Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Huberto89    62

U nas opryskaliśmy jeszcze raz tak zapobiegawczo bo deszcz popadał a teraz ma być ciepło więc napewno nie zaszkodzi, a w dodatku niby zawiązały się strąki a niektóry łubin ma jeszcze dodatkowo 2 pąki które zaczynają się kwitnąć dopiero.

I właśnie moje pytanie dotyczy tego czy będę musiał pryskać go przed zbiorem czy nie dodam że jest to odmiana "MISTER" która ma niby niepękające strąki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymi4512    1

U mnie w tym roku łubin to porażka... zapowiadał sie pieknie, wiosna byla mokra to go gnało i nawet po 5 stronków miał na łodydze ale pozniej susza byla i w tamtym tydoniu przeszedl lekki deszczyk i stronki sie pootwierały i ziarno na ziemi sie zostalo... z 5ha łubiny miałem moze ze 3.5t ;/

 

Wstawiam link do foto: http://img63.imageshack.us/img63/5766/img0651x.jpg


Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Jak idą zbiory łubinu? Już ktoś wykosił? Przeprowadzacie desykacje?

Jak na razie u mnie prawie wszystkie strąki zrobiły się czarne ale zdarzają się jeszcze zielone, tylko łodygi są zielone ale nasiona jeszcze wilgotne i miękkie. Z koszeniem musze poczekać.

Jak plonują łubiny w tym roku?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

U nas łubin ma utwardzane strąki jakoś narazie się trzyma ale kość będziemy pewnie za jakieś 2 tygodnie jak będzie dobra pogoda. Narazie trzeba się ze zbożem uporać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janusz11    0

Ja mam zamiar młócić ale chyba jest za wilgotny, czy może ktoś wie jaka jest optymalna wilgotność ziarna łubinu żółtego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

ja swój łubin wąskolistny odmiany sonet wczoraj zaczołem kosić. Dwa tyg temu poszedł glyfos. ogólnie jak na razie na oko to plon ok 2,5-3 t/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kwity    0

Dzen dobry! Jestem z Ukrainy. Mozhliwo Panstwo znaje gdzie teraz mozhna kupic w Polske fungicyd Sarfun 500 SC (carbendazym)? Dzienkuje bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeIto    0

a ja mam pytanie jakich zmian trzeba dokonac w kombajnie zeby zebrac łubin (zółty ) Najlepszy na pasze Jakie tam obroty maszynki i sita ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stasiex    24

Napisz do @Mechanizatora albo poczytaj jego artykuł w lipcowym Top Agrarze - od siebie mogę dodać, że obroty młocarni zwykle ustawiamy na 600-700

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeIto    0

ok dzieki a nie wiesz kiedy jest najlepsza pora aby go kosic ?? czy on powinien byc troszke wilgotny zeby sie nie obtrącał ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Najlepiej kosić z samego rana aby łubin miał ok 15-16 % wilgotności to mniej strzela podczas zbioru i niema zadużo połówek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majranjd    8

Połówki generują tylko i wyłącznie obroty bębna, młóciliśmy suchy, tak że mocniejsze uderzenie motowideł uszkadzało strąki, a połówek nie było. Oczywiście plantacja wolna od chwastów, bo przy obrotach rzędu 500/min to łatwo zapchać kombajn "zielonką"...


DEZERTER

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeIto    0

ale wiesz w tym roku młuciłem pierwszy raz i bardzo dużo strąków zostawało za kombajnem wiec chyba motowidła zrobiły całą robote ?? jakie jest troje zdanie ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kazik189    0

Witam. Ja rowniez mialem problem z koszeniem w tym roku poniewaz sporo stacow zostalo.

W poprzednich latach bylo dobrze,

mysle ze to z winy chorob grzybowych lub innych, cos podobnego jak w pszenzycie zostawalo w klosie przy tych samych ustawieniach a na innym polu prawidlowo(tez choroby)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polowy    5

witam

 

Jako że temat od września był nieodświeżany pozwolę sobie kontynuować poprzez pytania związane z jego uprawą.

 

Mianowicie planuję na wiosnę zasiać łubin na ziarno. Dodatkowo po skoszeniu chciałbym glebę zwapnować (jakim wapnem ?) oraz ponownie po zbiorze posiać na zielonkę i przyorać jesienią. Czy zabieg z wapnowaniem ma sens oraz czy łubin na zielonkę wyrośnie po wapnowaniu ?

 

Gleba IV i V miejscami VI.

Edytowano przez Polowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
limusine    9

Ja łubin jak kosiłem na ziarno w tym roku to było chyba koło 15 września czyli jak ty cos posiejesz to chyba najlepiej gorczyce ale to i tak nie urośnie nic ciekawego chyba ze bedzie ciepło i bez przymrozkow do grudnia. Ja po łubinie jedynie wywiozłem obornik i orka pod kartofle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Huberto89    62

Dwa razy łubinu w jednym roku to nie zasiejesz chyba że do grudnia panowało by lato. My łubin kosiliśmy w połowie sierpnia więc jakaś gorczyca to by jeszcze urosła jak by były sprzyjające warunki. To wszystko zależy jaka odmiana czy późna czy wczesna.

Edytowano przez milanreal1
orty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polowy    5

Jeśli chodzi o odmianę to będzie wczesna. A co z wapnowaniem w tym przypadku - wapnować i siać na poplon czy wapnować i zaorać aby pod następną uprawę ?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Może ma ktoś na sprzedanie łubin z okolic powiatu Piskiego

potrzebuje około

jednej tony łubinu białego

jednej tony wąskolistnego

i jedej tony żółtego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

tak tylko musisz wybrać odpowiednią odmianę i przy kiszeniu koniecznie zakiszacze ze względu na dużą zawrotność białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemo93pl    29

ja dwa lata temu miałem łubin i było w nim dużo pyrzu bo go nie opryskałem i nie opłacało się go ciąć na nasienie więc tata ścioł go w fazie gdy pokazały się pierwsze stronki i po jakiś dwóch dniach sprasowałem go w duże bałdy i owinołem folia tylko potrójnie bo łubin może przebić folie .Kiszona lux wyszła krowy wciągały i mleka jakby więcej dawały

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez MichaKpiski
      czy ktoś siał miododajne ostropest+facelia poznaniem 2 ?
    • Przez 35bogus
      Witam, 
      Mam pytanie jak w temacie. Mianowicie w tamtym roku zasiałem 20 arów słonecznika, po siewie pryskałem BANDUREM i miałem chwasty. Teraz moje pytanie czy mogę połączyć z COMANDEM. W grochu to nie przeszkadza ciekawy jestem co będzie ze słonecznikiem, czy to może się udać. 
      Będę wdzięczny za pomoc.
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj