Gość

Hodowla pszczół od A do Z

Polecane posty

bartekac7    81

Ja mam 3 zazwyczaj w powałce i 3 w dennicy,  ale teraz już jadę tylko na dennicach osiatkowanych. Lepsze dla mnie są.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chłoporobotnik    4891
4 godziny temu, wladek99 napisał:

A jeszcze takie pytanie. Ile tych pajączków trzeba umieścić ?

W "fabrycznych", takich jak ja mam to w powałce jest 5 pajączków a dennica osiatkowana. Na zimę zawsze otwieram dwa pajączki i szufladę w dennicy zakładam "do góry nogami" i zatrzaskuję na tą wypustkę za którą się palcami łapie przy wyciąganiu kiedy szuflada jest w normalnym położeniu. W rezultacie od przodu przez całą szerokość dennicy zostaje na jakieś 8-10cm pas "bez niczego" i pszczoły ziemię "widzą". Z kolei w małym 6-ramkowym uliku dorobiłem powałkę i tam zrobiłem jeden otwór i też wystarcza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek99    2

Witam. Dokarmiacie jeszcze pszczoły ? Rozmawiałem ze znajomym pszczelarzem i on jeszcze dokarmia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

takie pytanie. szukam izolatora jednoramkowego wielkopolskiego takiego zeby do ramek hoffmanowskich pasował


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

dzieki. kilka matek  sie zwrócii. w tym roku próbowałem nicota. jedna sera poszła bezproblemowo, później był problem ze składaniem jajeczek w nicocie. dlatego w przyszłym sezonie planuje przekładać larwy, ale zeby miec pewność co co wieku larw to pasuje miec izolator


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak wygląda ten proces? Ile z jednej rodziny może być matek? 

Czym dezynfekujecie styropianowe ule? 

Tu ciekawy filmik

 

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jeszcze nie wiem skąd wiadomo jakie larwy wybierać😕 czy wszystkie będą matkami? Takie mnie nurtuje jeszcze pytanie? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chłoporobotnik    4891
11 minut temu, Ceres2 napisał:

Takie mnie nurtuje jeszcze pytanie? 

To ja zapytam inaczej. Dużą masz pasiekę? Dużo matek chcesz hodować? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

Jajeczko na pszczołę robotnice i na matkę jest takie samo. Tylko inne jest na trutnia bo niezapłodnione. Ma matki przekłada się kilku godzinne larwy z komurek pszczelich.

Bez urazy ale to podstawowa wiedza. Jak tego nie wiesz to nie pchaj się w hodowlę matek


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja nie chcę ich hodować. 

Dzięki za wytłumaczenie, zagadnienie ciekawe. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

spoko. Jak masz jakieś pytania co do pszczółek to wal śmiało


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chłoporobotnik    4891

Mając kilka rodzin (obecnie 7, docelowo na 9 mam miejsce na stojakach i nie myślę mieć więcej) to jedynie interesuje mnie hodowla matek zapasowych- z dwie matki na rok, tak aby w razie potrzeby można było ją podłożyć. Do tego celu zakupiłem mini plusa. W tym roku eksperyment się nie udał, w przyszłym roku spróbuję go zasiedlić metodą z filmu autora powyżej- p. Kasiaka, ma to na którymś filmie pokazane czyli wstawia korpus mini plusa do zwykłego korpusu ula Wielkopolskiego, bez żadnych krat odgrodowych- przejdą tam wówczas pszczoły i matka zaczerwi plastry. Po kilku dniach tylko skontrolować czy matka nie przebywa w korpusie mini plusa, jeśli tak to ją przełożyć do macierzystego korpusu i cały korpusik mini plusa zabrać razem z pszczołami i czerwiem- nie mając matki pszczoły ją sobie wyhodują. I będzie mała zapasowa rodzinka do ewentualnego połączenia. Wprawdzie długo się w pszczelarzenie nie bawię bo dopiero 3,5 roku ale miałem już chyba 3 przypadki w których taka zapasowa matka by się przydała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek99    2

Witam. Ja z takim pytaniem. Co polecili byście zasiać psczólkom ? Wyoralem prawie hektar ugoru. Klasa 5-6 . Chciałbym zasiać coś dla pszczół. Gryka facelia ? a może coś jeszcze innego miododajnego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chłoporobotnik    4891

Ja siewałem wiosną facelię, potem orka i siałem grykę. Ale można też facelię przetrzymać aż wykształci ziarenka i stalerzować- odbije na nowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek99    2

No klasa ziemi ładna. U mnie słaba ale myślę że gryka będzie rosła. Jeśli by się udała to może bym nawet zebrał na nasienie na przyszły rok.


A może ktoś siał grykę z facelia ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Terminy się rozjeżdżają. Facelię możesz w marcu, grykę musisz w maju.

Lepiej najpierw facelię potem zaorać i grykę.

A jeszcze lepiej pół areału facelia , pół gryka. Kończy kwitnąć facelia a zaczyna gryka. Nim gryka zakończy kwitnienie, to ta wsiana po facelii będzie miała pierwsze kwiaty.

Gdybyś gryki nie miał zamiaru zbierać to zaraz po przekwitnięciu jeszcze gorczycęna pyłek mógłbyś zasiać.

Ale wszystko od opadów i temperatury zależeć będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Karol12
      Czy zastanawialiście się kiedyś nad hodowlą tego typu zwierząt??
      Ja myśle że może być to nasza przyszłość co wy na to??
      Z moich obliczeń do mojej obory wejdzie taki kózek ok. 25sztuk :rolleyes:
      Co dawać kozom??
      Jak użądzić dla nich obore?? i miejsce do dojenia??
       
       
      Pozdrawiam Karol12!!!
    • Przez LukasSch
      Witam mam pytanie około 5 dni temu kupiłem kury nioski wszystko z nimi ok tylko niechcą wyjść z kurnika na wybieg i tu pytanie czy dać im czas czy wyciągnąć je samemu na zewnątrz ? 
    • Przez Szejmuś
      Ma ktoś namiary na handlarza końmi na mięso?
      I przy okazji ile za kilogram. Ogierki, klacze, ale dorosłe nie źrebaki.
    • Przez Lupek
      Czy ktoś zajmował się tym, co o tym sądzicie?
    • Przez elektrotech
      Ciekawe czy u kogoś pracuje jeszcze koń....tak tak u mnie dziadek ma i śmiga bronami ) takie drobne prace
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj