Gość

Hodowla pszczół od A do Z

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Bananek    16869
bartekac7 napisał:

Przymierzacie się już do poddania ciasta?

Dwie rodziny już dostały. Bo jakoś słabo bzykaly po opukaniu. Choć kłąb ciężki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81

Ja właśnie teraz tak myślę przymierzać się. Muszę jeszcze szufladki do dennic powkładać, bo mam osiatkowane. 

Edytowano przez bartekac7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Nie lepiej zakarmic jesienią tak jak trzeba niż męczyć pszczoły ciastem?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chłoporobotnik    4891

Nie zawsze to zakarmienie jesienią pomoże. Powszechna praktyka w moich stronach, podawanie ciasta od końca stycznia. Miałem przypadek w 2020, że żarcia pełno, doszły do góry i w bok nie poszły, osypały się. U sąsiada to samo. Chcą to biorą, nie to nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

a wiesz że przerabianie ciasta wymaga dużo energii od pszczół i je osłabia. słabe rodziny może zabić. Ja tak ratuje problematyczne rodziny 

 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chłoporobotnik    4891

Wiem. Ale uważam, że lepiej robić tak niż zalewać ramki dużą ilością syropu a potem wiosną zwężać gniazdo i wyciągać ramki pełne pokarmu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

to źle myślisz. Jak zakarmiasz wcześnie to pracuje pszczoła letnia która nie wchodzi w skład kłębu zimowego i jej nie szkoda. a ciastem zmęczysz pszczoły co maja wychować kolejne pokolenie. Według niektórych naukowców pszczoła która przerabia cukier nie podejmę już produkcji mleczka  nie wychowa larw


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chłoporobotnik    4891

Powiem tak- znam wielu pszczelarzy, należę do lokalnego koła. Duża część ma więcej rodzin niż ja. Powszechne stało się przekonanie, że koniec stycznia- początek lutego ciasto, po oblocie ocieplenie uli, ciepłe dennice itp, itd, woda na przykład z naparem piołunu i na rzepak muszą być gotowe bo to jedyny pożytek u nas, który jest znaczący, reszta to loteria.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Tutaj są wkurzone bo głodne.  w sezonie tak to wyglada. 

 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Gadałem przed chwilą ze śwagrem bo po pszczelarzu który zmarł a dla którego siałem w ubiegłym roku facelię  są pszczoły do sprzedania.

I tak zeszliśmy na wydajność.

Yen stary pszczelarza pobrał w ubiegłym roku jeden zbiór bo preferuje towar extra. Szwagier nie może sobie na to pozwolić bo żyje z miodu. Zabiera nim wszystko zasklepią.

I z jednej rodziny wziął 18l rzepaku, 16,5l facelii i 15 gryki. 

Jak u Was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
4 minuty temu, Bananek napisał:

No właśnie o to pytam. Zaciekawił mnie akurat ten filmik.

 

 

 

Powiem tak z agresja nie ma problemów a co do miodności to taki standard. Nie spotkałem pszczoły wybitnie miodnej. jak maja z czego to przyniosą wszystkie. Co prawda czasami jest tak że w jednym ulu prawie pusto a w innym dużo miodu, ale w kolejnym miesiącu sytuacja odwrotna. Dlaczego? Pszczółki to jedna wielka zagadka hehe


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81

Ja co prawda mam inne możliwości, ale rzepak to pierwszy pożytek i chyba zawsze największy zbiór, więc ciasto podam. Może w sobotę. Tak jak kolega napisał powyżej. Na rzepak mają być gotowe. Natomiast mimo dobrego zakarmienia jesiennego jakieś ilości ciasta u mnie się poddaje. Pasieka mała, bo działa od niedawna i na chwilę obecną nie będę eksperymentować czy nie lepiej bez ciasta. Może jak mi się rozrośnie pasieka spróbuję za rok.

W tym roku w sklepie takie mam dostępne. Dawał ktoś? Jakieś opinie?

20220125_161754074.jpg

Może pszczółki to wielka tajemnica, ale przynajmniej jakoś odprężają w przeciwieństwie do upraw pól i cen...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81

Dzisiaj dałem im żarcie. Kurde w dobrym momencie, bo kilka rodzin było pod powałką. Mimo, że bardzo dobrze zakarmione na jesieni. W niektórych ulach pszczoły na samym dole, a w niektórych na samej górze. Wszystkie tak samo zakarmione ponad książkowo. No i czemu tak się dzieję. 🤷 Nie zrozumiesz. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

TO ŻE SA WYSOKO JESZCZE NIE SWIADCZY ŻE SA GŁODNE


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chłoporobotnik    4891
12 godzin temu, bartekac7 napisał:

Dzisiaj dałem im żarcie. Kurde w dobrym momencie, bo kilka rodzin było pod powałką. Mimo, że bardzo dobrze zakarmione na jesieni. W niektórych ulach pszczoły na samym dole, a w niektórych na samej górze. Wszystkie tak samo zakarmione ponad książkowo. No i czemu tak się dzieję. 🤷 Nie zrozumiesz. 

A ja tam wychodzę z założenia, że lepiej niech mają niż nie. Będą chciały to wezmą, nie to nie. Zaglądałem w środę pod powałki to w 4 rodzinach trochę wzięły, w 3 nic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PanAres    131

Tak jak napisał Pajej (witam kolegę z Ambrozji) to, że są na górze o niczym nie świadczy. Zapewne determinują to warunki termiczne a nie głód. 

Ja jeszcze do swoich nie zaglądałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
4 godziny temu, PanAres napisał:

Tak jak napisał Pajej (witam kolegę z Ambrozji) to, że są na górze o niczym nie świadczy. Zapewne determinują to warunki termiczne a nie głód. 

Ja jeszcze do swoich nie zaglądałem.

również witam 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek99    2

Witam. Podawał ktoś swoim pszczołom apiciasto : https://www.google.com/search?q=Apiciasto+Herbs+opini%C4%99&client=ms-android-samsung&sxsrf=APq-WBt3barnCs27JItmnm1bH1ouiXq-Mw%3A1645949300943&ei=dDEbYpWaOeHFrgTRmLvQDw&oq=apiciasto&gs_lcp=ChNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwEAEYADIHCAAQRxCwAzIHCAAQRxCwAzIHCAAQRxCwAzIHCAAQRxCwAzIHCAAQRxCwAzIHCAAQRxCwAzIHCAAQRxCwAzIHCAAQRxCwA0oECEEYAFAAWABgmgVoAXABeACAAdgBiAHYAZIBAzItMZgBAMgBCMABAQ&sclient=mobile-gws-wiz-serp w mojej okolicy w sklepie tylko takie jest dostępne. Na opakowaniu jest napisane aby podać po pierwszym oblocie. U mnie jeszcze nie było pierwszego oblotu a w nocy są przymrozki. Co sądzicie? Czekać czy można podać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

to zwykłe ciasto tylko z ziołami. w jakim celu chcesz podać?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek99    2

Wiem że to zwykle ciasto. W takim celu aby nie zabrakło pokarmu. Dostały po 12 kg syropu na zimę. A w tej chwili nie zaglądałem jaki stan pokarmu bo jest zimno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Karol12
      Czy zastanawialiście się kiedyś nad hodowlą tego typu zwierząt??
      Ja myśle że może być to nasza przyszłość co wy na to??
      Z moich obliczeń do mojej obory wejdzie taki kózek ok. 25sztuk :rolleyes:
      Co dawać kozom??
      Jak użądzić dla nich obore?? i miejsce do dojenia??
       
       
      Pozdrawiam Karol12!!!
    • Przez LukasSch
      Witam mam pytanie około 5 dni temu kupiłem kury nioski wszystko z nimi ok tylko niechcą wyjść z kurnika na wybieg i tu pytanie czy dać im czas czy wyciągnąć je samemu na zewnątrz ? 
    • Przez Szejmuś
      Ma ktoś namiary na handlarza końmi na mięso?
      I przy okazji ile za kilogram. Ogierki, klacze, ale dorosłe nie źrebaki.
    • Przez Lupek
      Czy ktoś zajmował się tym, co o tym sądzicie?
    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj