Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Romanzio    32

Można pryskac łubin Leopardem Extra 05? Lubin ma około 15-20 cm wysokości. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

W etykiecie jest, więc raczej tak..nie ma nic o wielkości łubinu a bardziej chyba chodzi o wielkość jednoliściennych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romanzio    32
40 minut temu, zbyszek8201 napisał:

W etykiecie jest, więc raczej tak..nie ma nic o wielkości łubinu a bardziej chyba chodzi o wielkość jednoliściennych

Patrzę teraz w internecie i rzeczywiście jest łubin. A na etykiecie środka nie ma haha dziwna sprawa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

no ja właśnie z gov pl pamiętam, a środka nie mam, ale zamierzam kupić na ziemniaki i łubin..a masz z tego roku środek ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Romanzio    32
1 godzinę temu, zbyszek8201 napisał:

no ja właśnie z gov pl pamiętam, a środka nie mam, ale zamierzam kupić na ziemniaki i łubin..a masz z tego roku środek ?

Tak. Może jakiś błąd może się pojawił 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko94    0

Potrzebuję szybkiej porady. Czy mogę w takiej fazie opryskać łubin gorzki karo i słodki kalif od samosiewów zbóż środkiem Buster 100 ec w dawce 0,4 l/ha (chizalofop-P- etylowy).

W gorzkim w niektórych roślinach widać pąki jeszcze schowane.

IMG_20200601_090907_HDR.jpg

ł1.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pryskacie już żółty na antraknoze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uszek1988    107

Mieliście kiedyś w łubinie waskolistnym gorzkim antraknoze? dziwnie niektóre rośliny mi się pochylają od gory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7906

Teraz po deszczach może szybko wyskoczyć antraknoza

A co dajecie na antraknoze?

Edytowano przez stempos1980
Dopisanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W poprzednie lata dawałem chlorotalonil lub azoksystrobine 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Opryskalem łubin gorzki Oskar Leopardem w dawce 1 litr i jakimś zamiennikiem legato 0,2 dwuliscienne scielo chwasty wszystkie nawet komose i rzepak, łubin zaczyna też lekko żółknac myślicie że odbije czy po plantacji? Łubin od 10 do 2 cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macko94    0
1 godzinę temu, macko94 napisał:

Potrzebuję szybkiej porady. Czy mogę w takiej fazie opryskać łubin gorzki karo i słodki kalif od samosiewów zbóż środkiem Buster 100 ec w dawce 0,4 l/ha (chizalofop-P- etylowy).

W gorzkim w niektórych roślinach widać pąki jeszcze schowane.

 

IMG_20200601_090907_HDR.jpg

 

ł1.jpg

 

 

@stempos1980 jak myślisz, można jeszcze go opryskać od samosiewów, jeśli tak to zrobiłbym to dzisiaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3151
1 godzinę temu, macko94 napisał:

Potrzebuję szybkiej porady. Czy mogę w takiej fazie opryskać łubin gorzki karo i słodki kalif od samosiewów zbóż środkiem Buster 100 ec w dawce 0,4 l/ha (chizalofop-P- etylowy).

W gorzkim w niektórych roślinach widać pąki jeszcze schowane.

 

 

 

pryskałem fasolę na kwiat środkiem zawierającym hizalofop-p etylowy (podróby targi) i strąki nawet z tych kwiatów się zawiązały a nawet na próbe resztki cieczy wylałem na gniazdo os czy pszczołom nie zaszkodzilem i ani jedna nie zdechła po takiej kąpieli. (za dwa dni nowe czerwie mialy  i musiałem inaczej kasować towarzystwo :D )
Graminicydy są bardzo bezpieczne dla roślin dwuliściennych chociaż czasem na fasoli (nie wiem jak na łubinie) dają takie rewelacje jak poniżej ale na tym się to kończy i rosnie sobie dwuliścienna roślina dalej. ale to jedyny i nieczęsty efekt uboczny
Czasem dodatek siarczanu magnezu tak z 5 kilo ha uchroni przed miejscowymi chlorozami po graminicydach ale tak niska ich szkodliwość że zwykle nie zawracam sobie głowy i pole wygląda bardzo dekoracyjnie zanim nie wyrośnie z tego
Podobne efekty widywałem po agilu a na czym jest ten buster to nie wiem ale pewnie podroba Targi
ACtC-3dGGJc2wcWmUeRoREG5QsYtGDvoLqlfvl_Y
 śmiało można pryskać o ile to substancja czynna z targi, fusilade, agila czy kilku innych jeszcze których nie pamiętam a nie chce mi się sprawdzać na czym ten buster
najlepiej pytać z podaniem nazwy środka i składu

no dobra; sprawdziłem
buster to targa ale targa super zawiera 50g/l a buster 100g/l tego hizalo...coś tam etylowego i taka różnica

Edytowano przez dysydent
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7906
48 minut temu, Ursus932 napisał:

W poprzednie lata dawałem chlorotalonil lub azoksystrobine 

Chlorotanil już wycofany

 

11 minut temu, macko94 napisał:

 

@stempos1980 jak myślisz, można jeszcze go opryskać od samosiewów, jeśli tak to zrobiłbym to dzisiaj.

Jak warunki pozwolą to pryskaj dziś tylko ja bym coś dodał na przyczepność

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@stempos1980 spod lady 😏

A jak myślisz z własnego doświadczenia która substancja lepsza 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3151

strobiluryny zawsze lepsze i zawsze droższe a do tego układowe a przynajmniej wgłębne gdy chloratalonil powierzchniowy ale też o szerokim spektrum działania i tak szerokim ze go właśnie z tego powodu ycofują bo jeszcze się długo rozkłada w glebie i na drugi rok nawet na takim polu słoma przyorana wolniej jest "zjadana" przez grzyby bo je chlorotalonil wytłukł.
Jest jedna rzecz to strobiluryny mogą poparzyć rośliny uprawne w zbyt wysokich dawkach.
no ale zważywszy cenę to za wiekiej chęci do przedawkowania nie będzie a wręcz przeciwnie :D 
 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3151

jak masz akurat ten siarczan magnezu to możesz dodac ale niekonieczne bo jeszcze nie wiadomo na jakim nośniku ten buster i może lekko kwaśny odczyn cieczy roboczej mu nie służy ale to bardzo malo prawdopodobne.
specalnie jechać na zakupy nie warto jeśli nie masz
 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7906

@Ursus932 tak jak kolega @dysydent strobiluraryny lepsze od chlortanilu.A u mnie jak dojdzie do skutku oprysk to myślę wjechać topsinem 1.5l na ha ale narazie jestem opuzniony w zabiegach przez pogodę.jeszcze legato muszę wjechać a na jednoliścienne chyba sobie odpuszczę bo jest parę skupisk owsa ale u mnie co roku był problem z chwastnicą jednostronną ale widzę że po saherbie ładnie ją wymiotlo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, dysydent napisał:

 

1 godzinę temu, dysydent napisał:


no ale zważywszy cenę to za wiekiej chęci do przedawkowania nie będzie a wręcz przeciwnie :D 
 

 

Nie przesadzasz ?strobi teraz tyle generyków ,można już kupić poniżej 100 za litr ,w łubininie zalecany właśnie 1 na ha 

Edytowano przez Ursus932

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3151

jeszcze na żadnym łubinie nikt interesu nie zrobił i każde 10zł zbędnie wydane na ten chwast dopłatowy to wyrzucone w błoto. Jeśli efekt grzybobójczy na rdze byle jakiego ukladowego to glownym kryterium jest cena bo i tak zwyzka plonu zależy od stanowiska a rdze jeszcze przed zawiązaniem strąków są wskaźnikiem właśnie niewłaściwych proporcji składników mineralnych w glebie i na jednym zabiegu pewnie się nie skończy.
Nie wiem jaki grzyb wywoluje akurat na łubinie objawy rdzą nazywane i stąd nie wiem czy taniocha jak tebukonazol w byle jakim oprysku nie okazał by się i najskuteczniejszy i najtańszy bo trzyma do miesiąca no ale nie wiem czy ta łubinowa rdza wrażliwa na triazole. a i jeszcze jedno; jeśli by kto tosował triazole to one dodatkowo skracają łodygę i działają ak słaby antywylegacz a jako zaprawy nasienne o kilkanaście procent czasu opóźniają wschody.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@dysydent dla takiego farmera jak Ty to chwast dopłatowy , a dla mnie super roślina do płodozmianu i jako pasza dla bydła zarówno zielonka jak śruta białkowa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3151

na zielonkę mieszanka kukurydzy i peluszki lub wyki np wielokrotnie bardziej wartościowa a zmianowanie/ no tu zgoda. tylko groch polny lepszym przedplonem dla zbóż lub ziemniaki na oborniku i nie cwaniakuj dwuznacznymi epitetami bo akurat łubin jest jako zielonka stounkowo toksyczny (antyżywieniowe substancje zawiera jak wszystkie motylkowe ale on stosunkowo dużo nawet wśród motylkowych)
albo nie wiesz tego albo szukasz kwestii dyskusyjnych aby jeszcze się i tu popisać zadziornością.

ja tu nie piszę aby się przed kimkolwiek popisać a podzielić tym co ja wiem z praktyki czy u siebie czy innych ku pożytkowi każdego zainteresowanego a ocena gospodarcza akurat łubinu jest na siłę zawyżana na fakli mody probiałkowej w roślinach uprawnych tylko że promocją tej mody zajmyją się balkonowi działkowicze z dyplomami po teoretycznych uczelniach i ...
dobra.
w temacie o łubinie nie chcę deprecjonować tej rośliny bo trzeba próbować wszystkiego ale brak jeszcze godnych uwagi odmian aby uznać go za roślinę z takim potencjałem jak kukurydza zboża soja czy na zielonki mieszanki traw (choćby i zbóż w tym i owsa na słabe gleby lub żyta) i motylkowych ale na intensywnie nawożonych stanowiskach.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez polac
      Witam! No więc na wiosnę najprawdopodobniej będziemy siali Facelie i mam kilka pytań związanych z uprawą tej rośliny a konkretnie jak uprawić pole pod ta roślinę,jakie nawozy stosować i jakie są choroby i szkodniki tej rośliny.???
      Pozdrawiam.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj