Kas_nowa napisał:

Odnośnie dzierżaw, jeśli ktoś jest słabym rolnikiem to i na własnej ziemi się nie dorobi. Uważam, że do 1000 zł można śmiało dać za dzierżawę i jeszcze jest się na plusie. Według GUS- u rolnik średnio zarabia 4000 tyś zł z hektara, to na dzierżawce 2500-3000 tyś zł. Nie można być za pazernym. W tym roku na niektórych uprawach można było było wykręcić 5 cyfrowy wynik. 

co to jest 5 cyfrowy wynik, jak wyżej podajesz 7 cyfrowe za dzierżawę

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1297
danielhaker napisał:

2 godziny temu, Kubek378 napisał:

To Ile jest ton obornika bydlęcego na rozrzutniku 2 osiowym według Ciebie? Naładowane że ledwo przez adapter przechodzi.

Myślę, że nie więcej niż 3t

 

Odnośnie tego analizatora sprzed kilku stron to lipa, testowałem 2 lata temu wysyłając te same próbki do analizy w schr i wyniki się rozjeżdżały. Nie jest warty płacenia 20tys abonamentu rocznie. Plusem jest tylko czas pomiaru, ale chcąc oszczędzać na nawozach dobrze byłoby mieć wiarygodne wyniki. Ja byłem trochę rozczarowany

sprawdzałeś u siebie? na polu badałeś czy pobierałeś próbki glebowe ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

@tommy66692 a ile zdrowia zostawione na tym polu w zależności od sprzętu rzecz jasna

Edytowano przez proxy8441

My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2262

Dokładnie, słyszałem o takich co płacą za dzierżawy i liczą na kartce dochód z hektara jaki im zostaje tyle że ta kartka nie oddaje rzeczywistości 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jasiuhonda    65

Po 3 tysie to i ja bym swoje morgi wydzierżawił. No i chętnie bym na nich usługi robił za dobrą kasę😁

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3639
tommy66692 napisał:

Chlopie ludzie zarabiają po 30 tys miesięcznie a chłopu jak zostanie 1000 z ha na rok ma się cieszyć?

chłopie jaki 1000? 3.800 z ha zostaje każdemu z nas 😄😄😝

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek_124711    202
11 godzin temu, PanAres napisał:

Jak się chce to wszystko można.

np. zróbcie 7 ton pszenicy jakościowej na V klasie w niekorzystnym roku.

Tu sie zgodze z Toba bo to czy ziemia jest lekka srednia czy ciezka nie ma wiekszego wplywu na plon tylko klasa i kompleks jaki posiada. Ludzie czesto mowia a na tym piachu nic nie rosnie a maja 3 klase ale nawet tego nie wiedza!!! Taka sytuacja z dzierzawa ktora w tym roku wzialem. Pk nie bylo dawane 30 lat gnoju nic azotu no moze 60 kg na to co ma rosnac? Dobre wyniki mozna osiagac na 5 klasie rowniez ale nie co roku i duzo mniej oplacalne. Poza tym nie zawsze warto stawiac na jakosc. W moim regionie paszarnie co roku placa 30-50 zl mniej niz jakosciowa wiec nie zawsze koszty dbania o plantacje sa warte zabawy czasem lepiej postawic na odmiany pastewne dostac te 30 zl mniej za tone ale srodkow mniej nawozenie mniejsze bo na bialko nie trzeba dawac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
proxy8441 napisał:

@tommy66692 a ile zdrowia zostawione na tym polu w zależności od sprzętu rzecz jasna

Klamoty to jeszcze nic. Więcej zdrowia kosztuje pogoda, ceny, polityka rolna Państwa 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    938

Mniejsza połowa nawozu zamówiona, resztę się zobaczy co pokaże rynek , zawsze bezpieczniej :P ..  Sól 2560, Ultra 5 2400, JakiśNPK ( fofsforan+sól mieszanka) chyba 2500, i saletrosan 26 2600. Chciałem więcej ultry ale brak ... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek_124711    202
11 godzin temu, Mateusz1q napisał:

3000zl dzierżawa

Npk 300kg 650 zł 

Saletra 500kg 1300zł

Chwast 150 zł

Fungi +mikro 350 zł 

Uprawa siew opryski, nawożenie 450 zł 

5 roboczogodzin człowieka 200 zł

Zbiór 400 zł 

Odwoz plonów 50 zł

Wapnowanie 100 zł

= 6550 

 

 

A taka pozycja jak paliwo? Amortyzacja sprzetu? Swoja praca? Tej dzierzawy to lepiej nie mowie bo Ci co tyle dawali to juz swoje oddaali jesli po komorniku cos zostalo. No tak tego nie liczysz. Nie chcesz przyjechac mi pouprawiac posiac opryskac nawiezc za te 450? Kurde ja mam 100 ha w 5 kawalkach i mi zupelnie inne koszty wychodza. Sredni plon pszenicy dajmy 6.5 tony po sredniej cenie z zeszlego roku 930 i wychodzi ten zysk.

14 minut temu, mraukot napisał:

Klamoty to jeszcze nic. Więcej zdrowia kosztuje pogoda, ceny, polityka rolna Państwa 😉

Polityka jest jedna od 90 roku ile sie da do siebie a chlop ma robic za darmo... wystarczy tego calego kowalczyka posluchac... mamy inwestowac w naturalne zrodla azotu obornik gnojowica a od 10 lat nie potrafia sobie z asf poradzic ludziom pozamykali chlewnie i skad maja brac ten obornik gnojowice... a tego wojciechowskiego to juz sie sluchac nie chce... jak to stanowisko potrafi zmienic czlowieka.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomaszek83    3

GUS przy obliczaniu dochodu z ha odlicza tylko podatek rolny a reszty kosztów poniesionych przez rolnika nie liczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kas_nowa    76
1 godzinę temu, tommy66692 napisał:

Chlopie ludzie zarabiają po 30 tys miesięcznie a chłopu jak zostanie 1000 z ha na rok ma się cieszyć?

Gospodarstwo 150 ha (100 ha swojej ziemi, 50 ha dzierżaw) w tym roku na czysto 6-7 tyś z hektara. Obecnie sprzedaję pszenicę paszową po 1450 zł brutto, plon 7 t/ha. Kukurydza 14.5 t/ha po 800 zł brutto. Tak sobie liczyłem,że teraz przez 3 lata mógłbym nic nie siać,bo bym się utrzymał z tego co w tym roku wypracowałem i zarobiłem. W tym roku chcę bardziej eko uprawy mieć, bo zgapiłem się z zakupem nawozów a po 3 tyś saletry nie kupię. Zimą od grudnia do końca lutego pracuję u szwagra jako kierowca ciężarówki,bo nie chcę się nudzić w domu. Mam 6 tyś na miesiąc, ale powiem, że to nie jest praca na kilka lat i te pieniądze to też nie jest jakiś rarytas. Także nie ma co tak narzekać koledzy rolnicy. Aa ktoś jeszcze nie wiedział jaka to liczba 5 cyfrowa to już piszę 11000 zł np. To jest największy problem polskich rolników. 

  • Like 1
  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojak1986    1887

Dobrze że zarobiłeś ale zostaw to dla siebie. Mentalność taka to zaraz potraktują Cię jako przedsiębiorstwo i odpowiednio opodatkują

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1151
6 minut temu, Kas_nowa napisał:

Gospodarstwo 150 ha (100 ha swojej ziemi, 50 ha dzierżaw) w tym roku na czysto 6-7 tyś z hektara. Obecnie sprzedaję pszenicę paszową po 1450 zł brutto, plon 7 t/ha. Kukurydza 14.5 t/ha po 800 zł brutto. Tak sobie liczyłem,że teraz przez 3 lata mógłbym nic nie siać,bo bym się utrzymał z tego co w tym roku wypracowałem i zarobiłem. W tym roku chcę bardziej eko uprawy mieć, bo zgapiłem się z zakupem nawozów a po 3 tyś saletry nie kupię. Zimą od grudnia do końca lutego pracuję u szwagra jako kierowca ciężarówki,bo nie chcę się nudzić w domu. Mam 6 tyś na miesiąc, ale powiem, że to nie jest praca na kilka lat i te pieniądze to też nie jest jakiś rarytas. Także nie ma co tak narzekać koledzy rolnicy. Aa ktoś jeszcze nie wiedział jaka to liczba 5 cyfrowa to już piszę 11000 zł np. To jest największy problem polskich rolników. 

Tylko, że ten sezon miałeś wyjątkowy, tanie nawozy a zboża drogie. Miałeś wcześniej taki dochód w przeciągu ostatnich 10 lat? Co z tych 6 tys, jak to tylko 2 tony azotu. Sam widzisz, że w następnym roku możesz tylko pomarzyć o takim dochodzie. Jedna jaskółka wiosny nie czyni.

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25751
15 minut temu, Kas_nowa napisał:

Aa ktoś jeszcze nie wiedział jaka to liczba 5 cyfrowa to już piszę 11000 zł np. To jest największy problem polskich rolników. 

 

2 godziny temu, Kas_nowa napisał:

Według GUS- u rolnik średnio zarabia 4000 tyś zł z hektara, to na dzierżawce 2500-3000 tyś zł. Nie można być za pazernym. W tym roku na niektórych uprawach można było było wykręcić 5 cyfrowy wynik. 

 

Uzgodnij ze sobą podawanie rzędu wielkości danej kwoty i jak już dojdziesz do porozumienia to pouczaj innych😂

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
4 minuty temu, Kas_nowa napisał:

Gospodarstwo 150 ha (100 ha swojej ziemi, 50 ha dzierżaw) w tym roku na czysto 6-7 tyś z hektara. Obecnie sprzedaję pszenicę paszową po 1450 zł brutto, plon 7 t/ha. Kukurydza 14.5 t/ha po 800 zł brutto. Tak sobie liczyłem,że teraz przez 3 lata mógłbym nic nie siać,bo bym się utrzymał z tego co w tym roku wypracowałem i zarobiłem. W tym roku chcę bardziej eko uprawy mieć, bo zgapiłem się z zakupem nawozów a po 3 tyś saletry nie kupię. Zimą od grudnia do końca lutego pracuję u szwagra jako kierowca ciężarówki,bo nie chcę się nudzić w domu. Mam 6 tyś na miesiąc, ale powiem, że to nie jest praca na kilka lat i te pieniądze to też nie jest jakiś rarytas. Także nie ma co tak narzekać koledzy rolnicy. Aa ktoś jeszcze nie wiedział jaka to liczba 5 cyfrowa to już piszę 11000 zł np. To jest największy problem polskich rolników. 

Gdzie Pan mieszkasz, że tak wysokie ceny za pszenicę paszową  i kukurydzę otrzymujesz? U nas pszenica była za max 1300 a kukurydza mokra za 600. Plony też wynosiły po 7t i 14,5t/ha, ale tylko z 20% powierzchni, reszta słabiej sypała i sumarycznie wyszło z 6t i 12t/ha mokrej. Ale fakt w tym roku zarobiliśmy conajmniej 3 razy więcej niż zwykle i nie zamierzam tego przeznaczyć na nawozy, tylko na inwestycje w magazyn, ziemię i wreszcie będe mógł pokupić kilka rzeczy do warsztatu. W przyszłym roku większość areału z 60ha będzie obsiane strączkowymi, przynajmniej gleba odpocznie i za rok będą ładne plony.  Wg GUS'u Polski rolnik zarabia średnio 4tys zł, ale to tak samo jak z zarobkami w przemyśle, 10% ludzi zarabia kilka razy więcej niż inni, i średnia przez to jest wyższa powiedzmy dwukrotnie. Jeśli chodzi o Polskie rolnictwo to idzie ono w kierunku upadku, owszem są gospodarstwa stale rozwijające się, ale średnio nie wygląda to najlepiej... A dopłaty są po to, żeby rolnik produkował tani surowiec dla koncernów spożywczych. Jakby dopłaty wzrosły 3 krotnie, to ceny płodów rolnych znowy by spadły, tak aby rolnikowi niewiele zostało z tych pieniędzy. 

Rosja znowu eksportuje nawoz: https://www.wnp.pl/chemia/koniec-balaganu-w-rosyjskim-biznesie-nawozowym,513895.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arek_124711    202

Mi sie wydaje ze w przyszlym roku ceny plodow znaczaco spadna ale koszty produkcji pozostana na tym samym poziomie lub nieznacznie spadna i wtedy zobaczymy jak kto liczy i ile zostaje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2464
15 godzin temu, yacenty napisał:

ale jak ty chcesz zrobić 6tys kosztów w uprawie pszenicy?

Ja takich kosztów nie chce zrobić i nie zrobię , koszty będę miał 3000 - 3200/ha mimo kupna praktycznie wszystkiego w stosunkowo tanich jeszcze nawozów , a w tamtym roku praktycznie to samo kosztowało mnie 2200- 2400zł/ha . Jak pisałem ż3e tyle wychodzi mnie uprawa pszenicy , to większość mnie krytykowała że za mniej niż 3500-4000 zł/ha nie da się wyprodukować pszenicy o plonie 8+ tony . I teraz ci co niby w tamtym roku mieli koszty 4000zł/ha , to myślisz że im wyjdzie taniej niż 6000/ha , bo myślę że nie , sam azot względem tamtego roku jest plus 1300zł , plus npk 300 zł plus inne rzeczy typu paliwo , opryski , i już się zrobi razem około 2.5 tysiąca , dodaj to do tych 4000zł/ha z tamtego roku i już wychodzi że nie którym 6tys/ha braknie . Jak pisałem w tamtym roku że mnie grzybówka kosztuje 200-250 zł, to sam mi zresztą odpisywałeś  że grzybówka musi być z górnej półki żeby zebrać ponad 8 ton i te 800zł trzeba dać , a jeden to nawet wyskoczył że jest jakiś pak który kosztuje 1300zł/ha . Więc może takich magików się pytaj jak się robi takie wysokie koszty  uprawy , a nie mnie , bo ja tylko stwierdziłem fakt że jak ktoś miał w tamtym roku koszt 4000zł/ha , to w tym mu 6 tys raczej nie starczy jeśli będzie uprawiał tym samym sposobem co rok temu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez yacenty
      Jakie są ceny rzepaku w sezonie 2023? Jaka może być cena rzepaku po żniwach 2023? Jaka jest opłacalność produkcji rzepaku? Zapraszamy do dyksuji.
    • Przez Neveragain
      Jakie będą ceny kukurydzy mokrej i suchej w sezonie 2024? W jakich cenach sprzedajecie kukurydzę w Waszych regionach? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach kukurydzy, ceny rosną.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj